Uroczystości świąteczne

Re: Uroczystości świąteczne

Postprzez Michelangelo Piccolomini » 15 wrz 2019, 15:50

Podwyższenie Krzyża Świętego A. D. 2019

Obrazek


W dniu wczorajszym, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego arcybiskup Michelangelo Piccolomini odprawił Mszę Świętą w intencji ofiar pożarów szalejących w Państwie Kościelnym, a w szczególności zmarłego kardynała seniora Alberta Orańskiego, który pełnił posługę jako Prymas Rzeczypospolitej.




Uwielbiamy Cię, Chryste, i błogosławimy Ciebie,
bo przez Krzyż Twój święty świat odkupiłeś.


Obrazek

Umiłowani Bracia i Siostry!


Dzisiejsza liturgia słowa łączy w sobie dwa wywyższenia:

pierwsze, pochodzące ze Starego Testamentu, i nawiązujące do pielgrzymki narodu wybranego przez pustynię do ziemi obiecanej;

drugie, nawiązujące do słów Chrystusa o potrzebie wywyższenia Go na krzyżu, aby każdy, przez wiarę, mógł dostąpić życia wiecznego.

Pierwsze wywyższenie dotyczy uleczenia na życie ziemskie; drugie związane jest z lekarstwem na życie wieczne. Kluczem do zrozumienia Bożej mądrości ukrytej w Świętych Pismach, które dzisiaj czytamy, są słowa kończące perykopę ewangeliczną zaczerpniętą z Ewangelii według św. Jana:

Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony.

Krzyż jest znakiem, który mówi nam o miłości Boga do człowieka. Mówi nam o miłości wiernej i nieskończonej; o miłości realnej, która dotyka każdego człowieka; o miłości przebaczającej i ofiarnej. W tej ukrzyżowanej miłości Boga zawarty jest paradoks, zawarta jest tajemnica Bożego zbawienia i Bożej logiki. Paradoks ukryty w krzyżu tłumaczy Chrystus wielokrotnie na kartach Ewangelii mówiąc o życiu, które trzeba stracić, aby w pełni żyć; kiedy mówi o ziarnie, które musi obumrzeć, aby wydać plon; kiedy w końcu mówi o mierze miłości, którą staje się miłość bez miary: oddawać życie za przyjaciół swoich.

Kiedy spoglądamy na krzyż, ten w naszym kościele, ten na ścianie naszego domu, ten przy drodze; ten w miejscu naszej pracy; ten w sali szpitalnej i szkolnej klasie i ten na sali sejmowych obrad – na każdy krzyż, wtedy dotykamy tajemnicy miłości, która pragnie, aby świat został zbawiony. To Boże pragnienie dotyczy każdego człowieka, dotyczy całego świata. Błogosławiony Jan Paweł II powiedział, że nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa. W odniesieniu do znaku miłości jakim jest krzyż, możemy powiedzieć, że nie można zrozumieć krzyża bez miłości, ale też nie można zrozumieć miłości bez krzyża. Nie można dotknąć pełni miłości bez przejścia przez tajemnicę miłości zawartą w rzeczywistości krzyża. Człowiek zrozumie sens własnego życia spoglądając na Chrystusa a szczególnie na Chrystusa ukrzyżowanego. Ta paradoksalnie słaba miłość ukrzyżowana, staje się, dla tych, którzy wierzą, mocą i potęgą Boga. To właśnie tą potęga Bóg, uniżając się w swoim Synu, potrafi dotknąć i uzdrowić wszystkie nasze choroby i rany.

Niech krzyż pozostanie w naszym życiu zawsze jasnym znakiem. Znakiem miłości Boga do człowieka. Niech pozostanie drogą, która prowadzi do pełni człowieczeństwa. Niech w końcu stanie się miara naszej codziennej miłości.


Michelangelo Piccolomini SJ
Arcybiskup gnieźnieński, biskup krakowski i wileński
Prymas Rzeczypospolitej Obojga Narodów


o. Piotr Chyła CSsR - źródło






Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 165
Dołączył(a): 07 sie 2018, 18:04
Medale: 2
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON VI (1)
Gadu-Gadu: 65547343

Re: Uroczystości świąteczne

Postprzez Michelangelo Piccolomini » 26 lut 2020, 12:11

Środa Popielcowa A.D. 2020

Obrazek


W Środę Popielcową Jego Eminencja Michelangelo kardynał Piccolomini SJ sprawował uroczystą celebrę, w trakcie której posypywał wiernym wszystkich stanów głowy popiołem na znak pokuty.




Præsta, Dómine, fidélibus tuis: ut ieiuniórum veneránda sollémnia, et cóngrua pietáte suscípiant, et secúra devotióne percúrrant.


Obrazek

Umiłowani Bracia i Siostry!


W dzisiejszym troszeczkę zwariowanym czasie człowiek staje się zagubiony w tym co czyni. Pojawia się refleksja – po co żyjesz, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl po co żyjesz. Nazwa Środy Popielcowej odwołuje do popiołu, do prochu, do tego co zmiatamy i wyrzucamy. Gdy Pan Jezus rozpoczyna działalność mówi: nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Gotowość do nawrócenia to jest to pokorne skłonienie głowy pod ten poświęcony popiół i przyjęcie do wiadomości tej dobrej nowiny, chociaż trudnej, pamiętaj człowiecze, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Prochem jesteś, ale Pan cię wskrzesi w dniu ostatecznym. Więc popiół, skłonienie głowy to nasz wyraz pokory przed Bogiem a równocześnie naszej gotowości, że chcemy życie prostować, chcemy prostować ścieżki wiodące do Pana.

Bardzo ważne jest też podkreślenie innej prawdy: powrót człowieka do Boga to jest pokuta, grzech to jest odejście od Boga, więc żeby się nawrócić potrzebujemy pomocy Chrystusa, pomocy łaski Bożej. Wydarzenie to niesie pewien znak, jeżeli coś jest połączone z jakimś znakiem to inaczej to przeżywamy. Tym znakiem jest poświęcony popiół i posypanie głów popiołem. Mogą tego dostąpić wszyscy, nawet ci, którzy nie mogą w pełni żyć w komunii z Bogiem, ci, którzy mają przeszkody w przystąpieniu do sakramentu pokuty czy potem do komunii świętej, mogą pokornie na swoją głowę przyjąć poświęcony popiół.

Starajmy się, ażeby to wydarzenie było początkiem naszego nawrócenia. Ciągle jesteśmy ludźmi słabymi. I tak, jak jesteśmy narażeni na upadek, tak ciągle powinniśmy powstawać i kroczyć ku górze za tym, który jest naszym przyjacielem, naszym Zbawicielem, naszym obrońcą, który ukazał drogę idąc przez świat, przez życie, przez te ziemię. Nie zostając tu, nie chce nas zostawić tutaj, tylko doprowadzić do szczęścia w niebie, czego każdemu życzę, ażeby przyjmując na głowę ten znak pokory przed Bogiem podkreślił tę gotowość do pokuty, żebyśmy nie zmarnowali kolejnego daru 40 dni nawrócenia i powrotu do Chrystusa.


Michelangelo kardynał Piccolomini SJ
Arcybiskup gnieźnieński, biskup krakowski i wileński
Prymas Rzeczypospolitej Obojga Narodów


ks. Stanisław Janicki - źródło


Obrazek





Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 165
Dołączył(a): 07 sie 2018, 18:04
Medale: 2
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON VI (1)
Gadu-Gadu: 65547343

Re: Uroczystości świąteczne

Postprzez Taddeo von Hippogriff-Piccolomini » 18 lip 2020, 11:59

Celebracja w Święto Szymona z Lipnicy
Patrona Krakowa i studentów

Obrazek


W Święto krakowskiego Bernardyna ksiądz Arcybiskup Taddeo, gość w Archikatedrze odprawił Celebracje dla ludu Rzeczypospolitej. Ubrany był w złotą kapę uszytą przez parafianki krakowskie przedstawiającą Świętego Szymona. Po przeczytaniu słowa zawartego w Dobrej Nowinie wygłosił krótkie przemówienie do zgromadzonych:

Obrazek

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Niech pokój niebios zagości dziś w Waszych sercach. Po długim czasie pustej katedry w Gnieźnie macie Pastrerza. Jest nim Jego Eminencja ksiądz Arcybiskup Mikołaj Stefan Dreder. Zapewne w Waszych sercach pojawia się pytanie, czemu zamiast swojego pasterza widzicie innego kapłana? Ksiądz kardynał poprosił mnie by przekazać Wam, wienemu ludowi Rzeczpospolitej iż niestety jeszcze nie może się on pojawić że względu na problemy z urządzeniem przez którego łączy się z mikroświatem. Módlcie się jak się modliliście, a sami nie będziecie wiedzieli kiedy pojawi się Wasz umiłowany pasterz.

Wczoraj wieczorem odbyła się koronacja nowego Patriarchy Jana II. Jest ona jak sam napisał niemałą niespodzianką dla nas wszystkich. Serdecznie zapraszam do udziału pod tym linkiem.

Święty Szymon, patron Krakowa, studentów i dnia dzisiejszego był bernardynem krakowskim. Odznaczaal się surowością w przestrzeganiu ślubów, szerzenia kultu Najświętszego Imienia Jezus, oraz nauk franciszkanina Świętego Bernardyna ze Sieny. Dzięki niemu znajdują się w Krakowie relikwie tegoż Świętego. Po wyjeździe do Pawii na Kapitułę zakonną udał się na pokutną pielgrzymkę do Ziemii Świętej. Gdy powrócił do Krakowa panowała epidemia cholery. Z całym oddaniem służył mieszkancą swojego miasta, przez co sam zachorował i umarł. Po jego śmierci mieszkańcy Krakowa otoczyli go kultem świętego, stąd tytułujemy go wyznawcą. Tak jak Święty Szymon służmy tym, którzy są przy nas na codzień.

+abp Taddeo
(~) Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Pan na Żywcu



Miecznik
Miecznik
 
Posty: 415
Dołączył(a): 05 lip 2019, 21:28
Medale: 2
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 68034442
Wykształcenie: magister net

Re: Uroczystości świąteczne

Postprzez Mikołaj Dreder » 24 lip 2020, 16:08

Ingressus Primas Poloniae
XXIV VII AD MMXX


Obrazek

We wspomnienie Świętej Kingi, w Archikatedrze Gnieźnieńskiej odbył się Ingres Prymasowski, podczas którego, niedawno mianowany przez Ojca Świętego Jana II Prymas Rzeczypospolitej kardynał Mikołaj Dreder, objął kanonicznie zwierzchność nad Kościołem Rotryjskim na ziemiach Polski i Litwy. Celebrację Świętą poprzedziła procesja, której przewodniczył akolita z krzyżem, następnie zaś kroczyli diakoni, prezbiterzy, kapelani, prałaci, infułaci, biskupi i arcybiskupi, uczestniczący w dzisiejszej uroczystości, na samym zaś końcu podążał nowy metropolita gnieźnieński - x. kard. Mikołaj Dreder w towarzystwie, kardynała Hieronima Sieniawskiego oraz arcybiskupa Tadeusza von Hippogriffa-Piccolominiego, którzy w tym dniu pełnili funkcję Legatów Patriarszych na ingres prymasowski.

Obrazek

Gdy procesja dotarła do świątyni, x. kard. Sieniawski odczytał dokumenty Jego Świątobliwości Jana II, a więc patriarsze brewe z dnia 4 lipca 2020 roku, mianujące Mikołaja Dredera ordynariuszem gnieźnieńskim i Prymasem RON, następnie zaś obaj duchowni kontynuowali sprawowanie Celebracji Świętej. Po odczytaniu Ewangelii, głos zabrał nowy Prymas, wygłaszając swą pierwszą mowę do wiernych Rzeczypospolitej:


Obrazek
Umiłowani w Chrystusie Panu,
Siostry i Bracia,


Z wielką radością podjąłem się tego trudnego zadania, jakie włożył na me ramiona Ojciec Święty. Od początku miałem świadomość, że Owczarnia Pańska w RON jest niezwykle zaangażowana w sprawy Kościoła Rotryjskiego w swojej Ojczyźnie oraz niezwykle ceni wysoką aktywność duchownych. Ze swojej strony pragnę zapewnić, że zrobię co w mojej mocy, aby jak najlepiej dbać o metropolię gnieźnieńską. Zapewnić mogę również o tym, że postaram się jak najaktywniej zaangażować w życie Kościoła Rotryjskiego w Rzeczypospolitej, regularnie logując się na Wasze forum państwowe.

Jednakże tego samego oczekuję o wiernych, których do tej pory kilku wpisało się w spisie wiernym. Moim pragnieniem jest, abym odchodząc na emeryturę pozostawił archidiecezję aktywną, wysoce rozwiniętą oraz taką, gdzie duchowni wspólnie ze świeckimi wiernymi pracują dla dobra Kościoła, Matki Naszej; mając przy okazji poszanowanie dla Tradycji Kościoła oraz pielęgnując i dbając o historię i tradycje Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Głęboko liczę na to, że we współpracy z Dworem Królewskim uda się zorganizować jakąś dowolną inicjatywę, która podkreśli bliskie relacje pomiędzy naszymi Ojczyznami.

W Kongregacji ds. Kościoła i Duchowieństwa, której siedziba znajduje się w Apostolskim Mieście Rotria, a na której czele stoi moja skromna osoba, w najlepsze trwają prace nad nowym schematem działalności kościołów partykularnych. W przeciągu najbliższych dwóch miesięcy, a daj Boże wcześniej, wszystkie diecezje - w tym gnieźnieńska i krakowska - zyskają nowe płaszczyzny aktywności, zwiększy się rola świeckich w życiu Kościoła Rotryjskiego, a same diecezje będą oferować coś więcej niż tylko spis wiernych oraz celebracje święte. Mam nadzieję, że nowe zmiany, oferujące lepsze perspektywy na przyszłość przypadną Wam wszystkim, Bracia i Siostry do gustu.

Z pasterskim błogosławieństwem,
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 110
Dołączył(a): 21 lip 2020, 08:08
Medale: 3
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Namiestnik

Re: Uroczystości świąteczne

Postprzez Mikołaj Dreder » 12 paź 2020, 11:31

Wspomnienie Radzima Gaudentego - pierwszego metropolity gnieźnieńskiego
Błogosławionego
XII X Anno Domini MMXX


W dniu dzisiejszym, w archikatedrze gnieźnieńskiej, odbyła się uroczysta Celebracja Święta we wspomnienie Błogosławionego Radzima Gaudentego, pierwszego metropolity gnieźnieńskiego, sprawowana przez aktualnego metropolitę - Prymasa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Mikołaja Dredera. Celebrację zainaugurowała uroczysta procesja, którą prowadził turyfer niosący dymiącą kadzielnicę. Tuż za nim kroczyli akolici ze świecami, dalej krucyferariusz z krzyżem ofiarowanym archikatedrze gnieźnieńskiej przez zamożnych mieszkańców Wenecji wiele lat temu. Następnie kroczyli Infułaci, prałaci oraz kapelani honorowi w uroczystych strojach należnym duchownym w ich randze. Tuż za nimi znajdowali się biskupi pomocniczy diecezji gnieźnieńskiej oraz zaproszeni przez Prymasa na dzisiejszą uroczystość - Legat Patriarszy na Sobór Florencki III, bp Adam Zabieraj oraz emerytowany kardynał Sieniawski - były biskup krakowski. Na samym końcu kroczył Prymas RON, Mikołaj Dreder w towarzystwie ceremoniarza dzisiejszej uroczystości.

Obrazek


Po odśpiewaniu dzisiejszej Ewangelii przez diakona, Jego Eminencja Prymas od tronu wygłosił krótką mowę poświęconą patronowi dzisiejszego dnia, Radzimowi Gaudentemu.

Obrazek

Umiłowani w Chrystusie Panu,
Siostry i Bracia!


Patron dzisiejszego dnia - święty Radzim Gaudenty, bo zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej możemy go tytułować świętym, bez przeprowadzonego procesu kanonizacyjnego, znany jest nam jako przyrodni brat kolejnego patrona naszego państwa - Świętego Wojciecha. Był on od najmłodszy lat przeznaczony do stanu duchownego, był także towarzyszem swojego brata w licznych pielgrzymkach. W 988 roku pielgrzymowali razem do Rzymu, a w późniejszych latach planowali pielgrzymkę do Ziemii Świętej, jednakże dotarli tylko na Monte Cassino, w 990 roku Radzim wstąpił do opactwa benedyktynów na Awentynie. Wówczas przyjął imię zakonne Gaudenty, co od łacińskiego gaudeo oznacza osobę pogodną, o pogodnym usposobieniu. W ten dzień, 17 kwietnia 990 roku przyjął również święcenia diakonatu, a niedługo po tym święcenia kapłańskie.

Dzień przed męczeńską śmiercią Świętego Wojciecha, Radzim miał wizję mówiącą o tym. Później brał udział w wykupieniu ciała zabitego brata oraz sprowadzeniu go do Gniezna. Kilka miesięcy po zabójstwie Wojciecha, pod koniec 997 roku, Radzim wybrał się do Rzymu, aby poinformować papieża o śmierci Wojciecha, planował na stałe zostać w klasztorze benedyktynów na Awentynie. Dwa lata później brał udział w obrzędzie ogłoszenia biskupa Wojciecha świętym Kościoła Katolickiego.

W tym samym roku - 999 - Radzim otrzymał od papieża Sylwestra II w Rzymie sakrę biskupią, aby wkrótce zostać metropolitą gnieźnieńskim, pierwszym w historii. W roku 1000, podczas zjazdu gnieźnieńskiego, został intronizowany na metropolitę gnieźnieńskiego. W skład ówczesnej metropolii wchodziły biskupstwa w Kołobrzegu, Wrocławiu i Krakowie. W późniejszych latach, metropolita Radzim sprowadził na ziemie państwa Piastów swoich współbraci benedyktynów i osadził ich w Międzyrzeczu, o większości innych jego działań nie wiemy nic więcej. Gall Anonim wspomina też, że z nieznanego powodu, Radzim Gaudenty obłożył klątwą ziemie ówczesnej Rzeczypospolitej.

(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 110
Dołączył(a): 21 lip 2020, 08:08
Medale: 3
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Namiestnik

Re: Uroczystości świąteczne

Postprzez Hubert Szablarczyk - Hrychowicz » 12 paź 2020, 21:27

Wówczas przyjął imię zakonne Gaudenty, co od łacińskiego gaudeo oznacza osobę pogodną, o pogodnym usposobieniu.


Pozwólcie, Wasza Ekscelencjo, że doprecyzuję :)

„Gaudeo” oznacza „raduję się”, zaś Gaudenty pochodzi od „gaudens” - radujący się.
Dokładnie to samo według jednej z etymologij oznacza słowiańskie imię „radzim” (według drugiej tyczy się rady).
Przyjmując pierwszą etymologię mamy ciekawą sytuację w której zarówno „pogańskie” jak i chrześcijańskie imię mają te same znaczenia. A nie było to przecież wcale szeroką praktyką, wszak „Adalbert”, pod którym to imieniem Zachód zna radzimowego brata, nie oznacza woja ucieszonego, ale kogoś błyszczącego szlachectwem, co już nie jest tożsame.
Obrazek
(-) kadm. Hubert Mikołajowic Szablarczyk - Hrychowicz herbu Godziemba,
miecznik wołyński,
gubernator Santa Maria,
pan na Łucku.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 667
Dołączył(a): 09 maja 2017, 18:17
Medale: 7
Order Świętego Stanisława (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Kontradmirał

Re: Uroczystości świąteczne

Postprzez Mikołaj Dreder » 12 paź 2020, 23:51

Deo gratias, bardzo cenne uwagi. Czyżby Waćpan Hubert znał łacinę? :)
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 110
Dołączył(a): 21 lip 2020, 08:08
Medale: 3
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Namiestnik

Re: Uroczystości świąteczne

Postprzez Miguel de Catalan » 13 paź 2020, 00:04

Możliwe. Nasza mikronacja posiada wiele osobistości szczególnie władców, lub dawnych obywateli którzy znają przynajmniej niektóre sentencje i zdania po łacinie; używane do administracji, prawie, historii.
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Uroczystości świąteczne

Postprzez Hubert Szablarczyk - Hrychowicz » 13 paź 2020, 05:09

Znać to za wiele powiedziane, ale powiedzmy że od jakiegoś czasu poznaję.
A czasownik „gaudere” akurat w Rzeczypospolitej powinien być znany. „Gaude, mater Polonia...”
Albo na przykład „Gaudeamus igitur”, ale to jak akademia nieco odżyje :D
Obrazek
(-) kadm. Hubert Mikołajowic Szablarczyk - Hrychowicz herbu Godziemba,
miecznik wołyński,
gubernator Santa Maria,
pan na Łucku.



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 667
Dołączył(a): 09 maja 2017, 18:17
Medale: 7
Order Świętego Stanisława (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Kontradmirał

Re: Uroczystości świąteczne

Postprzez Mikołaj Dreder » 02 lis 2020, 20:35

Celebracja Święta Dziękczynna
za panowanie Sebastiana Januarego II
II XI Anno Domini MMXX


W dniu dzisiejszym, w archikatedrze gnieźnieńskiej, odbyła się uroczysta Celebracja Święta, która była uroczystością dziękczynną za rządy Króla Sebastiana Januarego II. Głównym celebransem uroczystości był Prymas Rzeczypospolitej, Metropolita Gnieźnieński, Mikołaj kardynał Dreder, któremu towarzyszyli zaproszeni przez niego duchowni: kardynał-senior Hieronim Sieniawski oraz biskup Adalbertus Pronobis, który przybył do Gniezna z dalekiego Państwa Kościelnego z ważną wiadomością dla Wiernych. Duchowni dziękowali Bogu za owoce panowania ustępującego z tronu Najjaśniejszej Monarchy, prosząc go o nowego, światłego władcę, który w dalszym ciągu będzie rozwijał Rzeczypospolitą.

Obrazek


Po odśpiewaniu dzisiejszej Ewangelii przez diakona, Jego Eminencja Prymas od tronu wygłosił krótką mowę okolicznościową.

Obrazek

Umiłowani w Chrystusie Panu,
Siostry i Bracia!


Ogromne zaskoczenie przyniosła nam wszystkim decyzja Jego Królewskiej Mości Sebastiana Januarego II, który podpisał akt abdykacji. Również i sam zaniepokoiłem się tym faktem - wszakże, abdykacja monarchy to zawsze trudna decyzja, zarówno dla samego władcy jak i jego poddanych. Zawsze jest to pewnego rodzaju cios w struktury państwa, cios w jego stabilność oraz przerwanie rozwoju państwa. Nie można powiedzieć, że za rządów Sebastiana Januarego II, Rzeczypospolita Obojga Narodów się nie rozwijała - Jego Miłość włożył w służbę monarszą całe swoje serce i mnóstwo wolnego czasu, za co należy mu się szacunek. Jako przedstawiciel Kościoła Rotryjskiego, składam na ręce Jaśnie Oświeconego Xięcia, szczerze Deo gratias! Teraz przed Panami Szlachcicami trudny wybór - zgromadzeni na sejmie pode Wolą muszą wybrać najgodniejszego tej posługi spośród siebie. Żywię nadzieję, że nowy Król RON w dalszym ciągu będzie rozwijał ziemie Polski i Litwy. Jaki powinien być nowy władca? W mojej opinie przede wszystkim aktywny i angażujący się całym sercem w rządzenie państwem. O takiego władcę dzisiaj prosimy - mądrego i sprawiedliwego.

Jednocześnie, Umiłowani, chciałem poinformować Was o zakończeniu procesu kreacyjnego arcybiskupa Ottona Kenta. Tą informację przywiózł nam do Gniezna biskup Adalbertus, kandydatura naszego rodaka została przedstawiona biskupom zgromadzonym na Soborze Florenckim III, którzy w głosowaniu zdecydują o przyznaniu Ottonowi Kentowi tego honoru.

(+) Mikołaj Dreder
Prymas

(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 110
Dołączył(a): 21 lip 2020, 08:08
Medale: 3
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Namiestnik

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archikatedra Gnieźnieńska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości