Strona 1 z 3

Zabytki Polskiego Złotnictwa

PostNapisane: 10 lip 2011, 16:15
przez Henryk Horoch
Zabytki Polskiego Złotnictwa
Złoto kojarzone z bogactwem oraz dobrobytem wzbudzało w ludziach chęć jego posiadania za wszelką cenę. W artystach narastało pragnienie jego najlepszego wykorzystania i zaprezentowania poprzez wykonanie kunsztownych wyrobów. Złoto po raz pierwszy na świecie zostało znalezione w Egipcie w postaci samorodków, czyli miękkich brył. Zaczęto szukać złota na wszelkie sposoby. Dopiero później ludzkość zaczęła złoto wydobywać w kopalniach. W Polsce złoto pochodziło nie tylko z łupów wojennych oraz wymiany handlowej, ale było wydobywane w polskich kopalniach. Do najstarszych górników na Śląsku zaliczani byli Kreteńczycy i Celtowie, a najstarszymi ośrodkami wydobywania złota były Złotoryja i Lwówek.
Rozwój złotnictwa w Polsce historycznie zaczyna się od wieku XIV. Niewiele wiadomo o jego początkach. Pewne jest, że Bolesław Chrobry, który gościł u siebie cesarza Ottona, ofiarował swojemu gościowi zastawę stołową ze złota i srebra. Prawdopodobnie prezent ten był zaprojektowany i wykonany przez polskich złotników, jednakże nie zachowały się żadne dowody poświadczające ten fakt. Pewne natomiast jest, że w wieku XII w Kaliszu żył i pracował brat zakonny Konrad, który wyrabiał złotnicze przedmioty kościelne. Jest to pierwsza wzmianka zapisana w kartach historii, jednoznacznie określająca polskiego złotnika z imienia. Wiek XIV to rozwój polskiego złotnictwa. Wszystko to dzięki urbanizacji i tworzeniu się bogatych miast, w których mieszkańcy mogli skupić się na sztuce rzemieślniczej.
Najstarszymi zabytkami złotnictwa w Polsce są dwa srebrne kielichy z 965 roku, pochodzące z daru Dąbrówki, obecnie znajdują się w Trzemesznie. Ponadto srebrna czara w kształcie kielicha w katedrze płockiej oraz kielichy i hełmy ofiarowane kościołom przez Kazimierza Wielkiego, a dokładnie: kielich srebrny z 1351 roku w Trzemesznie, kielich z kościoła parafialnego w Stopnicy, kielich z 1363 roku z dawnej kolegiaty kaliskiej, herma św. Zygmunta z Płocka.

XVI wiek to uprawomocnienie rzemieślniczego cechu złotniczego. Wszystko to za sprawą króla Zygmunta III Wazę, który nie tylko tworzył prawo złotnicze w Polsce i nadawał przywileje złotnikom, ale również miał swój udział w tworzeniu kultury złotniczej – sam był zamiłowanym złotnikiem. Jego autorstwa są emaliowane kubki i kielichy kościelne ze srebra, które po dziś dzień zachowały się w muzeach i kościołach. Król na Wawelu miał własną pracownię złotniczą Alchimię, w której oddawał się sztuce złotniczej.
Największą rozmaitość wyrobów ze złotach przypisuje się wiekom XVI i XVII, a od XV wieku obserwowało się wzrost znaczenia wykształcenia u polskich złotników.

Obrazek
Kielich Kazimierza Wielkiego

Re: Zabytki Polskiego Złotnictwa

PostNapisane: 10 lip 2011, 16:42
przez Henryk Horoch
Figura św. Stanisława
Powstała w Wilnie w latach 1728–1730. Wykonana ze srebra, pozłacana, o wysokości 52 centymetrów.

Obrazek


Figura św. Kazimierza z 1637
Wykonana ze srebra, częściowo złocona o wysokości 53,5 centymetra.

Obrazek

Re: Zabytki Polskiego Złotnictwa

PostNapisane: 10 lip 2011, 16:58
przez Henryk Horoch
Relikwiarz ręki św. Stanisława
Powstał na początku XVI wieku. Restaurowany około roku 1735. Wykonany ze srebra, złocony, w pierścieniu wmontowany szafir. Figura ma wysokość 41,4 centymetrów.

Obrazek

Re: Zabytki Polskiego Złotnictwa

PostNapisane: 10 lip 2011, 18:55
przez Henryk Horoch
Srebrne kubki z medalionami
Ten typ naczynia, zdobionego srebrnymi monetami lub medalami był popularny w Gdańsku w XVII wieku. Wmontowane monety, o wyższej niż współcześnie próbie srebra i starannym wykonaniu pochodziły zwykle ze stuleci wcześniejszych, natomiast medale z warsztatu znakomitego medaliera gdańskiego Jana Höhna mł. W muzeach polskich zachowało się, co najmniej kilka tego typu zabytków dekorowanych m.in. tondem z wizerunkiem Jana III i łacińską inskrypcją: IOAN: III. D.G.REX POLONIARUM. Po przeciwnej stronie naczynia umieszczono medal z przedstawieniem Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Obrazek Obrazek

Re: Zabytki Polskiego Złotnictwa

PostNapisane: 12 lip 2011, 10:57
przez Henryk Horoch
Srebrny świecznik
Bogato zdobiony wykonany przez Śląskich złotników.

Obrazek

Re: Zabytki Polskiego Złotnictwa

PostNapisane: 12 lip 2011, 11:00
przez Henryk Horoch
Naczynia srebrne z XVIII wieku

Obrazek

Re: Zabytki Polskiego Złotnictwa

PostNapisane: 12 lip 2011, 12:30
przez Henryk Horoch
Wazonik (kubek)
Srebro kute grawerowane. Powstał w warsztacie złotniczym Karola Filipa Malcza w Warszawie przed rokiem 1850.

Obrazek

Re: Zabytki Polskiego Złotnictwa

PostNapisane: 14 lip 2011, 12:19
przez Henryk Horoch
Srebrna taca
Pięknie grawerowana, pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku.

Obrazek

Re: Zabytki Polskiego Złotnictwa

PostNapisane: 14 lip 2011, 12:21
przez Henryk Horoch
Srebrne naczynia przyozdobione monetami
Paradne puchary, kufle i tace, wykonane w ośrodkach złotniczych na Litwie oraz przedmioty codziennego użytku wykonane z użyciem monet jako ich ozdób. W tej grupie na uwagę zasługuje wyjątkowej urody puchar toastowy, bogato inkrustowany.

Re: Zabytki Polskiego Złotnictwa

PostNapisane: 14 lip 2011, 12:25
przez Henryk Horoch
Kielich mszalny
Dzieło autorstwa wybitnego wrocławskiego złotnika Caspara Pfistera z 1604 roku.

Obrazek