Strona 1 z 1

KSW 2/2019 o tytułach ziemskich mówiąca

PostNapisane: 10 mar 2019, 00:41
przez Konrad Jakub
KONSTYTUCJA SEJMOWA Z DNIA IX MIESIĄCA III ANNO DOMINI MMXIX
O TYTUŁACH ZIEMSKICH MÓWIĄCA


My, Rady Koronne i Litewskie oraz stany oboyga narodów, mając na uwadze dobro całej Ojczyzny naszej, a także dać wyraz woli naszej, postanawiamy:

I. Uznać za nieważne dotychczasowe konstytucje i zapisy o hierarchii urzędów ziemskich, to jest: artykuł IV z Konstytucji z I września a. D. MMXVIII, artykuł V Konstytucji o szlachcie z X grudnia a. D. MMXIV.

II. Wprowadzić następującą hierarchię szlachecką:
1. Wojewoda
2. Kasztelan
3. Podkomorzy
4. Starosta
5. Stolnik
6. Podstarości
7. Podstoli
8. Cześnik
9. Miecznik
10. Wojski

III. Równocześnie wprowadzić chcemy oznaki tytułów, które świadczyć będą o statusie tego, kto je posiada:
Wojewoda: pęk pięciu piór czaplich;
Kasztelan: pęk czterech piór czaplich;
Podkomorzy: pęk trzech piór czaplich;
Starosta: pęk dwóch czaplich;
Stolnik: jedno pióro czaple;
Podstarości: pęk trzech piór sokolich;
Podstoli: pęk dwóch piór sokolich;
Cześnik: jedno pióro sokole;
Miecznik: dwie skrzyżowane szable
Wojski: pojedyncza szabla

IV. W Konstytucji o Sejmie Walnym z XXIX sierpnia a. D. MMXIII wprowadza się zmienię, według której: "Izba senatorska z Kanclerza Wielkiego prymasa oraz wojewodów i kasztelanów składać się ma. Kanclerz, prymas i wojewodowie na krzesłach przy stole, kasztelanowie zaś pod ścianami, na ławach specjalnie ustawionych. Ponadto jeśliby prymas swe obowiązki zaniedbywał, godność senatorska przez króla odebrana mu być może."

V. Postanowić, iże od tej pory nazwy urzędów każdorazowo tworzone będą od danych województw. Szlachcic może awansować jednocześnie w hierarchii tylko jednego województwa. Jeśli król jegomość nada mu tytuł wyższy lub równy już posiadanemu w innym województwie, niż ten, który posiadał on uprzednio, traci on wcześniejszy tytuł na rzecz nowego.

VI. Tytuły ziemskie ma prawo nadawać wyłącznie król. Wyjątkiem od tego tytuł wojewody będzie, który tylko sejm walny na wniosek króla lub innego szlachcica może nadać. Pierwszy tytuł ziemski młody szlachcic uzyskać może dopiero po dwóch miesiącach od nobilitacji. Gdy położy kolejne zasługi, szlachcic awansować w hierarchii ziemskiej może, ale każdorazowo tylko o jeden tytuł. Tytuły jednemu szlachcicowi nie mogą nadawane być częściej, jak raz na trzy miesiące.

VII. Synowie osób dzierżących tytuły prawo mieć będą do noszenia przydomka odojcowskiego, składającego się z nazwy tytułu ojca i końcówki -ic, np. wojewodzic. Wnukowie zaś z takie same prawo mają, z tym, że końcówka ich przydomka to -icowicz, np. starościcowicz.

VIII. A to postanawiamy, że aby nikt ukrzywdzony nie został, każdy szlachcic zachowa najwyższy posiadany tytuł ziemski. Ten jednak wymóg na szlachtę kładziemy, aby w wątku odpowiednim w kancelarii w przeciągu dwóch tygodni od opublikowania tejże konstytucji, wniosek do króla złożyła o potwierdzenie posiadanego tytułu. Jeśli ktoś tego nie uczyni, decyduje się dobrowolnie na utratę posiadanego tytułu. Jeśli szlachcic taki przez swą nieobecność upomniał się o swój tytuł później, zostanie mu on zwrócony, pod warunkiem, że uczyni to nie później, jak na miesiąc po upływie terminów składania wniosków.

IX. Sejm tę konstytucję uchwali, a pieczęć królewska mocy jej nada.


Obrazek


Obrazek

(—) Marcin kardynał Zagłoba
(—) xiążę August Medycejski
(—) xiążę Sebastian von Tauer
(—) Hubert Szablarczyk - Hrychowicz
(—) Karol von Tauer - Sienicki
(—) Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
(—) Andream von Salza
(—) Samuel Radziwiłł
(—) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
(—) xiążę Henryk Mikołaj von Groc Hrychowicz
(—) Adriano Vittorino
(—) Jan Lubomirski-Dostojewski