Kopę lat!

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Re: Kopę lat!

Postprzez Maurycy Orański » 15 lis 2018, 21:46

Kłaniam się Waszej Książęcej Mości!
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3763
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Kopę lat!

Postprzez Karol von Tauer - Sienicki » 15 lis 2018, 22:34

Witam Waszą Książęcą Mość! Miło mi poznać.
Karol von Tauer-Sienicki herbu jelito odmienne

Członek Zakonu Krzyżackiego
Namiestnik w wojsku Rzeczpospolitej
Miecznik rawski


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 534
Dołączył(a): 22 lut 2018, 19:33
Lokalizacja: Konstantynopol
Medale: 4
Order Świętego Stanisława (1) Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Stopień: Namiestnik
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Kopę lat!

Postprzez Samuel Radziwiłł » 15 lis 2018, 22:35

Witaj, ojcze :D Niezmiernie się cieszę z Twojego powrotu :D Każdy z majątków jest do Twojej dyspozycji.
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2448
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Kopę lat!

Postprzez August Medycejski » 16 lis 2018, 08:33

Wszelki duch! Witam jednego z twórców Złotej Wolności, kłaniam się nisko i czapką zamiatam! Mam nadzieję, że Książę pozostanie z nami dłużej. ;)
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Kopę lat!

Postprzez Karol Radziwiłł » 16 lis 2018, 23:57

Witam wszystkich z osobna! Cieszę się, że Rzplita ma tylu wiernych synów! :)

Samuel Radziwiłł napisał(a):Witaj, ojcze :D Niezmiernie się cieszę z Twojego powrotu :D Każdy z majątków jest do Twojej dyspozycji.


Witaj, ja również się cieszę. Z pewnością wybiorę sobie któryś majątek, cobym przypomniał sobie dawne czasy, kiedy bywałem w nich częściej. :)

Jaśnie Oświecony x Auguście! Muszę przyznać, że rzeczą, która przykuła moją szczególną uwagę, jest Biblioteka Uniwersytecka. To ważne, żeby pamiętać o swojej historii i kulturze (szczególnie przy okazji dziesięciolecia), bo to właściwie te czynniki nadają nam tożsamość. Dlatego dziękuję Tobie, który masz nieoceniony wkład w tworzeniu i zbieraniu tych skarbów. :)
(-) Karol Radziwiłł
Książę na Oporowie i Niedzicy

Obrazek




Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1136
Dołączył(a): 18 sie 2011, 19:47
Medale: 6
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gadu-Gadu: 37427777

Re: Kopę lat!

Postprzez August Medycejski » 17 lis 2018, 07:53

Dziękuję Mości Książę za słowa uznania. Dodam tylko, że i o wkładzie J. O. w kulturę Rzeczypospolitej nie zapomnieliśmy. Wasza najsłynniejszy i jak dotąd jedyny dramat Ars moriendi znajduje się na naszej stronie głównej w zakładce Historia. ;)
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Kopę lat!

Postprzez Stanisław von Tauer » 17 lis 2018, 16:22

Karol Radziwiłł napisał(a):Witam Waszą Królewską Mość i Waćpanów!

August V napisał(a):
Pozwolimy sobie zadać kilka pytań. Czy tym razem zamierza Jaśnie Oświecony zaangażować się bardziej w życie Rzeczypospolitej, niż poprzednio (bez urazy)? Jeśli tak, to w jaki sposób?


WKMość! Co to znaczy bardziej niż poprzednio? Myślę, że zawsze robiłem dla Najjaśniejszej tyle, na ile pozwalały mi na to moje możliwości, czego nie muszę nikomu udowadniać.
Na razie chcę się po prostu na nowo w Rzplitej zadomowić.
Wysłane z mojego SM-J110H przy użyciu Tapatalka


Wasza Xiążęca Mość, po prostu tak wyszło, że zapamiętaliśmy JŚ jako rozsądną i mądrą osobę, niezbyt jednak aktywną. Stąd też pytanie, czy będzie miał teraz Xiążę więcej czasu, czy też nie.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Kopę lat!

Postprzez Karol Radziwiłł » 18 lis 2018, 00:46

August V napisał(a):Wasza Xiążęca Mość, po prostu tak wyszło, że zapamiętaliśmy JŚ jako rozsądną i mądrą osobę, niezbyt jednak aktywną. Stąd też pytanie, czy będzie miał teraz Xiążę więcej czasu, czy też nie.


Wasza Królewska Mość! Nie chcę składać żadnych deklaracji. Na razie, powtórzę, chcę się ponownie w Rzplitej zadomowić.

Niemniej jednak nawiązując do słów Waszej Królewskiej Mości o mojej niskiej aktywności domniemywam, iż to przekonanie wzięło się z czasów Konfederacji Warszawskiej. Chciałbym rozwiać moje wątpliwości dotyczące kwestii z nią związanych. Przeczytałem ostatnio w piśmie x Augusta satyrę autorstwa x Sebastiana. Swoją drogą bardzo kunsztowna, gratuluję talentu. Nie mogę jednak nie zareagować, gdy nazywa się mnie drugim Walezym. Prawda to, że byłem wtedy jako król mało aktywny, a nawet w pewnym momencie w ogóle nieaktywny. Prawda to, że konfederaci Rzplitą z kryzysu wyciągnęli. Prawda to, że wtedy abdykowałem. Nie spodziewałem się, że będzie to zinterpretowane jako dezercja. Zrobiłem to, gdyż wiedziałem, że nie mam czasu i sił, by sterować powracającą do aktywności Rzplitą. Zrobiłem to dla dobra Najjaśniejszej. Powiem szczerze, że czuję się urażony, że nazwano mnie drugim Walezym. Król ten w realnej Rzplitej ,,zrezygnował" z korony i uciekł, coby innym krajem rządzić. Wybrał inne dobro ponad Rzplitą. Zdradził Ją. Ja jednak nigdy dobra Rzplitej starałem się nie uszczerbnąć. Nawet moja abdykacja była podyktowana tą motywacją. Nie mogę zdzierżyć porównania mnie do zdrajcy.

Nie mam godnego usprawiedliwienia tamtej mojej nieaktywności. Wszak król aktywnością powinien promieniować. Ale czy tamta słabość przyćmiła całe moje zaangażowanie, do tego stopnia, by moją osobę obarczyć całą odpowiedzialnością za kryzys w Rzplitej? Szlachta również była zajęta wtenczas swoimi partykularnymi interesami. Mam wrażenie, że niektórzy ówcześni konfederaci mają tendencję do postrzegania tamtych wydarzeń czarno-biało. Król Radziwiłł to ten zły, a my jesteśmy wybawicielami. Waszych zasług nikt wam odmówić nie może, niemniej jednak Rzplita wielokrotnie przeżywała różne kryzysy, nie ten jeden jedyny raz ,,z winy" króla Radziwiłła.

A może jednak są jakieś przesłanki, z których nie zdaję sobie sprawy, które potwierdzałyby, że zasłużyłem na miano drugiego Walezego? Jeśli tak, proszę mówić. A jeśli takowych nie ma, żądam usunięcia tego miana mi przypisanego. Mam swój honor szlachcica, od którego droższy jest mi jedynie honor Rzplitej.

Po co to piszę? Nie po to, żeby wchodzić z kimkolwiek w niepotrzebne kłótnie, ale po to żeby skonfrontować się i wszystkich zainteresowanych z prawdą. Również dlatego, że chciałbym wiedzieć jasno, w jaki sposób jestem postrzegany wśród Braci Szlacheckiej.
(-) Karol Radziwiłł
Książę na Oporowie i Niedzicy

Obrazek




Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1136
Dołączył(a): 18 sie 2011, 19:47
Medale: 6
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gadu-Gadu: 37427777

Re: Kopę lat!

Postprzez August Medycejski » 18 lis 2018, 09:08

Jaśnie Oświecony Książę odegrał ważną rolę w kształtowaniu Rzeczypospolitej, która dziś cieszy się Złotą Wolnością. Tego chyba nikt nie może Jaśnie Oświeconemu odmówić. Każdy z nas ma jednak zobowiązania w świecie realnym. Sam nie udzielam się tak, jakbym tego chciał, ale nic na to nie zaradzę. Jestem pewien, że nawet autor satyry, x. von Tauer, nie chciał J. O. Księcia urazić. Na tym polega satyra, na wyolbrzymieniu. Osobiście cieszy mnie deklaracja, że jedna z bardziej zasłużonych osobistości dla naszej społeczności chce powrócić do kraju.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Kopę lat!

Postprzez Stanisław von Tauer » 18 lis 2018, 09:09

Karol Radziwiłł napisał(a):[...]
Niemniej jednak nawiązując do słów Waszej Królewskiej Mości o mojej niskiej aktywności domniemywam, iż to przekonanie wzięło się z czasów Konfederacji Warszawskiej. [...]

Nie, Wasza Książęca Mość. Do Rzplitej przybyliśmy w przeddzień pierwszego panowania Sebastiana Januarego - czasów Konfederacji Warszawskiej nie pamiętamy. Na tej podstawie więc JO o nic nie posądzamy. Chodzi Nam o to, że już za panowania Sebastiana Januarego i później, był Wielmożny mało aktywną osobą. W końcu zniknął Pan całkowicie z Rzeczypospolitej na ponad rok.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości