Pacta Conventa Michała IV

Miejsce przechowywania aktów prawnych.

Pacta Conventa Michała IV

Postprzez Miguel de Catalan » 24 maja 2021, 11:30

PACTA CONVENTA


I. Aktywnością własną król winien promieniować w kraju.

II. Szlachta waruje to sobie i całej Rzeczypospolitej, że Król nie dopuści do zmiany czasu historycznego, w którym Rzeczpospolita się znajduje i tegoż ni Król ni konfederacja żadna
zmienić nie może.

III. Żaden szlachcic nie zostanie wyzuty z majętności swoich i stanu swego z innego powodu, jak tylko złamania obowiązujacych praw Rzeczypospolitej lubo nieobecności w konstytucyi opisanej.

IV. Wszelkie przywileje szlacheckie nadane przez poprzedników Króla Jegomości i wsze prawa przez Seym uchwalone i ułożone, Król szanować ma i wypełniać, a bez zgody Braci Szlacheckiej na Seymie zgromadzonej zmieniać nic nie może.

V. Król Polski, a wielki książę Litwy bez zgody szlachty na Seymie zgromadzonej nie może brać udziału w wyprawach o charakterze militarnym poza granicami Najjaśniejszej.

VI. Ewentualne koncepcje mariaży król winien przedstawić szlachcie i z nią je ustalić.

VII. Król Jegomość nie obdarzy żadnego swego rodaka polskim szlachectwem, chyba żeby ten wcześniej był mieszczaninem i spełnił wszystkie warunki potrzebne do jego pozyskania, a ponadto świecił aktywnością. Nie powierzy mu również żadnych urzędów bez zgody Sejmu.

VIII. Król winien starać się zaktywizować Rzeczpospolitą na arenie międzynarodowej, coby postronni znali, wżdy Korona i Litwa w pomyślności swej trwają.

IX. Król powinien podjąć starania w kierunku zadbania o stan mieszczańskich, opieką go powinien otoczyć i jego rozwój gospodarczy wspierać.

X. Król ma ponadto otaczać swą opieką Uniwersytet Krakowski – perłę Rzeczypospolitej i być jego patronem.

XI. Przyszły Król winien dokończyć dzieła poprzedniego władcy, w szczególności zaś rozbudowę Zamku Królewskiego, reformę odznaczeń, nadanie nagród dla zasłużonych za czasów JKM Jana V oraz negocjacje pokojowe z Kozakami.

XII. Szlachta zastrzega sobie prawo, by w przypadku złamania powyższych ustaleń przez króla lubo kogokolwiek innego, konfederacyję zwołać.

Obrazek

Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość