Witam!

Великое князство Литовъское, Didžioji Kunigaikštystė Lietuvos - zobacz wielkie litewskie puszcze oraz ukrtye w nich piękne miasta - zostań Litwinem

Witam!

Postprzez Wasyl I » 02 sty 2015, 20:07

Niech będzie pochwalony Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty!
Przybywam na Litwę aby przedstawić wam, bracia Litwini, projekt nowego wyznania o obrządku wschodnim.
Po wielu godzinach rozważań zdecydowałem się skreślić kilka linijek, które tłumaczyłyby organizację nowego kościoła.

Oficjalną nazwą tejże organizacji religijnej będzie: "Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna Polski i Litwy".
Celem tego wyznania będzie symulacja w wirtualnej Rzeczpospolitej działania Kościoła o obrządku wschodnim powstałego po Wielkiej Schizmie z roku 1054.
Zaznaczam, że nie jest to ruch heretycki - przyjmuje on doktrynę wytyczoną przez sobory chrześcijańskie oraz później prawosławne. Nie zamierzamy tworzyć doktryn religijnych kolidujących z obowiązującymi. Bardzo ważny jest fakt, że działalność cerkwi nie tyczy się erygowania nowych dogmatów, czy też zmiany starych.
Należy jednak pamiętać, że tworząc tę społeczność zamierzam kierować się niezwykle ważną zasadę dla prawosławnych jaka jest wolna wola. Każdy człowiek jest omylny, także i patriarcha Moskwy, czy też Konstantynopola.
Postaramy się nie głosić nauk korelujących z autorytetem tychże instytucji, jednakże w niektórych kwestiach może być nam bliżej do katolicyzmu, niż do ortodoksyjnych patriarchów wschodu, w związku powyższym chcę poinformować, że owa sytuacja nie jest herezją poprzez otwartość w tej materii Cerkwi.

Skoro omówiłem podstawy, czas na szczegóły:



I. Instytucje.


1. Sobór
Jest to najważniejsza instytucja całej wspólnoty, ma on decydujący głos we wszystkich sprawach. Tworzą go duchowni, oprócz soboru lokalnego. Podejmuje on decyzje co do ewangelizacji, doktryn religijnych, odgórnych nauk, a także wybiera on przyszłego Egzarchę Polski i Litwy.
Sobory dzielimy na:
* Święty Sobór - zbiera się raz na siedem miesięcy i jego celem jest wybranie nowego Egzarchy i wyłonienie Synodu Głównego. Święty Sobór podejmuje decyzje co do kandydatur 5/7 wszystkich głosów, w przypadku jeżeli liczba uczestników Soboru nie pozwala aby większość decydująca było liczbą całkowitą, należy zaokrąglić daną liczbę w górę. Sobór może obradować maksymalnie przez 2 tygodnie. W tym czasie Sobór musi dokonać wyboru nowego przewodnika Cerkwi, ale przed dokonaniem wyboru może podjąć decyzje dotyczące nauki Cerkwi, a także wszelkich praw, jednakże takowe propozycje muszą być przyjęte w głosowaniu jednogłośnie.
Święty Sobór jest jedyną instytucją w Cerkwi, która jest nieomylna, czyni to go wyjątkowym i uświęconym (stąd nazwa). Święty Sobór zwołuje Sobór konwokacyjny.
* Sobór Konwokacyjny - składa się ze wszystkich biskupów, przyjmuje on abdykację Egzarchy. Zbiera się on trzy dni przed upłynięciem kadencji Egzarchy. Odbiera on insygnia oznaczające władzę (ozdobny krzyż, wyzłacany Stary i Nowy Testament spisany cyrylicą, specjalnie zdobiony kamelaukion koloru białego oraz złoty pierścień) i zamyka w miejscu znanym tylko jemu. Powierza mu zaufanie i składa hołd, iż do czasu wyboru nowego przewodnika religii będzie mu wierny jako najstarszemu z biskupów. Oprócz tego Sobór ów wybiera spośród siebie Ojca Soboru Świętego, który dba o organizację wyboru następnego Egzarchy.
*Sobór zwyczajny - w czasie zwykłym najważniejsza instytucja Cerkwi. Składa się ze wszystkich duchownych. Decyduje on o nauczaniu Cerkwi, podejmuje dyskusje o sprawach bieżących, koordynuje prace Egzarchy. Przyjmuje nowe prawa i na wniosek biskupów przyjmuje doktryny religijne. Decyzje podejmuje zwykłą większością głosów.
Zbiera się co miesiąc, ale może częściej. Sobór ogłasza Egzarcha.
*Sobór lokalny - ostatni rodzaj Soboru. Składa się on ze wszystkich wiernych w danym biskupstwie. Jeżeli biskup miejsca zezwoli w obradach niedecyzyjnych mogą brać również przedstawiciele innych grup związanych z chrześcijaństwem. Koordynuje on prace w terenie i wydaje opinie co do pracy biskupa miejsca. Służy on przede wszystkim radą, jednak jeżeli obowiązuje wakat na stanowisku biskupa miejsca sobór lokalny przyjmuje jego obowiązki. Decyzje podejmuje zwykłą większością głosów.
Zbiera się w razie potrzeby lub raz w roku. Sobór lokalny ogłasza biskup miejsca, lub w przypadku jego pychy i grzeszności 50% wiernych biskupstwa.


2. Egzarcha
Jest on głową cerkwi. Wybierany jest co siedem miesięcy przez Święty Sobór. Jego zadaniem jest zarządzanie cerkwią, zwoływanie soborów, mianowanie biskupów. Mimo, że większość duchownych prawosławia nie obowiązuje celibat, jednakże Egzarcha nie może posiadać małżonki. Jednakże nie ma przeszkód jeżeli by posiadał potomstwo, aczkolwiek nie ma prawa nominować ich na wyższe urzędy - słowem dzieci Egzarchy mogą być zwykłymi batiuszkami, jednakże ich "kariera" dalsza jest zamknięta.
Egzarchą może zostać każdy prawosławny mężczyzna nieposiadający żony.
Planowany zwrot grzecznościowy: Jego Świątobliwość/ Wasza Świątobliwość; ew. Jego Eminencja Wielce Błogosławiony, Jego Eminencja/ Wasza Eminencjo.

3. Biskup
Boży pomazaniec. Zwierzchnik biskupstwa. Odpowiada on przed Bogiem, Soborem i Egzarchą. Jego głównym celem jest pomoc batiuszkom w nauczaniu poprzez nakreślenie drogi w ich działalności. Jest to ojciec duchowny wielu dusz, który ma za zadanie prowadzić ich ku lepszej drodze. Kreuje obraz cerkwi. Sprawuje on szczególną opiekę nad świętymi ikonami.

Wersja sprzed poprawki:


Zwrot grzecznościowy: Jego Ekscelencja/ Wasza Ekscelencjo



4.Batiuszka
Ojciec duchowy, zwykły kapłan. Każdy kapłan zostaje przyporządkowany do danego biskupstwa, a następnie zostaje mu dobrana parafia (opieka nad parafią jest w zasadzie tylko tytularna, jego głównym celem jest pomaganie wszystkim wiernym w diecezji).

Zwrot grzecznościowy: Ojciec, ew. Batiuszka/ Ojcze, ew. Batiuszko.
do żony: Matka, ew. Matuszka/ Matko, ew. Matuszko.


II. Planowany podział terytorialny.

Już wcześniej o tym wspomniałem, ale chcę by tutaj było wyszczególnione.
Rzeczpospolita zostałaby podzielona na trzy biskupstwa. Jedno objął by Egzarcha, dwa pozostałe mianowani biskupi "z teką" (o czym wspomniałem w spoilerze).
Pierwsze biskupstwo (planowana stolica: Kijów) - biskupstwo Rusi, drugie (planowania stolica: Warszawa) - biskupstwo Polski oraz trzecie (jeszcze nie wiem gdzie mogłaby się znaleźć stolica).

Jeśli chodzi o stronę finansową całego projektu to będę to musiał omówić z królem, na pewno troszkę będzie potrzebne, ale z Bożą pomocą się na pewno uda.


III. Liturgia.

1. Święta liturgia.

W miarę możliwości będziemy odprawiali Liturgię co waskriesienje nie będzie ona przedstawiona w formie dialogu, ale ciągłego tekstu.
Będzie ona odprawiana oczywiście w obrządku wschodnim. Do modlitw charakterystycznych będziemy używać języka staro cerkwieńsko-słowiańskiego, jednakże w całej liturgii będziemy używali języka polskiego.


2. Sakramenty.

Tutaj sprawa będzie wyglądała tak jak i w przypadku liturgii, jednakże czasami będziemy prowadzili dialogi.
Uznajemy oczywiście wszystkie sakramenty obrządku wschodniego, to jest: Chrzest, Bierzmowanie, Eucharystię, Spowiedź, Kapłaństwo, Małżeństwo i Namaszczenie Świętym Olejem; 3 z nich będą odprawiane w formie dialogu - Chrzest, Małżeństwo oraz Kapłaństwo.

3. Miejsce liturgii.

Dopóki nie wybudujemy cerkwi liturgia nie będzie odprawiana, lub będzie miała miejsce w domu wiernych.


IV. Ewangelizacja.

Będzie ona polegała przede wszystkim na publikacji rozważań przez duchownych. Podczas wygłaszania ich należy zachować obiektywizm, zaś uwagi subiektywne należy dobitnie oznaczyć. Głosząc je należy zwracać szczególną uwagę na opinię realnej Cerkwi prawosławnej. Jak wspomniałem na początku Cerkiew stoi na stanowisku, że każda istota posiadająca wolną wolę ma prawo interpretować Ewangelię, bo każdy z nas jest Dzieckiem Bożym, jednakże stając się jednym z członków wspólnoty bierze się odpowiedzialność za jej opinię wśród ludzi, staje się jej wysłannikiem. W związku z tym przy interpretacji należy uważać, by się nie zagalopować, bo jak wiadomo "dobrymi chęciami piekło jest wymurowane". :)





Przedstawiłem tylko szkielet działalności Cerkwi, ale na razie tyle musi wystarczyć, gdyż w tej chwili Cerkiew nie jest legalną religią, ponieważ nie mamy zgody na działanie od władzy najwyższych. Z góry pragnę uprzedzić, że to propozycja i część rzeczy może ulec zmianie.

Pozdrawiam!
Pan z wami!
(-) Wasyl I - Egzarcha Autokefalicznej Cerkwi Polski i Litwy
Kanut Gundiajew



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 43
Dołączył(a): 30 gru 2014, 18:42
Wykształcenie: brak

Re: Witam!

Postprzez Karol Radziwiłł » 02 sty 2015, 22:42

Przyznam - ciekawa lektura. ;)

Jeżeli mógłbym coś zasugerować:
1. Powyższy plan zakłada uwzględnienie różnorodności Soborów w działaniu Cerkwi. Różnorodność jest zaletą samą w sobie, jednak czy na początek nie jest to za dużo? Podobnie z administracją - może należy ją rozwijać wraz ze zwiększaniem się wspólnoty wyznaniowej, a zacząć od prostszej struktury?
2. Przyznam, że prowadzenie ewangelizacji jest dość niebezpieczne, bo stanowi pole wielu nadużyć, tym bardziej że nie posiada Pan - jak mniemam ;) - legitymacji w realu do tego typu działalności. Nie namawiam do jej całkowitego zaniechania, jednak trzeba być ostrożnym.

Poza tym gratuluję pomysłu i winszuję powodzenia. :)
(-) Karol Radziwiłł
Książę na Oporowie i Niedzicy

Obrazek




Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1136
Dołączył(a): 18 sie 2011, 19:47
Medale: 6
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gadu-Gadu: 37427777

Re: Witam!

Postprzez Krzysztof Lubomirski » 02 sty 2015, 23:56

Gratuluję dobrego pomysłu i życzę powodzenia.
Krzysztof Lubomirski herbu Tępa Podkowa
ze Żmigrodu
Starosta krakowski

Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 201
Dołączył(a): 26 gru 2014, 01:38

Re: Witam!

Postprzez Wasyl I » 03 sty 2015, 00:30

Karol Radziwiłł napisał(a):1. Powyższy plan zakłada uwzględnienie różnorodności Soborów w działaniu Cerkwi. Różnorodność jest zaletą samą w sobie, jednak czy na początek nie jest to za dużo? Podobnie z administracją - może należy ją rozwijać wraz ze zwiększaniem się wspólnoty wyznaniowej, a zacząć od prostszej struktury?
2. Przyznam, że prowadzenie ewangelizacji jest dość niebezpieczne, bo stanowi pole wielu nadużyć, tym bardziej że nie posiada Pan - jak mniemam ;) - legitymacji w realu do tego typu działalności. Nie namawiam do jej całkowitego zaniechania, jednak trzeba być ostrożnym.


Wasza Książęca Mość!
Będąc pragmatykiem uwzględniłem oba czynniki. Będąc szczerym, miałem takie same wątpliwości, co Wasza Książęca Mość, jednakże:

ad.1
Zdaję sobie sprawę, że powołanie od razu tylu wyższych duchownych na początku będzie: a. niepotrzebne, b. niemożliwe, ale jak wspomniałem cerkwie też nie istnieją. :)
To jest projekt ukazujący moje cele, w tym przypadku mam na myśli stwierdzenie "nie od razu Rzym zbudowano". Wiem, że to dosyć ambitny projekt, ale cóż, nie tak ambitny jak odbicie Włoch z rąk Austriaków przez Napoleona.
I ja mam nadzieję, po pewnym czasie, uzyskać taki "pokój w Campo Formio". :D

ad.2
To też bardzo delikatna kwestia, dlatego z ogromną rezerwą podchodziłem do tworzenia v-wyznania w oparciu o religię obowiązującą w realnym świecie.
Nie zamierzam robić jakiejś rewolucji religijnej i umieszczać 1000 rozważań na minutę.
Jednakże Jego Wielmożność patriarcha Moskwy Cyryl I i jego poprzednicy zachęcają do analizy Pisma Świętego.
Moim zdaniem jeżeli część "popów" zechce wysłać kilka swoich interpretacji i omówić problem, np. nieszczęśliwej miłości i to komuś pomoże, no to fajnie.
Oczywiście nie zamierzam tutaj pisać jakichś skomplikowanych i dogłębnych egzegez, bo to nie leży w moich kompetencjach.
Poprzez ewangelizację, ja rozumiem zachęcanie do dobrego i stosowanie ducha Ewangelii w życiu. :)

Co do mojej legitymizacji, to najprawdziwsza prawda. Jednak każdy z nas jest predestynowany do zadumy nad Słowem Pańskim.
Żeby uspokoić państwa postaram się, aby przygotowywanych do wstąpienia w stan duchowny przygotować do "dobrej ewangelizacji" i dołożymy wszelkich starań by żadnych nadużyć nie było.

Pozdrawiam i dziękuję za ciepłe słowa!
(-) Wasyl I - Egzarcha Autokefalicznej Cerkwi Polski i Litwy
Kanut Gundiajew



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 43
Dołączył(a): 30 gru 2014, 18:42
Wykształcenie: brak

Re: Witam!

Postprzez Marek Wiktorowicz » 03 sty 2015, 13:42

Nie tylko dla książąt, którzy sami na swe głowy mitry włożyli nieraz, przywilej myślenia i mówienia rezerwowany być winien. Wszak rozum darem jest Ducha, a niepodobna, aby dobry Bóg któremuś ze swych dzieci daru tego odmówił! Przeto rozważania każden winien być dozwolony prowadzić, bo wszak żywa wiara, to wiara nieustająco poszukująca.

Ambitny projekt. Zobaczymy, co z tego wyjdzie, ale inicjatywa wydaje się Nam interesującą.
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Witam!

Postprzez Albert Karol Medycejski » 03 sty 2015, 20:12

Takoż i mi ów proyekt wielce się podoba. Proszę pamiętać, iż w pospolitej rzeczy każdy ma prawo do wolności wyznania, które to artykuły henrycjańskie potwierdzają. Tak więc wszelakie obawy o "legalność" tegoż przedsięwzięcia są zbyteczne.

2. A iż tey zacney Koronie narodu Polskiego, Litewskiego, Ruskiego, Inflantskiego, y innych iest nie mało dissidentes in religione, przestrzegaiąc napotym iakich sedycyi y tumultow, z tey przyczyny rozerwania albo niezgody religyi. Warowali to sobie niektorzy obywatele Koronni Konfederacyą osobliwą (załączenie pierwsze), że w tey mierze in causa religionis maią w pokoiu bydź zachowani, ktorą My im obiecuiemy trzymać w cale, czasy wiecznemi.


Po casusach w Rotrii w ostatnich miesiącach nie mam ochoty na pozostanie w tejże wspólnocie wyznaniowej. Dlatego też z wielką radością przyjąłem wiadomość o formowaniu się nowej wspólnoty wyznaniowej. Chętnie zaangażuję się w struktury powstającej Cerkwi, proszę by Ociec powiedział mi w czym mogę pomóc ;) .
(-) Albert Karol Medycejski i Zep



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 378
Dołączył(a): 02 gru 2013, 20:36
Medale: 1
Order Świętego Jerzego II (1)
Wykształcenie: brak

Re: Witam!

Postprzez Wasyl I » 03 sty 2015, 22:28

Wasza Królewska Mość!
Oczywiście każdy członek wspólnoty ma prawo redagować własne rozważania, uważam jednak że powinni się tym przede wszystkim zająć batiuszkowie, ponieważ to oni wybierają sobie taką drogę.

Imć panie Zawilichowski!
Na początku proszę o wybaczenie, jeżeli uraziłem pana niegodną dla pańskiej godności tytulaturą, bardzo bym prosił by mnie pan poinformował, jak winienem się do tak zacnej persony zwracać.
Następnie pragnę poinformować, że Cerkiew jeszcze jako wspólnota nie istnieje, gdyż muszę się rozmówić z Jego Królewską Mością i omówić pewne kwestie, w związku z tym tytuł: "ojca" mojej skromnej osobie nie przysługuje, jeszcze. :)
Dziękuję za zaproponowanie pomocy, kiedy wydam odpowiednie akty założycielskie i rozpoczną prawną działalność natychmiast zwrócę się do imć pana z listem oraz poinformuję, w jaki sposób czcigodny pan mógłby się przyczynić do rozwoju Cerkwi.

Tym czasem pozdrawiam i życzę radosnego Zmartwychwstania!
(-) Wasyl I - Egzarcha Autokefalicznej Cerkwi Polski i Litwy
Kanut Gundiajew



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 43
Dołączył(a): 30 gru 2014, 18:42
Wykształcenie: brak

Re: Witam!

Postprzez Albert Karol Medycejski » 03 sty 2015, 23:24

Tak więc ja z koleji przepraszam, za tytuł.

Co zaś do tytulatury w pospolitej rzeczy cała szlachta równa, tedy "Imć Panie" zarówwno do wojewody, jak i szlachcica na zagrodzie pasuje.

W takim razie czekam na listy.
(-) Albert Karol Medycejski i Zep



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 378
Dołączył(a): 02 gru 2013, 20:36
Medale: 1
Order Świętego Jerzego II (1)
Wykształcenie: brak

Re: Witam!

Postprzez Ivan von Lichtenstein » 08 sty 2015, 16:49

Takoż i ja mogę się zgłosić do pomocy. W realu jestem unitą, ale to raczej nie przeszkodzi zbytnio. Mam tylko prośbę, by ta Cerkiew rozwijała się głównie na Koronie, w Rusi. Oczywiście na Litwie też, ale najważniejsze rzeczy własnie na Rusi.
Ivan von Lichtenstein
Hrabia Księstwa Sarmacji
Hrabia Bracciano w Państwie Kościelnym Rotria
Wojewoda kijowski i szlachcic w RON
Regimentarz, dowódca Dywizji Zaporoskiej
Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 899
Dołączył(a): 16 gru 2013, 10:26
Medale: 5
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Amarantowa Wstążka (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Witam!

Postprzez Sebastian von Tauer » 09 sty 2015, 15:53

Ciekawa ta doktryna religijna, ale ja jednak pozostanę przy Kościele Rotryjskim. Mimo to z przyjemnością będę się przyglądał pana poczynaniom oraz rozwojowi cerkwi.

Swoją drogą: Unici łączą najpiękniejsze elementy katolicyzmu rzymskiego i prawosławia, kiedyś także powinniśmy doprowadzić do unii.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Wielkie Księstwo Litewskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron