Sejm Elekcyjny - XXIII I A.D. MMXIX

Wola pod Warszawą, gdzie szlachta dokonuje wyboru monarchy. Głosować może każdy szlachcic i wybierać spośród kandydatów rodzimych (Piastów) lub zagranicznych zaakceptowanych przez ustępującego króla.

Re: Sejm Elekcyjny - XXIII I A.D. MMXIX

Postprzez Sebastian von Tauer » 26 sty 2019, 18:28

Samuel Radziwiłł napisał(a):A jesli żaden z wymienionych przez księcia Augusta kandydatów nie zechce przyjąć ofiarowanej korony? Czy dalej będziemy szukać wśród innych narodów?

Tuszę, iż najpierw powinniśmy się tego dowiedzieć, a potem radzić co zrobić, jeśli nikt tej godności nie przyjmie.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Hetman Polny Koronny

Obrazek

Hetman Polny Koronny
Hetman Polny Koronny

Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego II (1) Order Świętego Jerzego III (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Tytuł: 1. Wojewoda

Postprzez August Medycejski » 26 sty 2019, 19:32

Proszę o cierpliwość. Z jednym z kandydatów już się skontaktowałem. Potrzebuje jednak czasu do namysłu, nim da nam ostateczną odpowiedź.

O ile rzeczywiście wybierzemy na króla zagranicznego monarchę, sądzę, że w Pacta Conventa znaleźć powinien się zapis, który uspokoi sceptyków, a mianowicie:

Król Jegomość nie obdarzy żadnego swego rodaka polskim szlachectwem, ni nie powierzy mu żadnych urzędów bez zgody Sejmu.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim

Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)

Postprzez Sebastian von Tauer » 26 sty 2019, 20:11

August Medycejski napisał(a):
Król Jegomość nie obdarzy żadnego swego rodaka polskim szlachectwem, ni nie powierzy mu żadnych urzędów bez zgody Sejmu.

Proponowałbym raczej:
Król Jegomość nie obdarzy żadnego swego rodaka polskim szlachectwem, chyba żeby ten wcześniej był mieszczaninem i spełnił wszystkie warunki potrzebne do jego pozyskania, a onadto świecił aktywnością. Nie nie powierzy mu żadnych urzędów bez zgody Sejmu.
[/justify][/quote]

Pamiętajmy, że prawdopodobnym jest, że gdy cudzoziemiec zasiądzie na naszym tronie może za sobą przyciągnąć wiele osób, które Rzeczpospolitą się zainteresują.
Wojewoda Inowrocławski
Hetman Polny Koronny

Obrazek

Hetman Polny Koronny
Hetman Polny Koronny

Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego II (1) Order Świętego Jerzego III (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Postprzez Samuel Radziwiłł » 26 sty 2019, 21:53

Nie chodzi tu o sceptycyzm w stosunku do kandydatów zagranicznych, lecz o to, że każdy z wymienionych jest monarchą w innym kraju. Jakie przyniesie to implikacje dla Rzeczpospolitej?
Wojewoda miński
Pan na Borysowie i Nieświerzu

Obrazek

Medale: 11
Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Tytuł: - Mieszkaniec
Gadu-Gadu: 9438133

Postprzez Paulus_Buddus » 26 sty 2019, 23:28

Szlachetni Panowie Szlachcice!
Włodarze ziemi Obojga Narodów!

Mówię jako Jezuita i Sarmata! I z miejsca przepraszam Waszmoście, że narady tego Sejmu swoją osobą naruszam, zresztą jako nawet nie obywatel. Nie wiem, czy jakaś kara grozić mi za to może, jednak będę chciał przemówić do Waszych serc!

Każdego z kandydatów poznałem osobiście, wszak wszyscy wywodzą się z mojej Ojczyzny. I patrząc na to wszystko, czy znajdzie tenże kandydat czas dla Was? Czy da Wam to wszystko i zapewni pełny byt, nie próbując wydzierać przepięknej tradycji i kultury Waszej i waszych praojców? Czy każdy z tych wymienionych będzie umiał poczuć w sercu ducha Rzplitej?
Jak to w Piśmie napisane jest: Niech się nie trwożą serca Wasze! Pomimo ciężaru jakim jest ta korona, niech z mężów Rzeczpospolitej wyjdzie jeden, dla którego Ojczyzna jest najważniejsza. Bo mogą przyjść czasy, kiedy obcy będzie rządzić i będzie rządzić dla siebie, nie dla Ojczyzny - Matki. Albo przyjdzie i rozgrabi. Zabierze kawałek po kawałku i co wtedy zostanie?

Mości Panowie, przepraszam jeszcze raz. Nie mi tutaj wypowiadać się tak powinno bo jestem tutaj od dwóch chwil. Jednak pamiętajcie, jakie jarzmo wybierzecie takie będzie nieść!

Z Bogiem!
Obrazek
Paulus Buddus h. Szczerbiec z historycznego rodu Elijczyków

Baridajczyk
Jezuita
Funkcje pełnione dawniej

Postprzez August Medycejski » 27 sty 2019, 07:11

Sebastian von Tauer napisał(a):Król Jegomość nie obdarzy żadnego swego rodaka polskim szlachectwem, chyba żeby ten wcześniej był mieszczaninem i spełnił wszystkie warunki potrzebne do jego pozyskania, a ponadto świecił aktywnością. Nie nie powierzy mu także żadnych urzędów bez zgody Sejmu.

Słuszna to propozycja, Mości Książę Hetmanie. Popieram ją jak najbardziej.

Samuel Radziwiłł napisał(a):Nie chodzi tu o sceptycyzm w stosunku do kandydatów zagranicznych, lecz o to, że każdy z wymienionych jest monarchą w innym kraju. Jakie przyniesie to implikacje dla Rzeczpospolitej?

Trudno wróżyć z fusów. Na pewno byłoby to coś nowego dla nas i Rzeczypospolitej, wyjście z utartej rutyny. Po drugie może otworzy szerzej nasze na razie jeno uchylone drzwi na zewnątrz.

Paulus_Buddus napisał(a):Każdego z kandydatów poznałem osobiście, wszak wszyscy wywodzą się z mojej Ojczyzny. I patrząc na to wszystko, czy znajdzie tenże kandydat czas dla Was? Czy da Wam to wszystko i zapewni pełny byt, nie próbując wydzierać przepięknej tradycji i kultury Waszej i waszych praojców? Czy każdy z tych wymienionych będzie umiał poczuć w sercu ducha Rzplitej?

Widzę, że i Ojciec jest czarnowidzem.

Paulus_Buddus napisał(a):Mości Panowie, przepraszam jeszcze raz. Nie mi tutaj wypowiadać się tak powinno bo jestem tutaj od dwóch chwil. Jednak pamiętajcie, jakie jarzmo wybierzecie takie będzie nieść!

Niekoniecznie. Przodkowie nasi słusznie zawarli w prawach możliwość wypowiedzenia królowi posłuszeństwa pod węzłem konfederackim.
Obrazek

(—) August Medycejski

Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)

Postprzez Sebastian von Tauer » 27 sty 2019, 09:37

Podzielam zdanie księcia Augusta - puki nie wybierzemy cudzoziemca, nie będziemy wiedzieli jak będzie nami władał. Moim zdaniem to odświeży trochę Rzeczpospolitą i może stać się przyczynkiem do jej dalszego rozwoju. A jeśli nie - nie wybieramy przecież monarchy dożywotnio. Zdarzało się już że król niespełniający wymagań (i to będący "Piastem"!) był przez konfederację z tronu zrzucany.
Co zaś do rozmowy z ojcem Buddusem, radziłbym by była kontynuowana w kancelarii sejmowej.
Wojewoda Inowrocławski
Hetman Polny Koronny

Obrazek

Hetman Polny Koronny
Hetman Polny Koronny

Gwiazda Mołdawii (1)

Postprzez Stanisław von Tauer » 27 sty 2019, 17:44

Ewentualnych pretendentów do tronu Rzplitej jest na razie trzech, a co byście powiedzieli, Panowie Bracia, na kandydaturę Cesarza Austro-Węgier? Na razie to tylko luźna propozycja, aczkolwiek - według mnie - warta rozważenia.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki

Obrazek

Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Postprzez August Medycejski » 27 sty 2019, 18:15

Muszę przyznać, że jego sylwetka jest mi prawie obca. Czy mi ją Waść nieco przybliżyć? Z tego, co wiem, JCiKM nie należał początkowo do Habsburgów.
Obrazek

(—) August Medycejski

Postprzez Jan Lubomirski-Dostojewski » 27 sty 2019, 18:28

Według mnie Król Dreamlandu nie zechce nami władać dopóki nie ustabilizuje swojej pozycji w Królestwie.

Propozycja Cesarza Monarchii Austro-Węgier wydaje się najlepsza, z tego powodu, że podobnie jak my, jest to mikronacja "historyczna.
Obrazek
Herbu Wąż
Pułkownik w Szeregach Doborowej Jazdy Koronnej
Członek Pocztu Hetmańskiego
Kasztelan kijowski
Miecznik

Obrazek

Medale: 2
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gadu-Gadu: 53925068

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Sejm Elekcyjny