Znalezione w internecie

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Re: Znalezione w internecie

Postprzez Hubert Szablarczyk - Hrychowicz » 30 lis 2020, 00:41

Wiele jest o cesarzu Wilusiu anegdot, a nader często okazuje się on w nich jako człowiek o dość trudnym usposobieniu. To może być odpowiedź na zagadkę czemu omyłki nie naprawiono.

Dworzec został rozebrany w latach siedemdziesiątych i zastąpiony smutnym klocem, jak to w komunie. Zachowały się fragmenta.
A mój dom to osobny budynek, po drugiej stronie torowiska.
Reszta zabudowań kolejowych w dużej mierze się ostała, ale tylko jeden budynek zachował oryginalny wygląd. I jest to właśnie ów urząd celny, czyli mój dom (nie licząc późniejszej dobudówki, ale zbudowanej podobnie co oryginalna bryła). Bliżej lokomotywni jest jeszcze wieża ciśnień, ale to ruina której w tym roku dach rozebrano.
Obrazek
(-) kadm. Hubert Mikołajowic Szablarczyk - Hrychowicz herbu Godziemba,
miecznik wołyński,
gubernator Santa Maria,
pan na Łucku.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 667
Dołączył(a): 09 maja 2017, 18:17
Medale: 7
Order Świętego Stanisława (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Kontradmirał

Re: Znalezione w internecie

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 30 lis 2020, 01:12

Hubert Szablarczyk - Hrychowicz napisał(a):Wiele jest o cesarzu Wilusiu anegdot, a nader często okazuje się on w nich jako człowiek o dość trudnym usposobieniu. To może być odpowiedź na zagadkę czemu omyłki nie naprawiono.


Cóż, rozumiem. :|

Dworzec został rozebrany w latach siedemdziesiątych i zastąpiony smutnym klocem, jak to w komunie. Zachowały się fragmenta.
A mój dom to osobny budynek, po drugiej stronie torowiska.
Reszta zabudowań kolejowych w dużej mierze się ostała, ale tylko jeden budynek zachował oryginalny wygląd. I jest to właśnie ów urząd celny, czyli mój dom. Bliżej lokomotywni jest jeszcze wieża ciśnień, ale to ruina której w tym roku dach rozebrano.


Rozumiem. Niestety, zabytki, którymi człowiek nie zajmie się na czas, mają to do siebie, że niszczeją i nieraz trzeba rozbierać... :(

A kwestia nowego dworca - to niestety nie jedyny przypadek zniszczenia czy nieuratowania zabytków a zamiast tego postawienia nowoczesnej budowli za za czasów komuny - starczy pomyśleć o rozebranych dzielnicach Warszawy, gdzie stare kamienice można było odbudować, gdzie zbudowano Pałac Kultury i Nauki, a także - jeśli się mylę, proszę mnie poprawić - osiedla dla budujących go robotników.

Odnośnie niszczejących zabytków, to chciałbym wspomnieć o starej plebanii przy moim kościele parafialnym a farnym, pochodzącej jak się zdaje z pierwszej połowy XIX wieku - tu nie mam pewności. Niestety, plebania ta, która od dziesiątek lat była nieużytkowana, rozpadała się coraz bardziej, aż jej się nie udało uratować. A jeszcze poprzedni ksiądz proboszcz, chyba jeszcze niecałe 10 lat temu, pisał o tym, że uda się może w przyszłości urządzić oddział (czy coś takiego) naszego miejskiego muzeum, no i cóż... :(
Budynek rozebrano, bo był w katastrofalnym stanie. Już parę lat będzie...

Przed rozbiórką pozwolono ludziom zajrzeć tam od strony podwórza i tam też byliśmy.

Obok budynku, stała jeszcze ceglana (bo sama plebania była drewniana, a całość okolona murowanym murem) wozownia czy też stajnia. Przypuszczam, że to pierwsze, ale już sam nie wiem. I zdaje się obecnie jest tam urządzony garaż dla księży. O tyle dobrze, że chociaż to się uchowało. Szczęściem, nowa plebania z domem parafialnym też nie jest nowa, bo jeszcze przedwojenna (sprzed ostatniej wojny). Jest tam nawet dosyć duża sala widowiskowa ze sceną.

Ogólnie rzecz biorąc, kościół, nowa plebania i podwórze z miejscem po starej plebanii stoją w takim trójkącie, a pośrodku jest plac trójkątny, z dochodzącymi doń drogami. Kościół sam jest ceglany i neogotycki, zbudowany w latach 1910-1924.
Parafia jest znacznie starsza, bo powstała w roku... 1215 - przynajmniej tak podaje Wikipedia, a coś mi się kojarzy, ze swego czasu była jedną z większych w Królestwie Kongresowym. Znane są również różnorakie znaleziska archeologiczne w ogrodzie koło dawnej starej plebanii, nawet wiązany z królową Boną pierścień, a także jakieś militaria, jeśli dobrze kojarzę. Co do królowej Bony, to nie wiemy na ile te przypuszczenia są słuszne...

Kwestie te mogą potwierdzić i mój Brat, i Panowie Potoccy. :)
A może nawet poprawić jakieś nieścisłości z jeśli takowe popełniłem.

Cóż... Rozpisałem się trochę... ;)
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Znalezione w internecie

Postprzez Miguel de Catalan » 30 lis 2020, 09:11

Kwestie te mogą potwierdzić i mój Brat, i Panowie Potoccy. :)
A może nawet poprawić jakieś nieścisłości z jeśli takowe popełniłem.

Hmm... Potwierdzam. :D ;)
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Znalezione w internecie

Postprzez Miguel de Catalan » 04 gru 2020, 10:25


:lol: ;)
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Znalezione w internecie

Postprzez Ametyst Faradobus » 04 gru 2020, 10:57

Latopisarskie miniatury lepsze (tak, ten ul to więzienie).
PROCESOR DOKTÓR NAUK NET. MAGISTER
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej

Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 177
Dołączył(a): 02 mar 2015, 18:21
Medale: 1
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1)
Gadu-Gadu: 28373368
Skype: ametyst.faradobus
Wykształcenie: UH

Re: Znalezione w internecie

Postprzez Hubert Szablarczyk - Hrychowicz » 04 gru 2020, 16:23

Wsiesław Brjaczysławicz Połocki musiał być krzatem :P
Obrazek
(-) kadm. Hubert Mikołajowic Szablarczyk - Hrychowicz herbu Godziemba,
miecznik wołyński,
gubernator Santa Maria,
pan na Łucku.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 667
Dołączył(a): 09 maja 2017, 18:17
Medale: 7
Order Świętego Stanisława (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Kontradmirał

Re: Znalezione w internecie

Postprzez Ametyst Faradobus » 04 gru 2020, 18:59

Miał przydomek Czarodziej. Jedna z dwóch (a moim skromnym zdaniem trzech) najlepszych i najdroższych wódek na Białorusi została nazwana na jego cześć.
PROCESOR DOKTÓR NAUK NET. MAGISTER
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej

Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 177
Dołączył(a): 02 mar 2015, 18:21
Medale: 1
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1)
Gadu-Gadu: 28373368
Skype: ametyst.faradobus
Wykształcenie: UH

Re: Znalezione w internecie

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 04 gru 2020, 20:36

Michał Jerzy Potocki napisał(a):
:lol: ;)

HistorUJemy - Uniwersytet Jagielloński
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Znalezione w internecie

Postprzez Samuel Radziwiłł » 06 gru 2020, 21:47

Mości Panowie, kto pamięta Pana Artura Jana Szęsnego? Na to trafiłem tuz przed chwilką. https://poranny.pl/artur-jan-szczesny-zdroje-niespokojne-wybor-wierszy-z-lat-19802020/ar/c13-15329398?fbclid=IwAR0YgCL9zFbk6qyo6NYrsLwd0FiD_p-arhWFCOcauoCFBvdAApk_HkDza48 Teraz już wiem, dlaczego tak pięknie pisał na forum.
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2448
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Znalezione w internecie

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 06 gru 2020, 21:55

No, proszę bardzo! :)
Takich to nasza Rzeczpospolita miała mieszkańców.

W jego profilu jest także jego strona internetowa, swego czasu tak zajrzałem. memberlist.php?mode=viewprofile&u=11266
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości