Sejm Elekcyjny I VII MMXVIII

Wola pod Warszawą, gdzie szlachta dokonuje wyboru monarchy. Głosować może każdy szlachcic i wybierać spośród kandydatów rodzimych (Piastów) lub zagranicznych zaakceptowanych przez ustępującego króla.

Re: Sejm Elekcyjny I VII MMXVIII

Postprzez Borys von Targersdorf » 11 lip 2018, 14:03

Dawno już takiej elekcji w Rzeczpospolitej nie było, brawo dla kandydatów, ciekawe programy. Po ich ogłoszeniu, jak dla mnie, remis ze wskazaniem na Imć Stanisława.
(-)Borys Targersdorf
strażnik sandomierski
Honorowy Rycerz Zakonu Kawalerów Mieczowych

Namiestnik
Namiestnik

Medale: 2
Gwiazda Inflant (1) Krzyż Cnocie Wojskowej (1) (1)

Postprzez Sebastian von Tauer » 11 lip 2018, 15:52

Stanisław von Tauer napisał(a):
Sebastian von Tauer napisał(a):Gratuluję obu moim synom wspaniałych programów, mam jednocześnie pytanie do obu: co sądzicie, o skróceniu czasu oczekiwania na szlachectwo, by w ten sposób przyciągnąć nowe osoby?

Powiem krótko: według mnie to zupełnie nietrafiony pomysł, szczególnie w przypadku, gdy zrealizowany zostanie mój program. Wymiana gospodarcza na taką skalę daje tak dużo mieszczanom, że przywilejów dalszych im nie będę poszerzał, mało tego - ograniczę możliwości bogacenia się w tym stanie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Rozumiem, proszę jednak zwrócić uwagę (co mówię także do pozostałej szlachty), że sprostał całym 6 miesiącom oczekiwania na obywatelstwo sprostał chyba tylko imć Wilhelm. To chyba świadczy o tym, że był to pomysł mało trafiony.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Hetman Wielki
Wojewoda Inowrocławski
Wojewoda Poznański
Podkomorzy Wielki

Obrazek

Hetman Wielki
Hetman Wielki

Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego III (1)
Krzyż Za Wiarę i Ojczyznę (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Postprzez Daniel January von Tauer-Krak » 11 lip 2018, 16:10

Wilhelm Orański napisał(a):
Do Pana Daniela:
1) O uniwersytecie wspomniał Pan bardzo niewiele. Jak wyglądałoby wspieranie naszej uczelni? Czy potrzebne jest w Pańskiej opinii szerzenie nauki wśród szlachty (jeśli tak, to w jaki sposób), czy raczej należy pozostawić sprawę uniwersytetu bez zmian?
2) Czy zamiast podpisywać umowy o podwójnym obywatelskie (wątpię, by ktoś się na to zgodził), nie lepiej zadbać o mieszczan tu, w Rzplitej, niźli wysyłać ich po mikroświecie? Zakłada też Pan, że „pomoże wam to rozładować waszą energię w początkowym okresie życia w mikronacjach”. Nie lepiej byłoby tak zmodernizować mieszczaństwo, by nie byłoby ono jedynie epizodem dla początkujących obywateli, lecz realną alternatywą dla szlachectwa? Sam Pan zauważył, że gdy zaczniemy wysyłać mieszczan po mikroświecie, albo tworzyć specjalne warunki, które im to ułatwią, pozostanie nam tylko nadzieja, że o nas nie zapomną. Samo to stwierdzenie powinno wyeliminować ten punkt z pańskiego programu.
3) Wspomina Pan o rozległej współpracy międzynarodowej. Pojawiło się twierdzenie, że nie wszystko zależy od Pana. To prawda, ale czy inicjatywa nie powinna należeć do Króla Rzplitej? Zapewne tak, dlatego proszę o więcej szczegółów dotyczących tego typu współpracy, najlepiej odnośnie każdego z wymienionych w programie państw.

Mości Wilhelmie!
1. W mojej opinii tak, tylko, że nic na siłę. Jedyne co jako król będę mógł zrobić to stworzyć przyjazne warunki, zadbać o wymiany intelektualne pomiędzy krajami. Być może zorganizować kongres naukowy. Ponadto chciałbym częściej przyznawać nagrody za publikacje naukową, która zależałaby od liczby zebranych pochwał pod daną pracą.
2. Tylko takie próby podejmowało już z kilku władców, czy odniosły sukces? Moim zdaniem niezbyt dlatego widząc naturalne tendencje chce je ujarzmić. Dodatkowo napisałem o przywilejach dla mieszczan to jest ta forma specjalnych warunków i zachęt. Po prostu w zależności od tego, co zadziała zastosuje daną formę. Po prostu nie zamykam sobie drzwi, parciem na jedno rozwiązanie. Co do umów o podwójnych obywatelstwie, to zapewniam, że się zgodzą.
3. Jeśli dana mikronacja będzie robiła wszystko, aby utrudnić kontakty i iść na konflikt to co ja poradzę? Dyplomacja to sztuka kompromisów i trzeba mieć w niej partnerów. Oczywiście, choćby i napisanie tego programu jest wyrazem inicjatywy. Czy wystarczy ogólny charakter czy też coś więcej? Jeśli ogólny charakter to z mikronacjami historycznymi będę dążył do jak największego zbliżenia na każdym polu, na którym pozwala mi na to obowiązujące prawo. Jeśli chodzi o drugi kierunek nastawiam się bardziej na współprace polityczną i być może udział w jakimś sojuszu wojskowym, o ile dopasują się do naszych realiów pod względem militarnym. Trzeci kierunek to tworzenie i wspieranie inicjatyw naszych obywateli o zasięgu międzynarodowym. Osobiście myślałem nad zorganizowaniem regat lub turnieju pojedynkowego z wykorzystaniem naszego systemu
.

Sebastian von Tauer napisał(a):Gratuluję obu moim synom wspaniałych programów, mam jednocześnie pytanie do obu: co sądzicie, o skróceniu czasu oczekiwania na szlachectwo, by w ten sposób przyciągnąć nowe osoby?
Przecież mamy odpowiednią "furtkę". Jest to przysposobienie, więc w przypadku małej ilości nowych szlachciców stworzyłbym przyjazną atmosferę/warunki dla działania rodów. Własne podforum, ochrona nazwiska, zresztą będąc heroldem tworzyłem drzewa genologiczne naszych rodów i ten aspekt bym rozwiną. Do tego, jeśli byłaby taka potrzeba zaproponowałbym wspólne konto dla rodu i być może, jeśli zasłuży jakieś specjalne przywileje.
/-/ Daniel January von Tauer-Krak,
Chorąży Płocki
Markiz Rafadarvike w Królestwie Baridasu

Obrazek

Rotmistrz
Rotmistrz

Gwiazda Oficerska (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Postprzez Borys von Targersdorf » 11 lip 2018, 16:19

Sebastian von Tauer napisał(a):
Stanisław von Tauer napisał(a):

Powiem krótko: według mnie to zupełnie nietrafiony pomysł, szczególnie w przypadku, gdy zrealizowany zostanie mój program. Wymiana gospodarcza na taką skalę daje tak dużo mieszczanom, że przywilejów dalszych im nie będę poszerzał, mało tego - ograniczę możliwości bogacenia się w tym stanie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Rozumiem, proszę jednak zwrócić uwagę (co mówię także do pozostałej szlachty), że sprostał całym 6 miesiącom oczekiwania na obywatelstwo sprostał chyba tylko imć Wilhelm. To chyba świadczy o tym, że był to pomysł mało trafiony.

Mości Książę
I ja całe 6 m-cy na szlachectwo czekałem, a nawet dłużej bo czas na nobilitację po sejmie mi upływał na którym to w/w prawo przyjęte zostało z moim zresztą pomysłem. Przykład Imć Pana Wilhelma i mój dają zatem przykład,że dla chcącego nic trudnego.
(-)Borys Targersdorf
strażnik sandomierski
Honorowy Rycerz Zakonu Kawalerów Mieczowych

Namiestnik
Namiestnik

Gwiazda Inflant (1) Krzyż Cnocie Wojskowej (1) (1)

Postprzez Sebastian von Tauer » 11 lip 2018, 17:33

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, nie mam więcej pytań.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Hetman Wielki
Wojewoda Inowrocławski
Wojewoda Poznański
Podkomorzy Wielki

Obrazek

Hetman Wielki
Hetman Wielki

Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego III (1)
Krzyż Za Wiarę i Ojczyznę (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Postprzez Hieronim Sieniawski » 11 lip 2018, 19:45

Na początku chciałbym pogratulować Jaśnie Oświeconemu Sebastianowi von Tauer synów - zaiste Wasi potomkowie to niezwykle kompetentni mężowie stanu, którym bardzo zależy na dobrobycie Rzeczypospolitej. Obu kandydatów, natomiast, należy docenić za przedstawienie wyczerpujących planów.

Pytanie do Pana Daniela: Jak widzi Pan rolę Kościoła Rotryjskiego podczas swojego panowania?

Pytanie do Pana Stanisława: Pańskie zamiary są bardzo ambitne - jednak jakie jest prawdopodobieństwo realizacji pomysłu unifikacji gospodarki Rzeczypospolitej, Urbino oraz Rotrii?
+ Hieronymus Sieniawski vel Grzymała
Episcopus Titulari Aquinensis
et Capitaneus Belzensis

Obrazek

Order Zasługi dla Kraju II (1) Order Zasługi dla Kraju III (1)

Postprzez Daniel January von Tauer-Krak » 11 lip 2018, 20:56

Hieronim Sieniawski napisał(a):Pytanie do Pana Daniela: Jak widzi Pan rolę Kościoła Rotryjskiego podczas swojego panowania?
Swego czasu gościłem na forum Rotrii, posługa niezbyt przypadła mi do gustu, niemniej Rzeczpospolita jest mocno z Rotrią powiązana. W zasadzie pragnąłbym mieć duchownego w kancelarii, gdyż to może być niezwykle interesujące spojrzenie. Tylko tutaj znowu nie zależy to od mojej osoby, jeśli będziemy mieli aktywnego duchownego, albo nawet kilku to nieba im uchylę i jak tylko mogę wesprę. Zresztą stawiam na oddolne działania, nie chcąc być jedynym napędem Rzeczpospolitej. W sumie czasami brakuje nam inicjatyw i są dni bez postów... całkowicie martwe i chciałbym, aby je wypełniała aktywność mieszkańców... w pewnym sensie program pisałem pod idee społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa, które jest aktywne, nastawione na współprace i zadowolone z bycia ze sobą. To jest najważniejsze, a Kościół Rotryjski jak i ew. inne wyznania mogą stać się kolejną płaszczyzną która je spaja. Jedyny problem jaki widzę i jaki może się pojawić to Orańscy, którzy jak widzę niezbyt pałają do mnie sympatią, zresztą wzajemnie.
/-/ Daniel January von Tauer-Krak,
Chorąży Płocki
Markiz Rafadarvike w Królestwie Baridasu

Obrazek

Rotmistrz
Rotmistrz

Gwiazda Oficerska (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Postprzez Stanisław von Tauer » 12 lip 2018, 00:01

Hieronim Sieniawski napisał(a):Na początku chciałbym pogratulować Jaśnie Oświeconemu Sebastianowi von Tauer synów - zaiste Wasi potomkowie to niezwykle kompetentni mężowie stanu, którym bardzo zależy na dobrobycie Rzeczypospolitej. Obu kandydatów, natomiast, należy docenić za przedstawienie wyczerpujących planów.
[...]
Pytanie do Pana Stanisława: Pańskie zamiary są bardzo ambitne - jednak jakie jest prawdopodobieństwo realizacji pomysłu unifikacji gospodarki Rzeczypospolitej, Urbino oraz Rotrii?

Wasza Ekscelencjo!
A coż nam innego zostało, w kwestii aktywizacji mieszczaństwa, jak właśnie takie ambitne plany? Poza tym, pragnę wspomnieć i powtórzyć raz jeszcze, że okoliczności do rozpoczęcia takiej współpracy są idealne - dożą Wenecji jest jeden z Panów Braci, zaś według informacji Eminecji Wilhelma Orańskiego, Jego Świątobliwość również odniesie się z aprobatą do tego pomysłu, a wszystkie trzy kraje mają zagwarantowane dalsze korzystanie z PIASTA. Jak już mówiłem, wystarczy stworzyć Kantor, mapę działkową Wenecji oraz kilka innych rzeczy. Potrzebny do tego będzie xiążę Marek i to jak na razie największa przeszkoda. Jest jednak rozwiązanie tego problemu - albo rozglądamy się za kimś świeżym, lecz równie utalentowanym w obsłudze php i HTML, albo Jego Xiążęca Mość przekazuje swe umiejętności jakiemuś obywatelowi RON, który według niego byłby obiecującym uczniem. Oba te rozwiązania odciążają JXM Marka jako wykonawcę wszystkich projektów gospodarczych RON. Dodam, że dopóki wakacje trwają, ja mógłbym uczyć się od Jaśnie Oświeconego obsługi serwera. Jednakże chciałbym także zostawić coś do wykonania szlachcie i w kolokwialnym porównaniu nie być wołem, który ciągnie wóz o nazwie Rzeczpospolita.
/-/ Stanisław von Tauer
Syn Sebastiana von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Minister Księstwa Urbino
Wojewoda Łęczycki
Stolnik ruski

Obrazek

Pułkownik
Pułkownik

Medale: 8
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Gwiazda Oficerska (1)
Amarantowa Wstążka (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Postprzez Wilhelm Orański » 12 lip 2018, 07:25

Stanisław von Tauer napisał(a):Chciałbym się jednak zapytać - co o takim trójkącie gospodarczym pomyśli zwykły, rotryjski obywatel?

Rotria nie ma obywateli, lecz mieszkańców. Obywatelstwa zostały zlikwidowane bullą Summus Pontifex Leona III. Wydaje mi się, że Rotryjczycy także nie będą mieć nic przeciwko, jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju projekty, które pozwolą zrobić krok do przodu we wspólnych relacjach.

Daniel January von Tauer-Krak napisał(a):Jedyny problem jaki widzę i jaki może się pojawić to Orańscy, którzy jak widzę niezbyt pałają do mnie sympatią, zresztą wzajemnie.

Przed chwilą pisał Pan, że „Dyplomacja to sztuka kompromisów i trzeba mieć w niej partnerów”, a teraz ogłasza, że nie pała sympatią do Jego Świątobliwości. Z tego co wiem, Patriarcha nigdy nie skierował szorstkich słów pod Pańskim adresem, skąd więc ta niechęć do mojego szlachetnego Dziadka? Jeżeli tak wygląda w Pańskim wykonaniu zdobywanie, a raczej w tym przypadku utrzymywanie partnerów, nie wróżę sukcesów Rzplitej na płaszczyźnie dyplomatycznej pod przywództwem Daniela von Tauera-Kraka.
Jego Eminencja
Wilhelm Jan Orański

Obrazek

Mat
Mat

Medale: 3
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Gadu-Gadu: 53381222

Postprzez Hieronim Sieniawski » 12 lip 2018, 11:47

Bardzo dziękuję Mości Kandydatom za odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania. Nasunęło mi się jeszcze jedno, odnośnie urozmaicenia naszej gospodarki: Co Panowie sądzą o pomyśle poszerzenia naszej gospodarki o pewne elementy związane z infrastrukturą kościelną, jak chociażby klasztory mnisze (mogące specjalizować się w uprawie ziół lub produkcji miodu), kościoły parafialne, sanktuaria jako miejsca kultu związane z relikwiami świętych czy łaskami słynącymi obrazami? Mógłby to być ciekawy "dodatek" do majątków, jednocześnie przydając sławy szlachcicowi, który takowe miejsca ufunduje. Naturalnie całe przedsięwzięcie wymagałoby współpracy z hierarchią kościelną w Rzeczypospolitej, gdyż takowe fundacje winny mieć placet władzy duchownej.
+ Hieronymus Sieniawski vel Grzymała
Episcopus Titulari Aquinensis
et Capitaneus Belzensis

Obrazek

Order Zasługi dla Kraju II (1) Order Zasługi dla Kraju III (1)

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Sejm Elekcyjny