KSW 04/17 o gospodarce Najjasniejszej Rzplitej (nieobow.)

KSW 04/17 o gospodarce Najjasniejszej Rzplitej (nieobow.)

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 14 mar 2017, 18:09

KONSTYTVCYJA SEYMOWA Z DNIA XIV MIESIĄCA III ANNO DOMINI MMXVII
O GOSPODARCE NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJMy, Rady Koronne i Litewskie oraz stany oboyga narodów, mając na uwadze dobro całej Ojczyzny naszej, a także dać wyraz woli naszej, postanawiamy, co następuje:

I.
Dla zachowania integralności systemu gospodarki, a takoż dla pełniejszego oddania realiów naszych czasów, uchwalamy niniejszą konstytucję, coby przepływ finansów zapewnić, a szlachcie dać więcej możliwości w gospodarowaniu ziemiami swemi.

II.
Postanawiamy, iże szlachcic dbać ma sam o zasiedlenie majątków swoich. Budowa (zakup) bądź nadanie wsi tylu chłopów sprowadza, ile jest potrzeba, ażeby wieś minimalny dochód, na 60 denarów naznaczony, panu ziemskiemu przynosiła. Ci chłopi nie mogą być wcielani do oddziałów prywatnych, wywłaszczani ani w żaden sposób usuwani krom sytuacji, gdy przestępstwo jakie ciężkie popełnią, a wówczas nowi chłopi zastąpić ich muszą. Ponad to jednakowoż uchwalamy, iże możliwym będzie dla panów ziemskich dodatkowych chłopów samodzielnie osiedlać. Ci powiększać będą prestiż pana ziemskiego, a takoż rekruta stanowić dla jego oddziałów prywatnych.

III.
Koszt zaś osiedlenia jednego chłopa, któren oddać ma darowanie temuż i jego rodzinie pierwszej chałupy, zapasów jedzenia i zasobów niezbędnych do podjęcia uprawy roli, a takoż pierwsze lata wolnizny, na 60 denarów naznaczamy.

IV.
Chłopi osiedleni w majątkach pod opieką pana ziemskiego pozostają, a na nim to spoczywa obowiązek zapewnienia im, ich rodzinom i włościom bezpieczeństwa od zbójców i najeźdźców, a takoż opieka przed inkszymi groźbami.

V.
Surowo zakazany jest wyzysk chłopów. W pamięci mając nakaz opiekowania się słabszymi, któren każdego rycerza obowiązuje, to warujemy, iże chłopi wolność osobistą zachowują i godność Bożego Dziecka.

VI.
Uchwalamy przeto, iże dochód z każdej wsi, pod ustępem II oznaczony, a na miesiąc liczony, oddawać ma tę część plonów, którą chłopi tytułem czynszu za korzystanie z ziemi i opiekę panu swemu oddają. Inkszych ciężarów ponad te ponosić chłopi nie mogą, wyjąwszy, jeśli do wojsk prywatnych wstąpią.

VII.
A w gestii pana ziemskiego pozostawiamy, czyli nie zechce dochodów swych obniżyć, a szczęścia swych kmieci pomnożyć, obniżając czynsz należny z każdej wsi w danym majątku z 60 do 40, 30 lubo 20 denarów. A takoż, jeśliby wolą było pana ziemskiego, ażeby własność ziemi uprawianej chłopom swym na zasadzie własności zależnej nadać, to jest dokonać ich częściowego uwłaszczenia, wówczas dochody jego ze wsi do 10 denarów spadną.

VIII.
Takoż rozpoznając w istocie, iże o rekruta do oddziałów prywatnych dziś trudno, to uchwalamy, że dokonując powołania każdego oddziału lubo budując czy zakupując okręt, szlachcic rekruta ma spośród osiedlonych chłopów brać. Dla artylerii trzydziestka chłopów wymagana będzie, zaś dla floty wojennej dwie setki chłopów i dla floty śródlądowej dziesiątka chłopów wymagana będzie.

IX.
Dodatkowo to naznaczamy prawem, ażeby faktom wbrew nie stało, iże wszelkie dochody, należności i proporcje w systemie naszej gospodarki naliczane do pełnego denara sprowadzane będą, przy czem w dół, a nie w górę, zaokrąglane będą.

X.
Mając zaś na względzie, iże wielką szkodą dla płynności finansowej Skarbu i całej gospodarki Rzplitej czyni gromadzenie fortun na kontach szlachty i mieszczan bez jej wydawania, to uchwalamy, iże nowy podatek pobierany będzie od każdego, kto na koncie swem więcej jak milion denarów zgromadzi. Temu raz na miesiąc Podskarbi przymusem pobierze tyle denarów, iżby w skarbcu jego pozostało nie więcej jak 900 000 denarów.

XI.
Wiedząc zaś, iże szczególne mechaniki w konstytucji tej określone zmian technicznych wymagają od Pana Podskarbiego, to uchwalamy, iże konstytucja niniejsza moc zyskuje z chwilą uchwalenia przez seym i opieczętowania przez króla, za wyjątkiem ustępu VII.

/-/ Mikołaj I, Rex
Obrazek
/-/ Stanisław von Tauer
/-/ August Medycejski
/-/ Marek Paweł Wiktorowicz Zep
/-/ Daniel January von Tauer-Krak
/-/ Jakob Jędrzej Iwan Wereszczyński-Bagrat
/-/ Jacek Ostrogski-Radzwiłł
/-/ Borys von Hesling-Targersdorf
/-/ Ivan von Lichtenstein
/-/ Andream von Salza
/-/ Samuel Radziwiłł
/-/ Aleksander Trzaska-Chojnacki
/-/ Maksymilian Branicki-LubomirskiAvatar użytkownika
 
Posty: 3417
Dołączył(a): 15 sty 2015, 07:12
Lokalizacja: Halicz
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Tytuł: 1. Wojewoda

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Konstytucje Sejmu Walnego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron