Dysputa o wierze

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Miguel de Catalan » 26 mar 2021, 14:10

Myślę, że to zależy od tego jak ktoś chce kreować swoją postać oraz jak chce prowadzić narrację.
Są bowiem realni katolicy, czy też chrześcijanie, którzy zarówno w realu jak i tutaj w mikronacjach
będą działali wedle przyjętych zasad moralnych, tradycji i danej wiary. A mogą być tacy, którzy realnie będąc katolikami, tutaj w mikronacjach będą ludźmi obojętnymi na wiarę z powodu swojego zamysłu, i pomysłu na postać, lub na to, że będą uważali, że w mikronacjach nie ma miejsca dla kościoła katolickiego, a raczej, że nie powinno sie czegoś realnego i poważnego wsadzać do zabawy jaką są mikronacje. Podsumowując wiara dla każdego Mikronauty jest rzeczą osobistą. To czy dany Mikronauta będzie w danej wierze wirtualnej, zależy od zamysłu twórcy postaci, którą kreuje. Wiara jest delikatną sprawą dlatego nie ma w mikronacjach realnych kościołów a jedynie są inne ich wersje, które są przystosowane do mikronacji.
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Tomasz Sapiejko » 30 mar 2021, 20:47

Mnie zaś wyjątkowo drażni próba monopolizowania wiary przez rotrystów. Tym bardziej, iż tamtejszy "Kościół" jest de facto wydmuszką, co dobitnie pokazuje choćby Ekscelencja Gagik, czy jego poprzednicy, jak Czcigodny Tomasz Mancini. Odtwarzanie struktur kościelnych i bawienie się w Borgiów nie jest może powodem do dumy, ale nie jest też niczym nagannym. Nagannym jest jednak używanie wokół siebie świątobliwej otoczki w celu wywierania wpływów na ościennych państwach. Dyskusja, którą zacząłem dotyczyć miała religii, wiary i duchowości, a stała się poligonem propagandy rotrystów, którzy nieustannie walczą o zabezpieczanie i poszerzanie swojej strefy wpływów. Odbywa się to w oderwaniu od sensu istnienia Kościoła oraz elementarnej troski o społeczność, która ów Kościół ma tworzyć. Czuję się zdegustowany, ale niestety nie mogę powiedzieć, że zaskoczony. Wstyd, panowie purpuraci...
Ojciec Tomasz
Sługa Boży



Avatar użytkownika
Duchowny
 
Posty: 20
Dołączył(a): 19 mar 2021, 20:38
Gadu-Gadu: 73224011

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Mikołaj Dreder » 31 mar 2021, 10:45

W Rotrii nie bawimy się już w Borgiów. Ma Pan dane nieaktualne o... 6-7 lat? Obecnie dominującym klimatem jest okres przełomu XIX i XX wieku, mniej więcej do czasów II Soboru Watykańskiego. I tak jak przedmówcy wspominali, tak i jak powtórzę - wiele lat temu nasi przodkowie tak wykreowali Kościół Rotryjski, wobec panujących w owym czasie kontrowersji, aby nie prowadził ewangelizacji. Tak, tak. Kościół Rotryjski w swych początkach głosił Słowo Boże, duchowni rotryjscy głosili Kazania i wywołało to ogromne kontrowersje, dlatego ówcześni Ojcowie Kościoła w swej mądrości zadecydowali, że Kościół Rotryjski będzie w swym założeniu organizacją narracyjną wykastrowaną z obowiązku ewangelizacji. Mikroświat to nie miejsce do ewangelizacji, ba! Przez lata Rotrię tworzyli ludzie, którzy nie byli nawet realnie związani z Kościołem Katolickim - byli wśród nas protestanci, ateiści czy nawet Świadkowie Jehowy, a tutaj nagle przez widzimisię określonej grupy, którą lobbuje wszystkim nam dobrze znany człowiek, brak ewangelizacji ze strony Kościoła Rotryjskiego jest największym problemem tej instytucji. Powiem krótko, Patriarcha ślubuję dochować Tradycję, każdy biskup ślubuję jej bronić i nikt oraz nic nie zmieni tego, bo kilka osób chce tak, a nie inaczej. Równie dobrze możemy zacząć w Rotrii nawoływać, że Król w RON powinien przestać być monarchą elekcyjnym, bo w realu ten okres był średni, i w ogóle, i w szczególe, ale my tego nie będziemy robić, bo to nie nasza sprawa i nie nasze podwórko. Polecam każdemu zająć się swoimi sprawami, nikt też nie zmusza nikogo do bycia członkiem Kościoła Rotryjskiego - przecież to dobrowolne, a i tak najwięcej do powiedzenia mają osoby, które nigdy jego członkami nie były. Jak np. Szanowny Pan Potocki.

Pozdrawiam.
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 110
Dołączył(a): 21 lip 2020, 08:08
Medale: 3
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Namiestnik

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Miguel de Catalan » 31 mar 2021, 11:26

Panie co Pan?
Chyba ma pan nieaktualne informacje, jestem wiernym od dwóch tygodni. A Zacząłem być wiernym kiedy przybyłem do mikronacji, zatem proszę fałszu nie rozgłaszać. A przez kilka rzeczy dotyczących rotryjskiej biurokracji i mojej nieznajomości Rotrii oraz mikronacji doszło do paru nieporozumień jak to z diakonatem. Potem po jakimś czasie realistycznie patrząc i analizując zauważyłem tak jak część Rzeczpospolitej, że nie ma u nas już duchownych, którzy działali tak aktywnie u nas i poświęcali się w pełni naszemu kościołowi i dlatego nie wpisałem się do inwentarza kanonicznego, bowiem byłem sceptycznie nastawiony do kolejnego prymasa którym został Pan, Panie Kardynale Mikołaju Dreder.
Jednak teraz kiedy widziałem, że Prymas Taddeo jest zaangażowany w naszą sprawę i stara sie zrobić wszystko aby ten wizerunek dawnego kościoła poprawić postanowiłem dać szanse i wpisałem się i jestem. Więc nieprawdy proszę nie mówić, bo i przez nieznajomość zasad i niedoświadczenie stałem sie duchownym Rotryjskim, ale także byłem od mojego początku v-życia wiernym.
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Mikołaj Dreder » 01 kwi 2021, 10:24

Chyba ma pan nieaktualne informacje, jestem wiernym od dwóch tygodni.


A ja od 10. lat, niemniej - gratuluję ogarnięcia się.

bowiem byłem sceptycznie nastawiony do kolejnego prymasa którym został Pan, Panie Kardynale Mikołaju Dreder


Jeśli wpływ na "wiarę" w Mikroświecie, o którą Pan tak zawzięcie walczy od dłuższego czasu ma osoba duchownego to taką "wiarę" można sobie... włożyć gdzieś daleko. W Realu, jeśli jest Pan Katolikiem, też omija Pan Msze Święte sprawowane przez tego księdza, którego osobiście nie lubi? Chociaż, wcale mnie to nie dziwi, bo Himalaje hipokryzji osiągnął już Pan dawno temu.
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 110
Dołączył(a): 21 lip 2020, 08:08
Medale: 3
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Namiestnik

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Wilhelm Orański » 01 kwi 2021, 16:13

Mikołaj Dreder napisał(a):Równie dobrze możemy zacząć w Rotrii nawoływać, że Król w RON powinien przestać być monarchą elekcyjnym, bo w realu ten okres był średni, i w ogóle, i w szczególe, ale my tego nie będziemy robić, bo to nie nasza sprawa i nie nasze podwórko. Polecam każdemu zająć się swoimi sprawami [...]

Być może się mylę, ale wydaje mi się, że jeżeli ktoś jest członkiem Kościoła Rotryjskiego, to Kościół Rotryjski jest jednak jego sprawą, a możemy zauważyć coś wręcz odwrotnego, że wszelkie uwagi ze strony wiernych są ignorowane, z kolei wygłaszający je - wyśmiewani... Po co w takim razie do tej zabawy na siłę szukać wiernych, skoro zostali sprowadzeni do roli jedynie biernych obserwatorów, a jedyne co, to powinni zgadzać się we wszystkim z rotrysjkimi hierarchami?
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Sebastian von Tauer » 01 kwi 2021, 16:18

Szanowny Panie Dreder - skąd taki bicie w pana Potockiego? Rozumiem, że może mieć pan do pana Michała stosunek różny, no ale wytykanie go palcami i te przytyki wydają mi się zbędne. Proszę pamiętać, że jest on szlachcicem Rzeczypospolitej, obywatelem państwa, na którego forum pisze pan te słowa.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Wojciech Wojtyła » 02 kwi 2021, 13:26

Ja też chce pomóc.



 

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Ludwik Potocki Catalan » 03 kwi 2021, 13:22

Co od słów byłego prymasa, to proszę trochę sie uspokoić, przemyśleć słowa. Jesli komuś dany kapłan nie odpowiada to może iść na inną mszę albo do innego kościoła. Na religii tak księżą mówią. Bo nie ma co obrażać sie na cały kościół. Kościół tworzy wspólnota a nie kilku kardynałów. Jak widać po Rotrii trochę nie ma tam miejsca na wyrażanie swoich opinii bo zaraz przyjdzie inkwizycja i zacznie rozbierać na czeszcie pierwsze wypowiedzi biskupów, albo gości zagranicznych, lub obrażać przedstawicieli najwyższej władzy lub samego króla. Kiedy jednak ktoś nie zwróci się do niektórych eminencjo to od razu to jest poczytane jako zniewaga. Jesli tak, to mój ojciec jest księciem Skarlandu i zwracać należy się do niego Wasza Książęca Wysokość, lub jeśli jak w RON był Kanclerzem to Ekscelencjo. Bowiem poczytaliście mu to, że napisał kilka razy Pan zamiast Kardynał.
I to jest szczytem hipokryzji. :| Daleko Pan nie zajedzie jak będzie Pan na Potockich najeżdżał. Lepiej budować niż burzyć.
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 284
Dołączył(a): 14 wrz 2020, 19:17
Lokalizacja: Wiśniowiec
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Oficer pokładowy
Gadu-Gadu: 0
Wykształcenie: średnie

Re: Dysputa o wierze

Postprzez Mikołaj Dreder » 03 kwi 2021, 18:29

Daleko Pan nie zajedzie jak będzie Pan na Potockich najeżdżał. Lepiej budować niż burzyć.


Nie da się już zajechać dalej, niż udało mi się zajechać w swoim mikronacyjnym życiu.
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 110
Dołączył(a): 21 lip 2020, 08:08
Medale: 3
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Namiestnik

Poprzednia strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości