KSW 07/2017 o zmianie niektórych konstytucji

KSW 07/2017 o zmianie niektórych konstytucji

Postprzez August Medycejski » 29 wrz 2017, 12:46

KONTYTVCJA SEYMOWA Z DNIA XXVII MIESIĄCA IX ANNO DOMINI MMXVII
O ZMIANIE NIEKTÓRYCH KONSTYTUCJI


My, Rady Koronne i Litewskie oraz Stany Oboyga Narodów, mając na uwadze dobro całej Ojczyzny naszej, a także dać wyraz woli naszej, postanawiamy, co następuje:

Artykuł I

W KONSTYTVCJI SEYMOWEJ Z DNIA XXIV MIESIĄCA VI ANNO DOMINI MMXIV O ELEKCJI KRÓLA MÓWIĄCEJ zmienić zapisy Artykułu 1 z :"Seym elekcyjny zbierać się będzie pod Warszawą pod przywództwem prymasa, który obowiązki królewskie będzie sprawował do momentu wybrania nowego króla. Interrex prawa nie ma do zawierania umów międzynarodowych, wypowiadania wojny i nadawania szlachectw. Jeśliby Rzeczpospolita bez Prymasa na czas bezkrólewia stała, alibo Interrex seymu elekcyjnego w przeciągu 2 tygodni od ustania królowania nie zwołał, przeto urząd i prerogatywy jego komu innemu powierzone być mają. Prym ma być dany Kanclerzowi Wielkiemu, a jeśli i on zawód sprawi, potem Podskarbiemu Wielkiemu, a potem Hetmanowi Wielkiemu, a potem Kuratorowi Wielkiemu. Następnym do urzędu powołanym będzie najstarszy szlachcic, to jest ten, który najdawniej konwokację królewską otrzymał." na: "Seym elekcyjny zbierać się będzie pod Warszawą pod przywództwem prymasa, który obowiązki królewskie będzie sprawował do momentu wybrania nowego króla. Interrex prawa nie ma do zawierania umów międzynarodowych, wypowiadania wojny i nadawania szlachectw. Jeśliby Rzeczpospolita bez Prymasa na czas bezkrólewia stała, alibo Interrex seymu elekcyjnego w przeciągu 1 tygodnia od ustania królowania nie zwołał, przeto urząd i prerogatywy jego komu innemu powierzone być mają. Prym ma być dany Kanclerzowi Wielkiemu, a jeśli i on zawód sprawi, potem Podskarbiemu Wielkiemu, a potem Hetmanowi Wielkiemu, a potem Kuratorowi Wielkiemu. Następnym do urzędu powołanym będzie najstarszy szlachcic, to jest ten, który najdawniej konwokację królewską otrzymał.".

Artykuł II

W KONSTYTVCJI SEYMOWEJ Z DNIA XXIX SIERPNIA ANNO DOMINI MMXIII O SEYMIE WALNYM STANOWIĄCEJ zmienić:
a) zapis Art. 6 z: "Seym w swym zwyczaju obradować ma wspólnie. Tedy obrady kierować ma prawo Marszałek, który wybrany zostanie przez posłów i senatorów spośród tychże. Jednakowoż izba senatorska pod zamknięciem w przypadkach uzasadnionych naradzać się może, pod prezydencyją króla." na: "Seym w swym zwyczaju obradować ma wspólnie. Tedy obradami kierować ma prawo Król, a jeśliby to niemożliwym było, prezydencyję powierza Król jawnie wpierw Kanclerzowi Wielkiemu, a jeśli i on zawód sprawi, potem Podskarbiemu Wielkiemu, a potem Hetmanowi Wielkiemu, a potem Kuratorowi Wielkiemu. Następnym do przewodzenia obradom dopuszczony przez Króla ma zostać najstarszy szlachcic, to jest ten, który najdawniej konwokację królewską otrzymał. Jednakowoż izba senatorska pod zamknięciem w przypadkach uzasadnionych naradzać się może, pod takoż prezydencyją Króla lub senatora przez Niego naznaczonego.";
b) zapis Art. 7 z: "Seym ordynaryjny obradować ma co dwie niedziele przez czas według potrzeb. Zwołany ma być przez Marszałka bądź króla. Na obradach Marszałek wpierw króla do głosu dopuści, w kolejności Kanclerza, który z działalności swej raport przedstawi, a po nim na zgłaszanie projektów uchwał, konstytucyj czy innych wniosków czas zarządzi. Gotowy Seym w potrzebach nagłych zwołany, extraordynaryjnym zwać się będzie, stanowić ma o tej tylko materyi, do której zwołanym będzie." na: "Seym ordynaryjny obradować ma co sześć miesięcy tak długo, jak potrzeba. Zwołany ma być przez Króla w najkrótszym możliwym czasie zaraz po zakończeniu elekcji lub przeprowadzeniu koronacji. Na obradach Król wpierw zgłaszanie projektów uchwał, konstytucyj czy innych wniosków zarządza. Gotowy Seym w potrzebach nagłych zwołany, extraordynaryjnym zwać się będzie, stanowić ma o tej tylko materyi, do której zwołanym będzie.".

Artykuł III

Seym konstytucyę niniejszą uchwali, a pieczęć królewska mocy jej nada.

Obrazek

(-) Marek Paweł I,
z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski,
Książę Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński,
Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński,
Siewierski, Czernihowski, etc. etc. etc.,

(-) Borys Targersdorf

(-) Hubert Szablarczyk-Hrychowicz herbu Godziemba

(-) Samuel Radziwiłł

(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau

(-) August Medycejski

(-) Mikołaj Godziemba Hrychowicz

(-) Jakob Jędrzej Iwan Wereszczyński-Bagrat herbu Korczak

(-) Sebastian von Tauer

(-) Paolo Carlo książę kardynał de Medici y Zep

(-) Adriano VittorinoAvatar użytkownika
 
Posty: 1984
Dołączył(a): 03 gru 2010, 16:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuł: 1. Wojewoda

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Konstytucje Sejmu Walnego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron