Sejm Walny — XIV-II-MMXIX — Kraków

Tu odbywają się obrady Sejmu Wielkiego, prowadzone przez Marszałka Sejmu. Prawo zabierania głosu przysługuje wyłącznie Posłom i Senatorom oraz osobom upoważnionym przez Marszałka.

Re: Sejm Walny — XIV-II-MMXIX — Kraków

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 27 mar 2019, 22:31

Panowie, jestem przeciwny takim pomysłom, prowadzą one do powrotu Cesarstwa Polsko-Litewskiego
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg
Pan na Mazowszu
Komtur Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie

Obrazek

Strażnik Wielki
Strażnik Wielki

Medale: 12
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Postprzez Andream von Salza » 27 mar 2019, 22:42

Waszmościowie
Chciałem na chwile powrócić do Konstytucji o wojsku, którą dzisiaj uchwaliliśmy.
Chcę się teraz na spokojnie dowiedzieć jakie zyski lub straty poniesie budżet, który z tego co wiemy jest ujemny.
Na pewno musi wypłacić odszkodowania, bo inaczej wojska nie będą rozwiązane.
Czy ktoś przeliczył co się stanie jak choć część osób nie będzie chciała lub nie będzie ich stać na zakup i utrzymanie nowych oddziałów.
Andream von Salza

Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego

Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
strażnik wendeński

Obrazek

Medale: 6
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)

Postprzez August Medycejski » 28 mar 2019, 05:05

Maurycy Orański napisał(a):Wobec kolejnego weta zastanawiam się czy nie warto by dodać punktu że każdy sejm rozpoczynałaby się od debaty nad jego skonfederowaniem.

Prościej byłoby usunąć zapisy o liberum veto, ale czy wtedy nie wyrzucimy części tego, czym jest Rzeczpospolita? Dwakroć zgłoszono veto, co wywołało chaos, ale taki to już urok demokracji szlacheckiej.

Ja mogę poinformować, że zrzekam się jakiejkolwiek finansowej rekompensaty za wojska. Apeluję do tych Panów Braci, którzy mogą poszczycić się ogromnymi dochodami o to samo. Poza tym nie jest pewien, czy Eminencja Wielki Mistrz prawidłowo interpretuje zapisy konstytucji (artykuł VIII). Ja rozumiem je tak, że Książę Hetman szacuje wartość posiadanych dotychczas wojsk prywatnych według dawnego cennika i na podstawie tych wyliczeń określa ilość wojsk prywatnych po nowych cenach. Nigdzie nie ma mowy o wypłacie rekompensaty.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim

Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuły: Wojewoda sieradzki, Marszałek koronny

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 28 mar 2019, 08:56

Andream von Salza napisał(a):Waszmościowie
Chciałem na chwile powrócić do Konstytucji o wojsku, którą dzisiaj uchwaliliśmy.
Chcę się teraz na spokojnie dowiedzieć jakie zyski lub straty poniesie budżet, który z tego co wiemy jest ujemny.
Czy ktoś przeliczył co się stanie jak choć część osób nie będzie chciała lub nie będzie ich stać na zakup i utrzymanie nowych oddziałów.

I zaczynamy wałkować temat od początku ? Tymczasem wystarczy uważnie przeczytać art. VIII. który stanowi :

Postanawiamy z tą chwilą rozwiązać wszystkie istniejące jednostki prywatne. Na hetmana zaś kładziemy obowiązek, by (według starego cennika) oszacował wartość sił prywatnych (razem z flotą) każdego z panów braci. Do miesiąca od czasu uchwalenia tej konstytucji, w odpowiednim wątku, każdy szlachcic który posiadał do tej pory wojska ma obowiązek zgłosić się i określić, jakie oddziały swych wojsk chciałby otrzymać w ramach otrzymanej rekompensaty. Środki z rekompensaty które nie zostaną wykorzystane na odtworzenie wojsk we wskazanym terminie przepadają.

Zatem:
1. Wojska prywatne zostały rozwiązane z chwila przyjęcia konstytucji.
2. Hetman Wielki szacuje wartość wojsk prywatnych po starych cenach każdego z Panów Szlachty.
3. Przedstawia wartość wojsk każdego szlachcica, a ten w ramach tej kwoty (zwanej rekompensatą) ma obowiązek zgłosić jakie wojska pragnie ODTWORZYĆ.
4. Kwota (rekompensata) która nie zostanie wykorzystana na odtworzenie wojsk prywatnych w podanym terminie 1 miesiąca PRZEPADA.

I tyle w temacie który uważam za zamknięty. Natomiast w kwestii weta na Sejmie nie czynił bym nic. W prawdzie mieliśmy dwa takie przypadki i zamieszanie jakie z tego wynikła, ale mamy prawne możliwości przeciwdziałania jak powołanie Sejmu Ordynaryjnego czy zwołania Konfederacji.
Henryk Mikołaj
z Bożej łaski i woli narodu król polski, wielki książę litewski,
ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski,
podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski

Jego Królewska Mość
Jego Królewska Mość

Medale: 9
Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Tytuły: Wojewoda Krakowski

Postprzez Sebastian von Tauer » 28 mar 2019, 09:00

Dokładnie Panie Mikołaju - wystarczy przeczytać uważnie konstytucję...
Postaram się jak najszybciej sporządzić takowy spis, kierując się zapisami w systemie bankowym - PROSZĘ ICH NIE KASOWAĆ DO CZASU AŻ SPORZĄDZĘ SPIS.

Co zaś do veta, ponawiam swój pomysł, by jedynie doprecyzować w którym dokładnie momencie obrad można go użyć - czy w samych obradach, podczas głosowania czy już po nim? Pozwoli to uniknąć problemów interpretacyjnych, gdy będzie ono zgłaszane.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski

Obrazek

Hetman Wielki
Hetman Wielki

Medale: 15
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Tytuły: Wojewoda Inowrocławski

Postprzez Andream von Salza » 28 mar 2019, 11:10

Po pierwsze dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienia,
Po drugie nie trzeba być od razu złośliwym. Bo ja na razie staram się nie powodować konfliktów.
Po trzecie nadal pytam się jaki wpływ będzie miała ta Konstytucja na budżet. W tej chwili nie interesują mnie wojska tylko pieniądze w skarbcu, czy się zwiększą i o ile.
Oczywiście może się okazać, że nie ma możliwości tego wyliczenia, ale to też jest odpowiedź.
Andream von Salza

Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego

Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
strażnik wendeński

Obrazek

Medale: 6
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)

Postprzez Sebastian von Tauer » 28 mar 2019, 12:09

Wyliczenia takie już przedstawiałem na sejmie - jako, że zagłosowało większość za konstytucją z cenami obciętymi o połowę, należy i zysk który wyliczyłem o połowę przyciąć.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski

Obrazek

Hetman Wielki
Hetman Wielki

Medale: 15
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Tytuły: Wojewoda Inowrocławski

Postprzez Karol von Tauer - Sienicki » 28 mar 2019, 20:10

Mam pytanie, które nie wiem czy jest na Sejm odpowiednie, ale skoro się tu cała brać szlachecka zbiera umieszczam je:

Czy można transportować wojska z innego kraju do swoich twierdz i zamków Rzeczpospolitej i uznać je jako wojska prywatne? Pytam bo myślę, że mogło by być to możliwe, ale ze spisaniem tych jednostek w systemie PIAST na tzw. "Czarno na białym" mógłby być chyba problem.
Karol von Tauer-Sienicki herbu jelito odmienne

Członek Zakonu Krzyżackiego
Żołnierz Jazdy Litewskiej
Dobosz w wojsku Rzeczpospolitej
Miecznik rawski

[fimg] Obrazek [/fimg]

Kwatermistrz
Kwatermistrz

Medale: 3
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuły: Jego Cesarska Mość
Jan I Bizantyjski.

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 28 mar 2019, 21:31

Tak, oczywiście, każdy kto chce i ma na to ochotę może teraz sprowadzić sobie z zagranicy 100 000 żołnierzy albo i większa armię. Mógłby w końcu się Pan ogarnąć, bo słuchając takich pomysłów witki opadają.
Henryk Mikołaj
z Bożej łaski i woli narodu król polski, wielki książę litewski,
ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski,
podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski

Jego Królewska Mość
Jego Królewska Mość

Medale: 9
Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Tytuły: Wojewoda Krakowski

Postprzez August Medycejski » 29 mar 2019, 06:28

Waszmościowie! Nie ma co się kłócić i wywlekać kolejne (absurdalne) pomysły. Czas Sejm zamknąć.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim

Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuły: Wojewoda sieradzki, Marszałek koronny

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Sala Obrad