Polskie Królowe.

Ekspozycja dzieł sztuki i pamiątek narodowych oraz pracownie konserwatorskie

Polskie Królowe.

Postprzez Emilia Radziwiłłówna » 15 lip 2012, 21:29

KRÓLOWE POLSKI

kobiety, które walczyły i wygrywały.


Obrazek

RYCHEZA

Na obrazie widzimy postać królowej Rychezy pędzla Wojciecha Gersona. Była żoną Mieszka II oraz córką palatyna reńskiego Ezzona. Była matką Kazimierza Odnowiciela oraz dwóch córek, Gertrudy i anonimowej dziewczynki.
Gdy Bezprym objął władzę w Polsce, musiała uciekać wraz z synem do Niemiec. Do kraju powróciła dopiero po śmierci męża, by upomnieć się o dziedzictwo syna. Uciekając przed prześladowcami i przeciwnikami obroniła insygnia koronacyjne zabierając je ze sobą. Była kobietą z całą pewnością silną, zdolną do walki z niesprawiedliwością, kobietą, która chroniła swoje dzieci. W Niemczach zasłynęła jako niewiasta pełna cnót, pobożna, wrażliwa i oddana Bogu. Do dziś w Niemczach rozpowszechniny jest kult błogosławionej Rychezy.
Kres swojego życia spędziła w klasztorze oddając się służbie Bogu, a jej śmierć odbiła się szerokim echem po całej średniwiecznej Europie.

Obrazek

JADWIGA ANDEGAWEŃSKA

Nazywana Królem Polski. Na obrazie Marcello Bacciarelli' ego została ukazana jako kobieta piękna, pełna wdzięku, o łagodnych rysach twarzy, miękkim spojrzeniu. Nie była to jednak z całą pewnością kobieta słaba, skoro zasiadała na polskim tronie i była w stanie kierować państwem. Jej czyny świadczą o gotowości do poświęceń. Wzięła za męża Władysława Jagiełłę, dzikiego Litwina z dalekich puszcz i lasów. Poświęciła siebie, młodą i kruchą istotę dla dobra korony, którą nosiła na głowie. Dzięki jej małżeństwu rozpoczął się najbardziej fascynujący okres w historii Polski i Litwy, okres, który doprowadził do zjednoczenia dwóch największych krajów Europy.

Obrazek

BARBARA RADZIWIŁŁÓWNA

Najpiękniejsza Polka swoich czasów, ukochana żona Zygmunta Augusta, który poslubił ją, jak w prawdziwym romansie, potajemnie, bez zgody i woli rodziców oraz magnaterii. Była to prawdziwa miłość, która po śmierci Barbary (niektórzy twierdzą, że została otrutna przez królową Bonę, choć istnieją hipotezy, że cierpiała na raka), Zygmunt August wpadł w żal. Ponoć do końca swego życia polski król sprowadzał na dwór w Krakowie jasnowidzów i media, którzy mieli pomóc mu w skontaktowaniu się z ukochaną żoną w zaświatach.
Historia Barabry jest smutna, pokazuje jak bardzo żyjemy w ryzach konwenansów. Młoda para, mimo, że łączyło ich płomienne uczucie, nie mogła być razem. Zarzuty ze strony rodziców króla i magnaterii, miłość w ukryciu, ślub w tajemnicy. Bo czy wypada, aby król brał za żonę tylko córkę litewskiego magnata? Królewiczowi należy się królewna. Nikt nie zwracał uwagi na prawdziwe uczucie. Tym właśnie imponuje Barbara Radziwiłówna, uporem.

Obrazek

ANNA JAGIELLONKA

Żona Stefana Batorego, w latach 1576 - 1586 sprawowała faktyczną władzę w Polsce. Nie lubiła żony swojego brata - Barbary Radziwiłłówny, ale miała ku temu własne osobiste powody. Była to kobieta władzy, sukcesu, kobieta dalekowzroczna, która wiedziała, jakie korzyści płyną dla kraju z małżeństwa jej z księciem siedmiogrodzkim.

Obrazek

MARIA KAZIMIERA SOBIESKA

Piękna kobieta, która podbiła serce zdobywcy Wiednia - Jana III Sobieskiego. Mądra Francuzka, która zasłynęła jako autorka pięknych listów do męża. Początkowo wyszła za Jana Sobiepana Zamoyskiego, którego jednak nie kochała. Miłość narodziła się znacznie wczęśniej do młodego Jana Sobieskiego, na balu podczas jednego z sejmów warszawskich.
(-) Jej Książęca Wysokość Emilia Maria Katarzyna Elżbieta apo Zep z domu Radziwiłł, księżna surmeńska i mediolańska etc.,



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 124
Dołączył(a): 01 lip 2012, 20:54
Medale: 1
Order Świętego Stanisława (1)
Wykształcenie: brak

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Muzeum Narodowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości