Rozważania coniedzielne

Miejsce, w którym przechowuje się manuskrypty o historii Zakonu.

Re: rozważania codzienne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 23 sie 2021, 10:53

23 sierpnia 2021

"Biada wam, przewodnicy ślepi." Mt 23, 16
Pan Jezus używa swego biada wtedy, kiedy to konieczne. Tym razy dotknął tych, którzy przewodzą innym. Może powiemy, że to nie do nas, że my jesteśmy zwykłymi, szarymi ludźmi. Wydaje się jednak, że kieruje to do wszystkich, bo każdy z nas swoim życiem daje jakiś przykład. Przewodnikiem okazuje się starszy dla młodszych, czasem dojrzalszy dla mniej dojrzałych. Czy ludzie mogą brać z Ciebie przykład?
ks. Bogdan Molenda SChr
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: rozważania codzienne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 28 sie 2021, 21:05

28 sierpnia 2021

"Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał." Mt 25, 15
Czasem mamy wrażenie, że otrzymaliśmy tylko jeden talent. Widzimy siebie w taki sposób, gdy jesteśmy naznaczeni niemocą, słabością, nędzą. Czujemy się kiepscy, nieporadni jak życiowi nieudacznicy, gorsi od wszystkich dookoła. Paradoksalnie, to cierpienie może być naszym talentem, ogromną szansą. Decydujące jest co zrobię ze swoją małością. Są dwie drogi. Pierwszą jest bierność i rozpacz, a więc płakanie nad sobą i zniechęcenie. Postępujemy wówczas według powiedzenia: "jakim mnie stworzyłeś Boże, takim mnie masz". Taką postawą zakopuję talent, gdyż noszę w sobie obraz Boga jako kogoś dalekiego i surowego. Drugą drogą w doświadczeniu słabości jest zdanie się całkowicie na Boga jak ufne dziecko. Wtedy inwestujemy talent w banku Miłosierdzia Bożego. Na tym polega tzw. Mała Droga św. Tereski. Bóg objawia wszechmoc swego Miłosierdzia w grobie niemocy.
Co robię z darami otrzymanymi od Boga?
ks. Tomasz Ludwicki SChr
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: rozważania codzienne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 04 wrz 2021, 10:43

4 września 2021

"Syn Człowieczy jest panem szabatu." Łk 6, 5
Prawo Boże jest w służbie wolności człowieka. Ono definiuje dobro, stąd dyscyplina w przestrzeganiu przykazań Bożych jest tak ważna. Jednakże życie jest bogate w sytuacje niestandardowe, poplątane, w których trzeba dużo mądrości do znalezienia najlepszego rozwiązanie. Dlatego czasami potrzeba popatrzeć znacznie szerzej, i nawet przeskoczyć prawo Boże nie ponosząc z tego powodu winy. Przecież nie grzeszy człowiek nie uczestniczący w niedzielnej Eucharystii z powodu obłożnej choroby. Również zabijający w obronie koniecznej czy w skutek niezawinionego wypadku nie zaciąga śmiertelnego grzechu.
Poproś dziś o rozwój w sobie daru mądrości i umiejętności.
ks. Tomasz Ludwicki SChr
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: rozważania codzienne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 15 wrz 2021, 20:58

Dawno mnie nie było. Postanowiłem, że rozważania w czasie roku szkolnego będą tylko w weekendy.
15 września 2021

"A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu." Łk 2, 35
Podobnie jak Pan Jezus składał ofiarę na ołtarzu Krzyża, tak Maryja składała ofiarę na ołtarzu swego Niepokalanego Serca. Cierpienie człowieka złączone z cierpieniem Jezusa Chrystusa ma wartość zbawczą. Jako duchowe dzieci Maryi wezwani jesteśmy do naśladowania Jej cichej i pełnej empatii obecności przy cierpiącym Chrystusie. On dziś jest ukrzyżowany w cierpiących naszych braciach i siostrach.
Tradycja pielęgnuje nabożeństwo do siedmiu boleści Matki Bożej. Są nimi: proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu, zgubienie Jezusa, spotkanie na Drodze Krzyżowej, ukrzyżowanie i śmierć Jezusa, zdjęcie z krzyża oraz złożenie do grobu. Dodać możemy jeszcze jedna, ósmą boleść Matki Bożej, którą jest brak szacunku do Najświętszego Sakramentu. Maryja cierpi kiedy obojętnie obchodzimy się z Ciałem i Krwią Pańską.
Stykając się z cierpieniem, pamiętaj o obecności Maryi stojącej obok każdego krzyża. Pomódl się dziś "zdrowaśką" za cierpiących.
ks. Tomasz Ludwicki SChr
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: rozważania codzienne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 25 wrz 2021, 12:25

25 września 2021
"Weźcie wy sobie dobrze do serca te słowa: Syn Człowieczy będzie wydany." Łk 9, 44
Bardzo często, gdy człowiek pogrążony jest w podziwie, w uczuciach, które dają mu poczucie szczęścia i dobra nie potrafi dostrzec całości sytuacji. Spoglądanie na świat przez "różowe okulary", zaburzony obraz rzeczywistości. Dziś Jezus przestrzega przed takim spojrzeniem na rzeczywistość wiary. Boże cuda są ważne w naszym życiu, umacniają wiarę, ale nie możemy zapomnieć o tym, że życie wiary to także krzyż, przez który idziemy tak jak Jezus do chwały zmartwychwstania.
ks. Łukasz Przewieślik SChr
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: rozważania codzienne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 10 paź 2021, 10:31

10 października 2021
"Jezus spojrzał z miłością na niego." Mk 10, 21
Wzrok Jezusa zawiera łagodność, przebaczenie, niepotępianie, troskę, zainteresowanie, cierpliwość, spokoju, akceptację. Bóg, patrząc na mnie, przekazuje następującą wiadomość: "kocham ciebie; jesteś moim dzieckiem, odkupiłem ciebie, jestem dla ciebie i z tobą zawsze i wszędzie, niezależnie od Twojej kondycji moralnej. Masz godność królewską nabytą moją Krwią. Jesteś dla mnie ważny, unikalny, jedyny; jesteś oczkiem w moje głowie. Gdy przytłacza cię ciężar krzyża, zapraszam byś zaufał Mi. A gdy upadniesz, nie panikuj – zwróć się ku Mnie, a dam ci następną szansę i pobłogosławię tobie. Jestem twoim przyjacielem i nigdy ciebie nie opuszczę." Tęsknimy za tym wzrokiem... Jednakże zaproszeni jesteśmy również by patrzeć oczami Jezusa. Jak to zrobić? Potrzeba dokonać przeszczepu duchowego w klinice miłosierdzia, którą jest konfesjonał.
Jak w praktyce codzienności wyobrażam sobie wzrok Jezusa w moją stronę? Jakim wzrokiem patrzę na Boga i na ludzi?
ks. Tomasz Ludwicki SChr
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: rozważania codzienne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 16 paź 2021, 23:52

16 października 2021

"Kiedy was ciągnąć będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co mówić należy." Łk 12, 12
Lubimy czytać i zachwycać się historiami świętych, którzy nie tylko za Chrystusa walczyli, ale także za Niego oddawali życie. Przykład ich odwagi i mocnej wiary pociąga. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że czas dawania świadectwa o Bogu wciąż trwa i także dziś Bóg tego oczekuje. Także od Ciebie może w swoim czasie zażądać świadectwa. I być może nie będzie to ekstremalna chwila, gdy życie Twoje będzie zagrożone. Może to być rozmowa w pociągu, na lotnisku, czy podczas spotkania z przyjaciółmi, gdy będziesz musiał powiedzieć: WIERZĘ W BOGA! Mówisz, że kochasz Boga i jesteś wierzący? Tak? To przygotuj się na próbę, ale nie martw się, co i jak masz mówić. Duch Święty dany Apostołom jest dany też Tobie. On Ci pomoże! Odwagi!
ks. Mariusz Sokołowski SChr
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: Rozważania coniedzielne

Postprzez Jan Heweliusz » 16 paź 2021, 23:55

Dobra praca, ojcze. Zakon w istocie spełnia swą posługę lepiej niż jakikolwiek inny kapłan na tych ziemiach. Pozdrawiam. :)
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 74
Dołączył(a): 26 maja 2021, 13:53
Lokalizacja: Gdańsk
Medale: 2
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 0
Wykształcenie: samouk

Re: Rozważania coniedzielne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 16 paź 2021, 23:56

Dziękuję, z bogiem, do jutra. :) ;)
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: Rozważania coniedzielne

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 16 paź 2021, 23:56

Dziękuję, z bogiem, do jutra. :) ;)
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Biblioteka Zakonna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości