Ceremoniarz Zakonu Szpitala Najświętsze Maryi Panny....

Ceremoniarz Zakonu Szpitala Najświętsze Maryi Panny....

Postprzez Stanisław von Tauer » 29 maja 2016, 21:27

Ceremoniarz Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie


Inwestytura kandydata na brata - rycerza


WM - Wielki Mistrz,
MC - Mistrz Ceremonii
NN - Kandydat
PR - przedstawiciel braci - rycerzy


MC - Na zamku malborskim, stolicy Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, odbywa się inwestytura. Zgromadzeni są wszyscy bracia - rycerze, ojcowie zakonni, bracia służebni, oraz półbracia i półsiostry. Wielki Mistrz takimi słowami...

WM - Niniejszym rozpoczynam inwestyturę kandydata na brata - rycerza Zakonu Krzyżackiego (wymawia imię i nazwisko kandydata).

MC - ... Zaczyna inwestyturę nowego brata - rycerza.


MC: Zgodnie z przepisami i zwyczajami przed wstąpieniem do Zakonu kandydat ma obowiązek wziąć kąpiel.
Kandydat został przyprowadzony do łaźni i wszedł do wanny.
Kąpiel ta ma oczyścić kandydata z brudów i nieczystości starego życia.

NN - (wymawia swe imię), kandydat na rycerza zakonnego wchodzi do wanny by oczyścić się z wszelkiego co nieczyste było w jego dawnym życiu.

MC - Po kąpieli kandydat zostaje ubrany w białe szaty, która oznacza jego czystość duchową i fizyczną. Następnie udaje się w procesji do kaplicy, gdzie przez całą dobę będzie przebywał na skupieniu modlitewnym.

MC - Do kaplice wszedł Wielki Mistrz Zakonu wraz z braćmi i ojcami zakonnymi, i rzekł do zebranych:

WM - Bracia i ojcowie, czy wy, chcecie by ten (wymawia imię kandydata), kandydat na brata - rycerza, został włączony do wspólnoty zakonnej?

PR - Chcemy! Chcemy!

MC - Wielki Mistrz zwraca się do kandydata:

WM - I moją masz zgodę. Złóż tedy przysięgę, jeśli nadal pragniesz być naszym Bratem.

MC - Słowa przysięgi: Ja, kandydat (wymawiasz swe imię) ślubuje dążyć do rozszerzenia Wiary Chrześcijańskiej oraz znaczenia i potęgi Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie oraz być posłuszny Wielkiemu Mistrzowi Zakonu, starszyźnie zakonnej, a w szczególności Prymasowi Rzplitej i Stolicy apostolskiej. A jeśli złamię tą przysięgę, niech będę potepiony. Tak mi dopomóż Bóg i wszyscy święci jego.

NN - Ja, kandydat (wymawia swe imię) ślubuje dążyć do rozszerzenia Wiary Chrześcijańskiej oraz znaczenia i potęgi Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie oraz być posłuszny Wielkiemu Mistrzowi Zakonu, starszyźnie zakonnej, a w szczególności Prymasowi Rzplitej i Stolicy apostolskiej. A jeśli złamię tą przysięgę, niech będę potepiony. Tak mi dopomóż Bóg i wszyscy święci jego.

MC - Po złożeniu obietnicy Wielki Mistrz kazał uklęknąć kandydatowi i pasował go na rycerza. Przypasał mu też miecz, i nałożył na jego skłonione barki owczą skórę, bracia zaś dali mu szatę zakonną i czarny krzyż bez złoceń - symbol przynależności do Zakonu.

WM - Pasuję cię na brata - rycerza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Niech cię Bóg wspiera. Wypełniaj przysięgę swą, tak, aby Kościół nie był z ciebie zawiedziony.

Daję ci skórę owczą, żeby ci ciepło było, bracie. Przypasz też sobie ten miecz.

PR - Dajemy ci, nowy nasz bracie tą szatę zakonną, noś ją z dumą. Zawieś też ten krzyż na szyi - niech ci przypomina, że jesteś członkiem naszego Zakonu.

MC: Po obdarowaniu nowego brata wszyscy udali się na wieczerzę.






Ceremonia Inauguracji Wielkiego Mistrza



MC - Mistrz Ceremonii,
NWM - nowy Wielki mistrz,
D - wyższy duchowny, może być to zarówno sam Patriarcha, Prymas RON jak i każdy inny biskup Kościoła Rotryjskiego.
K - król Rzplitej,
PR - przedstawiciel wszystkich członków Zakonu.


MC: Zachodzi czerwone słońce, opiewając swymi jaskrawymi wstęgami mury i wieże potężnego Marienburga, zbudowanego z równie czerwonej cegły, co wcześniej wspomniane słońce. Mimo swych niebotycznych rozmiarów, stolica Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny domu Niemieckiego w Jerozolimie pęka w szwach, bowiem do Malborka zjechały się najważniejsze osobistości Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a oprócz nich wszyscy ojcowie zakonni, bracia - rycerze i bracia służebni. Na owym zjeździe w Marienburgu widać przybraną w strojny ornat osobę, w otoczeniu ogromnej ilości świty. Jest to Prymas RON \ Jego Świątobliwość\ biskup Kościoła Rotryjskiego, (imię duchownego). Na odgłos uroczystych trąb, licznie zebrani ludzie rozstępują się. Widać w niewielkiej odległości orszak zbliżający się co raz bardziej do miejsc, gdzie siedzi król, oraz (wymienia się stopień duchowny obecnego duchownego). Na czele orszaku idzie nowo obrany Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego. Podchodzi on do tronu monarszego tronu (wymawia się stopień obecnego duchownego) i przemawia:

NWM: Wasza Królewska Mość, Wasza Eminencjo/Świątobliwość, miałem zaszczyt zostać (wymawia datę wybrania go Wielkim Mistrzem przez Kapitułę) Wielkim Mistrzem Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, wybranym przez Kapitułę Generalną tegoż Zakonu. Statut nakazuję mi hołd lenny królowi oddać, oraz wierność zarówno JKM, jak i Stolicy Apostolskiej ślubować. Rychło chcę przysięgę wierności złożyć i hołd oddać, ale błogosławieństwo chcę mieć wpierw patriarsze, oraz przyzwolenie królewskie.

K: Przyzwolenie nasze dajemy. Na wieczną chwałę Rzeczpospolitej i Zakonu.

D Takoż i my/ja jako Patriarcha Rotrii/biskup Kościoła Rotryjskiego, działający z ramienia Jego Świątobliwości przyzwolenie nasze/ w imieniu Patriarchy dajemy/daję i błogosławię ciebie, nowy Wielki Mistrzu Zakonu.

MC: Następnie (wymienia stopień obecnego duchownego) błogosławi Wielkiego Mistrza.

MC: Po błogosławieństwie Wielki Mistrz ślubuje wierność Świętemu Kościołowi Rotryjskiemu.

NWM: Jako nowo wybrany Wielki Mistrz Krzyżacki przysięgam, przed obliczem Boga i wszystkich tu zebranych, wierność Świętemu Kościołowi Rotryjskiemu i ślubuję stać na straży mej wiary do końca swego żywota. Tak mi dopomóż Bóg!


D: Przysięgę Twą przyjmujemy. Powstań sługo Boży.

MC: Następnie Wielki Mistrz składa hołd lenny monarsze Rzeczpospolitej,

NWM: Ja, Wielki Mistrz Krzyżacki, wybrany (data, AD) korzę się przed tobą, mój królu, i chcąc być twym lennikiem w twoje i Rzplitej zwierzchnictwo oddaję Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Przyrzekam ci też posiłki wojskowe ze strony Zakonu, które nadesłane będą w potrzebie, i wierność ci ślubuję.

K: Hołd twój przyjmuję.

MC: W czasie udzielenia błogosławieństwaPo złożeniu hołdu Wielki Mistrz klęka przed (wymienia się stopień obecnego duchownego). Następnie (wymienia się stopień obecnego duchownego) nakłada na schyloną głowę Wielkiego Mistrza Krzyż ze złoceniami, zwany Krzyżem Wielkiego Mistrza.

D: Jako brat - rycerz otrzymałeś krzyż czarny bez złoceń - na znak przynależności do Zakonu. Teraz zaś, jako Wielki Mistrz nosić będziesz Krzyż wielkiego Mistrza, do końca pełnienia przez cię tego stanowiska.

MC: Po nałożeniu Krzyża, do Wielkiego Mistrza podchodzi król Rzeczypospolitej i nakłada na jego palec Pierścień Inauguracyjny.

K: Jako król polski, a wielki książę litewski i pomazaniec boży daję ci ten pierścień i życzę ci żebyś dobrze spełniał te obowiązki.

MC:Król pyta się zebranych:

K: Czy przysięgacie wierność nowemu Wielkiemu Mistrzowi Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie?

PR: Przysięgamy!

MC: Ceremonia kończy się wiwatami, na cześć króla, Wielkiego Mistrza i (wymienia stopień obecnego duchownego). Wszyscy prawie rozchodzą się, a w do niedawna pękającym w szwach Marienburgu robi się dziwnie cicho. I będzie cisza taka trwać, do czasu, gdy rozpocznie się uczta, naprawdę ogromna uczta.
[/quote]
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Prawa Zakonu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość