Strona 1 z 1

Majątki Ivana von Lichtenstein

PostNapisane: 08 lis 2014, 20:59
przez Ivan von Lichtenstein
Majątki Ivana von Lichtenstein.

Pałac pod Połtawą


Pałac pod Połtawą - siedziba Ivana von Lichtenstein w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, miejsce wypoczynku dla każdego członka rodu von Lichtenstein, centrum wszystkich majątków należących do pana Ivana. To własnie stąd zarządza się czterema pobliskimi wioskami, na których znajdują się folwarki. Miasto słynie z tolerancyjnego nastawienia do wszystkich religii chrześcijańskich - na jednej ulicy żyją tu katolicy, prawosławni i unici. W okolicach panuje podobne nastawienie.

Obrazek
Obrazek

Pałac Ivana von Lichtenstein


Twierdza Połtawa


Obrazek


Pierwsze wzmianki o mieście pojawiają się w 1174, gdy miasto przynależało do Rusi Kijowskiej. Od XIV wieku w Wielkim Księstwie Litewskim, od 1569 w Rzeczypospolitej (Koronie). W pierwszej połowie XVII wieku część zadnieprzańskich dóbr Wiśniowieckich. W 1648 zdobyta i zniszczona przez Kozaków, w 1654 przeszła w ręce Moskwy. Rzeczpospolita oficjalnie zrzekła się prawa do ziem na których leży Połtawa w 1667 r.
W dniu 8 lipca 1709 na zachód i północ od Połtawy miała miejsce decydująca bitwa (Bitwa pod Połtawą) w trakcie najazdu szwedzkiego na Rosję. Licząca 28 tys. żołnierzy szwedzka i kozacka armia została wówczas całkowicie rozbita przez liczącą ponad 60 tys. żołnierzy armię rosyjską. Tylko niewielkie oddziały wraz z królem Karolem XII przedostały się do Turcji. W 1802 miasto zostało stolicą guberni. W 1865 roku mieszkało w niej 665 katolików. W 1881 roku miasto liczyło 41 tys. mieszkańców.

Obrazek
Cerkiew prawosławna pod Połtawą


Kovalivka


Kovalivka - jedna z okolicznych wiosek, jest na niej osadzony folwark. Większość mieszkańców jest wyznania rzymskokatolickiego. Znajduje się tu kilka warsztatów kowalskich.

Obrazek
Kościół rzymskokatolicki w Kovalivce


Hrabynivka


Hrabynivka - wioska, jest na niej osadzony folwark. Większość mieszkańców zajmuje się rolą, brak tutaj rzemieślników.

Obrazek
Chłopska chata


Verkholy


Verkholy - wieś na której jest osadzony folwark. Jest jedną z najstarszych wsi w okolicy. Przeważa tu wyznanie unickie - grekokatolickie.

Obrazek
Cerkiew grekokatolicka w Verkholy


Sosnivka


Sosnivka - najmłodsza z tych czerech wiosek, jest na niej osadzony folwark. Znajdują się tu także kosztowne stajnie, w których umieszczone są piękne konie szlachcia Ivana von Vincis-Kazakova.

Obrazek

Klacz ze stajni w Sosnivce

Kołodije - folwark składający się z kilku wsi, na jego terenie najpopularniejszym zawodem jest zawód kołodzieja. Wyroby tutejszych rzemieślników są znane na całej Rusi.

Obrazek
Miejscowy kołodziej

Re: Majątki Ivana Dymitra von Vincis-Kazakova

PostNapisane: 04 lut 2015, 21:26
przez Ivan von Lichtenstein
CZEHRYŃ

Obrazek

Król Polski Zygmunt III Waza osobistym przywilejem wydanym 1 maja 1589 zezwolił Aleksandrowi Wiśniowieckiemu założyć miasto i zbudować zamek na pustym uroczysku zwanym Czehryń. Zamek stojący na wysokiej i skalistej górze nad Tiasminą oblegany był w 1593 przez zbuntowanych Kozaków pod wodzą Kosińskiego, który zginął, nie zdobywając zamku. W latach 1649-1657 starostą na zamek był Bohdan Chmielnicki, który go umocnił, opatrzył wszelkim uzbrojeniem, nazwoziwszy armat z Kudaku i z innych twierdz. W podziemiach twierdzy około 1653 pułkownik kozacki Jakow Parchomenko ukrył ogromny skarb zdobyty przez rabunki w Polsce. W 1664 nastąpiło ponowne umocnienie zamku przez Czarneckiego i Sobieskiego. W 2014 roku zamek przeszedł w posiadanie Ivana Dymitra von Vincis-Kazakova, który rozbudował go do rangi twierdzy.

Obrazek
Cerkiew w Czehryniu

Nieopodal Czehrynia znajduje się także
FOLWARK CZEHRYŃ

Składa się on z sześciu wsi. Większość mieszkańców jest wyznania prawosławnego, reszta to unici bądź katolicy. W imieniu właściciela wsi rządzi tu jeden z Rusinów, Iwan z Kudaku, który jest bardzo sprawiedliwym zarządcą.

Obrazek
Chłopi z Czehrynia.

Re: Majątki Ivana Dymitra von Vincis-Kazakova

PostNapisane: 15 kwi 2015, 21:07
przez Ivan von Lichtenstein
Ivan von Lichtenstein, otrzymawszy list od Króla przypomniał sobie że jutro ma go ugościć z swych latyfundiach magnackich. Szybko rozpoczął przygotowania, a służba goniła we wszystkie strony. Udało się nawet Ivanowi zaprosić na spotkanie jednego z atamanów z dalekiej Siczy, razem z jego pułkiem. Co prawda, często Kozacy prowadzili wojny z Rzeczpospolitą, lecz obecny okres pokoju spowodował przyjaźń wielu ruskich magnatów z Kozakami.
Obrazek

Re: Majątki Ivana Dymitra von Vincis-Kazakova

PostNapisane: 16 kwi 2015, 18:39
przez Ivan von Lichtenstein

Gdy Jego Królewska Mość Marek Paweł I wjeżdżał całym swym orszakiem królewskim do Połtawy, oddziały Kozaków Zaporoskich zagrali na instrumentach które przywieźli ze sobą. Grali długo, przez pół godziny, po czym gospodarz w kosztownych strojach powitał serdecznie Króla.
- Dziś odpoczniecie, Królu. Gołym okiem widać że podróż bardzo was zmęczyła. Jutro rozpoczniemy obchód po wsiach i budynkach obronnych.

Po tych słowach przed Królem ukląkł ataman i podarował mu zdobiony kozacki łuk, w podarku.
Obrazek

Re: Majątki Ivana Dymitra von Vincis-Kazakova

PostNapisane: 16 kwi 2015, 21:09
przez Henryk Mikołaj Hrychowicz
Późnym wieczorem pod Połtawę ściągnął również pan Hrychowicz ze swoja chorągwią pancerną i za zgodą Imć Pana Ivana Dymitra von Vincis-Kazakova rozłożył się obozem.

Obrazek

Re: Majątki Ivana Dymitra von Vincis-Kazakova

PostNapisane: 16 kwi 2015, 22:46
przez Marek Wiktorowicz
Dziękujemy, Panie Sekretarzu, za wyrozumiałość. Jutro pozostajemy do Waszej dyspozycji :)

Re: Majątki Ivana Dymitra von Vincis-Kazakova

PostNapisane: 17 kwi 2015, 05:50
przez Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat
Chorągiew pod dowództwem pana Wereszczyńskiego do Połtawy dotarła. Husarze znużeni długą jazdą rozbili obóz niedaleko wojsk Pana Hrychowicza i udali się na spoczynek.

Obrazek

Re: Majątki Ivana Dymitra von Vincis-Kazakova

PostNapisane: 17 kwi 2015, 18:47
przez Ivan von Lichtenstein
Tuż po przebudzeniu się, Król spożył uroczysty posiłek w otoczeniu gospodarza oraz jego zaufanych służących. Około południa ze stajni w Verkholy przybyli stajenni, prowadząc dwa piękne bachmaty.
- Królu! Zechcecie udać się ze mną na skromną przejażdżkę po włościach? - zapytał gospodarz.
- Niech będzie!

Udali się więc najpierw w kierunku twierdzy Połtawa. Zbudowana została w 2014 roku, na polecenia Ivana von Lichtensteina.
- Jest to jedna z najbardziej na wschód wysuniętych twierdz, więc ciągle grozi nam Rosja. Z Kozakami mam pokojowe stosunki - wyjaśnił Sekretarz Wielki.
Król skinął głową i zaczął się rozglądać po fortyfikacji.
- Niestrzeżona ona zupełnie, aż przykro patrzeć! - stwierdził.
- Królu! Twierdza ta jest w chwili obecnej obsadzona przez Kozaków Zaporoskich. Ichniejsze pułki są wyspecjalizowane w szybkości, zwinności oraz niewidzialności. Proszę wytężyć wzrok, a na pewno zobaczycie ich włócznie.
- Ano, coś widać.

Obrazek

Twierdza w Połtawie

Po zwiedzeniu fortyfikacji, Król i gospodarz udali się o godzinie 16:00 na obchód po folwarkach.

Re: Majątki Ivana Dymitra von Vincis-Kazakova

PostNapisane: 18 kwi 2015, 22:17
przez Ivan von Lichtenstein
Następnego dnia, gospodarz oraz Król pogrążeni w modlitwie znajdowali się w kościele rzymskokatolickim w Kovalivce - jednej ze wsi w Połtawie. W modlitwie uczestniczyli także Kozacy, którzy wyjątkowo zamiast do cerkwi przybyli do kościoła, by towarzyszyć Królowi jak najdłużej. Po modlitwie, z okazji wyjazdu Króla chłopi zaczęli znosić do dworku beczki z piwem i winem. Gdy gospodarz z Królem przybyli na miejsce, wszystko było już gotowe. Uczta trwała do rana następnego dnia, a pełno na niej było różnorakiego mięsa oraz napitków. Przywieziono także szczególnie drogie egzotyczne potrawy z Al Rajnu, oraz wypróbowano najnowszych napitków sprowadzonych z restauracji Gelloni i Starosarmacji, które przebyły długą i kosztowną drogę z Księstwa Sarmacji.

Obrazek

Re: Majątki Ivana Dymitra von Vincis-Kazakova

PostNapisane: 20 kwi 2015, 12:52
przez Marek Wiktorowicz
Mości Panie Sekretarzu,

jeszcze dziś w gościnie pozostaniemy i jutro rankiem udamy się dalej.