Synod warszawski

Re: Synod warszawski

Postprzez Gagik Bagratowicz » 06 paź 2021, 22:13

Fiodor Godunow napisał(a):Dla mnie "katolikos" z kolei brzmi za bardzo wschodnio, księże Biskupie.


Słusznie, ale jaki urząd kościelny nie pochodzi ze wschodu? Czyżbyśmy mieli wprowadzić u siebie tytuł Prezydenta Kościoła, jak u mormonów?

Może być wspólnota, wzorowałem się w swojej wypowiedzi na Komunii Anglikańskiej, stąd takie nazewnictwo.


Spotkałem się również (a może nawet częściej) z określeniem "Wspólnota Anglikańska" jako polskim odpowiednikiem "Anglican Communion".

W sumie skojarzenie z anglikanizmem słuszne, jeśli podstawową zasadą ma być "niech każdy robi, co mu się podoba".
Gagik Bagratowicz

Burmistrz Królewskiego Miasta Lwowa

Գագիկ Բագրատունի



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 169
Dołączył(a): 15 lut 2021, 14:46
Lokalizacja: Lwów
Medale: 3
Order Zasługi RON VI (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Licencjusz teologii

Re: Synod warszawski

Postprzez Tymoteusz Dostojewski » 07 paź 2021, 07:33

Według mnie tytuł katolikosa pasuje na tytuł zwierzchnika Kościoła Narodowego.
Tymoteusz Dostojewski herbu Radwan odmiana Dostojewski
Wojski mścisławski
Pan na Bobrujsku




Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 412
Dołączył(a): 21 wrz 2021, 19:47
Lokalizacja: Bobrujsk
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pocztowy

Re: Synod warszawski

Postprzez August von Hohenzollern » 07 paź 2021, 09:32

Panowie
A nie można dla uproszczenia przyjąć, że zarządzający kościołem narodowym w danym państwie jest biskup.
A patriarcha nosi tytuł przewodniczącego Przewodniczącego Rady Kościołów Narodowych
Co do nazwy jestem za Wspólnotą
JCM August von Hohenzollern
z łaski Bożej cesarz niemiecki, król Prus, etc... etc...
Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 46
Dołączył(a): 05 maja 2021, 19:22
Medale: 1
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1)

Re: Synod warszawski

Postprzez Tymoteusz Dostojewski » 07 paź 2021, 11:30

Ja też co do nazwy jestem trochę za Wspólnotą.
Tymoteusz Dostojewski herbu Radwan odmiana Dostojewski
Wojski mścisławski
Pan na Bobrujsku




Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 412
Dołączył(a): 21 wrz 2021, 19:47
Lokalizacja: Bobrujsk
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pocztowy

Re: Synod warszawski

Postprzez Wilhelm Orański » 07 paź 2021, 12:30

Jak najbardziej popieram wizję przedstawioną przez brata Fiodora. W RON pan Samuel wreszcie miałby okazję, aby swoje wyznanie urzeczywistnić, dotychczas działało jedynie narracyjnie. Z tego co pamiętam, jakiś czas temu pan Heweliusz również był zainteresowany protestantyzmem. Myślę że znalazłoby się także miejsce dla prawosławia, które było istotnym wyznaniem w realnej Rzplitej, ale o tym więcej powiedziałby pewnie Ametyst.

Co do pozostałych kwestii, również jestem bardziej za „Wspólnotą”. Mimo wszystko ja optuję za katolikosem. Wiele razy podkreślano, że w mikroświecie czerpiemy ze świata realnego, ale nadając nowe znaczenia tym „zapożyczeniom” i tak również może być w tym przypadku. Patriarcha również jest tytułem kojarzącym się ze Wschodem, a w mikro przybrał nieco inne znaczenie. Jak najbardziej jestem za powołaniem Synodu Generalnego, który składałby się z duchownych i świeckich.
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Synod warszawski

Postprzez Gagik Bagratowicz » 07 paź 2021, 14:34

Wilhelm Orański napisał(a):
Jak najbardziej popieram wizję przedstawioną przez brata Fiodora. W RON pan Samuel wreszcie miałby okazję, aby swoje wyznanie urzeczywistnić, dotychczas działało jedynie narracyjnie. Z tego co pamiętam, jakiś czas temu pan Heweliusz również był zainteresowany protestantyzmem.


Z tym, że p. Samuel działał bardziej w klimatach kalwinizmu, a p. Heweliusz był chyba bardziej zainteresowany luteranizmem. Zawsze jednak można utworzyć coś w rodzaju "Kościoła unijnego".

Patriarcha również jest tytułem kojarzącym się ze Wschodem, a w mikro przybrał nieco inne znaczenie.


Nie do końca słusznie - mamy przecież w realu patriarchów Wenecji i Lizbony, łacińskich patriarchów Jerozolimy i Indii Wschodnich (a także wakujący od pół wieku patriarchat Indii Zachodnich), dawnej istniały też patriarchaty Zachodu, Grado, Akwilei...
Gagik Bagratowicz

Burmistrz Królewskiego Miasta Lwowa

Գագիկ Բագրատունի



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 169
Dołączył(a): 15 lut 2021, 14:46
Lokalizacja: Lwów
Medale: 3
Order Zasługi RON VI (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Licencjusz teologii

Re: Synod warszawski

Postprzez Fiodor Godunow » 07 paź 2021, 17:35

Jak to mawia Roman Kołtoń - uporządkujmy.

Mikroświatowa Wspólnota Chrześcijańska to związek wyznań chrześcijańskich pod honorowym zwierzchnictwem Katolikosa, o różnych tradycjach liturgicznych. Podstawowa struktura duchowieństwa jest trójstopniowa:
1) biskup,
2) prezbiter,
3) diakon.
Na czele danego Kościoła lokalnego stoi biskup wybierany przez synod składający się z duchowieństwa i świeckich. Każdy Kościół lokalny ma swobodę wyboru swojej obrzędowości - w ramach jednego może realizować wiele tradycji lub też wybrać jedną dominującą. Przykładowo - w MWCh może istnieć zarówno "Kościół narodowy RONu", w którym mamy do czynienia z parafiami "starorotryjskimi" (nazwa narracyjna, chodzi o wspólnoty z obrzędowością katolicką), jak i protestanckimi, a także oddzielna Cerkiew wschodnia, która odprawia swoje nabożeństwa wyłącznie w rytach orientalnych.
Na poziomie centralnym wszyscy biskupi są równi sobie jako zjednoczone Kolegium Biskupów pod honorowym zwierzchnictwem Katolikosa, który jest primus inter pares. Katolikos wybierany jest na roczną kadencję przez Synod Generalny składający się z ogółu wiernych i duchownych Wspólnoty. Jego kompetencje to:
a) administrowanie bieżącymi sprawami Wspólnoty,
b) przyjmowanie nowych Kościołów do Wspólnoty, po zasięgnięciu rady Konsystorza,
c) zwoływanie Synodu Generalnego oraz przewodzenie jego obradami.
Oprócz Katolikosa centralnym organem jest kolegialny urząd konsystorza, w skład którego wchodzi 2 duchownych i jeden świecki powoływani przez Synod Generalny na wniosek Katolikosa. Pełnią oni rolę "kurii" Katolikosa oraz pewne kompetencje Synodu, gdy nie jest on w trakcie obrad.
W kwestii święceń Synod wyznaczy pewne elementy ceremonii, które muszą być w niej zawarte, aby były one uznawane przez MWCh.

Zapraszam do dyskusji nad tą propozycją.
(-) Fiodor Anatoljewicz Godunow



Avatar użytkownika
Chłop
Chłop
 
Posty: 27
Dołączył(a): 08 cze 2019, 10:40
Lokalizacja: Kijów
Stopień: Pocztowy

Re: Synod warszawski

Postprzez Gagik Bagratowicz » 07 paź 2021, 18:04

Pomysł wydaje się bardzo dobry, ale mam trzy pytania:

1. Czy Kościół lokalny nie może mieć więcej niż jednego biskupa? Mogło by się to przydać we wspólnotach łączących różne tradycje, np. protestancką i łacińską, gdzie każdy człon wspólnoty mógłby mieć oddzielnego pasterza.
2. Czy na Synodzie Generalnym głosowania odbywały by się w blokach narodowych (tj. głos przeważający w danym Kościele lokalnym liczyłby się jako głos danego Kościoła), czy też każdy uczestnik głosowałby indywidualnie?
3. Czy na pewno potrzebujemy konsystorza? W moim przekonaniu urzędy centralne powinny być uproszczone do minimum, a autonomia Kościołów lokalnych winna być możliwie największa. Katolikos pełniłby funkcje reprezentacyjne oraz stanowiłby znak jedności dla całej Wspólnoty, zaś nowe Kościoły przyjmowały Synod.
Gagik Bagratowicz

Burmistrz Królewskiego Miasta Lwowa

Գագիկ Բագրատունի



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 169
Dołączył(a): 15 lut 2021, 14:46
Lokalizacja: Lwów
Medale: 3
Order Zasługi RON VI (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Licencjusz teologii

Re: Synod warszawski

Postprzez Fiodor Godunow » 07 paź 2021, 18:14

1. To jest ich sprawa. "Niech robią co chcą"
2. Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby głosowanie blokowe, natomiast podczas elekcji katolikosa indywidualne.
3. To tylko luźna propozycja. Jeśli reszta Ojców Synodalnych będzie za minimalizmem urzędowym, to nie będę miał nic przeciwko.
(-) Fiodor Anatoljewicz Godunow



Avatar użytkownika
Chłop
Chłop
 
Posty: 27
Dołączył(a): 08 cze 2019, 10:40
Lokalizacja: Kijów
Stopień: Pocztowy

Re: Synod warszawski

Postprzez Wilhelm Orański » 07 paź 2021, 18:20

Świetna robota, bracie Fiodorze :)
Gagik Bagratowicz napisał(a):2. Czy na Synodzie Generalnym głosowania odbywały by się w blokach narodowych (tj. głos przeważający w danym Kościele lokalnym liczyłby się jako głos danego Kościoła), czy też każdy uczestnik głosowałby indywidualnie?

Ja także uważam, że lepsze byłoby głosowanie blokowe.
Gagik Bagratowicz napisał(a):3. Czy na pewno potrzebujemy konsystorza? W moim przekonaniu urzędy centralne powinny być uproszczone do minimum, a autonomia Kościołów lokalnych winna być możliwie największa. Katolikos pełniłby funkcje reprezentacyjne oraz stanowiłby znak jedności dla całej Wspólnoty, zaś nowe Kościoły przyjmowały Synod.

Także uważam, że na tym etapie nie jest nam potrzebny konsystorz. Możemy wrócić do tego pomysłu w przyszłości, gdy Wspólnota się rozrośnie.
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Warszawa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość