Kurz z butów strzepnąwszy

Tutaj możesz się przedstawić :)

Kurz z butów strzepnąwszy

Postprzez Ludwig Karl von Dönhoff » 04 mar 2017, 19:32

Drzwi karczmy otwierają się. Chwilę później daje się usłyszeć trzask, po którym następuje ciche francuskie przekleństwo i mamrotanie o skarlałych, diabelskich pomiotach, co to nie umieją odpowiednio wysokiej framugi skonstruować. Oczom zebranych ukazuje się wysoki kawaler w sile wieku. Przyodziany raczej ze skarlandzka — w obcisły wams z czarnego aksamitu. Jego ubiór — pasujący raczej do dworu Karola II Szalonego — budzi lekką konsternację zebranych. Fizjonomia nieznajomego nie wyróżniałaby się niczym szczególnym, gdyby nie widoczne na twarzy ślady zmęczenia, zapewne po długiej podróży. W ręku trzymał traktat Dyjalog, albo rozmowa około egzekucyjej polskiej Korony niejakiego Stanisława Orzechowskiego. Po chwili wyrwał zeń jedną stronę, mnąc drogocenny papier i rzucając go ze złością w kąt karczmy. Co bardziej spostrzegawczy zdołali przeczytać "dla której samej brzydzą się Polacy prawem cesarskim, że między tysiącem ledwie jeden Polak i to nędznik jaki, obierze, któryby się ius civile uczył" i "doktorom onych praw niewolniczych, co przekroczywszy Alpy włóczą się po kraju". Dumny z siebie kawaler zamyka księgę, chowa ją za pazuchę i wyciąga sakiewkę. Wesołe pobrzękiwanie monet sprawia, że karczmarz przychodzi doń z dzbanem przedniego miodu. Przybysz delektując się trunkiem przemawiając do gości karczemnych.


Grüß Gott!

Lat temu sto przodek mój - bogaty mieszczanin z Dorpatu z rodziny pochodzącej od Publiusza Scypiona i św. Piotra - musiał opuścić swoje domostwo i razem z rodziną uciekać w świat. Długośmy się tułali po miastach, dworach i uniwersytetach Pollinu, by wreszcie powrócić na rodzinne ziemie. Ja sam niejedno przeżyłem - bywałem na dworach królewskich, w prezydenckich pałacach, koszarach nordyckiej słowoczy i na gruzach orientyckich gmachów. Niewiele mi brakło, by zostać doktorem obojga praw, ale postanowiłem porzucić wszystko i wrócić na ziemię moich przodków. Po wizycie w Inflantach spostrzegłem, że z dóbr mego rodu nie zostało już nic. A wierzyciele (czy raczej ich potomkowie) mego pradziadka na wieść o tym, że zjawił się von Dönhoff zaczęli mię maltretować jakimiś starymi kwitami. Na nic się zdały moje tłumaczenia, że ich wierzytelności przywarły do kości i razem z nimi pewnie się rozkładają. Musiałem uciekać. Ale mniejsza o moją przeszłość, niech spowije ją zasłona milczenia. Żyjmy tu i teraz! Za pięć dni pokłonię się Jego Królewskiemu Majestatowi z pokorną prośbą o przyznanie obywatelstwa. Mam nadzieję, że w tym czasie dotrę do Krakowa, w którym, dej Boże, zamieszkam. Stamtąd na Universitas Cracoviensis rychło się udam. Abo i rzemiosłem pałać się zacznę. Karczmarzu, wina! Dziś wszyscy piją na mój koszt! Zdrowie króla Mikołaja!

Kłaniam się nisko Waszmościom! I wdzięczny będę za rady, wskazówki i wszelką pomoc.
(-) Ludwig Karl von Dönhoff



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 20
Dołączył(a): 04 mar 2017, 17:05

Re: Kurz z butów strzepnąwszy

Postprzez Samuel Radziwiłł » 04 mar 2017, 19:43

Witam w Rzeczpospolitej! Miło jest widziec powroty :) Ze swojej strony do Wilna zapraszam, na Litwę, a gdy jakoweś pytania będą, każdy chętnie pomocy udzieli.
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2461
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Kurz z butów strzepnąwszy

Postprzez August Medycejski » 04 mar 2017, 19:46

Grüß Gott Herr Dönhoff!

Mam nadzieję, że zostanie Waść z nami na dłużej. W razie kłopotów albo pytań proszę pisać do mnie śmiało.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Kurz z butów strzepnąwszy

Postprzez Maurycy Orański » 04 mar 2017, 19:58

Także i ja witam oraz służę pomocą.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3776
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Kurz z butów strzepnąwszy

Postprzez Ludwig Karl von Dönhoff » 04 mar 2017, 20:14

Samuel Radziwiłł napisał(a):Ze swojej strony do Wilna zapraszam, na Litwę


Chętnie kiedyś skorzystam ze zaproszenia i odwiedzę pana starostę pośród litewskich kniei. Natomiast teraz do Krakowa jechać mi prędko, by tam się osiedlić.

Pytania mam, a i owszem. Interesuje mnie zwłaszcza aktualna sytuacja Universitas Cracoviensis. Czy możliwe jest rozpoczęcie tamże pracy naukowej?
(-) Ludwig Karl von Dönhoff



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 20
Dołączył(a): 04 mar 2017, 17:05

Re: Kurz z butów strzepnąwszy

Postprzez Stanisław von Tauer » 04 mar 2017, 20:16

Witam i nisko się kłaniam tak zacnemu przybyszowi. Mój ród też od Niemców się wywodzi, co po nazwisku widać. Obiecuję, że już niedługo Uniwersytet będzie do pańskiej dypsozycji, i nie tylko pańskiej.

EDIT
Swoją drogą, zapraszam do Wielkopolski, do Łęczycy, która we moich włościach się znajduje.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Kurz z butów strzepnąwszy

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 04 mar 2017, 20:24

Raduje się serce, raduję się dusza, gdy do Rzeczpospolitej nowy ktoś przybywa...

Witam Sławetnego!
Serdecznie zapraszamy do zostania z nami na dłużej i podobnie jak przedmówcy pomocą służę.
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Kurz z butów strzepnąwszy

Postprzez Ludwig Karl von Dönhoff » 04 mar 2017, 20:26

Czekam z niecierpliwością, Wasza Magnificencjo.

Stanisław von Tauer napisał(a):Swoją drogą, zapraszam do Wielkopolski, do Łęczycy, która we moich włościach się znajduje.


Czuję, że będę miał co robić przez najbliższe kilka dni — ledwie kilka godzin w karczmie a już proszą mię na wileńszczyznę i do Większej Polski. ;)
(-) Ludwig Karl von Dönhoff



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 20
Dołączył(a): 04 mar 2017, 17:05

Re: Kurz z butów strzepnąwszy

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 04 mar 2017, 20:29

Ludwig Karl von Dönhoff napisał(a):C
Czuję, że będę miał co robić przez najbliższe kilka dni — ledwie kilka godzin w karczmie a już proszą mię na wileńszczyznę i do Większej Polski. ;)

5 dni na zwiedzanie, potem zaś mam nadzieje, że Wasza Ekscelencja wniosek o obywatelstwo w Królewskiej Kancelaryji złoży.
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Kurz z butów strzepnąwszy

Postprzez Maurycy Orański » 04 mar 2017, 20:37

Ludwig Karl von Dönhoff napisał(a):Czuję, że będę miał co robić przez najbliższe kilka dni — ledwie kilka godzin w karczmie a już proszą mię na wileńszczyznę i do Większej Polski. ;)

A ja zaproszę Pana do Mielnika. Na Podlasie.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3776
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Przedstaw się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron