Wezwanie przed Trybunał

Miejsce obrad i dysput braci- rycerzy Zakonu.

Wezwanie przed Trybunał

Postprzez Ksawery van Berden » 15 lip 2016, 21:24

Umiłowani Bracia w Chrystusie!
Stolicę Apostolską doszły słuchy o jątrzącym Zakon wewnętrznym sporze. Do samego Ojca Świętego udali się Wasi przedstawiciele, by o sprawie owej porozmawiać, a w dalszej kolejności - zawierzyć jej sprawiedliwe rozsądzenie kompetentnej władzy kościelnej. Tak też się stało. Wolą bowiem Jego Świątobliwości Sykstusa IV, Biskupa Powszechnego, Ojca Królów i Książąt etc., skierowano spór Braci Zakonnych przed Kongregację Świętej i Powszechnej Inkwizycji, która natychmiast podjęła czynności, zmierzające do jego wyjaśnienia. Stąd, przekazuję Braci Zakonnej właściwe postanowienie. Proszę także, by potraktować je z najwyższą sumiennością i powagą, bowiem w ten sposób udać się może jedynie wieczyste zażegnanie sporu. Tych, których Trybunał Inkwizycyjny wezwał ad personam proszę, aby według najlepszej swojej wiedzy - opowiedzieli o zaistniałej sytuacji. Co ważne, ma to mieć postać jednej tylko wiadomości, żeby maksymalnie usprawnić postępowanie inkwizycyjne. Jeżeli kogoś z Braci Zakonnych nie wezwano imiennie do stawiennictwa, niechaj wniesie przed Wielkim Inkwizytorem o możliwość zabrania głosu w sprawie.

Wielkie pokładam w Was nadzieje, bowiem Zakon jest dla Kościoła Świętego instytucją ważną, historyczną i piękną, stąd jego dobro szczególnie leży na sercu Stolicy Apostolskiej.

Oto właściwe postanowienie:

Obrazek


P O S T A N O W I E N I E
o wszczęciu postępowania inkwizycyjnego ws. działalności Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
z dn. 15 lipca 2016 AD.




Obrazek


PREFEKT KONGREGACJI
ŚWIĘTEJ I POWSZECHNEJ INKWIZYCJI


na podst. kan. 107 - 1°, kan. 67 § 1 w zw. z kan. 65 § 1, 4 i 5 , kan. 31 § 2 CA. Mater Nostra Ecclesia: Codex Iuris Canonici, a także art. 4 pkt. 2, 11 i 12 Bulli Iustitia et pax

p o s t a n a w i a


I. Wszcząć postępowanie inkwizycyjne w Zakonie Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, z siedzibą w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zwanego dalej Zakonem, celem wykrycia nieprawidłowości organizacyjnych i rozwiązania sporu, dławiącego Zakon.
II. Wezwać przed Trybunał Świętej i Powszechnej Inkwizycji wszystkie zwaśnione strony, jawiące swój interes w rychłym rozwiązaniu sporu, w szczególności zaś:
1) Brata Mateusza von Wolfensteina;
2) Brata Stanisława von Tauera;
3) Brata Andreama von Salzę;
4) Brata Jana Lubomirskiego;
5) Ojca kan. Hieronima Sieniawskiego, biskupa-elekta;
6) Pozostałych członków Zakonu, mogących przyczynić się do rozwiązania sprawy.
III. Zabezpieczyć mienie i struktury Zakonu, zawieszając władcze formy sprawowania władztwa zakonnego przez jego organy, ograniczając zarazem możliwość ich działania do czynności minimalnie koniecznych;
IV. Zobowiązać wspomniane powyżej Strony do możliwie najszybszego stawiennictwa, celem przeprowadzenia właściwego postępowania inkwizycyjnego.
V. Rozpoznać sprawę, nie wyłączając jej jawności, chyba że co innego wynikałoby z wniosków Stron.


U Z A S A D N I E N I E


Odwieczną misją Kościoła, Matki Naszej, pozostaje niesienie Ewangelii, a przy tym także krzewienie tradycji i kultury chrześcijańskiej. Nie ulega żadnej wątpliwości, że współrealizacją owej misji Kościoła zajmują się zgromadzenia zakonne, którym Stolica Apostolska powierza określoną działalność w tym zakresie, w tym także dusze wiernych Braci i Sióstr, działających na łonie owych zgromadzeń. Wszelkie swady i spory, rodzące się w tak integralnej części działalności Kościoła, muszą być rozwiązywane z najwyższą starannością i podług najlepszej znajomości prawa kanonicznego. Działając zatem na wniosek Jego Świątobliwości Sykstusa IV, Patriarchy i Biskupa Rotrii, Sługi Sług Bożych etc., Prefekt Kongregacji postanowił o wszczęciu postępowania wyjaśniającego celem rozwiązania sporu dławiącego Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, z siedzibą w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, którego działalność i szczególna misja stanowią ważny element rozwoju kultury i działalności całego Kościoła w mikroświecie. Działając na kanwie kanonicznych uprawnień, zastrzegając właściwą sobie kognicję, nadrzędnym celem Trybunału Inkwizycyjnego jest dokładne zbadanie całości sprawy, wysłuchanie zeznań organów Zakonnych, a ostatecznie - rozstrzygnięcie dzielącego strony sporu. By jednak nie uchybiać żadnemu dobru, a także rozeznać rzecz z należytym zaangażowaniem, Wielki Inkwizytor, działając w oparciu o przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego i Bulli Iustitia et Pax, postanowił wezwać przed oblicze Trybunału świadków, których zeznania i opis stanu faktycznego mogą okazać się nader istotnymi dla sprawy.

P O U C Z E N I E


Litera A. Trybunał Inkwizycyjny rozpozna sprawę w możliwie najszybszym terminie, po przeprowadzeniu dowodów z zeznań Stron wezwanych niniejszym postanowieniem, a także po zapoznaniu się ze stanem faktycznym.
Litera B. Trybunał Inkwizycyjny rozpozna sprawę z udziałem Stron, wezwanych podłóg powyższego przepisu.
Litera C. Trybunał Inkwizycyjny zobowiązuje Strony, by zgłaszając swoje uczestnictwo w postępowaniu, z należytą starannością i niczego nie ukrywając - przedstawiły jednocześnie wyczerpujący opis stanu faktycznego, wywołującego rozbieżności wśród organów Zakonu. Opis ów powinien być złożony najpóźniej 7. dnia, począwszy od dnia dzisiejszego, to jest aż do 22. dnia miesiąca lipca, w roku Pańskim bieżącym. Tak złożony opis stanowić będzie stanowisko Stron w postępowaniu. Uchybienie wskazanym przez Trybunał terminom może skutkować nieuwzględnieniem stanowiska w postępowaniu.
Litera D. Trybunał Inkwizycyjny zobowiązuje Strony, aby wraz z potwierdzeniem obecności połączonym z prezentacją stanowiska Strony w postępowaniu - złożyły wszelką wymaganą dokumentację i materiał dowodowy, mogące przyczynić się do sprawiedliwego rozwiązania sprawy.
Litera E. Trybunał Inkwizycyjny poucza, że każdej ze Stron ujętych niniejszym postanowieniem przysługuje możliwość jednokrotnego wystąpienia przed Trybunałem. Wówczas winna nastąpić prezentacja stanu faktycznego i materiału dowodowego, zgromadzonego przez stronę. Chęć ponownego wypowiedzenia się w sprawie wymaga każdorazowej zgody Wielkiego Inkwizytora, przewodniczącego sprawie.
Litera F. Trybunał Inkwizycyjny zastrzega, że każdy, kogo expressis verbis nie wezwano przed Trybunał, zająć stanowisko może w postępowaniu jedynie za każdorazowo udzieloną zgodą Wielkiego Inkwizytora.
Litera G. Gwardia Apostolska, obecna podczas posiedzenia Trybunału, czuwać będzie nad bezpieczeństwem i poprawnym przebiegiem postępowania.
Litera H. A kto by działalność Świętego Oficjum utrudniał lub uniemożliwiał, chociażby nieskutecznie albo w zamiarze, naruszając właściwe obyczaje lub prawa, szczególnie Kodeks Prawa Kanonicznego, spotka go surowa kara.


/-/ Xaverius card. van Berden
Sanctae Officiae Prefectus
Inquisitor Magnus
/-/ prof. Ksawery kardynał van Berden

Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 135
Dołączył(a): 27 gru 2015, 22:41
Lokalizacja: Stolica Apostolska
Medale: 2
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Stopień: Chorąży
Wykształcenie: wyższe

Re: Wezwanie przed Trybunał

Postprzez Hieronim Sieniawski » 15 lip 2016, 21:34

Stawiam się na wezwanie Waszej Eminencji.

Jednocześnie proszę o podanie via PW szczegółów procedury ingresu do katedry. Chciałbym sprawę sfinalizować.
/-/bp. Hieronim Sieniawski



Zmarły
 
Posty: 791
Dołączył(a): 26 sty 2016, 21:41
Medale: 2
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)

Re: Wezwanie przed Trybunał

Postprzez Stanisław von Tauer » 15 lip 2016, 21:38

Nie rozumiem, po co to postanowienie. Wreszcie zaczęliśmy się dogadać z p. V Salzą, mamy rozwiązanie problemu Zakonu, a tu wezwanie pod trybunał. Czy ktoś mi to wytłumaczy?
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Wezwanie przed Trybunał

Postprzez Hieronim Sieniawski » 15 lip 2016, 21:44

Zakon zgodził się na mediację Stolicy Apostolskiej, a to realizacja obietnicy owego arbitrażu :)
/-/bp. Hieronim Sieniawski



Zmarły
 
Posty: 791
Dołączył(a): 26 sty 2016, 21:41
Medale: 2
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)

Re: Wezwanie przed Trybunał

Postprzez Ksawery van Berden » 15 lip 2016, 21:50

Stanisław von Tauer napisał(a):Nie rozumiem, po co to postanowienie. Wreszcie zaczęliśmy się dogadać z p. V Salzą, mamy rozwiązanie problemu Zakonu, a tu wezwanie pod trybunał. Czy ktoś mi to wytłumaczy?



Może ja spróbuję, przekazując po prostu Bratu link do audiencji, w której Brat Salza okazał wczoraj i w ostatnich dniach niewystarczające usatysfakcjonowanie ze sposobu, w jaki sprawa została załatwiona. Stąd Ojciec Święty uznał, że sprawę należy zamknąć w sposób formalny i niepodważalny, czego oznaką jest skierowanie sprawy do Kongregacji. Wówczas nie będzie to miało formy ugody vel porozumienia, które będzie można dowolnie podważać, lecz ostatecznego rozstrzygnięcia sądu kościelnego, którego orzecznictwo jest jednolite dla całego Kościoła w mikroświecie, a z działania którego korzystać może wszak i Zakon jako jednostka kościelna :)

Oto link do dyskusji:
http://www.rotria.boo.pl/index.php?topic=494.15


Jeżeli odpowiedziałem Bratu niesatysfakcjonująco, to proszę o wybaczenie, lecz działałem w najlepszej swojej woli i podług posiadanego stanu wiedzy :)
/-/ prof. Ksawery kardynał van Berden

Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 135
Dołączył(a): 27 gru 2015, 22:41
Lokalizacja: Stolica Apostolska
Medale: 2
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Stopień: Chorąży
Wykształcenie: wyższe

Re: Wezwanie przed Trybunał

Postprzez Ksawery van Berden » 15 lip 2016, 21:57

Hieronim Sieniawski napisał(a):Stawiam się na wezwanie Waszej Eminencji.

Jednocześnie proszę o podanie via PW szczegółów procedury ingresu do katedry. Chciałbym sprawę sfinalizować.



Cieszę się niezmiernie, Ekscelencjo!
Bardzo prosiłbym zatem o potwierdzenie obecności pod postanowieniem (do którego link poniżej), a także o prezentację stanowiska Waszej Ekscelencji w sprawie.

http://www.rotria.boo.pl/index.php?topi ... sg2225#new


Odnośnie zaś ingresu.
Zgodnie z obietnicą złożoną przeze mnie Ekscelencji, dotyczącą poczynienia kroków w sprawie - w dniu dzisiejszym ukazało się brewe Ojca Świętego, udzielające mi stosownego pełnomocnictwa do wyniesienia Brata do godności biskupiej. Ceremonia odbędzie się wedle Rytuału Laterańskiego, zaś o jej szczegółach poinformuję Ekscelencję w prywatnej wiadomości. Zachęcam także do kontaktu via GG, celem usprawnienia komunikacji (50957646) :) .


Z serca błogosławię,
/-/ prof. Ksawery kardynał van Berden

Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 135
Dołączył(a): 27 gru 2015, 22:41
Lokalizacja: Stolica Apostolska
Medale: 2
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Stopień: Chorąży
Wykształcenie: wyższe

Re: Wezwanie przed Trybunał

Postprzez Stanisław von Tauer » 15 lip 2016, 22:15

Źle powiedziałem. Ja nie rozumiem p
Andreama. Na PW się dogadujemy, a on w Rotrii okazuję niezadowolenie z naszych rozmów, sam mi tego nie mówiąc. Panie Andreamie, ma Brat jakieś usprawiedliwienie?
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Wezwanie przed Trybunał

Postprzez Andream von Salza » 15 lip 2016, 22:22

Działając dla dobra Zakonu Krzyżackiego i Braci - Rycerzy zakonnych, po konsultacjach z Wielmożnym Bratem Stanisławem postanowiłem założyć nowy Zakon Kawalerów Mieczowych zachowując prawo noszenia tytułu Wielkiego Mistrza Seniora Zakonu i członka Rady.
W innych sprawach w tym gospodarczych mam nadzieję, że osiągniemy porozumienie.
Jednak z całą mocą pragnę podkreślić, że do kryzysu w Zakonie doprowadzili przedstawiciele Państwa Kościelnego Rotrii, nie dotrzymywanie przez nich gwarancji i przeciąganie spraw w czasie oraz obiecując różne sprzeczne rzeczy różnym osobom.
Andream von Salza

Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego

Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
strażnik wendeński

Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1368
Dołączył(a): 29 paź 2012, 11:13
Medale: 6
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Wykształcenie: Wyższe

Re: Wezwanie przed Trybunał

Postprzez Stanisław von Tauer » 15 lip 2016, 22:29

A oto treść umowy którą omawialiśmy z bratem Andreaem. Pragnąłbym żeby Kapituła się nad tym projektem zastanowiła
Andream von Salza napisał(a):

Zgadzam się na oddanie zakonu w Wielmożnego Brata ręce pod warunkami
1. Zostaje nadal W.M Seniorem z prawem brania udziału w radach
2. Wykupujecie ode mnie wszystkie majątki w Koronie, , na końcu Malbork - ale od razu ze wszystkich korzystacie
3. Pomagacie mi stworzyć od podstaw Zakon Kawalerów Mieczowych na terenie Litwy i Inflant, Zakon ma być suwerenny
4. Uznajecie mój tytuł Wielkiego Mistrza Zakonu Kawalerów Mieczowych
5. Pomagacie mi zdobyć majątek mojego Zakonu z przynajmniej połowy pieniędzy uzyskanych z wykupu przez Was mojego majątku w Koronie.
6. Pomagali w tworzeniu obrazów komputerowych dla pokazania obu zakonów
7. Oba Zakony będą sobie pomagać w walce z niewiernymi
8. Razem Wielki Mistrz Kawalerów i WM Krzyżaków będą ustalać terminy wypraw na tereny pogańskie
9. Jak wspólnie będziemy wyruszać na wyprawę WM Krzyżaków, jeśli go poproszę, będzie dowodził wszystkimi jednostkami obu Zakonów, chyba że zajdzie inna okoliczność – prócz moich chorągwi przybocznych
10. Wojska które ja zaciągnąłem razem ze mną wyruszają do Inflant, może zostać po jednej kompani knechtów do mementu gdy wy nie będziecie mieli swoich knechtów
11. Zakony będą żyć w przyjaźni jednak żaden Zakon nie będzie od drugiego zależny
12. Wymiana informacji

[/quote]
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Wezwanie przed Trybunał

Postprzez Ksawery van Berden » 15 lip 2016, 22:33

Andream von Salza napisał(a):Działając dla dobra Zakonu Krzyżackiego i Braci - Rycerzy zakonnych, po konsultacjach z Wielmożnym Bratem Stanisławem postanowiłem założyć nowy Zakon Kawalerów Mieczowych zachowując prawo noszenia tytułu Wielkiego Mistrza Seniora Zakonu i członka Rady.


Kolejna formacja? Nie lepiej byłoby utworzyć jedną, prężną i działającą pro publico bono?


W innych sprawach w tym gospodarczych mam nadzieję, że osiągniemy porozumienie.
Jednak z całą mocą pragnę podkreślić, że do kryzysu w Zakonie doprowadzili przedstawiciele Państwa Kościelnego Rotrii, nie dotrzymywanie przez nich gwarancji i przeciąganie spraw w czasie oraz obiecując różne sprzeczne rzeczy różnym osobom.


Bardzo mi przykro, jako przedstawicielowi Stolicy Apostolskiej, że czytam takie słowa. Staram się jednak zrozumieć Brata rozgoryczenie. Proszę jednak wybaczyć, bowiem Patrymonium od pewnego czasu trwało w okresie swoistej Sturm und Drang, co uniemożliwiało często sprawne działanie. Jednakże tuż po udzielonej Bratu audiencji, Ojciec Święty zdecydował się na przekazanie sprawy według właściwości Świętej Inkwizycji. Dlatego także, bez zbędnej zwłoki, natychmiast wydałem postanowienie o wszczęciu postępowania, bowiem jedynie tyle mogłem zrobić, bazując na udzielonych uprawnieniach. Nie mogę niestety wypowiedzieć się w kwestii porozumień Czcigodnego Brata z moimi poprzednikami, reprezentującymi Święte Miasto w sporze, natomiast mogę z całą mocą zapewnić w imieniu nowej władzy, że sprawie został nadany nadzwyczajny bieg, czego wykwitem jest powyższe postanowienie. Proszę zarazem pamiętać, że Stolica Apostolska zawsze waży decyzje, nigdy nie podejmuje ich pochopnie, stąd często postępowania przed organami rozłożone są w czasie.

Tym nie mniej, w oparciu o informację Czcigodnego Brata, pojawiła się możliwość ostatecznego zakończenia sporu, do czego wymagane jest złożenie przez Braci Zakonnych swoich postulatów przed Trybunałem. Proszę wybaczyć śmiałość, lecz nie sądzę, aby chęć utworzenia kolejnego ugrupowania mogła wpłynąć korzystnie na rozwój społeczności instytutów życia konsekrowanego, bowiem później pojawiają się zgromadzenia, w których liczba uczestników koncentruje się zaledwie na jednej lub dwóch osobach. Czyż nie piękniejszym byłby instytut, którego societas tworzy większa liczba, gorliwie zaangażowanych Braci? Poddaję to pod swobodną rozwagę.
/-/ prof. Ksawery kardynał van Berden

Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 135
Dołączył(a): 27 gru 2015, 22:41
Lokalizacja: Stolica Apostolska
Medale: 2
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Stopień: Chorąży
Wykształcenie: wyższe

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Kapituła Generalna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość