Strona 1 z 1

KSW 13/2017 o wielkiey reformie gospodarczey

PostNapisane: 16 gru 2017, 08:22
przez August Medycejski
KONSTYTVCYJA SEYMOWA Z DNIA XVI MIESIĄCA XII ANNO DOMINI MMXVII
O WIELKIEY REFORMIE GOSPODARCZEY


My, Rady Koronne i Litewskie oraz stany oboyga narodów, mając na uwadze dobro całej Ojczyzny naszej, a także dać wyraz woli naszej, postanawiamy, co następuje:

I. Celem powstrzymania inflacji pieniądza, a takoż ograniczenia rozwoju szlachty majętnej przy wspomożeniu rozwoju szlachty drobnej, uchwalamy reformę gospodarki Rzeczypospolitej.

II. To stanowimy, iże dochód z każdej wsi zależny będzie od liczby wsi we wszelkich majątkach szlachcica łącznie. Każda kolejna zakupiona wieś pomniejsza dochód z każdej z nich o 0,015 denara, wyjściowo od dochodu na poziomie 60 denarów poczynając. Dochód przy tem zaokrąglany jest arytmetycznie do pełnego denara.

III. Jeśli w majątku istnieje 10 folwarków bądź mniej, każden dochód miesięczny o 100 denarów powiększa. Jeśliby zaś więcej folwarków było, nijakiej premii one dawać nie będą.

IV. Jeśli w majątku istnieją 3 miasta bądź mniej, każde miasto dochód miesięczny ze wsi liczony o 0,3 powiększa. Jeśliby zaś więcej miast było, nijakiej premii one dawać nie będą.

V. Jeśli w majątku istnieje 10 miasteczek bądź mniej, każde miasteczko dochód miesięczny ze wsi liczony o 0,1 powiększa. Jeśliby zaś więcej miasteczek było, nijakiej premii one dawać nie będą.

VI. Utrzymane zostają i włączone w system koszta utrzymywania fortyfikacji.

VII. To warujemy, iże żaden szlachcic nie śmie mieć więcej niż 5 odrębnych majątków ziemskich, chyba, żeby w każdym z nich przed założeniem nowego posiadał ponad 10 folwarków, ponad 3 miasta i ponad 10 miasteczek. Dalsze zakładanie nowych majątków wówczas jeno jest dopuszczone, jeśliby w poprzednich spełniono wskazane wyżej wymaganie co do liczby folwarków, miast i miasteczek.

VIII. Wskazania wyżej spisane zastąpić dotychczasowy mechanizm naliczania dochodu w całości, który polegał na tym, iż dochód z każdej wsi na 60 DPL był oznaczony, a każdy folwark zwiększał dochody o 100, przy czem miasteczko każde dochód o jedną część z dziesięciu zwiększało, a miasto – o trzy części z dziesięciu. Tych reguł stosować już się nie będzie.

IX. Mając baczenie, iż wprowadzenie mechanizmów wyżej spisanych czasu wymaga, do końca tego Roku Pańskiego 2017 upraszamy Najjaśniejszego Króla Jegomościa, ażeby działania właściwe podjął i mechanizmy systemu pozmieniał.

X. A to dodajemy, iż żeby nikt stratny nie był, jesliby jakiś majątek wymagań nie spełniał tu zakreślonych, Król Jegomość to uczyni, aby wymogi te spełniał, gdzie wymagać tego słuszność będzie wypłacając należną kompensatę w razie straty faktycznej właścicielowi.

XI. Unieważniamy tym samym Konstytucję o Gospodarce Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Obrazek

(-) Marek Paweł I,
z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski,
Książę Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński,
Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński,
Siewierski, Czernihowski, etc. etc. etc.,

(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau

(-) August Medycejski

(-) Henryk Mikołaj von Groc Hrychowicz

(-) Adriano Vittorino

(-) Sebastian von Tauer

(-) Borys Targersdorf

(-) Samuel Radziwiłł

(-) Aleksander Trzaska-Chojnacki

(-) Andream von Salza