Antikythera

Tu można opublikować prozę i wiersze swoje i innych autorów, polecić znajonym dobrą książkę i przedstawić recenzję z przeczytanych dzieł literackich

Antikythera

Postprzez Henryk Horoch » 05 lip 2011, 15:16

Antikythera - antyczny komputer

Najstarszy astronomiczny kalkulator jest sławny głównie z systemu rozmaitych przekładni, których skomplikowana budowa wyprzedziła inne podobne urządzenia być może o tysiące lat. Dokładna analiza przekładni, które w połączeniu ze sobą wprawiały w ruch cały system mechanizmu Antikytehery – nazwa nadana antycznemu komputerowi od greckiej wyspy w okolicy której został on odnaleziony w 1901 r. – wskazała, że komputer pokazywał położenie rozmaitych ciał niebieskich we właściwych im konfiguracjach.

Precyzja urządzenia jest niebywała i nasuwa skojarzenie ze szwajcarskimi zegarkami, których produkcję rozpoczęto dopiero w XIX w. Antikythera pokazuje dzień w roku wraz ze stosowną pozycją Słońca, Księżyca a także innych planet. Urządzenie przewiduje zaćmienia i oblicza, kiedy w starożytnej Grecji wypadały Igrzyska Olimpijskie.
Większości tych kalkulacji można było dokonać dzięki zespołowi 37 kół zębatych, łączących się ze sobą w jeden system. Aby dokonać obliczenia , mechanizm poruszono za pomocą niewielkiej korbki. Przód mechanizmu miał tarczę podobną do zegarowej na której znajdowały się dwie inne – mniejsze tarcze. Na jednej znajdował się zodiak grecki a na drugiej egipski kalendarz. Podczas kręcenia korbką w zależności od ustawionego dnia i roku, planety ustawiały się we właściwych zodiakach. Tak precyzyjne urządzenie jest czymś absolutnie wyjątkowym zważywszy, że powstało w drugim stuleciu p.n.e.
Zdumiewającą dokładność i precyzję maszyny można zaobserwować na przykładzie ruchu Księżyca. Księżyc wędruje dookoła Ziemi nie po okręgu a wzdłuż elipsy. W swojej drodze czasem przyspiesza a czasem zwalnia i komputer z Antikythery to uwzględnia! To samo zachodzi w przypadku Ziemi orbitującej po elipsie dookoła Słońca, która również w swojej drodze przyspiesza i zwalnia, lecz jest to ruch znacznie subtelniejszy niż Księżyca dookoła Ziemi. Nie wiadomo niestety czy antyczny komputer był w stanie to pokazać, bo całość nie jest kompletna i być może jakieś części maszyny wciąż nie zostały znalezione.

Obrazek

Jednak James Evans – naukowiec z Puget Sound University w stanie Washington uważa, że te dodatkowe tryby nigdy nie istniały a ruch Ziemi dookoła Słońca mógł być rejestrowany mimo wszystko. Wg. niego, aby to osiągnąć wystarczy „rozciągnąć” zodiaki. Jeśli przestrzeń pomiędzy zodiakami na tarczy maszyny byłaby różnej długości to wówczas korbka, która reprezentowałaby Słońce potrzebowałaby więcej czasu, aby przejść z jednego zodiaku w drugi. To opóźnienie sprawiałoby wrażenie, że Słońce porusza się wolniej w jednych częściach roku a szybciej w innych nawet wówczas, gdyby mechanizm maszyny poruszał się w jednostajnym tempie.
Ponieważ starożytny komputer po wyłowieniu go z wody był kompletnie skorodowany, aby odkryć jego budowę i zasady działania prześwietlono go promieniami rentgenowskimi. Wówczas odkryto, że w jednej z lepiej zachowanych części mechanizmu przestrzenie pomiędzy zodiakami nie są zaznaczone w identyczny sposób co potwierdzałoby możliwość pokazania nieregularnego ruchu Słońca o której wspomina Evans.
Aby potwierdzić swoje przypuszczenie, naukowiec zbudował drewniano, mosiężny model mechanizmu, który zachowuje się zgodnie z jego przypuszczeniami. Ruch planet wyznaczany przez mechanizm nadal jest kwestią wielu kontrowersji, jednak James Evans jest dobrej myśli wierząc, że Antikythera w końcu kompletnie odkryje swoją tajemnicę. Na razie system przekładni wciąż nie jest perfekcyjny w swoim działaniu i niektórzy naukowcy sadzą, że mechanizm był raczej budzącą zdumienie zabawką niż instrumentem naukowym.

Obrazek
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Antikythera

Postprzez Henryk Horoch » 06 lip 2011, 19:29

Rozwiązanie zagadki z Antikythery ?

Przez 100 lat przyjmowano, że maszyna z Antikythery nie powinna powstać w epoce antyku. Najnowsze odkrycia dowodzą, że wiedza matematyczna i technika były w starożytności bardzo rozwinięte.

Niezwykły artefakt odkryto w 1900 r. we wraku antycznego statku w okolicach greckiej wysepki Antikythery.
Zespół archeologiczny pracujący pod kierownictwem Valeriosa Staisa stwierdził, że statek zatonął w I wieku p.n.e. Wydobyto sporo znalezisk, wazy i przedmioty codziennego użytku z czasów antycznych oraz przedmiot, którego przeznaczenia naukowcy nie potrafili ustalić. Był to mechanizm składający się z 40 kół zębatych, 9 nastawczych podziałek i 3 osi.

Obrazek
Rekonstrukcja Antikythery.

Najpierw znalezisko przebadali eksperci z Muzeum Archeologicznego w Atenach - założyli, że mają do czynienia z mechanicznym kalendarzem, choć żadne źródła z czasów antycznych o takich urządzeniach nie wspominały. Maszynę z Antikythery opisano i zawędrowała do muzealnego magazynu.
Po latach artefaktem zainteresował się Derek de Sola-Price, wykładowca na uniwersytecie Yale. Naukowiec badał urządzenie przez kilka lat i doszedł do wniosku, że jest to niekompletna, uszkodzona antyczna maszyna licząca - komputer epoki starożytnej. Zdaniem naukowca, urządzenie służyło do obliczania ruchów Słońca i Księżyca, pomagając ustalić pozycję geograficzną. Mogło służyć zarówno żeglarzom, jak i osobom podróżującym lądem.
Prof. de Sola-Price nie doczekał się akademickiego poparcia. Argumentami krytyków były ustalenia, iż żadne starożytne źródło nie mówiło o matematycznych zasadach, pozwalających zbudować mechaniczną maszynę obliczeniową ani też takich urządzeń nie opisywało.
Nastało wreszcie nowe tysiąclecie, a z nim nauka dostarczyła argumentów na rzecz koncepcji prof. de Sola-Price. Można dziś postawić hipotezę, że antyczny komputer był dziełem Archimedesa.
Archimedes żył w III w. p.n.e. w Syrakuzach. Dokonał wielu odkryć z zakresu geometrii, arytmetyki, mechaniki, hydrostatyki. Ustalił tzw. prawo Archimedesa.
Zasadę dźwigni wyraził w słowach: „Dajcie mi punkt podparcia, a przesunę Ziemię”. Skonstruował śrubę służącą do pompowania wody, która do dziś używana jest do nawadniania pól. Uważa się go za wynalazcę wielokrążka, zegara wodnego, a także eksperta w dziedzinie machin bojowych czasów starożytnych, między innymi katapult. Archimedesa zapamiętano jednak głównie za jego dokonania na polu matematyki. Wiele jego prac nie przetrwało do dziś. Jedną z nich jednak przypadkowo odkryto - był to „Stomachion”, traktat o kombinatoryce, dziedzinie matematyki stanowiącej podstawę... działania maszyn liczących, także współczesnych komputerów.
Kopię „Stomachiona” odkryto na kartach modlitewnika z XIII w. Rękopis powstał ok. 975 r. , ale został później pocięty na nowe strony, a na oczyszczonym pergaminie napisano nową książkę.
Traktat przebadał dr Reviel Netz, historyk matematyki ze Stanford University. Pierwotny tekst stał się widoczny w ultrafiolecie. Odczytanie treści utrudniały ubytki mechaniczne. Dopiero połączone siły specjalistów z Rochester Institute of Technology, Boeing Corporation i Johns Hopkins University pozwoliły opracować programy, usuwające ten informatyczny szum.
Dr Reviel Netz szczegółowo przeanalizował średniowieczny rękopis, zawierający fragment matematycznego traktatu Archimedesa.
- Archimedes zajął się kombinatoryką, dziedziną matematyki, która została rozwinięta w XX w. w związku z pracą programistów komputerowych - stwierdza dr Netz.
„Stomachion” przekazuje zasady kombinatoryki. A Archimedes, wsparty nieźle rozwiniętą techniką czasów antyku, mógł stworzyć maszynę obliczeniową. Można założyć, że to właśnie ten starożytny geniusz wynalazł pierwowzór maszyny z Antikythery.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Biblioteka Powszechna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość