Strona 1 z 3

I Synod Gnieźnieński

PostNapisane: 06 sie 2017, 22:29
przez Severino Castiglioni
Obrazek

Umiłowani w Chrystusie Panu!


"Dzisiejsze święto przypomina, że Jezus może w każdej chwili odmienić nasz los. Ma ono jednak jeszcze jeden, radosny, eschatologiczny aspekt: przyjdzie czas, że Pan odmieni nas wszystkich; nawet nasze ciała w tajemnicy zmartwychwstania uczyni uczestnikami swojej chwały. Dlatego dzisiejszy obchód jest dniem wielkiej radości i nadziei, że nasze przebywanie na ziemi nie będzie ostateczne, że przyjdzie po nim nieprzemijająca chwała.

Przemienienie to jednak nie tylko pamiątka dokonanego faktu. To nie tylko nadzieja także naszego zmartwychwstania i przemiany. To równocześnie nakaz zostawiony przez Chrystusa, to zadanie wytyczone Jego wyznawcom. Warunkiem naszego eschatologicznego przemienienia jest stała przemiana duchowa, wewnętrzne, uparte naśladowanie Chrystusa. Ta przemiana w zarodku musi mieć podstawę na ziemi, by do swej pełni mogła dojść w wieczności. W drodze ku wieczności uczeń Jezusa musi być Mu wierny: myślą, słowem i chrześcijańskim czynem.

Chrystus obiecuje, że będziemy królować razem z Nim tam, gdzie - za Piotrem - będziemy powtarzać: "Mistrzu, jak dobrze, że tu jesteśmy". Warunkiem jest to, abyśmy już teraz pamiętali o tym, co dla nas przygotował Bóg, i abyśmy każdego dnia karmili się Jego Słowem i Ciałem. On chce, abyśmy ufnie i wytrwale się do Niego modlili, służyli bliźnim, rozwijając w sobie cnoty. Takie dążenie do przemiany będzie odpowiedzią na zaproszenie św. Pawła: "Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu" (Rz 12, 2)."


Źródło

Drodzy Bracia i Siostry!


Dzisiaj rozpoczynamy obrady I Synodu Gnieźnieńskiego. Poświęcony on zostaje ustaleniu zadań duchownych Kościoła Rotryjskiego w Rzeczypospolitej. Po tych licznych niesnaskach, które skutkowały pojawieniem się u niektórych z Was myśli o kościele narodowym, pragnę wysłuchać Waszych głosów i próśb. Będę starał się im zadośćuczynić. W Synodzie każdy ma prawo wziąć udział i wyrazić swoje uwagi oraz życzenia. Bardzo proszę o aktywny w nim udział Biskupa Krakowskiego oraz biskupa rezydenta. Chciałbym ażebyście ponownie odzyskali pełne zaufanie do Kościoła Rotryjskiego i jego duchownych, a także przebaczyli nam grzesznikom złe uczynki, które to zaufanie naraziły na szwank. Niech w święto Przemienienia rozpocznie się etap przemiany Kościoła Rotryjskiego w Rzeczypospolitej. Tej przemiany nie będzie bez Waszego wsparcia. Jeszcze raz zapraszam wszystkich na synodalne obrady i na ich czas z serca błogosławię.

Proszę teraz aby w tym wątku Bracia pisali swoje uwagi, propozycje tematów, które powinny zostać poruszone. W ten sposób zaczynamy nasze obrady. I Synod Gnieźnieński uważam za otwarty.

+ Paolo Carlo de Medici y Zep
Arcybiskup Gnieźnieński i Biskup Wileński
Prymas Rzeczypospolitej Obojga Narodów


Re: I Synod Gnieźnieński

PostNapisane: 07 sie 2017, 16:03
przez Marek Wiktorowicz
Wasza Ekscelencjo,

z Naszej strony wypływa kwestia majątku kościelnego. Kościół Rotryjski został przez szlachtę obdarzony pokaźnym uposażeniem, które jednak trafiało na konta prywatne Prymasów. Uważamy, że winien istnieć Skarb Kościoła, z którego finansowana byłaby jego działalność. Chcielibyśmy, aby Ekscelencja Arcybiskup oraz biskupi diecezjalni utrzymywali swą straż zbrojną dla zabezpieczenia przed przemocą, a resztę środków Kościół przeznaczał na krzewienie kultury i przyjaznych stosunków między Rzeczpospolitą a Państwem Kościelnym.

Chcemy poznać zdanie Ekscelencji w tej kwestii, wszelkie formalności oczywiście biorąc na Nasze barki.

Re: I Synod Gnieźnieński

PostNapisane: 07 sie 2017, 16:34
przez August Medycejski
Wydaje mi się, że problem leży w postanowieniach tej konstytucji. Zgodnie z jej zapisami, tylko biskupi, którzy są obywatelami Rzeczypospolitej, mogą gospodarzyć na ziemiach kościelnych. Może warto to zmienić?

Nie wiem, jak to wygląda od strony systemu gospodarczego. Byłoby dobrze, gdyby majątki kościelne przypisane zostały do jego konta, którego dane przekazywano by hierarchom, zamiast za każdą zmianą biskupa zmieniać właściciela w systemie.

Re: I Synod Gnieźnieński

PostNapisane: 07 sie 2017, 17:23
przez Marek Wiktorowicz
Otóż to! Majątek wpisać do Systemu, właścicielem niech jest konto prymasowskie i Prymas może sam swoim biskup płacić ile chce. I każdy nowy Prymas dziedziczy oszczędności poprzednika.

Re: I Synod Gnieźnieński

PostNapisane: 07 sie 2017, 20:34
przez Hieronim Sieniawski
Bardzo dobre rozwiązanie. Ja ze swojej strony proponowałbym przeorganizowanie działów Kościoła oraz wykonanie, rotryjską tradycją, opisów wraz z wizualizacjami graficznymi.

Re: I Synod Gnieźnieński

PostNapisane: 07 sie 2017, 22:12
przez Severino Castiglioni
Może Ekscelencja rozwinąć?

Czyli mamy na razie dwa zagadnienia. Pomysł z majątkiem prymasowskim popieram. Temat podejmowałem już wcześniej gdy jako Castiglioni Wam prymasowałem. Bardzo dobrą zmianą byłoby powierzenie możliwości dysponowania majątkiem każdorazowemu arcybiskupowi Gniezna a także biskupowi Krakowa. Mógłby on go rozwijać i dbać. Jeżeli uznamy to rozwiązanie za słuszne w dekrecie podsumowującym Synod, poprosimy Sejm ażeby odpowiednio zmienił konstytucję.

Jakie jeszcze tematy proponujecie Szlachetni do rozważenia w trakcie naszych obrad?

Re: I Synod Gnieźnieński

PostNapisane: 19 sie 2017, 15:04
przez Severino Castiglioni
Wracając do obrad, widzę bowiem, że zainteresowanie jest niewielkie. Ze swojej strony uważam, że duchowni rotryjscy powinni przygotowywać więcej uroczystości. Wszyscy duchowni, którzy zamieszkują Rzeczypospolitą. Należy wrócić do prezentowania żywotów świętych. Chciałbym także zreformować seminarium - uprościć naukę, aby zachęcić do wstąpienia rodowitych obywateli RONu.

Re: I Synod Gnieźnieński

PostNapisane: 20 sie 2017, 12:29
przez August Medycejski
Eminencjo! Stan duchowny jest specyficzny. Wydaję mi się, że uproszczenie nauki w seminarium i ułatwienie przywdziana sutanny nie spowoduje nagle, że przybędzie nam rodowitych księży. To raczej kwestia osobistego gustu - czy ktoś woli zawód rycerski, czy duszpasterski.

Re: I Synod Gnieźnieński

PostNapisane: 20 sie 2017, 15:21
przez Severino Castiglioni
Tak, ja to rozumiem, ale słychać było wiele narzekań, że brakuje rodzimych kapłanów, a także głosy o stworzeniu Kościoła Narodowego.

Re: I Synod Gnieźnieński

PostNapisane: 20 sie 2017, 18:14
przez August Medycejski
Tak, to prawda, jednak zamiary należy przekuć na czyny, a wydaje mi się, że gdyby doszło do tego, szlachta zorientowałaby się, że Kościół narodowy byłby błędem. ;)