Koronacja królewska — opcja świecka [konsultacje]

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Koronacja królewska — opcja świecka [konsultacje]

Postprzez Wilhelm Orański » 09 sty 2021, 16:35

Panowie Bracia, Szlachetne Damy,
Dostojni Mieszczanie,


jednym z celów mojego panowania jest stworzenie nowego, przystosowanego do realiów Rzeczypospolitej, przebiegu ceremonii koronacji królewskiej. Po pobieżnym przejrzeniu źródeł udało mi się stworzyć poniższe dzieło. Jest ono oczywiście zarówno pozbawione pewnych elementów, jak i wzbogacone o pewne dodatki, których w źródłach nie było, a zrodziły się w mojej głowie.
Powody, dla których optuję za stworzeniem własnego przebiegu ceremonii koronacji są proste i wszystkim znane. Po pierwsze, Rzplita jest państwem tolerancyjnym, wielokulturowym i wielowyznaniowym, dlatego nie należy narzucać jednego sposobu koronacji wszystkich władców. Być może nie każdy życzy sobie koronacji w rycie rotryjskim z różnych względów. Dlatego właśnie poniższa ceremonia pozbawiona jest wszelkich odniesień do religii. Po drugie, życie duchowe w naszej ojczyźnie nie istnieje, prymasi są nieaktywni, może więc wystąpić w przyszłości ryzyko, że do koronacji mogłoby w ogóle nie dojść.
Nie poruszam tej dyskusji na seymie, bowiem rytuał ukaże się w formie dekretu królewskiego. Zanim jednak go opublikuję, proszę o uważne przeanalizowanie tekstu i wskazanie ewentualnych własnych uwag, propozycji zmian etc. Nie twierdzę absolutnie, że jest to tekst idealny, dlatego chciałbym, abyście ten tekst prześledzili, ażeby było to dzieło całego narodu, zarówno mieszczan, jak i szlachty.



Uczestnicy:
  1. Król Elekt
  2. Kanclerz
  3. Narrator
  4. Przedstawiciel Szlachty
  5. Przedstawiciel Mieszczan

Narrator:
Rzecz dzieje się w [miejsce wybiera Król-Elekt], xx.xx.xxxx roku. Długi i liczny orszak podąża do miejsca koronacji, gdzie zebrali się już Szlachta, Mieszczanie i Goście. Na czele orszaku dostojnym, powolnym krokiem idzie Interrex, który oburącz dzierży laskę opuszczoną ku ziemi, co ma być znakiem, iż Król nie objął jeszcze swej godności. Za nim idą najwyżsi urzędnicy dworscy oraz Jaśnie Oświeceni Książęta. Wszyscy ubrani są w ceremonialne szaty, odpowiednie posiadanym przez nich godnościom.
W bogatym orszaku, przy śpiewie chóru, niesione są regalia królewskie: koronę, która spoczywa na czerwonej, aksamitnej poduszce, niesie kasztelan krakowski oraz wojewoda wileński. Berło oraz jabłko niesie wicekról Nowej Kurlandii, zaś uniesiony ku górze Szczerbiec, oburącz dzierży ciwun litewski. Za nimi podąża Hetman Wielki, który trzyma w swych dłoniach zwiniętą chorągiew Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na końcu zaś kroczy Król Elekt, ubrany jest w białą tunikę, oraz sandały, przewiązane zwykłym rzemykiem.
Gdy pochód dociera do miejsca koronacji, zgromadzeni wstają. Monarcha zasiada na specjalnie przygotowanym krześle, na samym środku. Po jego lewej stronie znajduje się stolik, na którym położono regalia, zaś po prawej postawiono krzesła kurulne dla dworskich dostojników. W tym momencie rozpoczyna się uroczystość. Wszyscy stoją, a Kanclerz wychodzi na środek, przed Króla Elekta, oddaje mu pokłon i mówi:

Kanclerz:
Z woli szlacheckiego stanu zostałeś wyniesiony do godności Najjaśniejszego Króla i Pana. Niechaj oto wybór ten ma swe utwierdzenie w dzisiejszej koronacji. W obecności tu zgromadzonych, mając na świadków dworskich dostojników, pytam się Ciebie: Chcesz królestwo od szlachty Tobie poruczone według sprawiedliwości przodków sprawować, rządzić i bronić?

Król-Elekt:
Chcę

Kanclerz:
Chcesz prawa od przodków naszych podane zachowywać, dziełami sprawiedliwemi utrzymywać?

Król-Elekt:
Chcę

Kanclerz:
Chcesz utrzymać integralność Rzeczypospolitej i zachować przywileje nadane przed Twych poprzedników?

Król-Elekt:
Chcę, jak dalece zdołam, wsparty pomocą mego Dworu i wszystkich mieszkańców Rzeczypospolitej. Obiecuję, że wszystko to we wszystkim wiernie będę czynić.

Kanclerz:
W obliczu Twych zapewnień stwierdzam, iżeś jest godną osobą do korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Połóż swą rękę na Pacta conventa i powtórz za mną słowa przysięgi:
Przysięgam utrzymać nierozerwalność Rzeczypospolitej, respektować i respektu wymagać dla wszystkiego, co przodkowie nasi stanowili. Posłuszeństwo prawom naszym, konstytucjom sejmowym, wolnościom i zobowiązaniom biorę w obowiązek, a Rzeczypospolitej wiernym będę. Wszystko co tu obiecałem, dokonam i wykonam — przed Tobą, ludu polski i litewski, to przyrzekam.

Król-Elekt:
Przysięgam utrzymać nierozerwalność Rzeczypospolitej, respektować i respektu wymagać dla wszystkiego, co przodkowie nasi stanowili. Posłuszeństwo prawom naszym, konstytucjom sejmowym, wolnościom i zobowiązaniom biorę w obowiązek, a Rzeczypospolitej wiernym będę. Wszystko co tu obiecałem, dokonam i wykonam — przed Tobą, ludu polski i litewski, to przyrzekam.

Narrator:
Kanclerz podchodzi do stolika i wręcza Monarsze regalia, przy każdym wymawiając uroczystą allokucję.

Kanclerz:
Przyjmij MIECZ, a wraz z mieczem całe Królestwo i wiedz, że zostało Ci powierzone, abyś nim wiernie rządził. Niechaj wspomoże on Twe czyny w wypełnianiu sprawiedliwości, niesprawiedliwości potężne niszczył, lud swój bronił i chronił, a zwalczał wrogów naszego imienia. To co zniszczone — odbudowuj, to co odbudowane — zachowaj, to co niesprawiedliwe — karz, to co dobrze urządzone — umacniaj, abyś to czyniąc, sławny z triumfu cnót i wyborny krzewiciel sprawiedliwości, zasłużył na chwalebne panowanie.

Narrator:
Król Elekt przyjmuje miecz, kreśli pierwszą literę swego królewskiego imienia w powietrzu, wyciera go o lewe ramię, a następnie oddaje Kanclerzowi, który chowa miecz w pochwę i przepasuje Królowi.

Kanclerz:
Przyjmij PŁASZCZ I PIERŚCIEŃ, bowiem jesteś głową oraz władcą królestwa i ludu. Winieneś być przeto wytrwałym pomnożycielem i utwierdzicielem dobrobytu i wszelkiej pomyślności swego ludu.
Przyjmij BERŁO cnoty i sprawiedliwości, przez które masz rozumieć, iż powinieneś głaskać nim mężnych a straszyć buntowników i zdrajców, błądzącym drogę wskazywać, upadłym rękę podawać, rozpraszać pysznych i podnosić pokornych.
Przyjmij KORONĘ, która zostanie nałożona na głowę Twoją, o której masz rozumieć, że oznacza wyraźnie chwałę, cześć i dzieło. Wiedz przeto, że przez nią stałeś się uczestnikiem urzędu. Winieneś postępować zawsze jako użyteczny wykonawca, byś wśród sławnych mocarzy, ozdobiony drogimi kamieniami cnót i ukoronowany, nagrodą wiecznej chwały i glorii został obdarzony.

Narrator:
Po przekazaniu regaliów, członkowie dworscy biorą pod ramiona Króla Elekta i przy śpiewie Raduj się Matko Polsko prowadzą go do tronu.


Monarcha zatrzymuje się przed tronem, po czym Kanclerz mówi:

Kanclerz:
Stój i dzierż od tej chwili to miejsce, które dzierżyć będziesz przez obecny akt tradycji, dokonany przez nas, a mianowicie wszystkich Twych współziomków i dworzan; i jak widzisz, że znajdujemy się blisko ludu, w takiej mierze i Ty pamiętaj, żeś jest posłany przez nas, aby im służyć.
Ogłaszam przeto, żeś jest od teraz Królem Polskim i Wielkim Księciem Litewskim, najmężniejszym obrońcą ojczyzny z największym przejawem hojności królewskiej.

Narrator:
Kanclerz i Król wymieniają się pocałunkiem pokoju. Na to wniesiony zostaje baldachim, który ustawiany jest nad Królem. Monarcha siada na tronie, a wszyscy dworscy urzędnicy, szlachta i mieszczanie padają na kolana przed nowym władcą przy dźwiękach fanfar i pieśni chóru.


Do tronu podchodzi również przedstawiciel szlachty i przedstawiciel mieszczan, którzy wygłaszają tekst przysięgi wierności:

Przedstawiciel Szlachty:
Ja, N.N., w obecności i w imieniu panów polskich a litewskich, przyrzekam Tobie, Najjaśniejszy Panie, wierność całej Braci Szlacheckiej. Odtąd wspierać, wspomagać, nakierowywać i dopomagać Ci chcemy. Nigdy przeciw Tobie nie wystąpimy i po kres Twego panowania bronić Twego imienia będziemy. Radzi, radzi, radzi!

Przedstawiciel Mieszczan:
Ja, N.N., w obecności i w imieniu mieszczan warszawskich, wileńskich i wszelakich, przyrzekam Tobie, Najjaśniejszy Panie, wierność całego stanu mieszczańskiego. Odtąd wspierać, wspomagać, nakierowywać i dopomagać Ci chcemy. Nigdy przeciw Tobie nie wystąpimy i po kres Twego panowania bronić Twego imienia będziemy. Radzi, radzi, radzi!

Narrator:
Przed tron wstępuje Hetman Wielki, N.N., który rozwija chorągiew Rzeczypospolitej i stawia ją za Królem, na specjalnie przygotowanym miejscu. Tak oto dopełnił się akt koronacji. Uroczystość dobiega końca.
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Koronacja królewska — opcja świecka [konsultacje]

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 09 sty 2021, 18:04

Wasza Królewska Mość,

Częściowo i pobieżnie czytałem projekt ceremoniału. Uważam przedstawiony projekt za ciekawy. Przedstawię swoje uwagi.

Zwracam jeszcze uwagę na pomyłkę:
Jan V napisał(a):Gdy pochód dociera do Sali Tronowej, zgromadzi wstają.


Tutaj natomiast:
Jan V napisał(a):sandały, przewiązywane zwykłym rzemykiem.

Moim zdaniem lepiej by brzmiało przewiązane.

Odniosę się do istotniejszych kwestii.
1. Rozumiem, że dawny, rotryjski ceremoniał będzie pozostawiony i od wyboru króla będzie zależało, który będzie wykorzystan? Mam nadzieję, że tak.
2. Osobiście jestem zwolennikiem rotryjskich koronacji. Jednak rozumiem, że król nie będący rotryjczykiem może nie chcieć takiej koronacji. Z drugiej strony, jak sobie myślę, może i można by było nawet w tej sytuacji dać zadość tradycji i taką koronację przeprowadzić. Ale może niektórzy wolą jednak wprowadzić inny.
3. Uważam usunięcie odniesień do Boga za niewłaściwe. Koronacja królewska w historii miała w dużej mierze religijne i duchowe znaczenie. To nie był zwykły akt intronizacji czy zaprzysiężenia otoczony ceremoniałem, ale akt w dużej mierze duchowy i, jak to pojmowano, wręcz mistyczny. Ponadto uważam usunięcie odniesień do Boga także za niezgodne z naszą tradycją.
4. Ponadto uważam, że najwłaściwszym miejscem koronacji jest Katedra na Wawelu w Krakowie, a nie Zamek Królewski w Warszawie.
5. Koronacja religijna nie musi być związana z Kościołem Rotryjskim. Kto powiedział, że nie może tego zrobić nawet narracyjny biskup? Czy też kanclerz po prostu.

To takie wstępne uwagi.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Koronacja królewska — opcja świecka [konsultacje]

Postprzez Wilhelm Orański » 09 sty 2021, 18:28

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):1. Rozumiem, że dawny, rotryjski ceremoniał będzie pozostawiony i od wyboru króla będzie zależało, który będzie wykorzystan? Mam nadzieję, że tak.

Oczywiście. Nie jest w mojej mocy, ani interesie zabraniać rotryjskich ceremonii. Rytuał rotryjski jest wewnętrznym dokumentem Państwa Kościelnego.

Co do pozostałych kwestii, powyższy ceremoniał tworzyłem również z myślą o tych, którzy nawiązywanie do Boga i religii katolickiej, czy jakiejkolwiek innej istniejącej w realu, na gruncie mikronacyjnym uważają za przesadę, czy nawet zniewagę. Jeżeli król-elekt zechce odnieść się do Boga, będzie mógł wybrać rytuał rotryjski. Sprawa Rotrii i religii w mikroświecie w ogóle jest kwestią sporną, dlatego stworzyłem taką ceremonię, która pozwoli dokonać aktu koronacji w zgodzie z własnym sumieniem.
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Koronacja królewska — opcja świecka [konsultacje]

Postprzez Maurycy Orański » 09 sty 2021, 18:39

O ile z trójką się zgodzę to kolejne dwa punkty wydają mi się nie do końca właściwie. Jeśli koronacja jest świecka to na pewno nie powinna odbywać się w świątyni. Na pewno też kw takim wypadku anclerz nie powinien dokonywać aktu zarazerwowanego dla duchownego. Narracyjny biskup jest rozwiązaniem wartym rozważenia
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3764
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Koronacja królewska — opcja świecka [konsultacje]

Postprzez Miguel de Catalan » 09 sty 2021, 19:07

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):Odniosę się do istotniejszych kwestii.
1. Rozumiem, że dawny, rotryjski ceremoniał będzie pozostawiony i od wyboru króla będzie zależało, który będzie wykorzystan? Mam nadzieję, że tak.
2. Osobiście jestem zwolennikiem rotryjskich koronacji. Jednak rozumiem, że król nie będący rotryjczykiem może nie chcieć takiej koronacji. Z drugiej strony, jak sobie myślę, może i można by było nawet w tej sytuacji dać zadość tradycji i taką koronację przeprowadzić. Ale może niektórzy wolą jednak wprowadzić inny.
3. Uważam usunięcie odniesień do Boga za niewłaściwe. Koronacja królewska w historii miała w dużej mierze religijne i duchowe znaczenie. To nie był zwykły akt intronizacji czy zaprzysiężenia otoczony ceremoniałem, ale akt w dużej mierze duchowy i, jak to pojmowano, wręcz mistyczny. Ponadto uważam usunięcie odniesień do Boga także za niezgodne z naszą tradycją.
4. Ponadto uważam, że najwłaściwszym miejscem koronacji jest Katedra na Wawelu w Krakowie, a nie Zamek Królewski w Warszawie.
5. Koronacja religijna nie musi być związana z Kościołem Rotryjskim. Kto powiedział, że nie może tego zrobić nawet narracyjny biskup? Czy też kanclerz po prostu.

To takie wstępne uwagi.

1. Tak. Wybór powinien być po stronie króla. Niestety np. jakby nie było prymasa a trzeba by czekać tydzień, dwa to zawsze to będzie alternatywą.
2. Decyzja Króla.
3.Niby tak jednak po przeczytaniu wypowiedzi Króla i Pana Maurycego mógłbym przyznać im rację.
4. Niby tak jednak skoro to świecka koronacja to może nie. Może jeśli ktoś chce świecką/ albo przez brak Prymasa nie może być duchowa, to może mógłby narrator dodać że wcześniej król elekt był na porannej Mszy Świętej w Katedrze/kościele. ?
5. Ciekawa opcja.

Ogólnie pomysł popieram. Jestem za tym aby obie formy koronacji były sobie równe i aby król elekt mógł wybrać. Pamiętajmy że tutaj mamy się bawić, odpoczywać i miło spędzać czas.
Zatem jeśli komuś przeszkadzają formułki religijne jak np. "Tak mi dopomóż Bóg", to niech ich nie używa.
Jednak jeśli np. ja chciałbym mieć koronację świecką albo przez brak prymasa nie miałbym innej możliwości, a chciałbym aby miała ona trochę taki duchowy też wymiar to poprosiłbym o dodanie zdania iż na mszy byłem oraz dodałbym w moich odpowiedziach np. "Tak mi dopomóż Bóg".
Oczywiście to jest przykład i za moją osobę może być każdy.
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Koronacja królewska — opcja świecka [konsultacje]

Postprzez Samuel Radziwiłł » 09 sty 2021, 19:50

3. Uważam usunięcie odniesień do Boga za niewłaściwe. Koronacja królewska w historii miała w dużej mierze religijne i duchowe znaczenie. To nie był zwykły akt intronizacji czy zaprzysiężenia otoczony ceremoniałem, ale akt w dużej mierze duchowy i, jak to pojmowano, wręcz mistyczny. Ponadto uważam usunięcie odniesień do Boga także za niezgodne z naszą tradycją.
4. Ponadto uważam, że najwłaściwszym miejscem koronacji jest Katedra na Wawelu w Krakowie, a nie Zamek Królewski w Warszawie.
5. Koronacja religijna nie musi być związana z Kościołem Rotryjskim. Kto powiedział, że nie może tego zrobić nawet narracyjny biskup? Czy też kanclerz po prostu.


Tak wiele razy sprawa była już wałkowana, szczegolnie, gdy Prymas był nieobecny a koronacja się odwlekała, że ciągle ta kwestia powraca. Pomimo tego, uważam, że obrany monarcha powinien mieć prawo do wyboru ceremonii. Sam jako v-kalwinista obrałem rotryjską ceremonię, bo uważam, iż koronacja jest namaszczeniem króla, a to jest kwestią duchową. Jesteśmy jednak wirtualnym państwem, więc możemy dokonać zmian. Dobrym rozwiązaniem jest narracyjny duchowny. Miejscem intronizacji według mnie, powinna być Katedra na Wawelu.
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2448
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Koronacja królewska — opcja świecka [konsultacje]

Postprzez Sebastian von Tauer » 09 sty 2021, 19:55

Panowie, dwie kwestie:
1) proponuję, by miejsce koronacji (jakiejkolwiek) wybierał sam król, pozwoli to uniknąć problemów z odgórnym wyznaczeniem miejsca.
2) usunąłbym naramienniki z regaliów - epolety nigdy nie były żadnymi regaliami, a i w naszej armii chcemy je usuwać, jako wymysł XVIII-wieczny, mający niewiele wspólnego z czasami, do których chcemy się odwoływać.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Koronacja królewska — opcja świecka [konsultacje]

Postprzez Maurycy Orański » 09 sty 2021, 21:07

Sebastian von Tauer napisał(a):2) usunąłbym naramienniki z regaliów - epolety nigdy nie były żadnymi regaliami, a i w naszej armii chcemy je usuwać, jako wymysł XVIII-wieczny, mający niewiele wspólnego z czasami, do których chcemy się odwoływać.

Myślę iż Królowi Jegomości chodziło o takie
Obrazek
aczkolwiek nie rzeczywiście nie były oryginalnymi regaliami...

Zaważyłem też że występuje wojewoda lwowski, a taki urząd nie istniał. Zamieniłbym go na wojewodę wileńskiego jako najważniejszego wojewodę litewskiego, ewentualnie jeszczee wojewodę krakowskiego można zastąpić kasztelanem który historycznie był najważniejszym senatorem.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3764
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Koronacja królewska — opcja świecka [konsultacje]

Postprzez Hubert Szablarczyk - Hrychowicz » 10 sty 2021, 08:34

O ile dobrze pamiętam z konstytucji, nazwy urzędów bierze się u nas od nazw województw. Lwów jest stolicą woj. ruskiego. Więc powinien to być wojewoda ruski, oczywiście jeśli go nie zmieniamy.
Obrazek
(-) kadm. Hubert Mikołajowic Szablarczyk - Hrychowicz herbu Godziemba,
miecznik wołyński,
gubernator Santa Maria,
pan na Łucku.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 667
Dołączył(a): 09 maja 2017, 18:17
Medale: 7
Order Świętego Stanisława (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Kontradmirał

Re: Koronacja królewska — opcja świecka [konsultacje]

Postprzez Wilhelm Orański » 10 sty 2021, 10:50

Michał Jerzy Potocki napisał(a):Jednak jeśli np. ja chciałbym mieć koronację świecką albo przez brak prymasa nie miałbym innej możliwości, a chciałbym aby miała ona trochę taki duchowy też wymiar to poprosiłbym o dodanie zdania iż na mszy byłem oraz dodałbym w moich odpowiedziach np. "Tak mi dopomóż Bóg".

Otóż to. Nie chciałbym, aby powyższa ceremonia była sztywnymi ramami, będzie można wprowadzać kosmetyczne zmiany, takie jak przytoczył Pan Michał, jeżeli będzie taka potrzeba. Rzecz ma się podobnie z urzędnikami, którzy mają nieść koronę - będzie można ich oczywiście zmieniać, jeżeli okazałoby się, że np. kasztelan krakowski i Wicekról Nowej Kurlandii to ta sama osoba - siłą rzeczy nie może się rozdwoić i być w dwóch miejscach w tym samym orszaku jednocześnie.

Co do naramienników, przeglądając kilka opracowań, w paru miejscach natknąłem się na wzmiankę, że biskup nakładał monarsze również naramienniki. Ale, zgodnie z wolą Panów, element ten usunąłem.

Dodałem ponadto możliwość wyboru miejsca koronacji przez króla-elekta. Skorzystałem w tym miejscu z najroztropniejszej propozycji xięcia Sebastiana.

Co do biskupów narracyjnych, będę się jednak upierał, aby byli oni obecni tylko w rytuale rotryjskim. Nie mamy nigdzie napisane, że król musi być katolikiem, czy chrześcijaninem. Koronacja jest jednym z najważniejszych dni każdego monarchy, pozwólmy więc przeżyć ją w zgodzie z własnym sumieniem. Jeżeli ktoś nie chce łączyć realnej religii i wirtualnej zabawy, to dlaczego mamy go do tego zmuszać? Biskupi narracyjni mogliby być wymienieni w pierwszym akapicie, w drugim zdaniu: "Długi i liczny orszak podąża do miejsca koronacji, gdzie zebrali się już Szlachta, Mieszczanie, Duchowieństwo i Goście."
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości