Współpraca Rzeczypospolitej z Rotrią

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Współpraca Rzeczypospolitej z Rotrią

Postprzez Albert Orański » 04 maja 2017, 17:36

Wasza Królewska Mość,
Panowi Szlachta,
Wielmożni,


Nie wiem czy właściwe miejsce dla tej dyskusji wybrałem, choć myślę, iż tradycją sarmacką jest poruszanie w karczmie przy biesiadzie różnych spraw i tych mniej i tych bardziej ważnych. Tym bardziej, iż chciałbym kwestię, którą poruszę najpierw Państwu przedstawić, by później ewentualne oficjalne działania podejmować.

Dawno nie było mnie w Rzeczypospolitej, choć przed rokiem byłem tu Prymasem, to jednak w aktywnym życiu Rzeczypospolitej udziału nie brałem. Dla tych więc co mojej osoby nie znają, krótko się przedstawię. Jam jest Albert z rodu Orańskich-Nassau. Przed czterema laty w tej powłoce rozpocząłem swe wirtualne życie, będąc założycielem i pierwszym władcą Królestwa Zjednoczonych Niderlandów, które śladem wielu wspaniałych mikronacji niestety dokonało żywota. Od dłuższego czasu jestem duchownym Kościoła Rotryjskiego i to właśnie w Państwie Kościelnym wiodę swój wirtualny żywot. W Patrymonium zajmuję się przede wszystkim systemem gospodarczym, którego kreowanie i usprawnianie do moich obowiązków należy. Przed wieloma laty, nim przybrałem imię Alberta Orańskiego, znany byłem jako Michał, syn Marka z rodu królewskiego Zepów. To właśnie w Rzeczypospolitej znalazłem swój pierwszy mikroświatowy dom i tutaj stawiałem swoje pierwsze kroki. Życie tak się jednak potoczyło, że aktualnie gdzie indziej przebywam i co innego robię, lecz sentyment do swojej pierwszej v-Ojczyzny nadal odczuwam.

Przechodząc jednak do meritum: jak wspominałem administruję system gospodarczy Rotrii i do głowy przyszedł mi pomysł współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi narodami. Z uwagi na fakt, iż część szlachty Polskiej i Litewskiej udziela się w Państwie Kościelnym, zaś duchowni rotryjscy pracują w Rzeczypospolitej, taka współpraca wydaje się być nader pożądana. Z pewnością zacieśniłaby ona więzy między naszymi narodami, jak i ułatwiła przepływ dóbr i ludzi między naszymi krajami.

Jako, że rodzina Orańskich jest rodem zamożnym, jakiś czas temu utworzyliśmy prywatny Bank Orańskich, który udziela pożyczek, prowadzi lokaty i inne usługi bankowe dla ludności rotryjskiej. Widząc, iż jest to trafiona koncepcja, pomyślałem, iż podobną instytucję można by otworzyć w Rzeczypospolitej. Wszak nasze systemy gospodarcze opierają się na podobnej koncepcji, tak więc pewne mechanizmy i sposoby działania są adekwatne. Dodatkowo, oba te banki, będąc od siebie niezależnymi, mogłyby zajmować się wymianą waluty rotryjskiej na dennary i odwrotnie, co z pewnością ułatwiłoby inwestowanie rotryjczyków w Rzeczypospolitej i w drugą stronę.

Oprócz korzyści gospodarczych, istnieje także inna możliwa płaszczyzna współpracy, a mianowicie wojskowość. Zaciąg wojsk w Rotrii i Rzeczypospolitej jest mocno zbliżony (także posiadamy zamki i twierdze, gdzie stacjonują wojska, a zaciąg odbywa się poprzez pokrycie kosztów werbunku i opłacanie żołdu). Z rozrzewnieniem wspominam nie tak dawny bunt na Ukrainie w którym brałem udział, oraz rekonkwistę w Rotrii, która bez pomocy sławnych rycerzy Rzeczypospolitej mogłaby zakończyć się klęską. Częstsze organizowanie takich wydarzeń przy współpracy Rotrii i Rzeczypospolitej mogłoby przynieść wiele pokładów aktywności po obu stronach, ubogacając jednocześnie narrację.

Nim przejdę do szczegółowych rozważań na temat wspomnianej współpracy, chciałbym jednak poznać odczucia Szlachetnych Państwa, by wiedzieć czy Rzeczpospolita jest chętna podjąć taką współpracę.

Zapraszam do dyskusji :)
/-/ Albert Kardynał Orański
Książę Niderlandów, Rotrii, Mediolanu
Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 129
Dołączył(a): 07 gru 2013, 18:05
Medale: 1
Gwiazda Ukrainy (1)
Gadu-Gadu: 47829220
Wykształcenie: królewskie

Re: Współpraca Rzeczypospolitej z Rotrią

Postprzez Ivan von Lichtenstein » 04 maja 2017, 20:00

Wasza Ekscelencjo,

jako uczestnik rekonkwisty w Rotrii, za którą zostałem nagrodzony przez Jego Świątobliwość Patriarchę hrabstwem Bracciano w Domenie Patriarszej, także wspominam wspólne działania narracyjne. Posiadam majątki zarówno w Rzeczypospolitej, jak i w Rotrii.

Sądzę że współpraca gospodarcza między naszymi krajami wydaje się o wiele bardziej uzasadniona niż z jakimikolwiek innymi mikronacjami, biorąc pod uwagę zarówno rotryjski system gospodarczy który jest praktycznie idealnie taki jak nasz sprzed roku, jak i wspólny klimat zachowany w naszych państwach.

Ze swojej strony, gdyby taka inicjatywa doszła do skutku i uzyskała zgodę szlachty, jestem w stanie wyłożyć prywatne pieniądze ze swej kiesy, na wspomożenie i współtworzenie banku, ale to już można omówić później.

Można organizować na przykład wspólne wyprawy morskie, ekspedycje celem zdobycia wiedzy o geografii mikroświata.
Ivan von Lichtenstein
Hrabia Księstwa Sarmacji
Hrabia Bracciano w Państwie Kościelnym Rotria
Wojewoda kijowski i szlachcic w RON
Regimentarz, dowódca Dywizji Zaporoskiej
Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 899
Dołączył(a): 16 gru 2013, 10:26
Medale: 5
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Amarantowa Wstążka (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Współpraca Rzeczypospolitej z Rotrią

Postprzez Maurycy Orański » 04 maja 2017, 20:31

Jestem jak najbardziej za.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3785
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Współpraca Rzeczypospolitej z Rotrią

Postprzez Albert Orański » 04 maja 2017, 20:41

Jeśli do współpracy by doszło i przebiegałaby ona pomyślnie, można wtedy pomyśleć o upodabnianiu obu systemów do siebie, tak by można było np.: wytworzyć coś w RON, a następnie sprzedać w Rotrii. To jednak bardzo daleka perspektywa. Mimo wszystko kiedyś pierwszy krok należy wykonać. Ja wierzę, że taka współpraca ma sens i warto się jej podjąć.
/-/ Albert Kardynał Orański
Książę Niderlandów, Rotrii, Mediolanu
Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 129
Dołączył(a): 07 gru 2013, 18:05
Medale: 1
Gwiazda Ukrainy (1)
Gadu-Gadu: 47829220
Wykształcenie: królewskie

Re: Współpraca Rzeczypospolitej z Rotrią

Postprzez Ivan von Lichtenstein » 04 maja 2017, 21:18

System rotryjski zawiera udogodnienia pozwalające na wydawanie nadmiaru pieniędzy w sposób o wiele bardziej wzbogacony niż ma to miejsce w Rzeczypospolitej.
Ivan von Lichtenstein
Hrabia Księstwa Sarmacji
Hrabia Bracciano w Państwie Kościelnym Rotria
Wojewoda kijowski i szlachcic w RON
Regimentarz, dowódca Dywizji Zaporoskiej
Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 899
Dołączył(a): 16 gru 2013, 10:26
Medale: 5
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Amarantowa Wstążka (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Współpraca Rzeczypospolitej z Rotrią

Postprzez August Medycejski » 05 maja 2017, 07:41

Sykstus IV napisał(a):[...]Jako, że rodzina Orańskich jest rodem zamożnym, jakiś czas temu utworzyliśmy prywatny Bank Orańskich, który udziela pożyczek, prowadzi lokaty i inne usługi bankowe dla ludności rotryjskiej. Widząc, iż jest to trafiona koncepcja, pomyślałem, iż podobną instytucję można by otworzyć w Rzeczypospolitej. Wszak nasze systemy gospodarcze opierają się na podobnej koncepcji, tak więc pewne mechanizmy i sposoby działania są adekwatne. Dodatkowo, oba te banki, będąc od siebie niezależnymi, mogłyby zajmować się wymianą waluty rotryjskiej na dennary i odwrotnie, co z pewnością ułatwiłoby inwestowanie rotryjczyków w Rzeczypospolitej i w drugą stronę.


Inicjatywa ciekawa, ale pojawia się tutaj, jak sądzę, problem natury prawnej. Wadą, a może i zaletą, naszego systemu jest to, że aktywnie partycypować mogą w nim jedynie mieszczanie (posiadający obywatelstwo Rzeczypospolitej) i szlachta. Nasz system nie przewiduje możliwości uczestnictwa w nim osób, które nie należą do stanu albo mieszczańskiego, albo szlacheckiego. Możemy jednak rozważyć powstanie banku-kantoru, który wymieniałby walutę rotryjską na denara i odwrotnie. Powinniśmy jednak ustalić racjonale zasady wymiany.

Oprócz korzyści gospodarczych, istnieje także inna możliwa płaszczyzna współpracy, a mianowicie wojskowość. Zaciąg wojsk w Rotrii i Rzeczypospolitej jest mocno zbliżony (także posiadamy zamki i twierdze, gdzie stacjonują wojska, a zaciąg odbywa się poprzez pokrycie kosztów werbunku i opłacanie żołdu). Z rozrzewnieniem wspominam nie tak dawny bunt na Ukrainie w którym brałem udział, oraz rekonkwistę w Rotrii, która bez pomocy sławnych rycerzy Rzeczypospolitej mogłaby zakończyć się klęską. Częstsze organizowanie takich wydarzeń przy współpracy Rotrii i Rzeczypospolitej mogłoby przynieść wiele pokładów aktywności po obu stronach, ubogacając jednocześnie narrację. [...]


Czekam na szersze opisanie tej koncepcji. Wszak dzisiaj nikt nikogo nie krępuje. Rotryjczycy z pewnością mogliby wziąć udział np. w kampanii mołdawskiej.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1993
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Współpraca Rzeczypospolitej z Rotrią

Postprzez Maurycy Orański » 05 maja 2017, 08:08

August Medycejski napisał(a):
Sykstus IV napisał(a):[. Rotryjczycy z pewnością mogliby wziąć udział np. w kampanii mołdawskiej.

Wzięli,ale zostali rozbici. :cry:
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3785
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Współpraca Rzeczypospolitej z Rotrią

Postprzez Ivan von Lichtenstein » 05 maja 2017, 18:54

Potwierdzam tę informację. :D
Ivan von Lichtenstein
Hrabia Księstwa Sarmacji
Hrabia Bracciano w Państwie Kościelnym Rotria
Wojewoda kijowski i szlachcic w RON
Regimentarz, dowódca Dywizji Zaporoskiej
Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 899
Dołączył(a): 16 gru 2013, 10:26
Medale: 5
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Amarantowa Wstążka (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Współpraca Rzeczypospolitej z Rotrią

Postprzez Albert Orański » 09 maja 2017, 19:49

Liczę, że książę Zep odniesie się do przedstawionych tu pomysłów.
/-/ Albert Kardynał Orański
Książę Niderlandów, Rotrii, Mediolanu
Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 129
Dołączył(a): 07 gru 2013, 18:05
Medale: 1
Gwiazda Ukrainy (1)
Gadu-Gadu: 47829220
Wykształcenie: królewskie

Re: Współpraca Rzeczypospolitej z Rotrią

Postprzez Marek Wiktorowicz » 11 maja 2017, 11:40

Wasza Eminencjo,

witam ponownie w Rzeczypospolitej :)

Nie widzę przeciwwskazań, aby jakąś formę współpracy podjąć. Jak daleko idącą - to pewnie pokaże praktyka. Niestety, sporą przeszkodą jest fakt, że jakakolwiek współpraca wymagałaby poświęcenia przeze mnie sporej ilości czasu aby dostosować do siebie jakoś oba systemy. Nie mówię temu nie - ale jednocześnie zupełnie szczerze muszę zaznaczyć, ale aktualnie o ten czas u mnie trudno. Maj, czerwiec i częściowo lipiec upłyną mi pod znakiem bardzo intensywnej pracy realnej, prowadzącej do uzyskania wreszcie dyplomu i zakończenia pierwszych studiów :)

Do tego czasu swoją aktywność w mikronacjach z konieczności muszę ograniczyć do minimum. Jeśli jednak Eminencja zechce odłożyć rozpoczęcie współpracy na później - jestem za nią całym sercem. Jestem przekonany, że błyskotliwość Waszej Eminencji na polu ekonomii mogłaby wzbogacić system gospodarczy Rzeczypospolitej, a obu krajom przynieść wymierne korzyści - nie tylko materialne.
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości