Strona 1 z 4

Sprawa Medalu 100-lecia niepodległości Polski i 10-lecia RON

PostNapisane: 01 lis 2018, 18:35
przez August Medycejski
Jak zapewne Panom Braciom wiadomo, ósmego maja tegoż roku sejmik koronny przyjął laudum, które ustanowiło medal upamiętniający 100-lecie niepodległości Polski i 10-lecie wirtualnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W prywatnej korespondencji poprosiłem Księcia von Tauera, który ma dostęp do panelu odznaczeń, o dodanie baretki medalu. Książę stwierdził jednak, że laudum zostało unieważnione dekretem królewskim znoszącym prywatne wyróżnienia. Sprawę chcieliśmy przedłożyć Sejmowi, ale jak widać jego sesja dobiegła już raczej do końca, dlatego poruszam tę kwestię w karczmie, w luźniejszej atmosferze.

Nie czynię żadnego zarzutu J. O. von Tauerowi, którego stanowisko wymierzone przeciwko nadmiernemu rozrostowi orderów i inszych medali rozumiem, a nawet podzielam. Wydaje mi się jednak, że laudum powinno zostać wykonane, ponieważ primo we wspomnianym wyżej dekrecie nie znajduję żadnej wzmianki o tym, jakoby laudum koronne zostało zniesione, secundno laudum zostało przyjęte przez szlachtę koronną, podpisało się pod nim sześć osobistości, trudno więc mówić, że ustanowiony medal jest prywatny. W zamierzeniu ma zostać nadany jednorazowo szlachcie koronnej.

Mając powyższe na uwadze, proszę Panów Braci o opinię. Być może się mylę i nie dopatrzyłem się jakiś zapisów w królewskim dekrecie. Byłbym też rad, gdyby sam Król Jegomość się wypowiedział.

Na koniec zaznaczę jeszcze, że przy swoim stanowisku stać nie zamierzam za wszelką cenę. Chodzi mi tylko o dobre rozumienie prawa i jego wykonywanie.

Re: Sprawa Medalu 100-lecia niepodległości Polski i 10-lecia

PostNapisane: 01 lis 2018, 19:03
przez Sebastian von Tauer
Proszę jednak zwrócić uwagę, że odznaczenie to za państwowe ciężko uznać, skoro nie zostało tak jak inne spośród państwowych powołane przez króla. Ponadto pragnę zwrócić uwagę, że dekret królewski wcale nie znosi wszystkich odznaczeń prywatnych a jedynie zlikwidował te, będące w systemie baretek (są one w nim wymienione), jednocześnie dając możliwość istnienia innym odznaczeniom, z tym, że bez możliwości nadawania ich w systemie jako baretki (czyli formy zarezerwowanej wyłącznie najwyższym - bo państwowym - odznaczeniom).
Pragnę też zwrócić uwagę, że nawet odznaczenia państwowe, będącymi odznaczeniami pamiątkowymi (za wyjątkiem gwiazd, gdyż taka już jest ich specyfika że wręczane są za kampanie wojenne) zostały zniesione (np. krzyż za konfederację warszawską). Tako i nie widzę potrzeby by teraz wprowadzać kolejne odznaczenie pamiątkowe, zdaje mi się, że lepiej będzie uhonorować panów braci istniejącymi już odznaczeniami państwowymi, jak np. order zasługi dla RON, order księcia Włodzimierza czy order św. Jerzego - wtedy i panom na Litwie można nadać te ordery.

Re: Sprawa Medalu 100-lecia niepodległości Polski i 10-lecia

PostNapisane: 02 lis 2018, 08:30
przez August Medycejski
Sebastian von Tauer napisał(a):Proszę jednak zwrócić uwagę, że odznaczenie to za państwowe ciężko uznać, skoro nie zostało tak jak inne spośród państwowych powołane przez króla.


Tutaj mamy do czynienia z, powiedzmy, problemem kompetencji. Czy tylko król władny jest powoływać i znosić odznaczenia państwowe? Jeśli tak, jaki akt prawny to reguluje? Osobiście powiedziałby, że to sprawa zwyczaju, niemniej nikt nie zabrania samorządom, które tworzą dwa podmioty federacji, by te ustanawiały własne odznaczenia.

Sebastian von Tauer napisał(a):Tako i nie widzę potrzeby by teraz wprowadzać kolejne odznaczenie pamiątkowe, zdaje mi się, że lepiej będzie uhonorować panów braci istniejącymi już odznaczeniami państwowymi, jak np. order zasługi dla RON, order księcia Włodzimierza czy order św. Jerzego - wtedy i panom na Litwie można nadać te ordery.


Od dawna mówi się o tym, że sejmiki nie przejawiają większej aktywności. Moją inicjatywą chciałem pobudzić Koronę. Wielokrotnie zaznaczałem, że Litwa można jak najbardziej przejąć projekt laudum i uchwalić je również na własnym terytorium. Sejmik litewski z tego nie skorzystał. Nadania innych odznaczeń leżą już w kwestii Króla Jegomości. Czy zechce nimi uhonorować, czy nie, nic nam do tego. Wola wyrażoną na sejmiku jest jednak jednoznaczna.

Re: Sprawa Medalu 100-lecia niepodległości Polski i 10-lecia

PostNapisane: 02 lis 2018, 11:06
przez Sebastian von Tauer
Panie Auguście,

szkoda, że reszta szlachty, na której zdanie tu liczyliśmy nie wypowiada się, by nas zbliżyć trochę do rozwiązania tej sytuacji.
Chciałem zaznaczyć tylko, co chyba nie dość jednoznacznie zrobiłem, że nie mam nic przeciw nadawaniu tego odznaczenia przez chociażby sejmik koronny, moje obiekcje dotyczą tego tylko, czy baretka powinna znaleźć się w państwowym zbiorze odznaczeń i być wyświetlana w profilu, czy też nie i nikogo chyba nie zdziwi jak powiem, że jestem za tą drugą opcją. Niech sejmik nadaje odznaczenie jako niepaństwowe, zaś król jegomość wynagradza trud szlachcie dodatkowo, odznaczeniami państwowymi ;)

Re: Sprawa Medalu 100-lecia niepodległości Polski i 10-lecia

PostNapisane: 02 lis 2018, 13:31
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Rozumiem, że mamy sporo odznaczeń i wprowadzanie nowych stoi w sprzeczności z niedawną reformą odznaczeń, która miała uporządkować sytuację w tym względzie. Tylko czy Sejmik Koronny jest instytucją prywatna, wszak to organ samorządu szlacheckiego w Koronie.

Rozumiem obu panów. Książę August w sposób szczególny pragnie upamiętnić 100-lecie niepodległości Polski i 10-lecie wirtualnej Rzeczypospolitej. Książę Hetman jest za utrzymaniem porządku i nie rozbudowywaniem systemu odznaczeń. Jest kompromis w onej sytuacji. Biorąc pod wzgląd wyjątkowość okazji która ów medal ma upamiętnić, Jego Królewska Mość opierając się o laudum Sejmiku Koronnego może ów medal ustanowić, czyniąc w ten sposób odznaczeniem państwowym.

Re: Sprawa Medalu 100-lecia niepodległości Polski i 10-lecia

PostNapisane: 02 lis 2018, 14:37
przez August Medycejski
Henryk Mikołaj Hrychowicz napisał(a):[...] Biorąc pod wzgląd wyjątkowość okazji która ów medal ma upamiętnić, Jego Królewska Mość opierając się o laudum Sejmiku Koronnego może ów medal ustanowić, czyniąc w ten sposób odznaczeniem państwowym.


Ot, i tutaj mądrość przez usta Jaśnie Oświeconego przemawia. To oczywiście pozostaje w gestii Króla Jegomości, na którego nie chcę wywierać nacisku, ale jeśli przyjąłby ten pomysł, rozwiązałoby to wszelkie wątpliwości.

Re: Sprawa Medalu 100-lecia niepodległości Polski i 10-lecia

PostNapisane: 02 lis 2018, 20:36
przez Stanisław von Tauer
Mości panowie, taki medal ustanowimy, gdyż idea to przednia, pozwoli ona nagrodzić tych, którzy swoją pracą rozwijali Rzplitą.

EDIT: Mamy do Panów Braci pytanie. Jak myślicie, kiedy powinniśmy oficjalnie obchodzić 10-lecie Rzeczypospolitej? Wszakże kroniki wspominają o dwóch możliwych datach jej powstania - 8 lub 14 listopada. A może jubileusz obchodzić w rocznicę odzyskania niepodległości, 11 listopada? Osobiście uważamy, iż 14 listopada byłby najlepszy - głównie dlatego, że na 8 listopada najprawdopodobniej nie wyrobimy się z przygotowaniami.

Re: Sprawa Medalu 100-lecia niepodległości Polski i 10-lecia

PostNapisane: 02 lis 2018, 20:50
przez Stanisław von Tauer
Ach, zapomnieliśmy :D Mamy jeszcze drugie pytanie - czy można na baretce umieścić również litewską Pogoń, gdyż mieszkańców Litwy dyskryminować nie chcemy, czy też uchwalić osobne odznaczenia dla Korony i Litwy?

Re: Sprawa Medalu 100-lecia niepodległości Polski i 10-lecia

PostNapisane: 02 lis 2018, 21:32
przez Samuel Radziwiłł
WKM
Panowie Bracia

Wydaje mi się, że jeden wspólny, dla Korony i Litwy, wystarczy.

Re: Sprawa Medalu 100-lecia niepodległości Polski i 10-lecia

PostNapisane: 02 lis 2018, 21:42
przez Marcin Zagłoba
Myślę, że powinno być jedno wspólne odznaczenie, które będzie miało w sobie i elementy Koronne i Litewskie. A co do obchodów myślę, że 11 listopada będzie lepszym dniem na świętowanie ze względu na dzień wolny, a dodatkowo można poświętować do późna gdyż kolejny dzień również wolny będzie ;)