Wypłaty zaległych wynagrodzeń - XI,XII

Kancelaria Pieczęci Skarbu to miejsce, w którym możesz zarejestrować firmę, działalność gospodarczą i nie tylko.

Wypłaty zaległych wynagrodzeń - XI,XII

Postprzez Albert Karol Medycejski » 08 sty 2015, 00:29

Waszmościowie i Waćpanny!

Jakoże Pieczęć Skarbu już od kilku miesięcy zalega z wypłatami wynagrodzeń za płody rolne oraz za pełnione funkcję postanowiłem się tym casusem zająć. Zdaję sobie sprawę, iż nominacja moja na Podskarbiego Wielkiego nie jest jeszcze ugruntowana prawnie, lecz uznałem, iż zapowiedź Najjaśniejszego Pana o reorganizacji kancelaryji w pewien sposób uprawomocnia mnie do wypełnienia obowiązków Podskarbiego. Zwłaszcza, że wypłaty zalegają już od kilku miesięcy. Niemniej jednak jeśli ktoś z Waszmościów lubo z Waćpanien poczuł się obrażony, gotów jestem wypłaty cofnąć oraz dokonać ichże po mej prawomocnej nominacji.

Przechodząc zaś do rzeczy. Dokonałem wypłat za płody za miesiąc listopad oraz grudzień, na podstawie Księgi Ziemian(do której wkradły się niewielkie błędy, które poprawiłem). Zgodnie ze zwyczajem (który do niedawna potwierdzony był prawnie) wypłaty do wypłat za dany miesiąc nie wlicza się majątków zakupionych w tymże miesiącu. Dotyczy to więc xięcia Medycejskiego, który dopiero w grudniu zakupił swe nowe majątki (tak więc do wypłat xięcia za listopad i grudzień nie wliczałem dochodu z Ornatowicz oraz Kircholma), Imć Pana Trzaski-Chojnickiego, który zakupił swe nowe majątki w listopadzie (tak więc do wypłat za listopad imć pana nie wliczałem dochodu z tychże majątków), xięcia Radziwiłła, który zakupił swe majątki tudzież wsie w listopadzie (tak więc do wypłat xięcia za listopad nie wliczałem dochodu z tychże wsi oraz majątków), a także Brata Andrzeja, który zakupił dobra dla Zakonu w listopadzie (tak więc do wypłat zakonnych za listopad nie wliczałem dochodu z tychże dóbr).

Zauważyłem, iż Najjaśniejszy Pan podczas wypłacania wynagrodzeń opodatkował dochody, ja tegoż nie zrobiłem, gdyż nie mogłem doszukać się w naszym prawodawstwie stosownego aktu prawnego, który regulowałby tę właściwość. Co prawda przywilej krakowski traktuje o podatkach, lecz nie reguluje ich wysokości, acz ustanawia, iż nie mogą przekraczać dziesiątej części dochodu oraz jeno ustanawia, iż jeno seym może wyznaczyć jegoż wysokość.

Następnie dokonałem wypłat za pełnione funkcje cywilne, posługiwałem się mającymi aktualnie moc prawną aktami:
viewtopic.php?f=303&t=3148, viewtopic.php?f=306&t=3003 oraz [url=Rejestr osób pełniących funkcje cywilne]Rejestrem osób pełniących funkcje cywilne[/url], opracowanym na podstawie tejże konstytucji. Tak więc:

Najjaśniejszemu Panu wypłaciłem 1900 DPL,
Imć Panu Ivanowi von Vincis-Kazakov wypłaciłem 1500 DPL,
Imć Panu Sebastianowi von Tauerowi wypłaciłem 1500 DPL,
Jejmośćpannie Aleksandrze Zamoyskiej wypłaciłem 1500 DPL,
Mojej skromnej osobie winienem był wypłacić 1500 DPL jednakże urzędu właściwie nie pełniłem więc pieniądze chciałbym przekazać Imć Panu Wereszczyńskiemu (750 DPL) oraz Imć Panu Gundiajewowi (750 DPL), którzy to mimo krótkiego stażu wnieśli wiele do naszej społeczności.

Nie dokonałem wypłat za urzędy wojskowe, lecz nie wiem jak jakie osoby obecnie pełnią te funkcję oraz jaka należność imże przysługuje. Byłbym więc wdzięczny Wielmożnemu Panu Hetmanowi za udostępnienie mi takowej listy.

Proszę tedy by wszyscy z wynagrodzeniami się zapoznali oraz w razie zbyt dużej lub zbyt małej kwoty niezwłocznie poinformowali Pieczęć Skarbu.
(-) Albert Karol Medycejski i Zep



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 378
Dołączył(a): 02 gru 2013, 20:36
Medale: 1
Order Świętego Jerzego II (1)
Wykształcenie: brak

Re: Wypłaty zaległych wynagrodzeń - XI,XII

Postprzez Marek Wiktorowicz » 08 sty 2015, 00:33

Widzimy, iż właściwy człowiek na właściwym zasiadł miejscu :)

Prawda, że opodatkowaliśmy dochody - 10% zarówno zwyczaj jak i wspomniany przywilej wskazuje i taki podatek potrąciliśmy. Niemniej w istocie, seym przywilej ma dokładną wartość podatku określić.
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Wypłaty zaległych wynagrodzeń - XI,XII

Postprzez Albert Karol Medycejski » 08 sty 2015, 00:36

Proponuję by podnieść tę kwestię na obradach seymu, niechaj Brać zadecyduje kiedy i w jakiem rozmiarze ma być ów podatek płacony.
(-) Albert Karol Medycejski i Zep



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 378
Dołączył(a): 02 gru 2013, 20:36
Medale: 1
Order Świętego Jerzego II (1)
Wykształcenie: brak

Re: Wypłaty zaległych wynagrodzeń - XI,XII

Postprzez Marek Wiktorowicz » 08 sty 2015, 00:42

Tak też się stanie, Mości Wojewodo :)
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Wypłaty zaległych wynagrodzeń - XI,XII

Postprzez Ivan von Lichtenstein » 08 sty 2015, 16:27

Imć panie von Tauer!
Kiedy zacząłem próbować wypłacać dochody, to zapytałem imć pana von Tauera o wypłaty dla wojskowych. Dostałem przeto taką odpowiedź:
viewtopic.php?f=108&t=2825&start=130
Nie zapomnijcie takoż pomnożyć tego razy dwa, ponieważ dwa miesiące nie było wypłat.
Życzę powodzenia na nowym stanowisku!
Ivan von Lichtenstein
Hrabia Księstwa Sarmacji
Hrabia Bracciano w Państwie Kościelnym Rotria
Wojewoda kijowski i szlachcic w RON
Regimentarz, dowódca Dywizji Zaporoskiej
Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 899
Dołączył(a): 16 gru 2013, 10:26
Medale: 5
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Amarantowa Wstążka (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Wypłaty zaległych wynagrodzeń - XI,XII

Postprzez Albert Karol Medycejski » 08 sty 2015, 16:30

Dziękuję Waszmości, takoż tedy zajmę się owymi wypłatami oraz rychło dokonam korekt w rejestrze zatrudnień.
(-) Albert Karol Medycejski i Zep



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 378
Dołączył(a): 02 gru 2013, 20:36
Medale: 1
Order Świętego Jerzego II (1)
Wykształcenie: brak

Re: Wypłaty zaległych wynagrodzeń - XI,XII

Postprzez Ivan von Lichtenstein » 08 sty 2015, 16:34

Nie wiem czy tylko u mnie taka sytuacja jest, ale nie otrzymałem także dochodów z majatku Poltawa, opisanego w Księdze Ziemian.
Ivan von Lichtenstein
Hrabia Księstwa Sarmacji
Hrabia Bracciano w Państwie Kościelnym Rotria
Wojewoda kijowski i szlachcic w RON
Regimentarz, dowódca Dywizji Zaporoskiej
Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 899
Dołączył(a): 16 gru 2013, 10:26
Medale: 5
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Amarantowa Wstążka (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Wypłaty zaległych wynagrodzeń - XI,XII

Postprzez Albert Karol Medycejski » 08 sty 2015, 16:38

Mea culpa, pominąłem Waszmościa. Wynagrodzenia za grudzień dla Waści wypłacone. Myślę, że podobne problemy nie powinny już się pojawić ;) .
(-) Albert Karol Medycejski i Zep



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 378
Dołączył(a): 02 gru 2013, 20:36
Medale: 1
Order Świętego Jerzego II (1)
Wykształcenie: brak

Re: Wypłaty zaległych wynagrodzeń - XI,XII

Postprzez Ivan von Lichtenstein » 08 sty 2015, 16:42

A za listopad tez?
Ivan von Lichtenstein
Hrabia Księstwa Sarmacji
Hrabia Bracciano w Państwie Kościelnym Rotria
Wojewoda kijowski i szlachcic w RON
Regimentarz, dowódca Dywizji Zaporoskiej
Obrazek



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 899
Dołączył(a): 16 gru 2013, 10:26
Medale: 5
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1)
Amarantowa Wstążka (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Wypłaty zaległych wynagrodzeń - XI,XII

Postprzez Albert Karol Medycejski » 08 sty 2015, 16:47

Wcześniej napisałem, iż zgodnie ze zwyczajem w danym miesiącu nie dokonuje się wypłat za majątki zakupione w tymże miesiącu. Takoż tedy Jego Królewska Mość raczył przyznać Waszmości majątek siódmego dnia listopada, ergo za ten miesiąc Waść wypłaty nie otrzymał. Podobnie jak Imć von Tauer, Jejmośćpanna Zamoyska oraz ja (choć ja dostałem kilka wsi do istniejącego majątku, więc wypłaciłem sobie w listopadzie tylko za stan sprzed nadań).
(-) Albert Karol Medycejski i Zep



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 378
Dołączył(a): 02 gru 2013, 20:36
Medale: 1
Order Świętego Jerzego II (1)
Wykształcenie: brak

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Kancelaria Podskarbiego Wielkiego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości