Zamek Niedzica

Zamek Niedzica

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 12 gru 2010, 14:43

ZAMEK NIEDZICA
Jej Królewska Mość Sidonia Radziwiłł

Zakończył się remont zamku w Niedzicy który musiałam osobiście nadzorować stąd moja nieobecność przez tak długi czas w Warszawie. Zapraszam panów w odwiedziny do mojej nowej, letniej siedziby. :-)

Obrazek



 

Re: Zamek Niedzica

Postprzez Henryk Horoch » 17 sty 2011, 18:59

Historia Zamku

Pierwszy raz nazwa zamek Dunajec łac. novum castrum de Dunajecz pojawiła się w dokumencie z 1325 zapisana jako własność rodu Jana i Rykolfa panów na Brzozowicy. Byli to wnukowie comesa spiskiego Rudygera z Tyrolu, który za nadaniem króla Węgier Andrzeja II w roku 1209 lokował Niedzice. Do roku 1470 zamek pozostawał w dobrach potomków Rudygera, a następnie stał się własnością comesa spiskiego Emeryka Zapolya. Dobra zamku niedzickiego rozciągały się na całe Zamagurze.
Początkowo zamek ten stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. W 1470 przeszedł w ręce rodu Zapolyich, następnie, na okres 60 lat w posiadanie Łaskich (Hieronima, a później jego syna Olbrachta). Znany z hulaszczego trybu życia Olbracht Łaski zamek najpierw zastawił, a później sprzedał Jerzemu Horvathowi, który starannie go odbudował przekształcając przy okazji w okazałą renesansową rezydencję (w znacznej części w takiej postaci zachował się po dziś dzień).

Jedna z córek Horvatha, Sidonia wychodząc za mąż za Hetmana Wielkiego Rzeczpospolitej Jerzego Iwo Radziwiłła wniosła go jako wiano do rodu Radziwiłłów. Po śmierci królowej Sidoni Radziwiłłowej zamek przeszedł we władanie Jego Wysokości Jerzego Iwo Habsburga-Lothringena-Radziwiłła.
Długo nie był on panem zamku gdyż tragicznie zginął w wypadku. Na mocy testamentu zamek przeszedł we władanie Karola Juliusza Józefa Żółkiewskiego, ten zaś sprzedał zamek i wieś Henrykowi baronowi Horochowi. Tak oto wszedł on w moje posiadanie.

Obrazek Zamek Niedzica

Obrazek Dziedziniec zamku dolnego

Obrazek Widok z okna jednej z komnat

ObrazekStudnia na zamku górnym
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Zamek Niedzica

Postprzez Pius IV » 17 sty 2011, 19:36

Tak, tak :)

Niezła siedziba, Mości Hetmanie :) !

Ja teraz odpoczywam - dopiero wybudowałem pałac i letni dwór, do których zresztą Mości Pana zapraszam :) . Zapewne i polowanie na ziemi oporowskiej przyniesie Waszmości wiele zabawy :)
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Zamek Niedzica

Postprzez Henryk Horoch » 17 sty 2011, 21:45

A dziękuję, zaiste ładny to zamek i godna z niego będzie rezydencja. :D
Za zaproszenie serdecznie dziękuję, jak czas pozwoli z radością z niego skorzystam.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Zamek Niedzica

Postprzez Henryk Horoch » 21 sty 2011, 14:38

Ukończono remont i wyposażanie zamku zgodnie z potrzebami jego właściciela. Odnowiono większość komnat i pokoi, wyposażono je w nowe meble
i sprzęty. Wyremontowano też drogę i podjazd do zamku oraz pomieszczenia gospodarcze i stajnie.

Obrazek Jedna z komnata

Obrazek
Komnata pana zamku
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Zamek Niedzica

Postprzez Pius IV » 22 sty 2011, 17:29

Ekscelencjo xd!
Plagiat xd!

Wszakże to oporowskie apartamenty xdd!

Proszę o remont ;)
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Zamek Niedzica

Postprzez Henryk Horoch » 22 sty 2011, 21:10

Wasza Arcyksiążęca Wysokość raczy wybaczyć. Swego czasu byłem na zamku w Oporowie i muszę przyznać że zrobił na mnie ogromne wrażenie poprzez to z jakim gustem i smakiem jest urządzony. Postanowiłem więć w podobnym stylu urządzić Niedzicę, ale przyznam że nie widziałem w Oporowie komnat identycznie wyposażonych i udekorowanych. :D
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Zamek Niedzica

Postprzez Pius IV » 22 sty 2011, 21:45

Czyżbym miał zwidy i Adam I nie umieszczał takich zdjęć xD?
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Zamek Niedzica

Postprzez Henryk Horoch » 21 lut 2011, 22:57

Piwnice i Lochy Zamku Niedzickiego

Piwnice Zamku Niedzickiego
Obrazek

Skład Win
Obrazek

Komora Piwniczna
Obrazek

Lochy pod Zamkie
Obrazek
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Zamek Niedzica

Postprzez Henryk Horoch » 22 lut 2011, 15:36

Historia Szkieletu

Po zakupieniu zamku postanowiłem przeprowadzić lustrację komnat, sal, pomieszczeń i piwnic całego zamku. Górny i dolny zamek był e dobrym stanie i w trakcie przeglądu nie napotkałem żadnych niespodzianek. Inaczej sprawa się ma z piwnicami. Te obszerne podziemne korytarze i pomieszczenia miały swoją tajemnicę.
W piwnicach zamku odkryłem ponad 60 olbrzymich beczek przedniego wina i miodu, siedem z nich to trzystuletni węgrzyn. Jednak nie to było największą niespodzianką. Jakież było moje zdumienie, gdy po otwarciu jednego z pomieszczeń w lochach zamkowych moim oczom ukazał się, siedzący na pryczy szkielet jakiegoś nieszczęśnika. Zaintrygowany tym odkryciem zacząłem szukać w dokumentach biblioteki zamkowej informacji dotyczących mego znaleziska. Długo nie mogłem natrafić na żaden ślad, aż w końcu odnalazłem. Okazało się, iż ów szkielet należy do herszta bandy rozbójników, niejakiego Gniotka który był wielkim okrutnikiem. Napadał na kupców, rabował i palił okoliczne wsie, wymordował wielu ludzi. Nikomu na swej drodze nie przepuścił, przez co był w nienawiści u wszystkich. Zuchwałość jego była tak wielka, iż pewnego dnia stanął pod zamkiem i kazał się do środka wpuścić, a gdy bram mu nie otworzono groził że zamek zdobędzie siłą i tak go złupi i spali. Były to czcze słowa zbója, bo gdy z murów poszła salwa z muszkietów, czmychnął do lasu zostawiając pod murami trzech martwych swoich kompanów. Jednak to wydarzenie go nie odstraszyło, w zemście za nieudany najazd na zamek, napadł, obrabował i spalił dwa dwory. W pobliskim Łącku chciał ubić dziedzica który ocalał jedynie dzięki odsieczy chłopów którzy przyszli dworowi z pomocą.
Te wydarzenia sprawiły, że sprawę zaniesiono przed Trybunał w Sączu, a ten orzekł, iż zbój za swe czyny winien zapłacić głową i nakazał by go żywego lub martwego przed Trybunał stawić. Okoliczna szlachta i wojsko zaczęło bandę zbójecką ścigać, jednak sprytny Gniotek wielokrotnie się wymykał z potrzasku. Ciągły pościg i niechęć chłopów do udzielania zbójowi pomocy sprawiły że po kilku miesiącach jego banda zmalała zaledwie do 4-5 zbójów a on sam nie miał już gdzie się schronić. Pewnego dnia osaczony w swej ostatniej kryjówce stracił ostatnich ludzi. Uciekając przed pościgiem trafił pod zamek błagając o schronienie w zamian za swe łupy. Ówczesny pan zamku z razu chciał go psami poszczuć, ale po namyśle wpuścił zbója do zamku i za wcześniejsze jego groźby i najazd na zamek udzielił schronienia ... w lochu zamkowym.
Trybunał w Sączu wyrok na zbója podtrzymał, dając jego wykonanie Panu na Niedzicy. Tak oto Gniotek, zbój nad zbóje dokończył swój bohaterski żywot w lochach tegoż zamku.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Majątki Karola Radziwiłła

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron