Projekty konstytucji

Kancelaria Marszałka Sejmu. Miejsce składania wniosków do Marszałka oraz próśb o udzielenie głosu w debatach osobom nie będącym członkom Sejmu.

Re: Projekty konstytucji

Postprzez Sebastian von Tauer » 17 wrz 2021, 11:12

Panie Michale,

10) kwestia marginalna, zostaje jak jest;

20) zapis jak najszybciej wystarczy;

21) jak pisałem - to jeszcze sam musze przepracować w wolnym czasie;

22) Myślę, że karczma mogłaby być faktycznie dobrym miejscem, choć z drugiej strony, i tak każdy ma dostęp do wątków sądowych, nie wiem, czy przymus ogłaszania wyroku gdzieś nie będzie martwym przepisem, któremu nikomu nie będzie się chciało wykonywać;

24) dodałem;

27) doprawdy, nie wiem, co będzie właściwe.

30) jak wynika z tej konstytucji, pisma nieoblatowane nie mają mocy prawnej, poza tym mozna je potraktować jako "wszelką wypowiedź pisemną";

37) problem jest taki, że nasz system nie odnosi się do średniowiecza...

40) zrobione;

41) zawsze sąd wyższej instancji może uznać wyrok za nieważny w ramach nagany sędziego;

43) protestację składano nawet na zagarnięcie przez Moskwę Smoleńska;

45) tak, bez sensu - jeśli należy do grupy cudzoziemcy, jest cudzoziemcem. Koniec tematu;

46) słuszna uwaga;

47/I) sprawa marginalna;

48/I) nie widzę nigdzie sądów sejmowych w projekcie, gdzie to jest?

47/II) skoro nie ma się już gdzie dalej odwołać, to z przymusu taki jest i nie ma co tego dopisywać;

48/II) dodana

49) kosmetyka;

50) co miałby on oddzielać? nie ma tam zadnych orzeczeń, które trzeba by rozdzielić. Po tak użytym "Poza tym, obowiązkiem..." to błędne użycie przecinka.

51) tam lepiej by brzmiało "spraw sędziowskich" a chodzi o czynności związane z sądzeniem;

52) każda osoba to każda osoba;

53) poprawione;

54) nie rozumiem pytania;

55) kosmetyka;

56) protestacja to protestacja;

57) kosmetyka;

58) dodałem;

59) to wtedy sądzenie nie jest wstrzymywane, ot i co.

60) dodałem;

61) to nie ma procesu;

62) skład sądu jest podany w innym punkcie, po co to dublować?

63) kosmetyka;

65) a jak inaczej chce je pan w warunkach mikronacji uwiecznić?

66) wg zasad polskiej interpunkcji należałoby postawić średnik po punkcie 2, tak też uczyniłem;

67) tak samo, jak może zmienić konstytucje sejmu walnego czy dekret królewski, nie popadajmy w paranoję...

68) raczej zbyteczne;

69) niech to sobie sędziowie sami ustalą.



Panie Michale - jak pan widzi, punktów jest mnóstwo, tak dużo, że sam pan się myli we własnej numeracji. Od tego momentu proponuję:
- nie poruszać spraw kosmetyki;
- spraw interpunkcji, składni i ortografii albo nie poruszać, albo niech pan sam wyedytuje projekt i poprawi (ale tylko ortografię, składnię i interpunkcję);
- nie tworzyć sztucznych problemów (vide: edytowanie przez moderatorów i adminów).

Niemniej, wdzięczny jestem panu za te poprawki, po prostu długo się one ciągną i w większości dotyczą mało istotnych kwestii.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Projekty konstytucji

Postprzez Miguel de Catalan » 20 wrz 2021, 14:50

Ja zgadzam sie z Księciem Sebastianem co do kosmetyki oraz reszty wypowiedzi.
Myślę, że już wystarczająco wypracowano ten projekt i będzie można go przedstawić na przyszłym sejmie.
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Projekty konstytucji

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 20 wrz 2021, 16:09

Ja też popieram Księcia Sebastiana
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Ordynat Prusko-Pomorski

Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 3471
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 20
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Hetman Polny Litewski

Re: Projekty konstytucji

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 20 wrz 2021, 23:30

Mości Książę,

10. Może i tak.

20. Ale nie chciałbym też, żeby była taka sytuacja, że sąd odkłada sprawę w nieskończoność.
Być może jednak, to wystarczy.

21. Dobrze.

22. Może i tak, chociaż wydaje mi się, że można by do tego dodać trochę narracji, związanej z przybyciem woźnego i wywieszenia wyroku czy jego obwieszczenia. Ale nie jestem pewien.

27. Będzie się trzeba jeszcze nad tym zastanowić.

30. W takim razie, rozumiem.

A tak jeszcze myślę, że koło pism oblatowanych można by wymienić oficjalne dokumenty państwowe itd., oficjalne akty prawne czy wyroki itd. Wszak ich się nie oblatuje, a może mogłyby stanowić dowód w sprawie?

37. Uznałem jednak, że skoro coś było w średniowieczu, oznacza to, że nie jest to wynalazek współczesny nam czy nowożytny, a więc pewnie występował i w I Rzplitej. Choć być może jednak tak nie było i się mylę.
Wydaje mi się także, że system prawny w I Rzplitej jest stosunkowo bliski temu występującemu w średniowieczu, jako system przedoświeceniowy.
Może jednak niepoprawnie to zinterpretowałem i istotnie, nie musi to oznaczać tego, że tak to wyglądało w I Rzplitej.
Zastanawiam się w takim razie, dlaczego odeszło się od takiego postrzegania po średniowieczu i powrócono do niego później.

41. Dobrze. Myślę, że ma to sens.

43. Brzmi to interesująco. :O Ciekawa sprawa!

Pytanie mam jednak takie, czy protestacje przeciwko prawu na pewno powinny być rozstrzygane w sądzie najniższej instancji, sądzie grodzkim? Choć biorąc pod uwagę, że i tak można się wyżej odwołać, pewnie może to mieć sens.

43a. Zastanawiam się teraz... jest przepis, że nie można sądzić w sprawach dotyczących swojej rodziny. Ale może można by też zapisać, że nie można sądzić w sprawach dotyczących wydanych przez siebie aktów prawnych? Czy zasadę, że nie można sądzić sprawie, w której jest się stroną, można rozciągnąć i na to? Nie mam pewności.

45. W porządku.

47/I Może i kwestia marginalna.

48/I W cz. II, art. I.

47/II Może i tak, choć może lepiej byłoby to jasno zapisać?

49. Może tak, ale wydaje mi się, że to by lepiej brzmiało.

50. A, jeśli byłoby to błędne użycie przecinka, to rozumiem. Dziękuję za wyjaśnienie.

51. Rozumiem, dobrze.

52. Dobrze.

54. Jest tu napisane:
A to jeno zaznaczamy, że każdy wpis do księgi wagę prawną ma i nie można go unieważnić ani dokonać w nim zmian bez zgody woźnego.

Czy istnieją sytuacje, gdy można tego dokonać? Czy woźny może takie rzeczy robić?

55. Może tak, ale nie wiem, czy to właściwe sformułowanie.

56. Aha, rozumiem.
W takim jednak razie należałoby zmienić definicję protestacji w IV VI 2) i dodać o protestacji wobec prawa.

57. Może tak, ale precyzuje to dokładniej, o co chodzi.

59. Tak, ale też wtedy chyba powinno się wstrzymywać egzekucję wyroku, prawda?

61. No tak, rozumiem. Może można by to gdzieś zapisać, ale może też nie jest to aż tak niezbędne.

62. Jest napisane:
Kanclerz wielki wyznacza sędziego/deputata oraz woźnego, którzy mają zajmować się sprawą (chyba że proces toczony jest w ramach sądu królewskiego, wtedy wyznacza się tylko woźnego). To jednak warujemy, że sędzia/deputat ni woźny nie może być spokrewniony z żadną ze stron.
Uważam jednak, że należałoby ostatnie zdanie zmienić na np.: To jednak warujemy, że sędzia/deputat/członek sądu królewskiego ni woźny nie może być spokrewniony z żadną ze stron.

65. Czy nie mógłby to być innego rodzaju plik?

66. Dobrze, rozumiem.

67. Może rzeczywiście.

68. W porządku.

69. Dobrze.
A na czym ma polegać jego tajność? Że nikt nie zna, kto jak głosował, czy że nie wie o tym publiczność? Jeśli to pierwsze, to rozwiązanie może nie być takie proste, chyba że się znajdzie odpowiedni system informatyczny.

Panie Michale - jak pan widzi, punktów jest mnóstwo, tak dużo, że sam pan się myli we własnej numeracji. Od tego momentu proponuję:
- nie poruszać spraw kosmetyki;

Dobrze.
- spraw interpunkcji, składni i ortografii albo nie poruszać, albo niech pan sam wyedytuje projekt i poprawi (ale tylko ortografię, składnię i interpunkcję);

Rozumiem, dziękuję bardzo.
- nie tworzyć sztucznych problemów (vide: edytowanie przez moderatorów i adminów).

Postaram się. Choć przyznam, że to pytanie nie wydawało mi się bez sensu, ale możliwe, że jest to przesadą.

Niemniej, wdzięczny jestem panu za te poprawki, po prostu długo się one ciągną i w większości dotyczą mało istotnych kwestii.

Rozumiem, Mości Książę.


Czyli teraz trzeba się zastanowić nad kwestią punktu 27.




Teraz część drugiego projektu.

KONSTYTVCYJA SEYMOWA Z DNIA MIESIĄCA ANNO DOMINI O PRAWIE


My, Rady Koronne i Litewskie oraz stany oboyga narodów, mając na uwadze dobro całej Ojczyzny naszej, a także dać wyraz woli naszej, postanawiamy, co następuje:


CZĘŚĆ PIERWSZA
WSTĘP


I.
Aby ład i porządek do Rzeczypospolitej wprowadzić, postanawiamy o uregulowaniu praw obecnych w Rzeczypospolitej.


1. Powiedziałbym, że raczej chodzi tu o prawo karne, a nie o uregulowanie praw ogólnie. Prawa różne przecież mamy już.

II.
A to postanawiamy, iże wszyscy obecni na terenie Rzeczypospolitej, to jest szlachta, mieszczanie, chłopi, duchowni a nawet cudzoziemcy będący przejazdem mają się do praw tych stosować.


2. Jest napisane, że chłopi winni się stosować do tych praw. Ale czy nie jest też tak, że chłopi podlegają władzy sądowniczej pana, a on sam w pewnym stopniu ustanawia prawo w swoich włościach?

III.
A jeśliby kto prawa jakoweś złamał, przeto poszkodowany taki lub świadek wnieść może do ksiąg sądowych wniosek stosowny, to jest protestację, mocję czy naganę, aby proces karny mógł być przez sąd wszczęty.


3. Czy w tej konstytucji znajdują się jakieś przepisy dotyczące mocji czy nagany? Czy to uzasadniony zapis?

IV.
Nikt, bez prawomocnego wyroku sądowego (za wyjątkiem chłopów, którzy sądowi pańskiemu podlegają) nie może być uwięziony, chyba, że złapany zostanie in flagranti to jest na gorącym uczynku lub w czasie 48 godzin po sprawieniu czynu zabronionego. Wtedy osadzony być może, wedle woli sędziego, w wieży na czas procesu.

CZĘŚĆ DRUGA
KARY I ICH RODZAJE


I.
Postanawiamy o stworzeniu listy kar, na które sądy mogą skazywać, coby żadnych nadużyć żaden z sędziów nie czynił. Listę kar tych podajemy, od najsroższych do najłagodniejszych.

II.
Kara gardła jest najsurowszą z możliwych do zasądzenie kar. Polega ona na pozbawieniu życia osoby, wobec której jest zasądzona. Jako iż jest to straszna kara, wykonać ja można na kilka rodzajów, które od najsroższego tu podajemy:
1) Spalenie żywcem: najsroższa z możliwych kar, polega na spaleniu skazanego na stosie. Może być zasądzana tylko wobec sprawców najsroższych przestępstw.
2) Ćwiartowanie: inna sroga kara, polega na pocięciu ciała skazanego na kawałki. Może być zasądzona wobec recydywistów i innych osób, które już wchodziły w konflikt z prawem.


4. Może można by napisać, że do ćwiartowania dochodzi po pozbawieniu skazanego życia? Tylko w takim razie, też pozbawić życia da się na różne sposoby.

3) Powieszenie: polega na powieszeniu skazanego, jest podstawową karą śmierci, wykonywaną na osobach niebędących szlachcicami.
4) Ścięcie: polega na ucięciu głowy skazanego mieczem. Jest to jedyna kara gardła, którą można zasądzić wobec szlachcica niepozbawionego czci.


5. Można by tu napisać, że wykonanie kary śmierci łączy się (jeżeli jest to osoba niefikcyjna) ze zbanowaniem skazanego lub usunięciem jego konta (choć co do tego, nie wiem) czy coś takiego.

III.
Infamia to inna surowa kara, która może być orzeczona wyłącznie wobec osób, które posiadają status mieszczanina, szlachcica lub też sprawują funkcje duchowne na terenie Rzeczypospolitej. Jest to kara utraty czci i godności. Osoba, na którą została ona nałożona, traci szlachectwo, wszystkie związane z tym tytuły, majątek (przechodzący na spadkobierców), godności, cześć i honor. Wiąże się ona z częściowym wyjęciem spod prawa, to znaczy osoba dotknięta infamią nie może ponownie zostać nobilitowana (może natomiast starać się o status mieszczanina), nie może sprawować żadnych funkcji publicznych (ale może służyć w armii).


6. To brzmi trochę tak, jakby częściowe wyjęcie spod prawo znaczało, że osoba dotknięta infamią nie może ponownie zostać nobilitowana (może natomiast starać się o status mieszczanina), nie może sprawować żadnych funkcji publicznych (ale może służyć w armii). A ja sądzę, że jednak należałoby to połączyć raczej z tym, co jest dalej, czyli z prawem do usieczenia objętej infamią osoby bez ponoszenia kary itd. To o nobilitacji i funkcjach publicznych wstawiłbym raczej dalej.

Także kto by na jej gardło nastawał, ten ma prawo do usieczenia objętej infamii osobą bez ponoszenia kary, a tylko zasługa by mu z tego była. Infamia może zostać zasądzona razem z banicją – tj. nakazem opuszczenia kraju


7. Czy może lepiej jest tu mówić o opuszczeniu Rzeczypospolitej, a nie kraju (pomimo że to nawet dobrze brzmi)? W końcu, wydaje mi się, że Rzeczpospolita to nie jeden kraj, a państwo.
Ale to też nie taka istotna kwestia tutaj.

– lub też bez niej, w takim razie infamis przebywać może na terytorium Rzeczypospolitej. Infamia może zostać zniesiona postanowieniem sejmu, jeśli infamis zasłuży się jakoś znacznie dla kraju.

IV.
Banicja to kara, na którą skazać można każdego przebywającego na terenie Rzeczypospolitej. Wiąże się ona z nakazem stałego opuszczenia kraju w przeciągu 24 godzin. Banicja może być zdjęta przez króla lub sejm za zasługi położone dla dobra kraju.


8. Uważam, że w przypadku banicji powinien być przepis, że (jeżeli to osoba niefikcyjna) wiąże się to ze zbanowaniem skazanego.

Skazany traci też status banity, jeśli zabije infamisa.


9. W przypadku infamisa tak to nie działa?

V.
Konfiskata majątku to kara, polegająca na pozbawieniu skazanego całego majątku, który przechodzi na rzecz skarbu państwa, a nie spadkobierców.


10. Konfiskata majątku zawsze jest całkowita?

VI.
Wieża dolna to kara orzekana w przypadku podłych czynów. Polega na umieszczeniu skazanego w lochach pod wieżą więzienną, gdzie otrzymuje on jeno wodę i chleb, spać zaś musi na sianie. Osoby skazane na wieżę dolną nie mają prawa do żadnej komunikacji ze światem zewnętrznym, tj. żadnych postów przez czas uwięzienia pisać nie mogą, tako i prywatnych wiadomości pisać nie może czy innych wiadomości.


11. Uważam, że w tym przypadku należałoby zawrzeć przepis, że w przypadku skazania kogoś (będącego osobą niefikcyjną) na karę wieży dolnej, jest ona zbanowana na czas odsiadywania wyroku.

VII.
Wieża górna to łagodniejsza kara. Polega na umieszczeniu skazanego w pomieszczeniach nad ziemią w wieży więziennej, gdzie za własne pieniądze może zapewnić sobie lepsze utrzymanie, niż w dolnej (np. słudzy mogą nosi mu lepsze pożywienie), posiada do swej dyspozycji też łóżko oraz papier i inkaust. Skazany na wieżę górną może raz na dzień jeden list napisać, tj. prywatną wiadomość do innego szlachcica.


12. Chyba nie tylko szlachcica, tylko raczej innej osoby, znajdującej się na terytorium Rzeczypospolitej?

Raz na tydzień mogą też list otwarty napisać, tj. zamieścić na forum post, w którym treść listu ogólnie dostępną ogłoszą (nie mogą czynić tego jednak na sejmach).


13. Powstaje pytanie, jak można ograniczyć komuś wysyłanie PW? Być może całkowicie da się tego zabronić w panelu administratorskim. Może też można zrobić specjalną grupę dla więźniów. Jak jednak ograniczyć, by ten jeden list dziennie mogli napisać? Czy muszą go przekazać przez odpowiedniego urzędnika? Bo przez system PW nie wiem, czy dalibyśmy radę zrobić.
Poza tym, chyba nie wliczałbym w limit postów komunikacji z urzędnikami nadzorującymi więzienie.

14. Co do zamieszczania listu otwartego, po prostu nie będziemy blokować skazanemu dostępu do forum, jednak gdy naruszy zasady, to to zauważymy? Czy jednak jakoś systemowo chcemy to blokować i raz w tygodniu odblokowywać jakoś?

VIII.
Grzywna: jest to kara pieniężna zasądzana przez sąd, która polega na konieczności zapłaty przez skazanego odpowiedniej sumy na rzecz skarbu państwa. Wysokość grzywny wynosić ma w wypadku zbrodni ciężkich od 1000 do 100 000 DPL, w wypadku zaś lekkich od 100 do 1000 DPL (w sytuacjach wyjątkowych, gdy sprawcą jest osoba nowa w mikronacjach, niezdająca sobie sprawy z obowiązujących w nich zwyczajów i istnieje podejrzenie, ze sroższa kara mogłaby zniechęcić ją do działania, sąd może wyznaczyć grzywnę w wysokości od 10 DPL za zbrodnie lekkie). To jednak zastrzegamy, że grzywna nie może wychodzić poza możliwości finansowe osoby, co do której jest zasądzana. Grzywna winna być zapłacona najdalej w miesiąc po wyroku.


15. Co jeśli czyjeś możliwości finansowe są mniejsze niż minimalna wysokość kary?
16. Po wyroku czy po uprawomocnieniu się wyroku?

IX.
Główszczyzna (za zabójstwo) oraz nawiązka (za inne czyny) są to kary majątkowe, zasądzane na rzecz poszkodowanego. Mogą mieć formę pieniężną lub inną (przekazania jakichś dób ruchomych lub nieruchomych – np. tych zagrabionych przez skazanego drugiej stronie). To jednak warujemy że główszczyzna i nawiązka adekwatne być muszą do wagi czynu. A to jeszcze psotanawiamy, że osoba godząca w dobra innej musi zapłacić stosowną nawiązkę lub główszczyznę, sędzia kary tej pominąć nie może.
Główszczyzna za zabicie szlachcica (niezależnie od tego, jakiego jest obywatelstwa)


17. Tyczy się to każdej mikronacji bądź państwa wyimaginowanego [np. w sprawach fabularnych]?

ma wysokość 24 000 DPL, mieszczanina i duchownego: 12 000 DPL, chłopa: 1000 DPL. Główszczyzna w wypadku szlachcica i mieszczanina wypłacana jest rodzinie, duchownego: kościołowi,


18. A co jeśli duchowny nie przynależy do Kościoła, a do innej wspólnoty religijnej? Może też można by to zawrzeć. Chyba że jest to oczywiste, zwłaszcza w kontekście ówczesnym?

w wypadku chłopa zaś połowa główszczyzny przysługuje rodzinie, połowa zaś panu zabitego. Nawiązka za rany ma zaś stanowić procent główszczyzny, adekwatny do tego, w jakim stopniu uszkodzone


19. Może: uszkodzone zostało w wyniku przestępstwa.

ciało danej osoby.


20. Oceną tego zajmuje się sąd (może przy pomocy woźnego czy też może opinii biegłego medyka jako świadka ;) )?

Główszczyzna lub nawiązka winna być zapłacona najdalej w miesiąc po wyroku.


21. Po wyroku czy po jego uprawomocnieniu się?

X.
Odszczekanie: jest to kara zasądzana wobec osób, które dopuściły się kłamstwa, pomówienia i tym podobnych czynów. Skazany na odszczekanie musi wygłosić formułę „to, com powiedział, zełgałem jak pies”, a następnie wejść pod stół i zaszczekać.


22. Czy do tej kategorii zalicza się także obmowa? Obmowa jednak nie musi oznaczać łgania.

XI.
A jeśli w jakimś czynie zabronionym podane są różne kary (np. grzywny i wieży górnej) sędzia może zasądzić tylko jedną z tych kar (za wyjątkiem główszczyzny i nawiązki)


23. Zmieniłbym na za wyjątkiem główszczyzny i nawiązki, które muszą być zawsze zasądzone, jeśli [i tu trzeba by coś dokończyć].

lub kilka z nich, a nawet naraz wszystkie.


Na razie tyle, Mości Książę.

Dziękuję bardzo.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Projekty konstytucji

Postprzez Sebastian von Tauer » 22 wrz 2021, 12:22

30) można j potraktować jako te inne wypowiedzi pisemne,

31) system prawny RON był mniej wydolny od systemu średniowiecznego, gdyż pętały go przywileje szlacheckie i prawo W średniowieczu król był najwyższym sędziom i po prostu przekazywał prawo sądzenia niższym szczeblom - kasztelanom czy szeryfom. W RON jednak system ten był uregulowany i tak np. sąd ziemski zbierał się jedynie 3-4 razy w roku. W takim wypadku musiała najpierw być wniesiona protestacja, by sąd wiedział, co ma sądzić. Nie ma przecież przeciwwskazań, by protestację przeciw jakiemuś czynowi wniósł ktokolwiek - w tym np. świadek. Cytując za historia.org.pl:

Kolejnym aspektem, który oddziaływał na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, była zasada Nemine instigante reus absolvitur. Oznaczało to, że zbrodni nie ścigano z urzędu – było to nawet zabronione. Za zabójstwo obowiązek skarżenia spadał na krewnych, którzy, jeżeli nie zrobili tego, podlegali takiej samej karze jaka była przewidziana dla popełniającego daną zbrodnię.


43a) akty prawne wydaje sejm i król. Jeśli zasada brzmiałaby w ten sposób, sądzić przeciw konstytucjom nie mógłby nikt ze szlachty, kto brał udział w sejmie, który ją uchwalił. Co zaś do dekretów królewskich - sytuacja taka, w której dawny król sądziłby przeciw wydanemu przez siebie dekretowi zdarzałaby się bardzo rzadko, jeśli w ogóle. Myślę, że w takim wypadku wystarczy wniesienie mocji.

54) nie ma takich stuacji

56) dopisałem, że można składać protestację przeciw prawu;

69) można założyć oddzielny dział, do którego prawo wstępu miałaby tylko określona grupa, np. "kancelaria królewska".

-------------

1) kosmetyka;

2) dopiero ta konstytucja mówi o podległości chłopów wobec sądów pana, więc tak, chłopi muszą się do tego stosować, poza tym, chłopi muszą stosować się do zakazu zabójstw itd., pan tylko ich sądzi, a nie ustanawia nad nimi nowe prawa;

3) nie rozumiem, o co chodzi;

4) stosunek kar względem krzywd przepisałem ze źródeł, które zastrzegały je do konkretnych czynów;

5) Można się nad tym zastanowić - myślę, że ban byłby przeznaczony dla banitów i infamisów, a usunięcie konta dla zabitych - co panowie na to? Choć z drugiej strony mamy grupę zmarli, więc może by tylko dodawać do tej grupy zbanowanego użytkownika i nic poza tym nie robić? Lubo przed banem wpiswać w podpis takie rzeczy jak: "ścięty na rynku krakowskim za zbrodnię taką a taką dnia DD miesiąca YY ad. RRRR? Może podobnie czynić z banicją i infamią? Można też zrobić specjalną rangę banita, infamis itd?

6) kosmetyka;

7) kraj to synonim państwa;

8) patrz pkt 5

9) nie

10) tak

11) wolałbym nie, by taka osoba mogła jednak obserwować, co się dzieje w państwie - jak ją zbanujemy zaraz po procesie, to może nawet nie zobaczyć wyroku, tego, na ile jest skazana na wieżę, itd.

12) tak, poprawiłem

13) zniosłem ograniczenie w PW

14) jak złamie zasady jednego postu/tydzień to można wnieść protestację, wytoczyć mu nowy wyrok i skazać np. na wieżę dolną;

15) to należy zasądzić inny rodzaj kary;

16) wyroku;

17) nie rozumiem pytania;

18) jest to oczywiste;

19) dopisałem brakujące słowo;

20) a mamy jakichkolwiek medyków (nawet nie-biegłych)? stan uszkodzenia ciała wchodzi w skłąd oględzin woźnego;

21) wyroku (najwyżej sąd 2. instancji orzeknie o zwrocie);

22) zalicza się tylko mówienie nieprawdy o drugiej osobie;

23) kosmetyka.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Projekty konstytucji

Postprzez Wilhelm Orański » 23 wrz 2021, 11:48

Ad 5, 8.
Można też stworzyć ogólną rangę "Skazańcy", zaś w podpisie umieścić rodzaj kary. Wówczas wszyscy oni byliby banowani i przenoszeni do tej grupy. Kasowanie konta bym odpuścił.
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Projekty konstytucji

Postprzez Sebastian von Tauer » 23 wrz 2021, 23:35

Wilhelm Orański napisał(a):Ad 5, 8.
Można też stworzyć ogólną rangę "Skazańcy", zaś w podpisie umieścić rodzaj kary. Wówczas wszyscy oni byliby banowani i przenoszeni do tej grupy. Kasowanie konta bym odpuścił.


Mądre słowa, dodałem odpowiedni zapis.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Projekty konstytucji

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 06 lis 2021, 19:11

Mości Książę,
Powracam do sprawy. ;)

Sebastian von Tauer napisał(a):30) można j potraktować jako te inne wypowiedzi pisemne,

Można tak zrobić. Choć z drugiej strony, odróżniłbym tu wagę zwykłego postu czy wypowiedzi na jakimś komunikatorze i dokumentu nieoblatowanego.
31) system prawny RON był mniej wydolny od systemu średniowiecznego, gdyż pętały go przywileje szlacheckie i prawo W średniowieczu król był najwyższym sędziom i po prostu przekazywał prawo sądzenia niższym szczeblom - kasztelanom czy szeryfom. W RON jednak system ten był uregulowany i tak np. sąd ziemski zbierał się jedynie 3-4 razy w roku. W takim wypadku musiała najpierw być wniesiona protestacja, by sąd wiedział, co ma sądzić. Nie ma przecież przeciwwskazań, by protestację przeciw jakiemuś czynowi wniósł ktokolwiek - w tym np. świadek. Cytując za historia.org.pl:

Kolejnym aspektem, który oddziaływał na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, była zasada Nemine instigante reus absolvitur. Oznaczało to, że zbrodni nie ścigano z urzędu – było to nawet zabronione. Za zabójstwo obowiązek skarżenia spadał na krewnych, którzy, jeżeli nie zrobili tego, podlegali takiej samej karze jaka była przewidziana dla popełniającego daną zbrodnię.


Dziękuję za odpowiedź, nie wiedziałem.
43a) akty prawne wydaje sejm i król. Jeśli zasada brzmiałaby w ten sposób, sądzić przeciw konstytucjom nie mógłby nikt ze szlachty, kto brał udział w sejmie, który ją uchwalił. Co zaś do dekretów królewskich - sytuacja taka, w której dawny król sądziłby przeciw wydanemu przez siebie dekretowi zdarzałaby się bardzo rzadko, jeśli w ogóle. Myślę, że w takim wypadku wystarczy wniesienie mocji.

Rozumiem.
54) nie ma takich stuacji

W takim razie, czy zasadne jest istnienie przepisu: A to jeno zaznaczamy, że każdy wpis do księgi wagę prawną ma i nie można go unieważnić ani dokonać w nim zmian bez zgody woźnego.?
Nie mam pewności.

69) można założyć oddzielny dział, do którego prawo wstępu miałaby tylko określona grupa, np. "kancelaria królewska".


Tak będzie można zrobić.
I w zasadzie, w związku z tym może można by napisać o tym w konstytucji?

-------------

1) kosmetyka;


Może trochę tak. Można jednak też to doprecyzować.

2) dopiero ta konstytucja mówi o podległości chłopów wobec sądów pana, więc tak, chłopi muszą się do tego stosować, poza tym, chłopi muszą stosować się do zakazu zabójstw itd., pan tylko ich sądzi, a nie ustanawia nad nimi nowe prawa;

Ach, tak! Rozumiem.
Z drugiej strony kary grożące za przestępstwa mogą być w sądach pańskich inne?

3) nie rozumiem, o co chodzi;

Jak teraz to czytam, to też nie rozumiem, o co mi wtedy chodziło. Może wtedy inaczej to rozumiałem, czy jak.

4) stosunek kar względem krzywd przepisałem ze źródeł, które zastrzegały je do konkretnych czynów;

Chodzi mi o to, że przed ćwiartowaniem następuje wykonanie kary śmierci. A tę można wykonać w różny sposób.
Chyba że to jest właśnie tak, że na ćwiartowanie skazywałoby się dodatkowo, oprócz kary śmierci. Pewnie o to chodziło.

5) Można się nad tym zastanowić - myślę, że ban byłby przeznaczony dla banitów i infamisów, a usunięcie konta dla zabitych - co panowie na to? Choć z drugiej strony mamy grupę zmarli, więc może by tylko dodawać do tej grupy zbanowanego użytkownika i nic poza tym nie robić? Lubo przed banem wpiswać w podpis takie rzeczy jak: "ścięty na rynku krakowskim za zbrodnię taką a taką dnia DD miesiąca YY ad. RRRR? Może podobnie czynić z banicją i infamią? Można też zrobić specjalną rangę banita, infamis itd?


Ja sądzę, że dla banitów powinien być ban, dla zabitych - ban i grupa zmarli. I także można dodać odpowiedni zapis w podpisie. A odnośnie infamisów, to przecież infamia nie musi się wiązać z banicją.

6) kosmetyka;

Może tak, ale jednak zdanie Wiąże się ona z częściowym wyjęciem spod prawa, to znaczy osoba dotknięta infamią nie może ponownie zostać nobilitowana (może natomiast starać się o status mieszczanina), nie może sprawować żadnych funkcji publicznych (ale może służyć w armii). ukazuje, jakoby częściowe wyjęcie spod prawa było tożsame z tym, co jest dalej.

7) kraj to synonim państwa;

Tak, choć kraj można by uznać za synonim krainy, a państwa nieraz z wielu krajów/krain się składają. Niemniej jednak, chyba kwestia ta jest tutaj marginalna i nie ma potrzeby się tym jakoś nadzwyczaj zajmować.

9) nie

A w przypadku infamisa-banity także nie?

11) wolałbym nie, by taka osoba mogła jednak obserwować, co się dzieje w państwie - jak ją zbanujemy zaraz po procesie, to może nawet nie zobaczyć wyroku, tego, na ile jest skazana na wieżę, itd.

Czy zbanowanie wiąże się z brakiem możliwości dostępu do panelu użytkownika forum, a więc i poczty?
Bo ogólnodostępne dla wszystkich forum może czytać każdy niezalogowany.
I jak wówczas uniemożliwić kontakt uwięzionych w wieży dolnej z otoczeniem?
No i też kwestia, czy banować nie powinno się dopiero po uprawomocnieniu się wyroku?

13) zniosłem ograniczenie w PW

Rozumiem. Kwestia może była ciekawa, ale niełatwa do kontroli pod względem technicznym dla nas.

14) jak złamie zasady jednego postu/tydzień to można wnieść protestację, wytoczyć mu nowy wyrok i skazać np. na wieżę dolną;

No tak, można tak zrobić.

15) to należy zasądzić inny rodzaj kary;

Rozumiem.
A jest to gdzieś zapisane?

17) nie rozumiem pytania;

a) Załóżmy, że jest u nas jakiś szlachcic np. dreamlandzki, który został zamordowany. Główszczyzna w jego przypadku wynosi tyle samo co w przypadku naszego szlachcica, czy nie?
b) Załóżmy, że jest jakiś szlachcic szwedzki (istniejący tak jakby fabularnie) obecny w Rzeczypospolitej. W sposób fabularny został zamordowany. Czy w jego przypadku główszczyzna wynosi tyle, co w przypadku realnego, naszego szlachcica?

18) jest to oczywiste;


No dobrze, niech tak będzie.

Tylko proponuję jeszcze tutaj napisać Kościół z dużej litery.


20) a mamy jakichkolwiek medyków (nawet nie-biegłych)? stan uszkodzenia ciała wchodzi w skłąd oględzin woźnego;

Fabularnie, to pewnie że tak! ;)
Ano, racja. To zadanie woźnego, zająć się tym.

21) wyroku (najwyżej sąd 2. instancji orzeknie o zwrocie);

Rozumiem.

22) zalicza się tylko mówienie nieprawdy o drugiej osobie;

Rozumiem.

23) kosmetyka.

Mnie się wydaje, że byłoby to doprecyzowanie.




Sebastian von Tauer napisał(a):
Wilhelm Orański napisał(a):Ad 5, 8.
Można też stworzyć ogólną rangę "Skazańcy", zaś w podpisie umieścić rodzaj kary. Wówczas wszyscy oni byliby banowani i przenoszeni do tej grupy. Kasowanie konta bym odpuścił.


Mądre słowa, dodałem odpowiedni zapis.


Dobrze, można by tak zrobić.

XII.
A to postanawiamy, że po prawomocnym wyroku osoba poddana karze takiej jak wieża, banicja, infamia oraz śmierć ma zostać przez administratora dodana do grupy "skazańcy", w jej podpisie zaś zostać ma umieszczona zbrodnia, którą popełniła i kara, której jest poddana. W wypadku wieży, banicji oraz infamii osoba na nią skazana usuwana jest z grupy skazańców oraz informacja o karze znika z jej podpisu, gdy kara się zakończy, ponadto banita zostaje zbanowany na czas trwania kary. W wypadku kary śmierci rzecz się ma tak samo, jak w wypadku banity, z tym, że po zakończeniu kary, tj. po uśmierceniu skazanego, podpis tej osoby nie jest oczyszczany z informacji o zbrodni.


Mam tutaj takie pytania:
1. Czy przynależność do grupy Skazańcy ma się wiązać z automatycznym banem?
Zwracam uwagę, że nie wszystkie kary się wiążą z banem.
2. Czy skazani na karę śmierci nie powinni należeć do grupy Zmarli? Czy jednak do grupy Skazańcy, by ich odróżnić? Pomimo że już są zmarłymi.
Chociaż mam wrażenie, że nie jest tu do końca jasne, co się dzieje z tym, na którym wyrok śmierci został wykonany.
3. Można by dodać przepis, że dotyczy to tylko skazanych - tych realnych - a nie fabularnych. Jest to oczywiste, ale jednak można by to tu doprecyzować.
4. z tym, że po zakończeniu kary, tj. po uśmierceniu skazanego, podpis
Proponuję zamienić na: [...] po wykonaniu kary [...].




Dalej:
CZĘŚĆ TRZECIA
CIĘŻKIE ZBRODNIE


[...]

IV.
Umyślne zabójstwo szlachcica karane ma być gardłem i główszczyzną, sąd może także orzec także przepadek mienia zabójcy.

1. Przepadek mienia to to samo, co konfiskata majątku?

V.
Nieumyślne zabójstwo szlachcica karane ma być karą do dwóch tygodni w wieży dolnej oraz główszczyzną.

2. Nawet, jeśli sprawca czynu nieświadomie tego dokonał?
3. Czy winno to być nazywane zbrodnią ciężką?

IV.
Umyślne zabójstwo mieszczanina lub duchownego karane ma być infamią i główszczyzną, sąd może także orzec także przepadek mienia zabójcy.

4. Zaburzyła się numeracja.
5. Jak rozumiem, ta infamia może, ale nie musi się wiązać z banicją? Czy w tym przypadku zasądzenie banicji nie będzie dopuszczalne?

VI.
Nieumyślne zabójstwo mieszczanina lub duchownego karane ma być karą do tygodnia w wieży dolnej oraz główszczyzną.

6. Tu znów kwestia nieumyślności.

VII
Umyślne zabójstwo chłopa karane ma być trzema dniami w wieży górnej i główszczyzną, sąd może także orzec grzywnę.

7. Czy kara jest taka sama, niezależnie od pozycji społecznej sprawcy?

[...]
X.
Porwanie wbrew woli karane ma być infamią lub banicją.

8. Czy potrzebny jest tu zapis o banicji? Czy infamia sama z siebie nie mogłaby się łączyć z banicją?

[...]
XVII.
Inn przestępstwa skarbowe, tj. niepoprawne rozliczenia w ramach szkatuł, posiadanie błędów w ramach składu majątku (np. niewystarczającej liczby chałup chłopskich), zaleganie z płatnością nałożonego przez sejm podatku itp. karane mają być maksymalnie dwoma tygodniami wieży górnej oraz grzywną. Należy także po rozprawie dokonać stosownej korekty w księgach ziemskich czy szkatule szlachcica, jeśli jest taka konieczność.

9. Czy to też zbrodnia ciężka?

[...]
XV.
Podszywanie się pod inne osoby karane być ma karą do tygodnia wieży górnej. Jeśliby zaś przywłaszczenie sobie innej tożsamości miało miejsce za pośrednictwem kloningu, czyli posiadania więcej niż jednego konta jednocześnie, ma być karane karą do dwóch miesięcy wieży dolnej lub infamią.

10. Nie jestem pewien, czy podszywanie się pod inne osoby nie powinno być karane większą karą.

XVI.
Obraza majestatu karana ma być banicją, maksymalnie miesiącem wieży dolnej lub górnej lub grzywną.

11. Chodzi tu o obrazę majestatu królewskiego czy każdego rodzaju obrazę innej osoby?

[...]

XIX.
Gwałt karany ma być gardłem.

12. Mowa tu o gwałcie rozumianym jako tzw. gwałt na osobie, czyli dokonanie aktu przemocy o wysokim natężeniu, czy mamy tu na myśli zgwałcenie? W zasadzie, może można by uznać, że chodzi o jedno i drugie.

XX.
Uchylanie się od kary tj. niezapłacenie jej w terminie, niestawienie się do odbycia kary w wieży lub złamanie reguł tejże ma być karane z urzędu – o czym woźny zapis w księgach czyni – podwojeniem wymiaru kary. Jeśliby zaś i to nie pomogło, woźny sam ma złożyć wobec osoby takiej protestację, winny ma zaś być skazany na banicję podczas rozprawy.

13. Czy sąd nie może wydać innego wyroku?
A jeśliby ktoś uchylał się od banicji (tj. przebywał na terenie kraju mimo statusu banity), ma być bez sądu na śmierć wydany zabić go może bez każda osoba, która go na terenie kraju obaczy bez konsekwencji.

14. Czyli tutaj nie potrzeba wyroku skazującego na śmierć?
15. Co zaś w przypadku, gdyby ten banita był szlachcicem? Zwróćmy uwagę na bardziej szczególne prawa szlachty odnośnie skazywania na śmierć (możliwość apelacji do sądu królewskiego) czy rodzaju kary śmierci.
16. Coś tu nie tak: A jeśliby ktoś uchylał się od banicji (tj. przebywał na terenie kraju mimo statusu banity), ma być bez sądu na śmierć wydany zabić go może bez każda osoba, która go na terenie kraju obaczy bez konsekwencji.
Trzeba by to poprawić. Na przykład tak:
A jeśliby ktoś uchylał się od banicji (tj. przebywał na terenie kraju mimo statusu banity), ma być bez sądu na śmierć wydany. zZabić go może bez każda osoba, która go na terenie kraju obaczy, bez konsekwencji dla tej osoby.
A jeśliby osoba skazana na śmierć uchylała się od tej kary, ma być na niej przy najbliższej okazji przeprowadzona kara śmierci okrutniejsza od tej pierwotnie zasądzonej.

17. Nawet jeśli to szlachcic?

XXI.
W wypadku zbrodni ciężkich król ma prawo okazać łaskę, tj. zmniejszyć wymiar zasądzonej kary lub zamienić ją na łagodniejszą, jeśli on sam lub brać szlachecka uzna, że wyrok niesprawiedliwy jest. To jednak sobie warujemy, iże osoba królewska nie może w ten sposób ułatwiać życia bandytą

18. Wedle pozwolenia Mości Księcia, poprawiłem błąd.
i odwodzić ich od zasłużonej kary poniesienia, tzn. kpić z prawa jawnie nie może, wymiary kar nieadekwatne do popełnionych czynów orzekając. W tym wypadku szlachta konfederację zwołać ma prawo.

[...]

CZĘŚĆ PIĄTA
ZBRODNIE LEKKIE


[...]

III.
Oszustwo jest to podstępne doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym majątkiem lub do podjęcia niekorzystnego dla siebie działania. W wypadku oszustwa sąd musi zarządzić karę odszczekania oraz musi zarządzić nawiązkę.

19. Czy oszustwo winno być określone jako zbrodnia lekka? Oszustwa bywają różne.

IV.
Nakłanianie do łamania prawa jest to próba wpłynięcia na kogoś, by dokonał jakiegoś czynu wbrew prawu. Karą za ten czyn jest grzywna w wysokości do 1000 DPL. Jeśli jednak podjudzona do czynu zabronionego osoba czyn ten wykona, to osoba nakłaniająca odpowiada wraz z przestępcą, tak, jakby oboje byli sprawcami czynu.

20. Czy jest to kara wystarczająco wysoka, jak i czy powinno być to określone jako zbrodnia lekka?

[...]

CZĘŚĆ SZÓSTA
ZAKOŃCZENIE


I.
Konstytucję tę Seym Walny wpierw uchwali, a pieczęć królewska mocy jej nada.



21. Konstytucja ma wejść w życie natychmiast po podpieczętowaniu pieczęcią królewską?
Nie potrzeba czasu na wprowadzenie konstytucji? Może i nie, jak to wcześniej Mości Książę pisał.

Na razie to tyle.

Dziękuję bardzo. ;)
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Projekty konstytucji

Postprzez Miguel de Catalan » 06 lis 2021, 20:32

Coś sie obawiam, że całe te prawo karne będzie bardzo skomplikowane, tak jak to bywało w Sarmacji, przez co namnoży problemów... :|
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Projekty konstytucji

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 06 lis 2021, 20:59

Nie wydaje mi się, żeby to było aż takie skomplikowane. Trochę tak, ale chyba nie bardzo. Wbrew pozorom. ;)
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Kancelaria Sejmowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości