Archikatedra Warszawska

Archikatedra Warszawska

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 07 gru 2010, 18:34

Archikatedra Warszawska p.w. Jana Chrzciciela

Stanowi jedno a najstarszych miejsc kultu i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysięgał tu swe pakta conwekta, tu miały miejsce koronacje dwóch władców polskich oraz zaprzysiężono Konstytucję 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe.
Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała na przełomie XIII i XIV wieku, drewniana kaplica zamkowa, która w roku 1339 stała się ksściołem parafialnym miasta. W roku 1330 książę mazowiecki Janusz I wystawił tu kościół murowany. W roku 1406 kosciół farny stał się kolegiatą, a w 1798 po utworzeniu godności biskupa warszawskiego, kolegiata otrzymała tytuł katedry.

Obrazek
Katedra p.w. Jana Chrzciciela

Obrazek
Zamek Królewski i Katedra od strony Wisły.



 

Re: Archikatedra Warszawska

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 07 gru 2010, 18:38

Jego Wysokość August IV
ARCHIKATEDRA WARSZAWSKA
pd. św. Jana Chrzciciela.



Obrazek

Archikatedra znajduje się w Warszawie i jest jedną z najstarszych świątyń w Rzeczypospolitej. Początkowo była zbudowana z drewna, nastepnie z cegły. Świątynia była świadkiem wielu wydarzeń historycznych min.: zaprzysiężenia Konstytucji 3. Maja, kazań Piotra Skargi oraz koronacji dwóch władców Rzeczypospolitej.

Obrazek

Kościół posiada także liczne podziemia, gdzie nzjadują się mnóstwo grobowców np.: książąt mazowieckich (Stanisława i Janusza III) oraz grobowiec króla Polski- Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także jego nadwornego malarza- Marceilo Bacciarelli. Na ołatrzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a jednym z najwspanialszych zabytków są barodkowe stelle, gdzie podczas Maszy niejednokrotnie zasada sam Król i Jego dwór.

Obrazek

Witraże świątyni przedstawiają sceny z zycia i męczeństwa św. Jana Chrzciciela, Apokalipsy św. Jana oraz sceny z Genezis. Mozna także podziwiać sceny z historii Polski i wibitne postaci Rzeczypospolitej.



 

Re: Archikatedra Warszawska

Postprzez Henryk Horoch » 10 mar 2011, 14:48

Początki dziejów archikatedry pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela.

Pierwsza data dotycząca Katedry Warszawskiej upamiętniona w dokumentach to rok 1339. Ówczesny warszawski kościół parafialny p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela stał się wtedy miejscem sprawowanego przez delegatów papieża Benedykta XII sądu, którego wyrok nakazał Krzyżakom oddać Polsce zrabowane ziemie i zapłacić odszkodowania.
Decyzją papieża Bonifacego IX warszawski kościół parafialny został podniesiony w latach 1398-1406 do godności kolegiaty. Stało się to dzięki staraniom biskupa Wojciecha Jastrzębca i księcia Janusza Starszego z rodu Piastów, który Warszawę uczynił stolicą swego księstwa i tu zbudował wielką murowaną świątynię. Po śmierci ostatnich Piastów mazowieckich (których nagrobek znajduje się w Archikatedrze) Mazowsze włączono w roku 1526 do Korony Polskiej. Niedługo potem Jerzy Baryczka umieścił w kolegiacie krucyfiks cudownego Pana Jezusa.

Obrazek

Kolegiata św. Jana Chrzciciela nabierała coraz większego znaczenia. Pod koniec XVI wieku stała się jednym z najważniejszych kościołów Rzeczypospolitej Polskiej. Związana z Zamkiem Królewskim w Warszawie, była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. W XVII wieku gotycka świątynia została przebudowana w duchu baroku. Był to wówczas jeden z najbogatszych kościołów Polski, którego wnętrze wypełniały dzieła sztuki powstałe dzięki mecenatowi królów, szlachty i patrycjatu miejskiego. Ołtarz główny został ufundowany przez króla Zygmunta III Wazę w latach 1611-1618. Stalle, które ufun[/img]dował Jan III Sobieski, przypominały zwycięską odsiecz wiedeńską w 1683 roku.
Wśród wielu znaczących chwil w dziejach świątyni wymienia się koronację króla Stanisława Leszczyńskiego w roku 1705 i koronację króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w roku 1764. Szczególne jednak znaczenie miał fakt zaprzysiężenia tutaj Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Ta pierwsza w Europie, druga po Stanach Zjednoczonych Ameryki, ustawa zasadnicza stała się oparciem dla ducha narodu. W roku 1798 świątynia została podniesiona do godności katedry, a niedługo potem otrzymała rangę archikatedry.

Obrazek
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Archikatedra Warszawska

Postprzez Henryk Horoch » 10 mar 2011, 15:44

Wyposażenie wnętrza

Archikatedra jest budowlą trójnawową typu halowego, dwie boczne nawy są tej samej wysokości co główna. Po prawej stronie zewnętrznej fasady znajduje się dzwonnica, a pod nią przejście na ulicę Dziekanią. Wnętrze kościoła na pierwszy rzut oka wydaje się nieco puste. Jest ono otynkowane, ale posiada też elementy uformowane z cegły. W suficie znajdują się gwiaździste sklepienia, charakterystyczne dla stylu gotyckiego. Wystarczy nieco przypatrzeć się wnętrzu, aby dostrzec wiele cennego wyposażenia. Uwagę zwraca ambona, a także stalle, ufundowane przez Jana III Sobieskiego oraz ołtarz główny. Ponadto w katedrze znajduje się wiele kaplic, nagrobków i epitafiów. Całą lewą nawę wypełnia szereg kaplic, idąc od głównego ołtarza są to kolejno:
1. Barokowa Kaplica Baryczków, stanowi zakończenie lewej nawy. Znajduje się tu krucyfiks, uważany za cudowny, który uznaje się za najcenniejszy element wystroju katedry. W kaplicy tej jest przechowywany Najświętszy Sakrament.
2. Kaplica Chrystusa Ubiczowanego znajduje się po lewej stronie od Kaplicy Baryczków. Jest to najstarsza kaplica, pochodzi z XV wieku.
3. Baptysterium; znajduje się tu cenna chrzcielnica z czarnego marmuru, datowana na rok 1631.
4. Kaplica Św. Jana Chrzciciela - patrona świątyni, powstała na miejscu dawnej kaplicy Trzech Króli.

Obrazek
Ostatni Książęta Mazowieccy

Natomiast w prawej nawie znajduje się barokowa kaplica Arcybractwa Literackiego, a także wiele tablic pamiątkowych i epitafiów. Można tu też zobaczyć pomnik Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Wielkiego oraz nagrobek ostatnich książąt mazowieckich, Stanisława i Janusza książąt mazowieckich.
Godne uwagi są również podziemia kościoła. Jest to miejsce spoczynku wielu zasłużonych osobistości. Mieszczą się tu groby książąt mazowieckich, arcybiskupów warszawskich, oraz króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W podziemiach archikatedry spoczywa też Jego Królewska Mość Adam Brzezina Winiarski oraz Jego Królewska Mość Jerzy II Habsburg-Lothringen-Radziwiłl.

Obrazek
Podziemia Archikatedry
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Archikatedra Warszawska

Postprzez Henryk Horoch » 10 mar 2011, 16:01

Krucyfiks Pana Jezusa Chrystus

Według legendy, Wisłą płynęły trzy krzyże. Pierwszy zatrzymał się w Krakowie-Mogile i zasłynął łaskami w bazylice Krzyża Świętego. Drugi dotarł do Pacanowa w kościele św. Marcina, a trzeci dopłynął aż do Warszawy. Do dziś wisi w katedrze św. Jana Chrzciciela.
Druga legenda i utarta tradycja mówi, że drewniany gotycki XV-wieczny krucyfiks przywiózł do Warszawy z Norymbergi zamożny mieszczanin i zasłużony rajca miejski, Jurga Baryczka. Ale badania historyków sztuki podważyły te piękne tradycje, przypisując krucyfiks szkole wrocławskiej. Niezależnie od tego, czy przypłynął Wisłą, czy został przywieziony z Norymbergi, czy też z Wrocławia, od samego początku, gdy zawisnął w staromiejskiej farze, został otoczony przez lud Warszawy szczególną czcią. Figura Chrystusa Ukrzyżowanego jest niezwykle ekspresyjna i realistyczna. Prawdziwości dodają jej naturalne włosy, widoczne spod grubej cierniowej korony. O tych włosach mówi kolejna legenda, że rosły one w przedziwny sposób i tylko niewinna dziewica mogła je obcinać złotymi nożyczkami. Szczupłą ascetyczną twarz Zbawiciela ukazano w czasie Jego śmierci: przymknięte, głęboko osadzone oczy zdają się już nic nie widzieć. Dramatyzm tego przedstawienia przewidziany był dla średniowiecznego odbiorcy, robi jednak wrażenie i dziś. Gdy w czasie gwałtownego huraganu w 1602 r. zwaliła się wieża i runęło sklepienie, krzyż odnaleziono nietknięty w gruzach kościoła.
W ciągu wieków krzyż zmieniał również swoje miejsce w świętojańskiej świątyni. Początkowo był w głównym ołtarzu, następnie, po pamiętnym huraganie Baryczkowie w 1639 r. ufundowano dla tego wizerunku osobny ołtarz, a później kaplicę, w której znajduje się obecnie. Kaplica Cudownego Pana Jezusa, zwana kaplicą Baryczków, zamyka lewą nawę archikatedry i jest jedynym zachowanym fragmentem zniszczonej podczas wojny archikatedry. Wykonana jest ze stiuku i marmuru. Figura ukrzyżowanego Chrystusa jest umieszczona w barokowym ołtarzu z czarnego marmuru zakończonego tympanonem. W kaplicy znajdują się dwa pomniki: nagrobek Wojciecha Baryczki – koniuszego Zygmunta III Wazy i Władysława IV oraz epitafium Jana Szembeka – biskupa i kanclerza wielkiego koronnego.

Obrazek

Obrazek
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Archikatedra Warszawska

Postprzez Henryk Horoch » 13 kwi 2011, 19:18

Podziemia Archikatedry

Archikatedra Świętego Jana Chrzciciela jest najstarszą świątynią Warszawy, charakteru nadają jej ciemne witraże, przepuszczające mało światła oraz gwiaździste sklepienie z ceglanymi żebrami. W podziemiach katedry znajduje się wiele nagrobków wybitnych Polaków . W pierwszej krypcie spoczywają książęta mazowieccy: Janusz I Starszy oraz Bolesław III.
Obok mieści się krypta w której znajduje się nagrobek Stanisława Augusta Poniatowskiego z herbarzem królewskim. W tej samej krypcie na ścianach mieszczą się tablice pamiątkowe Marcello Bacciarellego, Franciszka Pincka oraz prymasa Michała Poniatowskiego. W następnej krypcie są nagrobki królów Adama Brzeziny Winiarskiego i Jerzego II. Jeszcze dalej znajduje się gotycka krypta w której spoczywają arcybiskupi warszawscy oraz zespół krypt, gdzie między innymi leżą zwłoki dziecka (prawdopodobnie z rodziny królewskiej). Podziemia Archikatedry są bardzo rozległe, oprócz udostępnionych do zwiedzania krypt istnieją jeszcze inne, dostępne wyłącznie dla duchownych. Podziemia można zwiedzać codziennie, jednak na czas nabożeństw podziemia zostają zamknięte. Wejście znajduje się z lewej strony kościoła.

Obrazek
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Dział kultury

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości