Praca magisterska - Cesare de Medici-Czartoryski

Zbiór prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych przedstawionych jako część przewodów naukowych na UJ.

Praca magisterska - Cesare de Medici-Czartoryski

Postprzez Michał apo Zep » 19 lip 2012, 12:01

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI
katedra Architektury


PRACA MAGISTERSKA


Temat:
"Wpływ budynków użyteczności publicznej na poziom życia mieszkańców Starożytnego Rzymu."


Autor: Cesare de Medici-Czartoryski
Promotor: dr hab. Artur Czartoryski


Imperium Rzymskie w okresie świetność obejmowało swym zasięgiem cały basen Morza Śródziemnego, południe Brytanii oraz Azję Mniejszą. Dysponując takimi terenami oraz wielkimi złożami surowców rzymscy inżynierowie oraz architekci starali się projektować budowle praktyczne, a za razem piękne. Chciano ulżyć ludziom w zatłoczonych miastach i zagwarantować im najlepsze warunki bytowe oraz zapewnić rozrywkę. Rzymianie wymyślali własne projekty oraz udoskonalali osiągnięcia ludów podbitych. Porównując ich do ludów zamieszkujących inne części Europy (Celtowie, Germanowie, Słowianie) można śmiało rzec, że przewyższyli epokę, w której żyli. W swojej pracy postaram się przedstawić budowle publiczne, które wpłynęły na podwyższenie poziomu życia mieszkańców tego antycznego mocarstwa.

Termy, czyli łaźnie miejskie, ogólnodostępne dla mieszkańców, chcących zażyć kąpieli lub relaksu. Głównie w skład kompleksu wchodziły szatnie (apodyterium), pomieszczenia z zimną (frigidarium), letnią (tepidarium) oraz gorącą wodą (caldarium), łaźnie parowe (laconicum), sale masażu (oleoterion) i sale do wypoczynku (tepidarium). Oprócz nich znajdowały się tam także biblioteki, sale do gry w kości, boiska. Wodę do term dostarczały akwedukty, czyli kanały wodociągowe doprowadzające wodę z gór do miast. Pomieszczenia ogrzewane były w systemie hypocaustum, czyli gorącym powietrzem, rozchodzącym się w przestrzeni pod podłogą. Ściany zostały udekorowane marmurem, gdzieniegdzie można było spotkać malowidło lub mozaikę. Przykładem tego rodzaju budownictwa są Termy Dioklecjana, zbudowane za panowania wyżej wymienionego cesarza, na przełomie III i IV w n. e. Były one tak duże, że mogły pomieścić 3000 osób. Termy dostarczały mieszkańcom Imperium Rzymskiego rozrywkę i zapewniały higienę. Ludzie chętnie spędzali tam czas, gdyż termy były także miejscem spotkań towarzyskich.

Amfiteatry to budynki na planie elipsy z szeroko zastosowanym łukiem oraz rozbudowaną kolumnadą dookoła budynku na trzech kondygnacjach (arkady). Odbywały się w nich walki gladiatorów, rekonstrukcje bitew, w późniejszych czasach doszły jeszcze rzezie na chrześcijanach. Mieściło się w tam dużo osób, gdyż posiadały wiele rzędów trybun dla widowni, gdzie każdy następny rząd był wyżej, by wszyscy mieli dobrą widoczność. W razie potrzeby nad publiką umieszczano na drewnianych palach velarium, czyli płachtę materiału, aby uchronić widzów przed słońcem lub deszczem. Wielkim udogodnieniem była sieć podziemnych korytarzy. Trzymano tam na przykład dzikie zwierzęta oczekujące na walkę. Najbardziej znanym amfiteatrem jest rzymskie Koloseum. Zbudowano je w I w. n. e. za panowania dynastii Flawiuszów. Amfiteatry dostarczały ludziom rozrywki. Rzymianie byli dumnym narodem, więc chętnie oglądali rekonstrukcje bitew, z których wychodzili zwycięsko.

Cyrki to budowle, gdzie odbywały się wyścigi kwadryg. Miały kształt wydłużonej elipsy. W centrum budowli, na arenie znajdowały się dwa tory, oddzielone niskim murkiem, czyli spina. Widownię od areny odgradzał rów, aby zabezpieczyć publiczność oglądającą zmagania. Ważnym elementem cyrków były stajnie, gdzie przygotowywano konie do wyścigów. Znanym i największym cyrkiem był Circus Maximus w Rzymie. Mógł pomieścić ok. 250000 osób. Został wybudowany w VI w. p. n. e. . Cyrki podobnie jak amfiteatry dostarczały rozrywki, jednakże tu można było oglądać zaciętą rywalizację.

Forum (rynek) to centrum życia każdego rzymskiego miasta, zazwyczaj o kształcie prostokąta. Mieściły się tam świątynie, urzędy, łuki triumfalne. Duże miasta mogły posiadać kilka forów. Najstarszym placem w Rzymie było Forum Romanum. Główny ośrodek polityczny i religijny stolicy. Odbywały się tam obchody najważniejszych uroczystości oraz miały miejsce ważne historyczne wydarzenia. Przy Forum Romanum mieścił się budynek Senatu, oraz było to centrum spotkań mieszkańców stolicy. Greckim odpowiednikiem forum, była agora, która spełniała podobne funkcje.

Świątynie to budynki, gdzie wierni oddawali cześć bogom. Przez większość czasu istnienia Rzymu, ludzie modlili się do wielu bóstw. Dzięki temu wznoszono świątynie ku ich czci. Przykładem budowli świątynnej z tego okresu jest Panteon w Rzymie. Był świątynią poświęconą wszystkim Bogom. Wzniesiono ją ok. 150 roku n. e., a fundatorem był sam ówczesny cesarz, Hadrian. Budowla na planie koła, zwieńczona jest kopułą (przez długi czas największą na świecie), typowo rzymski wynalazek. Wejście znajduje się w prostokątnym portyku, zwieńczonym kolumnami. Rzymianie byli to bardzo bogobojni i religijni ludzie, więc potrzebowali dużych świątyń do rozmów z bogami. Rzymianie zmodyfikowali sposoby budowy świątyń, który przejęli od Greków, mianowicie greckie świątynie były usytuowane na trójstopniowej podstawie (dostępne ze wszystkich stron), a rzymskie obiekty sakralne, miały wejście tylko z przodu.

Teatry rzymskie to budowle powstałe w celu przedstawiania widowni sztuk teatralnych. W budowie jest on zbliżony do teatru greckiego, lecz istniały dosyć znaczące różnice np.: grecy budowali teatry na wzniesieniach, a rzymianie na płaskim terenie. Jego elementy to: widownia (theatrum), scena (pulpitum), oraz budynku garderoby (skene). Przykładem takiej konstrukcji jest Teatr Marcellusa w Rzymie. Wyróżniało go bardzo bogate zdobienie. Teatr to kolejny budynek zapewniający rozrywkę mieszkańcom Imperium Rzymskiego, stanowił kulturalne centrum każdego miasta. W nim odbywały się premiery nowych sztuk.

Budynki stworzone przez rzymian znacznie poprawiły poziom życia mieszkańców tego antycznego Imperium. Dzięki takim budowlom, jakie zaprezentowałem życie codzienne mieszkańców miast było urozmaicone. Termy znacznie poprawiały poziom higieny, co zmniejszało prawdopodobieństwo zarazy w dużej aglomeracji, a świątynie zapełniały potrzeby duchowe. Rozwinęła się kanalizacja i miejskie wodociągi, co było fenomenem, gdyż nie było podobnego wynalazku w tamtym czasie. Imperium Rzymskie skupiło w swojej strefie wpływów wszystkie rozwinięte starożytne cywilizacje takie jak: Grecja, Egipt, Izrael. Rzymianie mieli dostęp do wszystkich osiągnięć tych kultur, z czego chętnie korzystali i udoskonalali je. Dla porównania, w tamtym czasie, dookoła Imperium mieszkały dzikie ludy, które były bardzo zacofane w stosunku do Imperium Rzymskiego, ci zwykli zwać ich barbarzyńcami i tak poniekąd było. Później po upadku Rzymu przez całe średniowiecze ignorowano i chciano wymazać dziedzictwo Imperium Rzymskiego, niestety wiele z jego osiągnięć odeszło wtedy w niepamięć i popadło w ruinę. Światłem w tunelu okazała się epoka renesansu.


18.07.2012,
(-) Cesare de Medici-Czartoryski



Praca została oceniona na ocenę dobry (4).
(-) dr hab. Artur Czartoryski
promotor

(-) Michał apo Zep
Książę Surmenii



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 902
Dołączył(a): 25 gru 2011, 05:22
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 3
Order Virtuti Militari II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Wykształcenie: wyższe

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Prace naukowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron