Wykład wprowadzający: Architektura Prehistoryczna

b. Katedra Architektury

Wykład wprowadzający: Architektura Prehistoryczna

Postprzez Michał apo Zep » 29 gru 2011, 14:53

Już w prehistorii dostrzegamy działalność architektoniczną człowieka. I mimo że z początku (paleolit) mieszkał on w jaskiniach, to i te podzielić możemy na świeckie, służące do mieszkania oraz sakralne, pełniące rolę świątyń, w których składano ofiary, a także tworzono malowidła ścienne.
Obrazek
Jednak prawdziwy początek architektury, dostrzegamy w momencie, gdy człowiek osiedlił się w jednym miejscu i zajął się uprawą roli i hodowlą zwierząt zamiast zbieractwa i polowań. To z tego okresu pochodzi najwięcej budowli prehistorycznych. Są to głównie kurhany, służące do grzebania zmarłych. Były to kopce (większe lub mniejsze) z elementami drewnianymi. Najstarsze datuje się nawet na 5000 lat p.n.e.
Obrazek
Od trzeciego tysiąclecia p.n.e. spotkać się można z dolmenami i menhirami. Te pierwsze to budowle o charakterze grobowca, złożona z megalitów wkopywanych pionowo w ziemię i skały położonej na nich poziomo.
Obrazek
Natomiast menhiry, były to swego rodzaju pomniki na cześć zmarłych, zbudowane z pionowo ustawionej na nagrobku skały, często nieociosanej, zaostrzonej u góry.
Obrazek
Kolejną formą architektoniczną prehistorycznych, jest kromlech, czyli krąg z ustawionych pionowo głazów wokół miejsca kultu czy grobowca. Najbardziej znanym przykładem takiej budowli jest Stonehenge.
Obrazek
Najważniejszym co z prehistorii trzeba zapamiętać, jest to że to tu dokonał się podział na budowle świeckie i sakralne, to tu powstały pierwowzory pierwszych grobowców. Ważną rolę w prehistorii kształtowaniu się architektury, jak i w późniejszych epokach, miała religia i wierzenia.
(-) Michał apo Zep
Książę Surmenii



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 902
Dołączył(a): 25 gru 2011, 05:22
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 3
Order Virtuti Militari II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Wykształcenie: wyższe

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do b. Katedra Architektury

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość