Pismo Nieperiodyczne

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Re: Pismo Nieperiodyczne

Postprzez Stanisław Wieniawa » 30 wrz 2021, 13:31

Moim zdaniem to, co robię w Sarmacji jako biskup jest najlepszym, co można czynić w warunkach mikronacji na rzecz kultywowania tradycji chrześcijańskiej. To nieskromne, ale nie wiem, co czynić więcej. Staram się budować wspólnotę, trafiła mi się perełka w postaci ks. prał. Krzysztofa Windsora OSI, który ma swoje oryginalne pomysły np. inicjatywa Muzeum Diecezjalnego. Wymyśliłem oryginalny Zakon Izydorianów - zyskałem kilku członków. Myślę, że ta idea jeszcze jest do rozwinięcia.

Myślicie o nowych koncepcjach, a recepta na naprawdę Kościoła Rotryjskiego jest prosta - ktoś musi chcieć to zrobić w konkretnym kraju. Bo KR daje ogrom możliwości kościołom lokalnym. Nikomu się nie chce, a potem jest psioczenie.

Co do Kościoła, o którym pisze brat Bagratyda, to ja taki chciałem stworzyć jako Piccolomini. Kościół Ekumeniczny chyba się to zwało. Że jego przywódca miał rezydować w tej diecezji, z której pochodził itp. I jak to się skończyło? Upadkiem. Jak każdego mojego wyznania. Stąd już przestałem kozaczyć i wiem, że Kościół Rotryjski jest jaki jest. Może i w zapaści, ale nic lepszego się nie stworzy. Dopiero jak padnie całkiem, to zacznę działać albo jako vagans albo pod inną banderą. Bo wiernych w Sarmacji nie zostawię.



Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu

Re: Pismo Nieperiodyczne

Postprzez Fiodor Godunow » 30 wrz 2021, 13:42

Powiem szczerze, że mam dosyć robienia na waszą trójkę i udawania, że wszystko jest cacy. I Patriarchy wyzywającego mnie publicznie, przy czym robiącego z siebie "zbawcę narodu".
(-) Fiodor Anatoljewicz Godunow



Avatar użytkownika
Chłop
Chłop
 
Posty: 27
Dołączył(a): 08 cze 2019, 10:40
Lokalizacja: Kijów
Stopień: Pocztowy

Re: Pismo Nieperiodyczne

Postprzez Stanisław Wieniawa » 30 wrz 2021, 13:47

Znowu sparafrazuję Dziwisza i powiem, że ja jestem obok tego. Po prostu staram się robić swoje. Przyznałem - bo to słuszne - że trzeba bardziej starać się w ramach diecezji, żeby rozwinąć struktury oddolnie. I to robię. Reszta mnie nie interesuje. Myślę, że reformy odgórnie nic nie dadzą, jak nie pójdzie zmiana mentalności. A tego nie da się zrobić na siłę. Zamiast myśleć o czymś nowym, spróbujmy reformy od dołu.

Do brata Gagika była wyciągana ręka. Nie skorzystał.



Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu

Re: Pismo Nieperiodyczne

Postprzez Wilhelm Orański » 30 wrz 2021, 14:37

Eminencjo, proszę wybaczyć wygodę, lecz nie mam zamiaru wracać do państwa, w którym głowa tegoż co jakiś czas publicznie przyrównuje mnie i moją rodzinę do wszystkiego co najgorsze, przeinaczając i naginając fakty na swoją korzyść i twierdząc, że Orańscy Rotrii nie są potrzebni, a nawet dobrze że ich nie ma. Zresztą nie tylko nam uchybiano, Fiodor również swoje usłyszał. Ostatnio byliśmy tego świadkami nie dawniej jak wczoraj. Pomysły i starania Gagika również zostały wyśmiane. O wiernych zapomniano.
Swoje zdanie i gotowość stworzenia nowego wyznania podtrzymuję. Nie jesteśmy obciążeni żadnymi zobowiązaniami, jeśli się nie uda - trudno, porzucimy to dzieło, ale przynajmniej nie będziemy żałować, że nie spróbowaliśmy.
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Pismo Nieperiodyczne

Postprzez Stanisław Wieniawa » 30 wrz 2021, 16:11




Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu

Re: Pismo Nieperiodyczne

Postprzez Fiodor Godunow » 30 wrz 2021, 16:52

I tradycyjnie znów ten jakże "przyjazny" język...
(-) Fiodor Anatoljewicz Godunow



Avatar użytkownika
Chłop
Chłop
 
Posty: 27
Dołączył(a): 08 cze 2019, 10:40
Lokalizacja: Kijów
Stopień: Pocztowy

Re: Pismo Nieperiodyczne

Postprzez Gagik Bagratowicz » 30 wrz 2021, 19:31

Janusz Zabieraj napisał(a):
Moim zdaniem to, co robię w Sarmacji jako biskup jest najlepszym, co można czynić w warunkach mikronacji na rzecz kultywowania tradycji chrześcijańskiej. To nieskromne, ale nie wiem, co czynić więcej. Staram się budować wspólnotę, trafiła mi się perełka w postaci ks. prał. Krzysztofa Windsora OSI, który ma swoje oryginalne pomysły np. inicjatywa Muzeum Diecezjalnego. Wymyśliłem oryginalny Zakon Izydorianów - zyskałem kilku członków. Myślę, że ta idea jeszcze jest do rozwinięcia.

Myślicie o nowych koncepcjach, a recepta na naprawdę Kościoła Rotryjskiego jest prosta - ktoś musi chcieć to zrobić w konkretnym kraju. Bo KR daje ogrom możliwości kościołom lokalnym. Nikomu się nie chce, a potem jest psioczenie.

Co do Kościoła, o którym pisze brat Bagratyda, to ja taki chciałem stworzyć jako Piccolomini. Kościół Ekumeniczny chyba się to zwało. Że jego przywódca miał rezydować w tej diecezji, z której pochodził itp. I jak to się skończyło? Upadkiem. Jak każdego mojego wyznania. Stąd już przestałem kozaczyć i wiem, że Kościół Rotryjski jest jaki jest. Może i w zapaści, ale nic lepszego się nie stworzy. Dopiero jak padnie całkiem, to zacznę działać albo jako vagans albo pod inną banderą. Bo wiernych w Sarmacji nie zostawię.


Wasza Eminencjo! Nie mam zarzutów co do waszej posługi w Sarmacji, ale obecnych tutaj nie interesuje Sarmacja, a Rzeczpospolita. Gdzie celebry odbywają się raz w miesiącu, gdy wpadnie jakiś duchowny - gość. Działalność Kościoła nie może opierać się na jednym, nawet najaktywniejszym kapłanie. Bo gdy go zabraknie, wszystko przepadnie. Potrzebne są głębsze zmiany. Kto chce ryzykować, że pochodzący z jego kraju duchowny zostanie skierowany do pracy w Rotrii, a do jego ojczyzny zostanie posłany całkowicie nieaktywny kapłan? A takie właśnie było nasze doświadczenie w Cesarstwie Rzymian. Ale nawet zmiany strukturalne to za mało. Potrzeba przemiany mentalnej, by głównym celem duchownych nie było służenie własnym ambicjom i Państwu Kościelnemu, ale Bogu i ludziom.

Nie chcę atakować Rotrii. Po prostu takie są fakty: Rotria naszych potrzeb nie zaspokaja i nie może zagwarantować, że będzie je zaspokajać. Wobec tego mamy prawo podjąć próbę zaspokojenia naszych potrzeb. Nie musi to oznaczać schizmy; w moim artykule wskazuję możliwość obecności Rotrii w przyszłym Kościele. Jednak jeśli nie będzie ona zainteresowana, nie będziemy się wahali działać i bez niej. Wszystkich tych, którzy będą zainteresowani tworzeniem nowej wspólnoty, zapraszam do warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie w niedzielę rozpocznie się Synod, na którym podejmiemy decyzje dotyczące jej organizacji i rozwoju. Niech Duch Święty prowadzi nas na tej drodze. Amen.
Gagik Bagratowicz

Burmistrz Królewskiego Miasta Lwowa

Գագիկ Բագրատունի



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 169
Dołączył(a): 15 lut 2021, 14:46
Lokalizacja: Lwów
Medale: 3
Order Zasługi RON VI (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Licencjusz teologii

Re: Pismo Nieperiodyczne

Postprzez Miguel de Catalan » 30 wrz 2021, 23:09

Nie mogę teraz tego dokładnie odnaleźć ale wiem, że aby dane wyznanie mogło działać w RON to potrzeba jest co najmniej 3 wiernych, przy czym co najmniej jeden musi być duchownym.
Nasze państwo opiera sie na wolności religijnej, jednak zapoznając się z historią widziałem, że Kościoły, wyznania, chcące prowadzić swoją działalność, zgłaszały to królowi pisząc wniosek o zezwolenie na działanie swojego kościoła. Król zaś mógł wydać specjalne edykty mogące się przydać wyznaniu, kościołowi. Jeśli by zatem coś miało powstać, to prosiłbym mieć to na uwadze.
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Pismo Nieperiodyczne

Postprzez Wilhelm Orański » 01 paź 2021, 08:27

Wydaje mi się, że nigdzie nie ma mowy o wymogu trzech wiernych, a jeżeli jest inaczej, prosiłbym o wskazanie takiego zapisu. Król, owszem, wydawał dekrety z aktem węgielnym, lecz w przypadku wyznania narodowego, działającego tylko w granicach Rzplitej. Natomiast o wniosku o zezwolenie na działanie pamiętamy.
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Pismo Nieperiodyczne

Postprzez Gagik Bagratowicz » 01 paź 2021, 17:11

Michał IV napisał(a):Nie mogę teraz tego dokładnie odnaleźć ale wiem, że aby dane wyznanie mogło działać w RON to potrzeba jest co najmniej 3 wiernych, przy czym co najmniej jeden musi być duchownym.
Nasze państwo opiera sie na wolności religijnej, jednak zapoznając się z historią widziałem, że Kościoły, wyznania, chcące prowadzić swoją działalność, zgłaszały to królowi pisząc wniosek o zezwolenie na działanie swojego kościoła. Król zaś mógł wydać specjalne edykty mogące się przydać wyznaniu, kościołowi. Jeśli by zatem coś miało powstać, to prosiłbym mieć to na uwadze.


Można się spodziewać, że jeśli Kościół powstanie, to złożenie takiego wniosku będzie jednym z pierwszych jego posunięć. Ale nie uprzedzajmy faktów; wszystko na synodzie.
Gagik Bagratowicz

Burmistrz Królewskiego Miasta Lwowa

Գագիկ Բագրատունի



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 169
Dołączył(a): 15 lut 2021, 14:46
Lokalizacja: Lwów
Medale: 3
Order Zasługi RON VI (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Licencjusz teologii

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron