Strona 1 z 2

Święto Wojsk Rzeczypospolitej MMXXII

PostNapisane: 15 lip 2022, 13:22
przez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Święto
Wojsk Rzeczypospolitej


Obrazek


Dnia 15 lipca od rana na Placu Zamkowym panowała napięta atmosfera. Dały się wyczuć trwające już od pewnego czasu przygotowania przed uroczystościami Święta Wojsk Rzeczypospolitej. Około godziny 9 z Zamku Królewskiego wyruszył do Kolegiaty św. Jana orszak, zmierzający na uroczystą Mszę świętą w intencji sił zbrojnych Rzeczypospolitej. Następnie pochód powrócił na zamek, zaś na placu zaczęli się gromadzić coraz bardziej tłumnie ludzie, pilnowani iżby nie zajmowali przygotowanego na uroczystości miejsca.

Gdy wybiło południe, trębacz hejnalista odegrał melodię, otworzyły się zamkowe podwoje, a z nich wyjechał pięknie udekorowany oddział jazdy. Żołnierze, stanowiący właściwie gwardię hetmańską, wyjechali na Plac Zamkowy i zaprezentowali się w całej okazałości. Wśród nich zaś znajdował się chorąży trzymający chorągiew Rzeczypospolitej.


Obrazek


Niedaleko zaś dostojnie jechał imć hetman wielki, trzymający w ręku buławę.
Przed nim inny chorąży trzymał w ręku chorągiew hetmańską.


Obrazek


Oddział rozstawił się, hetman wyjechał na środek. Ten w krótkich słowach przemówił do zgromadzonych żołnierzy, dostojników i gości. Wspomniał rocznicę wielkiego zwycięstwa sprzed wieków spod Grunwaldu, którą dzisiaj świętujemy. Potem stojący nieopodal chór wojskowy zaśpiewał kilka wojskowych pieśni, do których dołączyły się setki gardeł.

W końcu hetmański adiutant wydał komendę do odjazdu. Wtedy uformowawszy się, orszak ustawił się do drogi.

Za oddziałem hetmańskiej gwardii ustawiły się inne jednostki obecne na uroczystości. Za nimi zaś różni dostojnicy, goście i ludzie zaciekawieni niecodziennym wydarzeniem.

Kawalkada przejechała przez główne ulice Warszawy, udekorowane przed dzisiejszym świętem, by następnie powrócić na Plac Zamkowy. Tu niebawem odbędzie się popis wojsk państwowych Rzeczypospolitej. Już niedługo przybędą oddziały z różnych stron Rzeczypospolitej, by się zaprezentować przed hetmanem wielkim.



Po pewnym czasie, gdy oddziały stacjonujące od pewnego czasu w obozowiskach na podwarszawskich błoniach zaczęły w uporządkowany sposób wjeżdżać od strony Krakowskiego Przedmieścia, hetman wstąpiwszy na ustawioną trybunę wydał rozkaz rozpoczęcia popisu wojsk Rzeczypospolitej. Orkiestra grała tymczasem różne melodie, w tym marsze, pieśni i inne melodie wojskowe, zaś chór żołnierski śpiewał te pieśni do wtóru ich instrumentów.


Czas więc na popis wojsk Rzeczypospolitej!
Obowiązek stawiennictwa obowiązuje żołnierzy wojsk komputowych.

Przypominam, że stawiennictwo powinno nastąpić w przeciągu 2 tygodni, dla twórców najlepszych opisów przewidziane są nagrody, zaś razie niemożności przybycia w oznaczonym czasie, żołnierz proszony jest o wysłanie listu do hetmańskiej kancelarii lub hetmana wielkiego.

Re: Święto Wojsk Rzeczypospolitej MMXXII

PostNapisane: 16 lip 2022, 14:55
przez Sebastian von Tauer
Na czele Królewskiego Pułku jazdy Koronnej Ciężkiej z Warszawy wystąpił Hetman Polny Koronny, książę von Tauer. Pierwej cały pułk w pełnym galopie zaprezentował zmiany szyków - nawroty w leo i prawo, odwrót i ponowną szarżę. Następnie zaś, mimo ogromnego pędu, gdy znajdowali się tuż pod trybuną, jeźdźcy stanęli jak wryci, chorągwiami, kolejno: husarze, pancerni i kozacy. Hetman wysunął się przed pułk i przejechał przed frontem, witany fanfarami chorągiewnymi. Jak tylko przejeżdżał w miejscu, gdzie skrzydło jednej chorągwi stykało się z drugim, trąbka pierwszego oddziału w pół tonu urywała grę i w tym samym momencie od tej samej nuty melodię podejmowała kolejna, należąca dos stojącej obok chorągwi.
Po tym pokazie Hetman przeformował pułk w szyk marszowy, następnie zaś kłusem wyprowadził z miejsca pokazów, by zrobić miejsce dla kolejnych oddziałów

Re: Lwowski Pułk Jazdy Koronnej

PostNapisane: 18 lip 2022, 20:07
przez Aleksander Trzaska-Chojnacki
Szanowni Panowie
Jestem chory, nie dotrę, przepraszam

Re: Święto Wojsk Rzeczypospolitej MMXXII

PostNapisane: 18 lip 2022, 20:07
przez Maurycy Orański
Jako kolejni wystąpili marynarze floty koronnej. Na początku kolumny maszerowali dobosze piechoty morskiej za nimi marynarze i kanonierzy a na końcu piechota. Kiedy wszyscy ustawili się w szeregach przed trybuną przed szyk wystąpił przybrany z prawie całkowicie z cudzoziemska admirał Orański. Jedynym narodowym akcentem w jego ubiorze był przyozdobiony złotymi elementami napierśnik husarski.
Dał on znak i wtedy z spośród wojska wystąpili wyznaczeni żołnierze którzy sprawnie odkryli dotychczas przykryte płótnem żaglowym dwa maszty. Na kolejną komendę z szeregu wystąpiły dwa poczty w składzie oficera niosącego banderę w towarzystwie dwóch bosmanów. Gdy poczty były gotowe na rozkaz dowódcy zapadła padła komenda: "Prezentuj broń!". Po chwili odezwały się werble i bosmańskie gwizdki a bandery poszybowały na maszty. Marynarze i piechurzy przystąpili do prezentowania swoich umiejętności. Można było oglądać jak w mgnieniu oka wręcz płyną po takielunku i błyskawicznie rozwijają i zwijają żagle. Po zakończeniu pokazu bandery zostały równie ceremonialnie zdjęte a maszty
z powrotem przykryte aby nie odciągać uwagi od popisów kolejnych wojowników po czym przedstawiciele floty w szyku opuścili plac popisowy.

Re: Lwowski Pułk Jazdy Koronnej

PostNapisane: 19 lip 2022, 14:43
przez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Aleksander Trzaska-Chojnacki napisał(a):Szanowni Panowie
Jestem chory, nie dotrę, przepraszam

Mości Panie Hetmanie,

Uznałem że pomylił Pan wątki, więc przeniosłem Pański post tutaj.

Przyjmuję to do wiadomości, Panie Hetmanie. Życzę powrotu do zdrowia!

Przy okazji przypominam Panom Oficerom i Żołnierzom o popisie.

Re: Święto Wojsk Rzeczypospolitej MMXXII

PostNapisane: 19 lip 2022, 15:59
przez Konrad Radziwiłł
Następna była 6 chorągiew pancernych z Bracławskiego pułku. Na jej czele ubrany w skorzane spodnie, lsniący ryngaf, skorzany kolet i kołpak był jej były dowodca, ktory z nią buntowniczych kozaków bił niegdyś.
Za namiestnikiem jechał chorąży trzymający ich chorągiew Pułkową.


Każdy żołnierz ubrany był jednakowo, czyli w misiurkę oraz kolczugę oraz mieli najlepsze, wszystkie czarnej maści, konie małopolskie.

Namiestnik ulozyl ich w szyk bitewny po czym galopem z rozproszenia przeszli do ciasnej formacji. Potem na komende podczas jazdy zolnierze zatanczyli poloneza wierzchowcami, tak wytrenowani byli. Następnie ułożyli się w dwa rzędy na przeciwko siebie, tak ciasne, że nic by się nie przecisnęło. Po czym ruszyli na siebie najszybciej jak mogli. Pomimo tego, że podczas jazdy było ciasno, bez problemu się wyminęli i wrócili do pierwotnego ustawienia, jeno że po przeciwnej stronie. Następnie wrocili do ustawienia w kolumnę marszową. Wszyscy na komende zaprezentowali broń, a następnie ją, zwinnym ruchem, niczym orzeł zwijający skrzydło, odłożyli.




Re: Święto Wojsk Rzeczypospolitej MMXXII

PostNapisane: 20 lip 2022, 19:07
przez Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat

Po pancernych pana Konrada, zaprezentowała się 3 Chorągiew Husarska Pułku Lwowskiego pod komendą rotmistrza Wereszczyńskiego-Bagrata, wraz z sztandarem pułkowym.




Żołnierze zaprezentowali bojowe ustawienie w dwa i trzy rzędy, zmianę szyku luźnego w zwarty, nagłe rozproszenie i powrót na pozycje. Największym zainteresowaniem cieszyła się gonitwa, podczas której towarzysze dali popis władania szablą oraz koncerzem, a także gonitwy kopią do pierścienia.

Re: Święto Wojsk Rzeczypospolitej MMXXII

PostNapisane: 17 sie 2022, 23:20
przez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Wielmożni Państwo,
Towarzysze,
Drodzy Żołnierze!


Dziękuję Wam za przybycie i wzięcie udziału w Święcie, jak i popisie wojskowym.

Oznajmiam, że podjąłem decyzję, by uhonorować nagrodą JWPana Namiestnika Konrada Radziwiłła. Nagroda ta wyniesie pięć tysięcy denarów polskich i niedługo zostanie wypłacona ze skarbu królewskiego. Gratuluję!
Doceniam także pozostałych uczestników, którzy się zaprezentowali.

Teraz natomiast wyczytam listę żołnierzy, którzy na popis się nie stawili:

  1. Hetman Polny Litewski Aleksander Trzaska-Chojnacki (z racji choroby)
  2. Strażnik Wielki (?) Samuel książę Radziwiłł
  3. Chorąży Maciej Gerwazy Lisewicz
  4. Chorąży Karol von Tauer-Sienicki
  5. Chorąży Piotr Pawłow
  6. Towarzysz Horace Richelieu
  7. Pocztowy Jan Zamoyski/Tymoteusz Dostojewski
  8. Pocztowy Joachim von Ribertrop
  9. Pocztowy Maciej Zasławski
  10. Pocztowy Jan Farurej
  11. Pocztowy Ronon Dex
  12. Pocztowy Ignacy Warszycki
  13. Pocztowy Jakub Wiśniowiecki von Sarm
  14. Pocztowy Jerzy Matuszewski
  15. Komodor Wilhelm Orański
i to chyba byłoby tyle
Chyba nikogo nie pominąłem?

Króla Jegomości, ma się rozumieć, tu nie uwzględniam.

Mam świadomość tego, że większość wymienionych osób nie jest aktywna w Rzeczypospolitej, stąd odniosę się przede wszystkim do tych z tej listy, którzy działają w Rzeczypospolitej.

Mości Panie Hetmanie Aleksandrze, Wasza nieobecność wynikała z choroby, o czym Pan wcześniej pisał. Czy jest możliwość, byście przybyli i przedstawili swój oddział na popisie? Jeśli to możliwe, prosiłbym o to.
Mości Książę Samuelu, Szanowny Panie Chorąży Macieju Lisewiczu, Waszmość Panie Tymoteuszu Dostojewski, o ile to możliwe, prosiłbym o przybycie na popis i przedstawienie swoich oddziałów w krótkiej paradzie.

Poruszę teraz następującą kwestię: kwestię „martwych dusz” w wojsku.
W moim mniemaniu ich istnienie nie stanowi problemu. Rozważam jednak dwie możliwości:
  1. Zawieszenie w służbie nieaktywnych żołnierzy;
  2. Pozostawienie tych żołnierzy w służbie.
    Przyznaję, że dość ciekawą sprawą było wykorzystanie wirtualnych osób jako pełniących pewne stanowiska w nie tak dawno rozwiniętej Gwardii Palatynatu Leocji. Tam narracyjnie niektóre stanowiska są dzierżone przez wirtualne, czyli realnie nieistniejące, osoby. Istnienie w wojsku „martwych dusz” nie przeszkadza nam w działalności, co więcej ich istnienie sprawia, że żołnierzy mamy nominalnie więcej. Wiem, że to nie jest najważniejsze, ale jednak mogą istnieć tu nadal jako żołnierze.
Dochodzę jednak do wniosku, że pierwsze rozwiązanie będzie lepsze. A narracyjnych żołnierzy i tak mamy, a możemy swoją drogą niektórym ponadawać narracyjne nazwiska i postacie. ;) Ale to już temat nieco odrębny.
Zajmę się sprawami kadrowymi za jakiś czas.

Tak więc jeszcze raz: o ile to możliwe, proszę panów Samuela, Aleksandra, Tymoteusza i Macieja o przybycie i prezentację swych oddziałów. Chyba że jeszcze ktoś z pozostałych żołnierzy by zechciał powrócić, to z chęcią przyjmiemy i dokonamy przeglądu wojsk, z którymi przybył.


Tymczasem postanowiłem o zasłużonym awansie dla Namiestnika Konrada Radziwiłła.
viewtopic.php?p=66097#p66097
Panie Poruczniku, gratuluję! :)
Powodzenia! Ku chwale Rzeczypospolitej!

Re: Święto Wojsk Rzeczypospolitej MMXXII

PostNapisane: 18 sie 2022, 23:07
przez Samuel Radziwiłł
Bardzo spózniony przybył Strażnik polny, Samuel Radziwiłł ze swoim oddziałkiem 2 Kompanii Dragonii nowokurlandzkiej, przybyłej prosto z kolonii. Przemaszerowali i ku uciesze gawiedzi oddali salwę z posiadanej broni.

Obrazek

Re: Święto Wojsk Rzeczypospolitej MMXXII

PostNapisane: 23 sie 2022, 08:59
przez Konrad Radziwiłł
Wojska Rodu Radziwiłłów

(Konrad Radziwiłł)




Rota Holszańska
- 1 Rota Piechoty Polsko-Wegierskiej

Obrazek

Dyslokacja Holszany