Bal Koronacyjny

Dwór Jego Królewskiej Mości

Bal Koronacyjny

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 15 sty 2017, 19:30

Na Zamku Królewskim rozpoczyna się bal koronacyjny. Król zasiadł na podwyższeniu, pozdrawiając gości tańczących w takt Poloneza Koronacyjnego Władysława IV. Wokół, pod ścianami, stoją suto zastawione stoły, niemal uginające się pod jadłem i napitkami.

Obrazek

Gdy na salę balowa przybywa Jego Ekscelencja Prymas, Kanclerz Rzeczpospolitej oraz Hetman Wielki, Król powstaje, prosi o ciszę i przemawia:

Wasza Eminencjo, Wasze Ekscelencje, Czcigodni Goście, Mości Panowie Szlachta

Dziękujemy Wam wszystkim za przybycie na ceremonię naszej koronacji. W szczególności nasze podziękowania kierujemy do Jego Eminencji Prymasa. Jesteśmy pełni uznania za jego obecność i zaangażowanie w czasie bezkrólewia, jak i potem, podczas elekcji.

Wielką radość sprawił nam dzisiejszy dzień, w którem przyszło nam stanąć jako monarcha Najjaśniejszej Rzeczpospolitej pośród tak znamienitej szlachty Korony i Litwy. Mości Panowie, to dzięki Wam Rzeczpospolita jest kwitnącym ogrodem na Vaarlandzie. Wasz wysiłek, który to sprawił wielce cenimy. Pokładamy też nadzieję, co i za naszego panowanie nie będziecie szczędzić czasu i sił by pomnażać wielkość i chwałę Rzeczpospolitej.
Na koniec pragnę z serca podziękować wszystkim zaangażowanym w dzisiejsza uroczystość naszej koronacji i nie pozostawić tegoż trudu bez nagrody, przyznając Jego Eminencji Prymasowi Ksaweremu van Berdenowi, Wielmożnemu Panu Stanisławowi von Tauerowi oraz Imć Panu Jackowi Ostrogskiemu Radziwiłłowi,
Order Monarchii II klasy.





Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 3417
Dołączył(a): 15 sty 2015, 08:12
Lokalizacja: Halicz
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)

Re: Bal Koronacyjny

Postprzez Ksawery van Berden » 15 sty 2017, 19:44

<Po przemówieniu Jego Królewskiej Mości w sali rozbrzmiały brawa i wiwaty na cześć nowego Monarchy. Radości zebranych nie było granic. Wnet, zasiadając pierwej obok Jego Królewskiej Mości kardynał van Berden wstał od stołu. W sali lada moment zrobiło się cicho na widok purpurata, zaś sam Prymas przemówił do zgromadzonych: >


Wasza Królewska Mość,
Najjaśniejszy Panie!


Wielkim zaszczytem było dla mnie móc spełniać należycie swoją rolę, zyskując uznanie w oczach Waszej Wysokości. Przeto dziś, w dniu tak zacnym, nie pozostaje nic innego, jak radować się z całego serca, że Rzecząpospolitą przez kolejne miesiące rządzić będzie zaprawiony w politycznym rynsztunku Włodarz, nieprzeciętny żołnierz a, i co najważniejsze, zasłużony Obywatel!

Dziękuję niezmiernie Waszej Wysokości za przyznane odznaczenie. To bodaj pierwsze, otrzymane z rąk kogo innego, aniżeli Ojca Świętego. Serdeczne Bóg zapłać!

Zarówno Waszej Królewskiej Mości, jak i wszystkim na uroczystościach Zgromadzonym, udzielamy arcypasterskiego błogosławieństwa, in nomine Patris † et Filii † et Spiritus Sancti †. Jednocześnie ogłaszamy dyspensę na terytorium Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa i wszelkich ziem przynależnych od wszelkich postów na czas siedmiu dniu. W radosnym momencie, niechaj każdy raduje się ilekroć sił ma w sobie!

Vivat Rex!
Vivat Nicholaus I!
/-/ prof. Ksawery kardynał van Berden

Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 135
Dołączył(a): 27 gru 2015, 22:41
Lokalizacja: Stolica Apostolska
Medale: 2
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Stopień: Chorąży
Wykształcenie: wyższe

Re: Bal Koronacyjny

Postprzez Maurycy Orański » 15 sty 2017, 20:04

Vivat!
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3763
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Bal Koronacyjny

Postprzez Sebastian von Tauer » 15 sty 2017, 20:35

Vivat Rex!

Za pozwoleniem Waszej Wysokości, czyż nie należałoby zamiast mnie odznaczyć syna mego, Stanisława? On to mistrzem ceremonii był, a ja żadnej roli w koronacji nie miałem.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Bal Koronacyjny

Postprzez Stanisław von Tauer » 15 sty 2017, 20:36

Zaraz po gromkich wiwatach przybył na bal stolnik łęczycki Stanisław von Tauer który także zaczął wiwatować i puścił się w tany z jedną z dam z królewskiego fraucymeru.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Bal Koronacyjny

Postprzez Stanisław von Tauer » 15 sty 2017, 20:38

Dziękuję ojcze, ale mnie to nie uraziło bo jako mistrz ceremonii ledwo kilka kwestii wypowiedział em a później na realną mszę zwiewać musiałem, a ponadto długo po jej zakończeniu na forum nie zaglądałem.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Bal Koronacyjny

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 15 sty 2017, 20:39

Sebastian von Tauer napisał(a):Vivat Rex!
Za pozwoleniem Waszej Wysokości, czyż nie należałoby zamiast mnie odznaczyć syna mego, Stanisława?


Wasza Wielmożność, takoż stanęło. :)



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 3417
Dołączył(a): 15 sty 2015, 08:12
Lokalizacja: Halicz
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)

Re: Bal Koronacyjny

Postprzez Stanisław von Tauer » 15 sty 2017, 20:42

Oj tam, oj tam, wszak to samk nazwisko mamy i podobne imiona, król,nie pierwszy myli nas dwóch, pinadto zarówno dekret jak i oświadczenie poprawił, więc jeszcze raz mówię: żadnejurazy nie żywię.

Powtórzę piękne słowa pana Mateusza von Wolfensztajn, który tak mi,odpowiedział, gdy mu chciałem order nadać:
Dla mnie odznaczenia to zaledwie kawałek metalu z paskiem sukna. Ja cenię sobie zwiększanie potęgi i znaczenia Zakonu Naszego, jego stabilność, majętność i siła są dla mnie największą nagrodą.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Bal Koronacyjny

Postprzez Maurycy Orański » 15 sty 2017, 20:45

A ja tylko podziękuje za ten zaszczyt któregom niegodny. :oops:
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3763
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Bal Koronacyjny

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 15 sty 2017, 21:17

Skromność Waść Panów utwierdza mnie w przekonaniu, com dobrze uczynił przyznając te wyróżnienie. :)

Tymczasem, Mości Panowie wznoszę toast za pomyślność Rzeczpospolitej !

Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 3417
Dołączył(a): 15 sty 2015, 08:12
Lokalizacja: Halicz
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Dwór Królewski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości