Leśna kaplica pw. NMP

Великое князство Литовъское, Didžioji Kunigaikštystė Lietuvos - zobacz wielkie litewskie puszcze oraz ukrtye w nich piękne miasta - zostań Litwinem

Leśna kaplica pw. NMP

Postprzez Tomasz Sapiejko » 21 mar 2021, 16:07

Z dala od miejskiego zgiełku, wśród żywej natury, pracą rąk kilkorga natchnionych powstała Leśna Kaplica. Przed setkami lat w tym miejscu znajdował się pogański chram, gdzie liczne rzesze Słowian przybywały oddać hołd bogom i złożyć ofiary. Dziś jednak miejsce to ofiarowane zostało Najświętszej Panience. Bez wątpienia szczególne piękno Bożego stworzenia w tym miejscu szczególnie zbliża myśli i serca do Pana. Dlatego też wielu możnych i chłopów pielgrzymuje do tego miejsca, by kłaniając się Najjaśniejszej Pani poczuć Boską obecność. Z dala od złota barokowych katedr, przepychu i bogactwa lepiej można pojąć sens słów Naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Obrazek


W miejscu tym szczególnym odbywają się wspólne modlitwy, kazania i nabożeństwa, ufnie wznoszone do Pana.
Ojciec Tomasz
Sługa Boży



Avatar użytkownika
Duchowny
 
Posty: 20
Dołączył(a): 19 mar 2021, 20:38
Gadu-Gadu: 73224011

Re: Leśna kaplica pw. NMP

Postprzez Tomasz Sapiejko » 21 mar 2021, 20:59

Wieczorną porą kaplica rozgorzała światłem świec rozpalonych przez tłumnie zgromadzonych wiernych. Ze wszech stron przybyli możni i chłopi, mieszczanie i szlachta, by wspólnie, jako jeden Kościół wznieć modlitwy do swojego Stwórcy i Pana. Naraz na przeciw nim stanął stary, brodaty, siwy mężczyzna, by przemówić, tymi słowy:

Znajdujemy się drodzy Bracia i Siostry w dziejowej chwili naszej historii. Oto bowiem zmierzają ku Nam siły szatańskie, chcące wiernych Synów i Córy tej ziemi pozbawić życia i dobytku. Wielu z Nas przepełnia w tej chwili troska o przyszłość, o to co przed Nami. Pytamy więc sami siebie, czy w tej trudnej godzinie, nasz Zbawiciel o Nas zapomniał. Zastanawiamy się i wątpimy, czy czeka nas ocalenie, czy zguba.

Przyjrzyjmy się więc naszemu postępowaniu. Czy byliśmy dość gorliwi w wyznawaniu naszej wiary? Czy byliśmy sobie braćmi, jak nas uczył Chrystus? Czy spełnialiśmy zadane nam przykazania?

Zaprawdę powiadam wam: na przebaczenie nigdy nie jest za późno! Jeśli tylko okażemy skruchę, jeśli postanowimy swoje błędy i przewinienia naprawić odzyskamy na powrót łaskę Bożą! Pokutujmy i módlmy się!


W tym momencie nastąpiła chwila ciszy, po której wszyscy zgromadzeni padli na kolana przed figurą Najświętszej Panienki, modląc się gorliwie:

Panie, który stworzyłeś Świat i człowieka, by po wsze czasy sławił Twoje imię,
wejrzyj łaskawie na uniżone prośby twego ludu,
przebacz nam słabości i przewinienia,
napełnij nasze serca nadzieją odkupienia,
obdarz nas siłą do walki z grzechem i nieprawością,
daj nam oręż do walki przeciw siłom księcia ciemności,
wesprzyj nasze starania i dążenia do poprawy,
nie dozwól by moce piekielne nad nami zapanowały.`
Niech wszystko stworzenie, jako i my,
oddaje Tobie należną cześć i chwałę.
Amen.
Ojciec Tomasz
Sługa Boży



Avatar użytkownika
Duchowny
 
Posty: 20
Dołączył(a): 19 mar 2021, 20:38
Gadu-Gadu: 73224011

Re: Leśna kaplica pw. NMP

Postprzez Wojciech Wojtyła » 02 kwi 2021, 15:25

W Wielki Piątek Męki Pańskiej kaplica rozgorzała światłem świec rozpalonych przez tłumnie zgromadzonych wiernych. Ze wszech stron przybyli możni i chłopi, mieszczanie i szlachta, by wspólnie, jako jeden Kościół wznieć modlitwy do swojego Stwórcy i Pana. Naraz na przeciw nim stanął stary gruby mężczyzna w czarnym ornacie ojciec Wojciech od Krzyża. Trzymał w ręku krzyż by przemówić, tymi słowy:

Módlmy się dziś i padnijmy krzyżem na pamiątkę Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Niech Bóg się zmiłuje nad nami grzesznikami!


W tym momencie nastąpiła chwila ciszy, po której wszyscy zgromadzeni padli krzyżem, modląc się gorliwie:

Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił?
W czemem zasmucił, albo w czem zawinił?
Jam cię wyzwolił z mocy Faraona,
A tyś przyrządził krzyż na me ramiona.

Ludu mój ludu, i t. d.
Jam cię wprowadził w kraj miodem płynący,
Tyś mi zgotował śmierci znak hańbiący.

Ludu mój ludu, i t. d.
Jam ciebie szczepił winnico wybrana,
A tyś mnie octem poił swego Pana.

Ludu mój ludu, i t. d.
Jam dla cię spuszczał na Egipt karanie,
A tyś mnie wydał na ubiczowanie.

Ludu mój ludu, i t. d.
Jam Faraona dał w odmęt bałwanów,
A tyś mnie wydał xiążętom kapłanów.

Ludu mój ludu, i t. d.
Morzem otworzył, byś szedł suchą nogą,
A tyś mi włócznią bok otworzył srogą.

Ludu mój ludu, i t. d.
Jam ci był wodzem w kolumnie obłoku,
Tyś mnie wiódł słuchać Piłata wyroku.

Ludu mój ludu, i t. d.
Jam ciebie karmił manny rozkoszami,
Tyś mnie odpłacił policzkowaniami.

Ludu mój ludu, i t. d.
Jam ci ze skały dobył wodę zdrową,
A tyś mnie poił goryczą żółciową.

Ludu mój ludu, i t. d.
Jam dał że zbici Chanaan królowie,
A ty zaś trzciną biłeś mnie po głowie.

Ludu mój ludu, i t. d.
Jam ci dał berło Judzie powierzone,
A tyś mnie wtłoczył cierniową koronę.

Ludu mój ludu, i t. d.
Jam cię wywyższył między narodami,
Tyś mnie na krzyżu podwyższył z łotrami.



 

Re: Leśna kaplica pw. NMP

Postprzez Wojciech Wojtyła » 03 kwi 2021, 11:05

W Wielką Sobotę kaplica wypełniła się wiernymi którzy przynieśli koszyki z jedzeniem do poświęcenia. Wyszedł do nich ojciec Wojciech od Krzyża z czerwoną stułą na ramionach i pokropił je wodą święconą:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować
paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów
i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z
nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność
między nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w
Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław + ten chleb
i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających
Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go
przemienić w swoje Ciało.

Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław + to mięso,
wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego
i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.
Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka + znak nowego życia,
abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić
wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej
wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.



 

Re: Leśna kaplica pw. NMP

Postprzez Ludwik Potocki Catalan » 03 kwi 2021, 13:15

Ja mam pytanie jakiego wyznania są ojcowie? Jakiś zakon? Jaka Wiara?
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 284
Dołączył(a): 14 wrz 2020, 19:17
Lokalizacja: Wiśniowiec
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Oficer pokładowy
Gadu-Gadu: 0
Wykształcenie: średnie

Re: Leśna kaplica pw. NMP

Postprzez Miguel de Catalan » 03 kwi 2021, 14:46

Także podłączam się do pytania mojego syna, gdyż też jestem ciekawy. :)
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Leśna kaplica pw. NMP

Postprzez Wojciech Wojtyła » 03 kwi 2021, 15:15

Jestem księdzem kościoła powszechnego i pokornym sługą Chrystusa który niesie jego słowo i ciało.



 

Re: Leśna kaplica pw. NMP

Postprzez Anna Ostrogska » 09 kwi 2021, 18:23

Wojciech Wojtyła napisał(a):Jestem księdzem kościoła powszechnego i pokornym sługą Chrystusa który niesie jego słowo i ciało.

Ciekawe podejście. Raczej nie powszechne.
Przy okazji mam pytanie czy zna się Pan z O. Tomaszem Sapiejko ? Bo podobne awatary panowie mają..
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 186
Dołączył(a): 31 paź 2020, 22:17
Lokalizacja: RON
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Gadu-Gadu: 0
Skype: annaostrogska
Wykształcenie: brak

Re: Leśna kaplica pw. NMP

Postprzez Gagik Bagratowicz » 22 maja 2021, 12:34

W wiliję Zesłania Ducha Świętego, wczesnym popołudniem, do kaplicy dotarł wędrowiec z południa odziany w biały płaszcz z czerwonym krzyżem. Czekając na gospodarzy usiadł na progu i z uśmiechem na ustach przysłuchiwał się śpiewającym na okolicznych drzewach ptakom. Przyroda wokół wspaniale wybujała - nic dziwnego, w ciągu ostatniego miesiąca nie brakło jej ni słońca, ni wilgoci. Było zupełnie inaczej niż w ojczyźnie przybysza, gdzie nigdy nie cierpiano z nadmiaru wody. Zielone liście okrywały drzewa, ani trochę nie przypominające swoich braci nagich zimową nagością, którą widział, będąc w lutym w Wilnie.
Gagik Bagratowicz

Burmistrz Królewskiego Miasta Lwowa

Գագիկ Բագրատունի



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 169
Dołączył(a): 15 lut 2021, 14:46
Lokalizacja: Lwów
Medale: 3
Order Zasługi RON VI (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Licencjusz teologii

Re: Leśna kaplica pw. NMP

Postprzez Stanisław Wieniawa » 03 lut 2022, 13:21

W tej małej leśnej kaplicy odprawił dziś mszę biskup Stanisław Wieniawa, który opuścił Rotrię w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez frakcję "drederystów" i udał się do RON celem dokończenia realizacji projektu Mikronacyjnej Wspólnoty Chrześcijańskiej.


Obrazek



Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Wielkie Księstwo Litewskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron