GENOLOGIA RODÓW RZECZPOSPOLITEJ

Miejsce, w którym sarmacka szlachta prezentuje swoje rody, drzewa i herby.

GENOLOGIA RODÓW RZECZPOSPOLITEJ

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 26 lut 2017, 21:10

Obrazek

GENOLOGIA RODÓW
RZECZPOSPOLITEJ

NAKŁADEM HEROLDYI KORONNEJ I LITEWSKIEJ WYDANY
PRZEZ IMĆ DANIELA KRAKA SPORZĄDZONY


Obrazek


Jako, że rody Rzeczpospolitej wielka wagę do swego pochodzenia przykładały, tędy narodził się pomysł wydania owej genologii w skład której, wejdą drzewa wszystkich rodów Rzeczpospolitej więcej, niźli jednego personę liczących. Przy każdym zaś obrazie krótki opis drzewa i familii. Wielką również mam nadzieje, na zebranie w tym dziele w czasie późniejszym również wszystkich rodów silva rerum zamieścić pragnę, jak i również wszelkie akty adopcji, aby w odmętach forum i internetu nie zaginęły.

FAMILIA TRZASKA-CHOJNACKICH


Obrazek

Najstarszym z rodu jest Wielmożny Andrzej Trzaska-Chojnacki, który ma syna Aleksandra. Po bokach drzewa ich herby.

Jeden z najstarszych rodów, którego reprezentantów możemy jeszcze w Rzeczpospolitej podziwiać. Przedstawiciele familii szlachectwo potwierdzili u Jego Miłości Karola Józefa I dnia 28 sierpnia AD 2013. Od tego czasu aktywnie w życiu publicznym udział brali piastując wiele zaszczytnych urzędów.

FAMILIA VON TAUER

Obrazek

Najstarszym z rodu jest Jaśnie Oświecony Sebastian von Tauer, który ma syna Stanisława. Z lewej herb Sebastiana, będący herbem familii, zaś z prawej herb, którym posługuje się Stanisław.

Ród to zacny, a wśród swych szeregów ma Króla Polski Sebastiana Januarego, niewątpliwie świadczy to o wysokiej pozycji rodu wśród szlachty Rzeczpospolitej. Syn zaś Jaśnie Oświeconego Sebastiana pełni funkcję Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Silva Rerum rodu von Tauer autorstwa Sebastiana von Tauera


Ród ten zacny, jako podają księgi dawne, od Alemana, króla niemieckiego się wywodzi, albowiem syn jego miał się zwać von Taur, z którego to rodu później ród von Tauer wziął swój początek. Ród zamieszkał w Tyrolu, w Austrii. Około roku 1199 ród przybył na ziemie śląskie, eskortując księżną Jadwigę - przyszłą świętą i osiadł na Śląsku. Część rodu zmieniła imię i herb - nazwała się Rotkirschami i zaczęła od tej pory nosić na tarczy trzy głowy smocze, część rodu zmieniła tylko herb, a część pozostała przy starym nazwisku i herbie.
W roku 2014 za panowania Augusta Ludwika II na ziemię Rzeczypospolitej przybył Sebastian von Tauer, uzyskując szybko szlachectwo z rąk Karola II. Wcześniej pełnił on funkcję herolda. W czasie kryzysu, który nastał w czasie panowania JKM Karola pan Sebastian na krótko opuścił Rzeczpospolitą, by następnie, po przybyciu doń Ivana von Lichtensteina powrócić i zająć się odbudową monarchii, co czynił jako Marszałek Konfederacji Warszawskiej. Kiedy konfederacja zakończyła się, a nowym monarchą został Marek Paweł I, pan Sebastian został Hetmanem Wielkim. Przeprowadził reformę wojsk Rzeczypospolitej i zapisał się w pamięci wojskowych jako bardzo dobry Hetman. Pod koniec panowania Marka Pawła otrzymał on tytuł wojewody Inowrocławskiego, by następnie zostać wybranym na jego następce na elekcji. Przyjął imię Sebastian January I. Tłumił bunt kozaków Pawłyszenki, za co został odznaczony przez sejm Orderem Virtuti Militari I klasy. Za swojego panowania dążył do zbliżenia się Rzeczypospolitej z Niderlandami, które to zbliżenie trwało aż do rozpadu Zjednoczonych Niderlandów. Został wybrany na drugą kadencję w 2016 roku.

W styczniu roku 2016 pan Stanisław Aksak, który do Rzeczypospolitej przybył w roku 2015 został usynowiony przez pana Sebastiana. Pan Stanisław von Tauer został Marszałkiem Koronnym, a także Wielkim mistrzem zakonu Krzyżackiego, kiedy to próbował go ratować po odejściu Andreama von Salzy. Brał udział w zwalczaniu Powstania Pawłyszenki. Obecnie dzierży tytuł chorążego Łęczyckiego.

Domeną rodu od samego początku były Kujawy, gdzie pan Sebastian dzierży majątki Bydgoszcz, Inowrocław, Kronowo, Włocławek, Solec Kujawski i Murowaniec. Najważniejszym majątkiem jest Bydgoszcz, gdzie mieści się twierdza oraz główna siedziba rodu, oraz skarbiec zawierający pamiątki z jego dziejów. w Solcu Kujawskim mieści się port, a w Murowańcu zamek, do którego rodowcy udają się na wypoczynek.


Familia LUBOMIRSKICH


Obrazek

Najstarszym w rodzie jest Wielmożny Krzysztof Lubomierski, który ma krewnego Wielmożnego Jana Lumobierskiego-Dostojewskiego, a także syna Wielmożnego Maksymiliana Branickiego-Lubomierskiego. Po lewej herb Jana, w środku Krzysztofa, zaś z prawej Maksymiliana.

Ród ten obecnie wśród familii Rzeczpospolitej jeden z największych. Wielkie oddał Rzeczpospolitej zasługi i wciąż wiernie jej służy piastując przeróżne zaszczytne godności i urzędy. Wiele legend wśród niego krąży i wiele ziemi posiada. Takoż do poczytania księgi ich szlacheckiej zapraszamy.

Silva Rerum rodu Lubomierskich autorstwa Jana Lubomierskiego-Dostojewskiego



Pierwsi z Lubomirskich zamieszkiwali ziemię Żmigrodzką, w XII w. Była to rodzina kupiecka, znana wtedy jako Osmańcy, ze względu na częste i bliskie kontakty z Turkami, zajmująca się handlem na Bliskim Wschodzie i na zachodzie Europy. Pierwsza wzmianka o rodzie pojawiła się w kronikach Cesarstwa Bizancjum. Był to wpis chwalący ich działalność:
„(…), a towary sprzedawane przez polskich kupców obfitowały w mirrę, jedwab, wyroby złote oraz srebrne. Mieszkańcy byli tak zachwyceni, że gdy Polacy odjeżdżali młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni, żegnali ich z radością. (…) Najwięcej i najdrożej sprzedawali mirry, na bazarach czuć było tylko i wyłącznie zapach tego produktu.”
I tak po kilkunastu latach syn głowy rodziny, którego imienia nie w sposób odnaleźć w żadnych źródłach, zmienił nazwisko na Lubomirski, dlatego iż „lubował się w mirze”.
Pod koniec XIV wieku w rodzie Lubomirskich doszło do rozłamu, część rodu pozostała na ziemi Żmigrodzkiej i nosiła się z herbem Tępa Podkowa, inni przenieśli się do Korsunia, by tam przybrać herb Wąż, a kolejni zamieszkali w Grodnie i na chorągwiach w mieście widnieje herb Gryf.

Krzysztof Lubomierski: Jako najstarszy z rodziny, nobilitację otrzymał szóstego stycznia 2015 roku z rąk Marka Pawła I, od razu podjął się pracy w muzeum, dostarczając, wraz z Panem Jakobem Wereszczyńskim, cennych eksponatów oraz opisów. Brał udział w pierwszym turnieju rycerskim, jednak nie zaszedł daleko, gdyż podczas pierwszej potyczki natknął się na Jana Lubomirskiego , bitwa miała miejsce pod Fromborkiem, cały turniej wygrał Książe Radziwiłł, a Jan Lubomirski zajął drugie miejsce. Pełni służbę w marynarce Rzeczpospolitej w stopniu mata, posiada Żmigród oraz Częstochowe oraz posiada tytuł Miecznika Krakowskiego.

Jan Lubomirski:
Nobilitację otrzymał osiemnastego stycznia 2015 roku z rąk Marka Pawła I, podobnie jak Krzysztof Lubomirski, brał udział w pierwszym turnieju, gdzie zajął drugie miejsce. Swoją karierę, w przeciwieństwie do Krzysztofa, robił w wojsku, służy w stopniu rotmistrza w Doborowej Jeździe Koronnej, ma także zaszczyt bycia w poczcie hetmańskim Pana Hrychowicza, a wcześniej Króla Sebastiana Januarego oraz Marka Wiktorowicza. Brał udział w tłumieniu Powstania Pawłyszenki, po którym został odznaczony Gwiazdą Ukrainy, podobnie jak i reszta osób tłumiąca bunt. Pan na Korsuniu, Jampolu, Ostropolu, Bracławiu, Rzeszowie i Mohylewie. Wraz z Stanisławem von Tauerem, Mateuszem von Wolfensteinem, Jackiem Ostrogskim, Tomaszem Bagratem- Dostojewskim i Andreamem von Salzą odnawia Zakon Krzyżacki, piastując godność Komtura Toruńskiego oraz Marszałka Wielkiego. Współdziałał w budowie Imperium Abachazji, jako Książe Sofii, kanclerz oraz Naczelny Wódz Sił Zbrojnych.

Maksymilian Branicki- Lubomirski:
Nobilitację otrzymał piątego grudnia 2015 roku z rąk Marka Pawła I, przybrał herb Gryf. Podobnie jak Jan Lubomirski zaangażował się w wojsku, obecnie służy w stopniu kaprala, w II Regimencie Rajtarii Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pan na Grodnie, Białymstoku i Kaliszu, piastuje tytuł Chorążego Kaliskiego. Odznaczony Orderem Zasługi dla Kraju III Klasy.


FAMILIA RADZIWIŁŁ


Obrazek

Najstarszym z rodu jest Jaśnie Oświecony Karol, który ma syna Wielmożnego Samuela, który już zapewnił Karolowi wnuka Jacka. Po bokach drzewa herb familii.

Ród to niezwykły z Litwą związany. Ma on w swych gałęziach Króla Polski, obecnie Księcia Karola, jak i Ciwuna Litewskiego Samuela. Wielkie zasługi oddał on Rzeczpospolitej i tak samo do wielkich godności on dochodził.



Daniel Krak, Herold Wielki
Obrazek
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Izba Szlachty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron