Strona 1 z 1

Boże Narodzenie A. D. 2019

PostNapisane: 27 gru 2019, 17:31
przez Michelangelo Piccolomini
Boże Narodzenie A. D. 2019

Obrazek


Brak aktywności w okresie adwentu ze strony Prymasa Rzeczypospolitej Obojga Narodów nie oznaczał, że chorujący na realiozę kardynał nie weźmie udziału w obchodach najpiękniejszego ze świąt w tradycji polskiej. Jego Eminencja w przedświąteczny weekend doglądał przygotowań rynku w Krakowie oraz Gnieźnie, jak również spotykał się z biednymi i potrzebującymi na symbolicznych wigiliach. Samą wieczerzę 24 grudnia spożył ze swoimi współpracownikami w gnieźnieńskim pałacu arcybiskupim. Punktualnie o godz. 24.00 sprawował w gnieźnieńskiej archikatedrze Pasterkę, w trakcie której w krótkim słowie opowiedział o Tajemnicy Wcielenia.


Obrazek


25 grudnia 2019 r. Jego Eminencja sprawował Mszę Królewską w katedrze na Wawelu. W uroczystości uczestniczył Jego Królewska Mość, Dwór oraz wszelakie dostojeństwo. W homilii książę kardynał Piccolomini SJ dokonał egzegezy prologu Ewangelii wg św. Jana.




Obrazek


W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia Jego Eminencja udał się do Wilna, by w tamtejszej katedrze sprawować Mszę z okazji święta św. Szczepana. To największy męczennik, gdyż został uznany za godnego zająć miejsce tuż obok Dzieciątka Jezus. Po zakończeniu celebry z inicjatywy i pod patronatem Prymasa odbył się krótki koncert kolęd.


Obrazek


Re: Boże Narodzenie A. D. 2019

PostNapisane: 27 gru 2019, 20:20
przez Maurycy Orański
Bóg zapłać Eminencji za celebrę.

Re: Boże Narodzenie A. D. 2019

PostNapisane: 27 gru 2019, 22:08
przez Michelangelo Piccolomini
To ja przepraszam, że Was zaniedbałem.

Re: Boże Narodzenie A. D. 2019

PostNapisane: 06 sty 2020, 15:47
przez Michelangelo Piccolomini
Objawienie Pańskie A. D. 2020

Obrazek



W uroczystość Objawienia Pańskiego ksiądz kardynał sprawował Mszę w Wawelskiej Katedrze dla dworu królewskiego i wszystkich mieszkańców tego przepięknego miasta. W trakcie liturgii wygłosił krótkie słowo na temat dzisiejszego święta.


Obrazek


Obrazek

Umiłowani Bracia i Siostry!


Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia).

W Trzech Magach pierwotny Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Uniwersalność zbawienia akcentują także: sama nazwa święta, jego wysoka ranga i wszystkie teksty liturgii dzisiejszego dnia.


Źródło


+ Michał Anioł książę kardynał Piccolomini SJ
Arcybiskup Gnieźnieński, Biskup Wileński i Krakowski
Prymas Rzeczypospolitej Obojga Narodów


Po uroczystym nabożeństwie Jego Eminencja wziął udział w kolorowym orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Krakowa.


Obrazek