Ordynacja Oporowska

Ordynacja Oporowska

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 11 gru 2010, 15:17

Zamek Oporów


Obrazek
Wjazd do Zamku

Obrazek
Dziedziniec wewnątrz zamku

Obrazek
Sala Rycerska



 

Re: Ordynacja Oporowska

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 11 gru 2010, 15:23

Adam Brzezina Winiarski
Pan na Oporowie

Ród mój to stara szlachta piastowska pieczętująca się herbem Trąby, zawołania Brzezina. Osiadły z dawna w Małopolsce, z razu w Winiarach skąd też nazwisko przodkowie moi wzieli. Potem maiąc różne inne dóbra i majętności do średnio zamożnej szlachty należeli i choć znaczenie spore w krakowskim i sandomierskim województwie mieli, to nigdy jednak do możnowładztwa nie należeli, choć różne pomniejsze urzedy i godności piastowali.

Obrazek

Dopiero pradziad mój Stanisław, doszedwszy do urzedu starosty sandomierskiego i posła na sejm, otworzył drogę do kariery swym dzieciom. Dziadunio Jan był rotmistrzem chorągwi pancernej a stryj sędzią ziemi Krakowskiej. Ojciec Piotr wszedł już na urząd wojewody mazowieckiego. a mnie pciącneło do słuzby wojskowej jak dziadka. Ukończywszy szkoły, rozpoczołem służbę w Regimencie Kawalerii Koronnej w randze porucznika. Szczeście i umiejętności pozwoliły mi szybko awansować, najpierw na dowódcę II Regimentu Piechoty Koronnej a niedługo potem na dowódcę 2 Dywizji Piechoty Koronnej. W tymże czasie powierzono mi urząd Hetmana Wielkiego Koronnego, co było ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem dla mnie i Rodu mego. Widząc potrzebę i konieczność zmian, przeprowadziłem w Wojsku Koronnym reorganizację armii i dokonałem jej modernizacji, za co Dekretem Królewskim awansowałem na generała Wojsk Koronnych.
W międzyczasie obrano mnie posłem na Sejm. Dużo w tej dziedzinie działając zostałem dostrzeżony przez króla Augusta IV i powołany najpierw na podkanclerza a następnie na kanclerza dworu królewskiego. Obiołem również po ojcu urząd wojewody mazowieckiego. W czasie nowych wyborów do Sejmu ponownie zostałem posłem oraz obrano mnie marszałkiem sejmu.
W uznaniu zasług Jego Królewska Mość August IV uchonorował mnie Orderem Orła Białego i wyniusł do godności księcia Królestwa Polskiego. Otrzymałem również majątek ziemski Błędów oraz Zamek Oporów, który stał się odtąd moim domem a dzwi w nim są zawsze otwarte dla mych przyjaciół i gości.



 

Re: Ordynacja Oporowska

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 11 gru 2010, 15:27

Adam Brzezina Winiarski
Pan na Oporowie

W dbałości o swą siedzibę w Oporowie postanowiłem sprowadzić ekipę budowlaną i przeprowadzić remont zamku.
W ramach tych prac wymieniono poszycie dachu oraz nawierzchnię dziedzińca zamku, odnowiono wnętrza wszystkich sal i komnat a w części z nich, wymieniono okna. Uporządkowano równiez przyległy do zamku teren. Wyremontowano most prowadzacy na wyspę i oczyszczono jezioro. Poprawiono stan dróg i alejek w przyległym parku.

Obrazek
Podjazd i brama główna zamku

Obrazek
[size=1850 Wieża na tylnej ścianie zamku[/size]

Obrazek
Plan terenu przyległego do zamku

Wszystkie te prace przydały blasku i splendoru memu domowi, co widać już z oddali zbliżając się do Oporowa.



 

Re: Ordynacja Oporowska

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 11 gru 2010, 16:08

Wizyta Króla Jegomości w Oporowie
Tuż przed swą abdykacją zamek w Oporowie zaszczycił swą obecnością król August IV. Z tej okazji wydano ucztę a zamek ozdobiono jak można było najładniej. Na czas pobytu w Oporowie król i pozostali goście otrzymali jedno skrzydło zamku do swojej dyspozycji by im żadnych wygód nie brakowało.

Obrazek

Obrazek

Następnego dnia zorganizowano polowanie jako że Jego Królewska Mość poczuł atencję do rzemiosła myśliwskiego. Tak więć, król z panem zamku i całą resztą towarzystwa wybrali się na łowy w pobliskie knieje. Polowanie otworzył łowczy, odgrywając hejnał na zbiórkę, po czym odprawę uczyniono, rozprowadzono myśliwych i rozpoczęto nagonkę. Dla obstawy i bezpieczeństwa Jego Królewskiej Mości dwóch doświadczonych myśliwych przydzielono.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Koło południa dało się słyszeć pierwsze wystrzały których echo rozchodziło się po lasach. Zwierz jak tylko mógł umykał przed okiem myśliwych, chowając się w głębi niedostępnego lasu.
Tuż przed zmierzchem przy brzmieniu sygnału myśliwskiego zakończono polowanie i odbył się pokot.
Jego Królewska Mość pięknym strzałem jelenia położył. Nadto padły dwa dziki, dwie sarny i kilka sztuk mniejszej zwierzyny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy ognisku podsumowano polowanie i wszyscy udali się do zamek na uroczysty posiłek. Przy suto zastawionym stole w trunki i jadło biesiadne, gdzie królowała dziczyzna wszyscy bawili się do póżnych godzin wierzornych a popwiadaniom myśliwskim nie nyło końca.
Następnego dnia po śniadaniu Jego Królewska Mość podziękował gospodarzowi za gościnę i opuścił Oporów kierując się traktem w stronę Warszawy.



 

Re: Ordynacja Oporowska

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 11 gru 2010, 16:10

Adam Brzezina Winiarski

Dla wzbogacenia zwierza w Lasach Oporowskich sprowadziłem tu żubry i powierzyłem pieczę nad nimi memu łowczemu.
Liczę że przy dobrej opiece będą się czuły w tutejszych kniejach jak u siebie w puszczy.

Obrazek

Obrazek



 

Re: Ordynacja Oporowska

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 11 gru 2010, 16:12

Adam Brzezina Winiarski

Trofea myśliwskie zdobyte w trakcie polowań w lasach Oporowskich


Obrazek
Poroże jelenia

Obrazek
Szable i fajki odyńca



 

Re: Ordynacja Oporowska

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 11 gru 2010, 16:15

ORDYNACJA OPOROWSKA
Adam Brzezina Winiarski

Została utworzona Dekretem Królewskim podpisanym w dniu 24 października przez Jego Wysokość Augusta IV z Łaski Bożej Króla Polskiego, Wielkiego Księcia Litewskiegi, Księcia Rusi, Inflant etc. etc. etc. jako majorat i własność dziedziczna Adama księcia Brzeziny Winiarskiego, generała Wojsk Rzeczpospolitej.

Ordynacja Oporowska powiększona poprzez zakup wsi obecnie obejmuje 112,97 km2 z tego 10 844 hektary uzytków rolnych i 453 hektary lasów, 1 miasto i 33 wsie.
W skład Ordynacji wchodzą : Zamek w Oporowie, miasto Żychlin z przysiółkami Budyń oraz wsie : Oporów, Pobórz, Mnich, Szczyt, Karolew, Kurów, Łowiczówka, Świechów, Jastrzębia, Jurków, Sokołówek, Wola Prosperowa, Kamienna, Grotowice, Podgajew, Wólka, Golędzie, Stanisławów, Smogoszcz, Raj, Skarżynek, Skórzewa, Parcel, Pasieka, Sokołówek, Byszków, Zgoda, Drzewoszki, Franciszków, Pniewy, Dobrzelin, Brzeziny, Grabów.



 

Re: Ordynacja Oporowska

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 11 gru 2010, 16:16

Portret Ordynata Oporowskiego zamieszczony w sali rycerskiej na zamku
Adam Brzezina Winiarski

Obrazek



 

Re: Ordynacja Oporowska

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 11 gru 2010, 17:21

Adam Brzezina Winiarski
Postanowiłem na zamku w Oporowie otworzyć salę tradycji rycerskiej, która będzie upamiętniać chwałę i potęgę Rycerstwa Polskiego.

Obrazek
Zamkowa Sala Tradycji Rycerstwa Polskiego (Zbrojownia)



 

Re: Ordynacja Oporowska

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 11 gru 2010, 17:23

Adam Brzezina Winiarski
Postanowiłem na terenie Ordynacji Oporowskiej uruchomić produkcję materiałów bydowlanych. Dlatego też w Buszkowie otworzyłem cegielnię, która będzie
dostarczała materiały dla firny "Błędów". Zarówno budynki cegielni jak i sama cegielnia (wyrobiska) jest usytuowana pomiędzy wsią Buszków a Żychlinem.

Obrazek Cegielnia "Buszków"



 

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Majątki Karola Radziwiłła

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość