Święto Obrzezania Pańskiego - I I MMXV

Święto Obrzezania Pańskiego - I I MMXV

Postprzez Wincenty Stefański » 01 sty 2015, 19:34

Festum Circumcisio Domini Iesu Christe



Sancta Missa die I mensis January AD MMXV



Obrazek



O godzinie 18. 30 dzwony Katedry Wileńskiej donośnie oznajmiły wiernym, że zbliża się celebracja Uroczystości Obrzezania Pańskiego.








Procesję w kierunku ołtarza rozpoczyna krucyferariusz niosący złoty krzyż, za nim akolici ze świecami, dalej ministranci z trybularzami. Następnie można dostrzec diakonów niosących ozdobne feretrony, sztandary oraz figury Bogarodzicy. Dalej podążają kapłani ubrani w należne im stroje chórowe. Na samym końcu procesji kroczy Jego Ekscelencja Wincenty Stefański, biskup wileński ubrany w cappa magna.



Obrazek




Duchowni docierają do ołtarza, gdzie zostają przebrani w szaty mszalne. Biskup Stefański, który będzie sprawował Eucharystię na samym końcu zakłada ozdobny biały ornat z wyszywanym złotym krzyżem. Po założeniu pontyfikalnych rękawiczek i manipularza, przystępuje do ołtarza, by rozpocząć obrzędy. W tym czasie chór śpiewa Introit:








Po odśpiewanej przez diakona Ewangelii, ordynariusz zdjął manipularz i wystąpiwszy na ambonę przemówił:



Obrazek


Czcigodni Bracia i Siostry w ChrystusiePanu!



Sakrament, jaki Chrystus dziś przyjmuje, jest sakramentem Starego Zakonu, danym Abrahamowi. Abram, opuszczając swój kraj by zachować prawdziwą wiarę otrzymał obietnicę, że stanie się ojcem wielu narodów. Na znak tej obietnicy otrzymał nakaz, by dokonywał obrzezania każdego dziecka płci męskiej ósmego dnia po jego narodzeniu. Abram otrzymał tę obietnicę w nagrodę za swą wiarę w przyszłego Zbawiciela. Został też nazwany Abrahamem, ojcem tych, którzy dostępują zbawienia przez wiarę w Odkupiciela. Odkupiciel był konieczny z powodu grzechu Adama, który przekazywany jest nam przez naszych rodziców. Rodzimy się w stanie grzechu pierworodnego. Tak więc usunięcie napletka u potomstwa oznaczało usunięcie grzechu odziedziczonego po pierwszym człowieku przez naszych rodziców. Stąd ów sakrament Starego Zakonu udzielał we właściwy, sposób tej łaski, jakiej dostępujemy w sakramencie chrztu. Różnica polega jedynie na tym, że poprzez sakrament Starego Zakonu łaska Zbawiciela otrzymywana była dzięki wierze w obietnicę, my natomiast otrzymujemy łaskę poprzez obecność Chrystusa w sakramencie Chrztu. Różnica ta powoduje, że nie możemy przyjmować obu tych sakramentów – przyjmowanie sakramentów Starego Zakonu sugerowałoby, że Zbawiciel jeszcze się nie narodził.

Jezus został obrzezany osiem dni po urodzeniu (tradycyjne wspomnienie wypada, więc 1 stycznia). Maria wypełniła w ten sposób przepisy Halachy, która mówi że w osiem dni po urodzeniu syn ma zostać obrzezany oraz nadaje się mu wówczas imię.



Wincenty Stefański
Biskup Wileński

Obrazek



Po wygłoszonym słowie biskup kontynuował sprawowanie Ofiary.



Obrazek



Po zakończeniu liturgii, ordynariusz pobłogosławił wiernych i wraz z procesją udał się do zakrystii, a uroczystość dobiegła końca.



Obrazek
bp prof. zw. dr net. Jan Chrzciciel della Popoly

Prymas Trizondalu
Rektor Uniwersytetu Rotryjskiego i Królewskiej Akademii Skarlandu

Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 23
Dołączył(a): 01 wrz 2014, 22:51
Gadu-Gadu: 50728758
Wykształcenie: Biskup

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Katedra Wileńska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości