Sprawy sejmowe cz. 2

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Sprawy sejmowe cz. 2

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 14 wrz 2021, 23:17

Wasza Królewska Mość,
Wielmożni Państwo,


Kolejny Sejm Walny odbędzie się już niedługo. Jest trochę spraw, o których warto by może już pomyśleć przed jego rozpoczęciem. Tworzę ten wątek, aby był czymś podobnym do swego pierwowzoru, czyli abyśmy mogli porozmawiać o różnych sprawach na nadchodzący Sejm. Sądzę, że będzie to dotyczyło, przynajmniej na razie, przede wszystkim gospodarki, skarbu oraz wojska, jako że projekty konstytucji, dotyczące sądownictwa oraz prawa karnego znajdują się w odpowiednim wątku i tam też jest miejsce na dyskusję o nich.

A zatem, przechodząc do rzeczy, chciałbym oznajmić, że utworzyłem plik w Excelu, zawierający spis wojsk oraz obliczenia dotyczące kosztów ich utworzenia, oraz utrzymania i inne obliczenia. Moim zamiarem jest udostępnienie w przyszłości tego pliku członkom sił zbrojnych Rzeczypospolitej, w odpowiednim do tego dziale, jako że zawarte są tam informacje niejawne.

Przedstawię jednak tutaj pewne liczby, które powinny nam dać do myślenia.

Koszty utworzenia:
  • komputu koronnego wynoszą ponad 10 milionów DPL
  • komputu litewskiego wynoszą ponad 7 700 000 DPL
  • wojsk zaporoskich wynoszą ponad 2 miliony DPL
  • wojsk kolonialnych wynoszą około 2 250 000 DPL
  • Królewskiej Floty Koronnej wynoszą 8,5 miliona DPL
  • Wielkoksiążęcej Floty Litewskiej wynoszą 3,8 miliona DPL
  • Książęcej Floty Kolonialnej wynoszą... ponad 28 milionów DPL!!!

Skąd tak duży koszt utworzenia floty kolonialnej? To za sprawą przede wszystkim 4 wielkich galeonów, wg rozliczeń X. Kanclerza (viewtopic.php?p=48297#p48297) kosztujących po 5 milionów DPL każdy.

Mam teraz wątpliwości, czy stać nas w obecnym czasie na bycie morską potęgą kolonialną.

Moja sugestia jest taka, by mimo wszystko uznać, że część naszych okrętów nie została jeszcze zbudowana/zakupiona i że będzie to możliwe dopiero w przyszłości. Wątpliwości mam bowiem, czy by nas było stać na poniesienie kosztów utworzenia tak dużej floty.

Obecne wyliczenia wskazują, że utworzenie wojska w takim kształcie, jaki mamy obecnie, kosztowałoby nas prawie 63 miliony DPL, a miesięczne utrzymanie prawie 6 milionów.

O ile o kwestie utrzymania tak bardzo bym się nie obawiał, w końcu planujemy wprowadzić podatki (przynajmniej od wirtualnych mieszkańców), to jednak uważam, że nie byłoby na razie możliwe utworzenie tak dużej armii (zwłaszcza floty) w obecnym czasie.

Zapraszam do dyskusji i przedstawienie własnych uwag, i pomysłów.

PS. Chyba że byśmy uznali, że skoro te wojska po prostu mamy, to już nie musimy się martwić zapłatą kosztu ich utworzenia? Nie mam pewności. W każdym razie, jakąś koncepcję tutaj winniśmy określić.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Sprawy sejmowe cz. 2

Postprzez Sebastian von Tauer » 15 wrz 2021, 17:47

Przy liczeniu kosztów floty nie wziął pan pod uwagę jednego - mamy już wybudowane kilka galeonów i pinas, które można przechrzcić i dalej używać. Mamy też kilak okrętów liniowych, brygów, fregat i innych okrętów, które nie są dla nas klimatyczne. Myślę, że możemy je "sprzedać" i z tych pieniędzy zbudować nowe okręty.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Sprawy sejmowe cz. 2

Postprzez Miguel de Catalan » 15 wrz 2021, 19:22

Sebastian von Tauer napisał(a):Przy liczeniu kosztów floty nie wziął pan pod uwagę jednego - mamy już wybudowane kilka galeonów i pinas, które można przechrzcić i dalej używać. Mamy też kilak okrętów liniowych, brygów, fregat i innych okrętów, które nie są dla nas klimatyczne. Myślę, że możemy je "sprzedać" i z tych pieniędzy zbudować nowe okręty.

Dobry pomysł Wasza Książęca Mość.
Rozmawiałem, już sobie z Panem Michałem poprzez PW jak tu rozwiązać tą sprawę i zaproponowałem abym jako król pobrał większy jednorazowy podatek na tworzenie, rozbudowę, i pierwsze utrzymanie naszych wojsk. Potem już cykliczny podatek od osoby wirtualnego mieszkańca byłby mały ale nadal całkiem spory i wystarczył by aby opłacić comiesięczne koszty utrzymanie naszych wojsk. :)
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Sprawy sejmowe cz. 2

Postprzez Sebastian von Tauer » 15 wrz 2021, 19:35

Dobry pomysł Wasza Książęca Mość.
Rozmawiałem, już sobie z Panem Michałem poprzez PW jak tu rozwiązać tą sprawę i zaproponowałem abym jako król pobrał większy jednorazowy podatek na tworzenie, rozbudowę, i pierwsze utrzymanie naszych wojsk. Potem już cykliczny podatek od osoby wirtualnego mieszkańca byłby mały ale nadal całkiem spory i wystarczył by aby opłacić comiesięczne koszty utrzymanie naszych wojsk. :)


tak, to dobry pomysł, ale...
na ten podatek musi sie najpierw zgodzić SEJM! ;)
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Sprawy sejmowe cz. 2

Postprzez Miguel de Catalan » 15 wrz 2021, 20:08

Sebastian von Tauer napisał(a):
Dobry pomysł Wasza Książęca Mość.
Rozmawiałem, już sobie z Panem Michałem poprzez PW jak tu rozwiązać tą sprawę i zaproponowałem abym jako król pobrał większy jednorazowy podatek na tworzenie, rozbudowę, i pierwsze utrzymanie naszych wojsk. Potem już cykliczny podatek od osoby wirtualnego mieszkańca byłby mały ale nadal całkiem spory i wystarczył by aby opłacić comiesięczne koszty utrzymanie naszych wojsk. :)


tak, to dobry pomysł, ale...
na ten podatek musi sie najpierw zgodzić SEJM! ;)

Tak ale...
ja piszę o podatku od wirtualnych obywateli. Takie podatki funkcjonują praktycznie wszędzie na całym naszym kontynencie. Nigdzie nie chcę tutaj obciążać naszej szlachty, choć jeśli książę lub ktoś inny sobie życzy to wprowadzę specjalny podatek obowiązujący tylko tą osobę. :D ;)
A tak poza tym, to sadzę, że Sejm może poprzeć taki fajny pomysł, zwłaszcza, że dzięki niemu opłacimy wojska, i sfinansuję moje dalsze pomysły. Co oczywiście będzie również z zyskiem dla Was. :)
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Sprawy sejmowe cz. 2

Postprzez Dominik Ostrogski » 15 wrz 2021, 20:26

Ja jestem za wprowadzeniem podatku i opłaceniu naszych wojsk.
Vivat Rzeczpospolita! Vivat Król!
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 337
Dołączył(a): 14 kwi 2020, 15:05
Lokalizacja: Ostróg
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Chorąży
Gadu-Gadu: 70919374

Re: Sprawy sejmowe cz. 2

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 15 wrz 2021, 23:10

Sebastian von Tauer napisał(a):Przy liczeniu kosztów floty nie wziął pan pod uwagę jednego - mamy już wybudowane kilka galeonów i pinas, które można przechrzcić i dalej używać. Mamy też kilak okrętów liniowych, brygów, fregat i innych okrętów, które nie są dla nas klimatyczne. Myślę, że możemy je "sprzedać" i z tych pieniędzy zbudować nowe okręty.


Rzeczywiście, może mieć Mości Książę rację.

W zasadzie, to nie mam pewności. Zakładamy, że wojska które są od dawna, po prostu są? Czy skoro wprowadzamy model z finansowaniem, robimy, jakbyśmy ustanawiali te wojska teraz, czyli płacimy za ich utworzenie?
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Sprawy sejmowe cz. 2

Postprzez Sebastian von Tauer » 15 wrz 2021, 23:15

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):
W zasadzie, to nie mam pewności. Zakładamy, że wojska które są od dawna, po prostu są? Czy skoro wprowadzamy model z finansowaniem, robimy, jakbyśmy ustanawiali te wojska teraz, czyli płacimy za ich utworzenie?


Mam wrażenie, że płacenie mogło się już trochę przedawnić, zwłaszcza, że po prostu przeformowaliśmy jedne oddziały w drugie. Myślę, że tylko za flotę powinniśmy zapłacić, odliczając oczywiście od kosztów sumy uzyskane ze sprzedanych jednostek itd.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Sprawy sejmowe cz. 2

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 15 wrz 2021, 23:26

Sebastian von Tauer napisał(a):
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):
W zasadzie, to nie mam pewności. Zakładamy, że wojska które są od dawna, po prostu są? Czy skoro wprowadzamy model z finansowaniem, robimy, jakbyśmy ustanawiali te wojska teraz, czyli płacimy za ich utworzenie?


Mam wrażenie, że płacenie mogło się już trochę przedawnić, zwłaszcza, że po prostu przeformowaliśmy jedne oddziały w drugie. Myślę, że tylko za flotę powinniśmy zapłacić, odliczając oczywiście od kosztów sumy uzyskane ze sprzedanych jednostek itd.


Czyli, jak rozumiem, Mości Książę uważa, że nie powinniśmy płacić za to, co już od dawna mamy. Rozumiem.
Czyli pod względem finansowym to lepiej.
Rozumiem. Niedługo może coś policzę.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron