Dział I, Wykład I : Starożytny Egipt

b. Katedra Architektury

Dział I, Wykład I : Starożytny Egipt

Postprzez Michał apo Zep » 30 gru 2011, 22:30

Starożytny Egipt jest jednym z najstarszych państw w dziejach Historii. Osiągnął wiele w dziedzinie nauki, w tym także i architektury. Nie miało to jednak znaczącego wpływu na architekturę państw z kręgu kultury chrześcijańskiej.
W Egipcie to religia odgrywała pierwszorzędne znaczenie dla architektury. Wpływała ona nie tylko na wykończenia wnętrz, czy ozdoby, ornamentykę, ale także na sam ich kształt, położenie, czy wygląd. Prości ludzie, mieszkali raczej w małych domkach, zbudowanych z trzciny i papirusu, bądź też wypalonego rzecznego mułu, który tworzył w ten sposób cegły. Budowle te miały przede wszystkim dać schronienie przed palącym Słońcem i pozwolić sucho przespać noc. Były więc nastawione przede wszystkim na praktyczność.
Na pałace mogli sobie pozwolić tylko faraonowie. Ich pozycja i funkcja pozwalała im na wykorzystanie siły niewolników do wznoszenia fantastycznych pałaców. Widoczne w nich jest charakterystyczne dla Egiptu płaskie sklepienie i płaski dach, występowanie figur przedstawiających Faraona, oraz rzeźb o charakterze religijnym, reliefów oraz malowideł ściennych.
Najważniejszą jednak budowlą dla Starożytnych Egipcjan, były świątynie, których zachowało się najwięcej. Ciekawym przykładem świątyni, jest zespół świątynny królowej Hatszepsut w Deir el -Bahari. Do wnętrza budowli, zgodnie z egipskim kanonem, prowadzi aleja sfinksów. Na kolejne kondygnacje wiedzie kamienna pochyła droga - rampa. Ściany świątyni zdobią reliefy, tj płaskorzeźby ukazujące życie i dokonania królowej.
Obrazek

W Abu Simbi, znajduje się inna, wykuta w skale niezwykła świątynia. Płaskie pylony, czyli zwężając się ku górze wieże o prostokątnej podstawie, które prowadzą do jej wnętrza, są ozdobione przez olbrzymie, dwudziestometrowe posągi władcy. Ściany zdobią reliefy, ukazujące sceny bitewne.
Obrazek

Ważnym elementem budownictwa Egipcjan, były budowle o charakterze grobowców. Ich budowanie wynikało z religii, która mówiła o tym, że życie w zaświatach jest możliwe, gdy ciało po śmierci jest odpowiednio zabezpieczone, albowiem tylko wtedy dusza żyje nadal w ciele. Gdyby ono uległo zepsuciu, dusza opuściłaby ciało, chyba że mieszkałaby w wizerunku lub posągu.
Pierwotnie były to mastaby (patrz wykład z prehistorii), budowane z kamienia, bądź cegły. Kształtem przypominały ścięty ostrosłup o podstawie prostokąta. Do krypty grobowej prowadził szyb, który był zasypywany piaskiem. Dla zmylenia złodziei, montowano tzw. ślepe wrota, które prowadziły do pustej komory. Takie budowle, były zarezerwowane tylko dla wysokich urzędników, lub bogaczy, którzy mogli sobie pozwolić na poniesienie wysokich kosztów, związanych z budową mastaby.
Obrazek

Mówiąc o egipskich grobowcach, trudno nie wspomnieć o piramidach. Były one budowane na zlecenie faraonów, którzy chcieli mieć grobowce "godne bogów". Pierwszym, był faraon Dżeser, który zlecił takie zadanie swojemu architektowi Imhotepowi. Ten, nałożył na siebie kilka mastab i w ten sposób powstała piramida, tzw. schodkowa. Późniejsze budowle tego typu, budowano z idealnie przylegających do siebie, ociosanych kamiennych bloków w pobliżu Gizy. Do dziś stoją tam trzy piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Budowa piramid wiązała się z olbrzymimi kosztami, dlatego też nie wszyscy faraonowie mogli sobie na to pozwolić. W pewnym momencie państwu brakowało pieniędzy na takie luksusy i od tego zwyczaju należało odejść (powrócono do mastab lub grobowców podziemnych- Tutenchamon).
Obrazek

Podsumowując, głównymi dziełami architektonicznymi starożytnych Egipcjan są piramidy, pylony. reliefy, oraz mastaby. Charakter budowli wynikał z religii. Najważniejsze były zatem świątynie i grobowce, domy codziennych ludzi, nie miały większego znaczenia.
(-) Michał apo Zep
Książę Surmenii



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 902
Dołączył(a): 25 gru 2011, 05:22
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 3
Order Virtuti Militari II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Wykształcenie: wyższe

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do b. Katedra Architektury

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość