Wizyta Jej Najjaśniejszej Imperatorki Aleksandry Izabeli I

Dwór Jego Królewskiej Mości

Wizyta Jej Najjaśniejszej Imperatorki Aleksandry Izabeli I

Postprzez Taddeo von Hippogriff-Piccolomini » 17 mar 2021, 14:28


Wizyta Jej Najjaśniejszej Imperatorki Aleksandry Izabeli I


W południe 17 marca pod Pałacem Królewskim zatrzymał się Dwór Brodryjski na czele z Jej Najjaśniejszą Imperatorką Aleksandrą Izabelą I będącą gościem króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy Jana V Orańskiego. Po wymianie uścisków powitalnych i pozdrowień JKMość Jan V zaprowadził JNI do saloniku przyjęć, gdzie czekali już Jaśnie Wielmożni Sebastian von Tauer, Kanclerz oraz Arcybiskup Tadeusz.
(~) Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Pan na Żywcu



Miecznik
Miecznik
 
Posty: 415
Dołączył(a): 05 lip 2019, 21:28
Medale: 2
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 68034442
Wykształcenie: magister net

Re: Wizyta Jej Najjaśniejszej Imperatorki Aleksandry Izabeli

Postprzez Aleksandra Dostojewska » 17 mar 2021, 20:05

Adres powitalny do Króla Jegomości, Panów i Dam tejże sławnej Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego

Wasza Królewska Miłość,
Eminencje i Ekscelencje,

Jest dla mnie niewymownym zaszczytem i chlubą, iż swą pierwszą wizytę zagraniczną po restauracji Najjaśniejszego Imperium Brodryjskiego mogę złożyć w tak sławnym z czynów swych Cór i Synów Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim. Z podziwem spoglądam na Majestat Waszej korony, Wasza Miłość. Korony, którą dźwigacie na swej najdostojniejszej i chwalebnej skroni... Lecz nie złoto i drogie kamienie są prawdziwą koroną tegoż Narodu i Państwa, nie wawrzyny, berła i trony Jego chlubą, lecz Wy, Wasza Miłość! Dla tej Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Jesteście Ojcem, a dla nas osobliwie Przyjacielem i Bohaterem, który przed laty utrzymał istnienie naszego Państwa i zaprowadził pokój w Narodzie Brodryjskim, za co dozgonne dzięki Wam składa i kocha serdecznie każde brodryjskie serce. Radością przejmuje mnie też widok mych sławnych Potomków i dziedziców krwi imperialnej, którzy żywot swój wiodą pod niebem Polski i Litwy. Choć pozostają z dala od Ojczyzny Ich Przodków, to są Jej prawdziwym kwiatem i chlubą Domu Dostojewskich.

Drodzy Przyjaciele! Ufam, że wizyta moja w Państwie Waszym pozwoli jeszcze ściślej zjednoczyć nas we wzajemnej przyjaźni, wydając słodkie owoce dla Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, Imperium Brodryjskiego, Vaarlandu i całego Pollinu.

Niech Najwyższy błogosławi Rzeczpospolitą!
Imperatorowa Caryca i Pani Macierzysta Najjaśniejszego Carstwa Brodryjskiego, Caryca Rosyji, Królowa Noklezji, Wielka Księżna Bałamucji, Wielka Księżna Czuwacji, Księżna Rusi Batawskiej, Pani na Sankt Aleksandrovie, Tytularna Królowa Bialenii, etc., etc.,

Minister Spraw Zagranicznych Związku Republik Brodryjskich



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 21
Dołączył(a): 25 lis 2020, 23:24
Stopień: Chorąży
Wykształcenie: Profesor

Re: Wizyta Jej Najjaśniejszej Imperatorki Aleksandry Izabeli

Postprzez Wilhelm Orański » 18 mar 2021, 09:42

Wasza Carska Mość,

wielce rad jestem z Waszej wizyty w naszym państwie. Radość tę potęguje fakt, iż jest to pierwsza wizyta zagraniczna, jaką Wasza Miłość odbywa, co jest niezwykłym podkreśleniem relacji, jakie panują pomiędzy naszymi Narodami. Wierzę, że te relacje przełożą się na jakość naszych stosunków, tym bardziej, że Brodria planuje powołać swą państwowość na kontynencie vaarlandzkim, gdzie państwa historyczne są w sposób szczególny porządane.

Śledzimy poczynania, które zmierzają do wypracowania podstaw Waszej państwowości i kibicujemy im z całego serca. Wierzymy, że już wkrótce możliwe będzie posiadanie przez Was własnego forum, na którym Brodria będzie kwitnąć, aż stanie się jednym z najpiękniejszych kwiatów Vaarlandu.

Wiedzcie, że w bratnim narodzie polskim i litewskim macie podporę. Zawsze służymy Wam pomocą, doświadczeniem i radą. Kiedy tylko zapragniecie, możecie skorzystać z naszej gościnności. Już dzisiaj zapraszam Waszą Carską Mość wraz z Waszym Dworem na wieczorną ucztę na Zamku Królewskim, wydaną specjalnie na Waszą cześć.
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Wizyta Jej Najjaśniejszej Imperatorki Aleksandry Izabeli

Postprzez Aleksandra Dostojewska » 18 mar 2021, 15:37

Wasza Wysokość!

Nie ma słów, które mogłyby oddać moją wdzięczność i radość za tak miłe przyjęcie mnie w Waszym Państwie, a mego Kraju na ziemi vaarlandzkiej. Ufam, że współpraca między naszymi monarchiami rozkwitnie braterską miłością, promieniejąc nie tylko na ten prześwietny Kontynent, ale i cały Pollin.

Jako podarek dla Waszej Miłości i Sławnych Narodów Rzeczypospolitej, składam akt fundacyjny stolicy mego Hrabstwa Corella w Toskanii, Miasta San Giovanni, co po polsku oznacza Święty Jan, a nazwanego na cześć Waszej Miłości Świętego Patrona, któremu w tymże Mieście wzniosę kościół główny.

AKT FUNDACYJNY


My, Aleksandra Izabella I Caryca Imperatorka Najjaśniejszego Carstwa Brodryjskiego, Królowa Bałamucji, Rosyji, Ostii, Noklezji, Hrabina tegoż Hrabstwa Korelskiego, Baronessa Empolii etc... ku czci Świętego Jana Chrzciciela, a osobliwie na chwałę Króla Jego Mości na ten czas polskiego Jana V, fundujemy Miasto Stołeczne w tymże Hrabstwie Korelskim, które odtąd i na wieki nazwane będzię Świętym Janem, a w mowie włoskiej dobrych poddanych naszych San Giovanni in Corella. Temuż Miastu wszelkie przywileje i wolności, podług prawa wielkoksiążęcego toskańskiego w odpowiednim czasie nadane będą.

Aleksandra Izabella I
Imperatorowa Caryca i Pani Macierzysta Najjaśniejszego Carstwa Brodryjskiego, Caryca Rosyji, Królowa Noklezji, Wielka Księżna Bałamucji, Wielka Księżna Czuwacji, Księżna Rusi Batawskiej, Pani na Sankt Aleksandrovie, Tytularna Królowa Bialenii, etc., etc.,

Minister Spraw Zagranicznych Związku Republik Brodryjskich



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 21
Dołączył(a): 25 lis 2020, 23:24
Stopień: Chorąży
Wykształcenie: Profesor

Re: Wizyta Jej Najjaśniejszej Imperatorki Aleksandry Izabeli

Postprzez Taddeo von Hippogriff-Piccolomini » 18 mar 2021, 17:43

Po rozmowie w saloniku Jego Królewskiej Mości udano się na Ucztę w Zamku Królewskim.
(~) Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Pan na Żywcu



Miecznik
Miecznik
 
Posty: 415
Dołączył(a): 05 lip 2019, 21:28
Medale: 2
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 68034442
Wykształcenie: magister net

Re: Wizyta Jej Najjaśniejszej Imperatorki Aleksandry Izabeli

Postprzez Wilhelm Orański » 18 mar 2021, 22:17

Obrazek

U C Z T A

na cześć Jej Carskiej Mości

Aleksandry Izabeli I


Wieczorem, gdy słońce chyliło się już ku zachodowi, a księżyc objął panowanie nad firmamentem, na Zamku Królewskim rozpoczęła się uczta na cześć Jej Carskiej Mości Aleksandry Izabeli I. Do Sali Balowej przybyli najznamienitsi przedstawiciele obu Dworów - polskiego oraz brodryjskiego. Wśród nich nie zabrakło szlachty i mieszczan warszawskich, którzy również zaszczycili swoją obecnością wszystkich zebranych. Pomieszczenie przystrojono w rodowe herby obu familii - Orańskich i Dostojewskich. W powietrzu unosił się zapach najurodniejszego kwiecia, którego pąki i kwiaty zwisały z metalowych, kutych w krakowskich kuźniach, stojaków. Czerwony dywan, po którym stąpali goście, a który prowadził wprost do Sali Balowej, przeszywany był złotą, grubą nicią.

Pod bogato malowanymi ścianami ustawiono ciężkie, drewniane stoły, przykryte aż do ziemi białymi, lśniącymi obrusami. Uginały się one od potraw, które przygotowano na dzisiejszy wieczór. Dużym zainteresowaniem obdarzano lubelską prażuchę, ale też najdelikatniej przyrządzone jesiotry, węgorze i szczupaki. Wśród zup największym uznaniem cieszył się żur. Na deser podano grzanki posypane cukrem, rumienione na rożnie. Wszystko podane było na tradycyjnych, glinianych talerzach, charakterystycznych dla okresu Wielkiego Postu.




Około godziny 20 zabrzmiały trąby, oznajmiające, iż zaraz na Salę wejdą Jej Carska Mość Aleksandra Izabela I oraz Jego Królewska Mość Jan V. Tak też niechybnie się stało. Zgromadzeni goście utworzyli szpaler przez środek pomieszczenia, tak iż monarchowie przeszli przez całą Salę i usiedli na specjalnym podwyższeniu. Nad ich głowami znajdował się baldachim, wyszywany w białe orły i litewską Pogoń.

Zanim zaczęto spożywać posiłek, Jego Królewska Mość Jan V wstał i wygłosił krótką przemowę:

Wasza Carska Mość,
Ekscelencje,
Drodzy a Zacni,


raz jeszcze pragnę wyrazić radość, jaką współdzielę dzisiaj z wszystkimi mieszkańcami naszej Rzeczypospolitej. To niezwykłe spoglądać na umacnianie się stosunków pomiędzy naszymi Narodami. Wierzę, że w przyszłości będą one kwitnąć i doprowadzą do współpracy, która stanie się wzorem dla wielu państw.
Wasza Miłość, prezent który dzisiaj otrzymałem z Waszej woli niezwykle mnie wzruszył. Nigdy nie spodziewałem się, iże na toskańskiej ziemi jakiekolwiek miasto będzie nosiło moje królewskie imię. Nie spodziewałem się, że stanie się ono nawet stolicą hrabstwa, znajdującego się pod władzą Waszej Łaskawości. Przyjmuję ten dar jako niezwykły, ponadprzeciętny akt przyjaźni wobec narodu polskiego i litewskiego, za który z serca, w imieniu własnym i wszystkich mieszkańców, dziękuję.
W żaden sposób niepodobna dorównać wadze Waszego podarku. Skoro ni słowa, ni żaden gest nie jest w stanie wyrazić uznania, niechaj symbolicznie uczyni to podarek, który przygotowałem dla Waszej Wysokości. Oto duży garnitur biżuterii, wykonany z kości słoniowej i malachitu. W jego skład wchodzi diadem, naszyjnik, kolczyki i brosza. Został on wykonany na specjalne zamówienie, jako pamiątka niniejszej wizyty przez najdoskonalszych jubilerów z Nowej Kurlandii. Jest to wersja letnia, przeznaczona do noszenia przy gorącej pogodzie, stąd postawiono na lekkość wykonania. Kwiatowy ornament to nic innego jak bomaree, kwiaty rosnące w San Alberto. W malachitach uwieczniono z kolei podobiznę Waszej Miłości i Waszego ukochanego Małżonka, są też herby Orańskich i Dostojewskich, a także niektóre sceny, dobitnie dowodzące Waszej erudycji i rozwagi.
Niechaj ten podarek będzie pamiątką dzisiejszej wizyty i nieustającym zaproszeniem, aby w każdej wolnej chwili odwiedzić przyjazne Wam ziemie polskie i litewskie.


Obrazek


To rzekłszy, Król Jegomość usiadł na tronie, zaś giermek podał podarek. Uczta trwała nadal, do późnych godzin wieczornych. W Sali Balowej znajdowali się również grajkowie, którzy wykonywali różne utwory, towarzyszące długim rozmowom, układom i planom, których dzisiejszego wieczoru nie brakowało.

Tuż po godzinie 21 otwarto drzwi prowadzące do ogrodów, aby każdy mógł odpocząć przy plusku wody w fontannach, czy też ostatnim dzisiejszego dnia świergocie ptaków. Niewątpliwie chwile te umilało takoż bogate kwiecie, porastające królewskie ogrody.


Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Wizyta Jej Najjaśniejszej Imperatorki Aleksandry Izabeli

Postprzez Aleksandra Dostojewska » 21 mar 2021, 16:43

Wasza Wysokość,

Najmocniej dziękuję za tak wspaniałe dary i wyrazy życzliwości. Jestem zaszczycona. Mam też przyjemność zaprosić Wasz Majestat w najbliższą sobotę, tj. 27 marca br. na uroczystość fundacyjną Miasta San Giovanni w Corella. Liczę, że Wasza Miłość uczyni mi ten honor i przybędzie do Toskanii. Poniżej przekazuję list skierowany do Waszej Mości od Wielkiego Księcia Toskańskiego, JE Aurelio de Medici y Zep.

Wasza Królewska Mość,

ostatnie lata i miesiące były trudne dla relacji między mną, moją rodziną i Toskanią a Waszą Królewską Mością. I choć większość tych spraw nie jest z natury publiczna, warto szukać okazji, które łączą nawet po tak głębokich podziałach. Utworzenie San Giovanni, miasta Waszego imienia na toskańskiej ziemi, to wspaniała i symboliczna okazja. Wspólnie z Jej Cesarską Mością uznaliśmy, iż tak wymowna okoliczność wymaga wzniosłego i uroczystego przebiegu. Byłbym niezwykle rad i zaszczycony, gdyby raczył Wasza Królewska Mość odwiedzić Hrabstwo Corella i uczestniczyć w tradycyjnym przecięciu wstęgi u bram miasta. Następnie odbyłaby się wielka uczta, przy której - daj Boże - zażegnalibyśmy nie tyle dawne spory, co urazy. Zapraszam też do wspólnej modlitwy w katedrze Santa Maria del Fiore.
Z pewnością byłby to również wspaniały początek działalności tego zacnego miasta, które stałoby się niekwestionowanym symbolem zgody i rodzącej się (daj Boże) współpracy między Rzeczpospolitą a Toskanią.
Toskania bardzo zmieniła się od czasu Waszej ostatniej wizyty, zwłaszcza od momentu uzyskania niepodległości. Mam nadzieję, że wizyta na tych ziemiach przywoła w Waszej Królewskiej Mości najlepsze wspomnienia z dawnych lat.
Jeśli wyrazi Wasza Królewska Mość wolę przyjęcia zaproszenia, ustalimy dogodny termin.
Składam w Wasze ręce ten list, o którego przekazanie poprosiłem Jej Cesarską Wysokość Aleksandrę Izabelę i za co jestem jej niezmiernie wdzięczny. Raz jeszcze serdecznie zapraszam do Wielkiego Księstwa Toskanii!

Cum debita reverentia,
Aurelio Lorenzo Carlo de Medici y Zep
Imperatorowa Caryca i Pani Macierzysta Najjaśniejszego Carstwa Brodryjskiego, Caryca Rosyji, Królowa Noklezji, Wielka Księżna Bałamucji, Wielka Księżna Czuwacji, Księżna Rusi Batawskiej, Pani na Sankt Aleksandrovie, Tytularna Królowa Bialenii, etc., etc.,

Minister Spraw Zagranicznych Związku Republik Brodryjskich



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 21
Dołączył(a): 25 lis 2020, 23:24
Stopień: Chorąży
Wykształcenie: Profesor

Re: Wizyta Jej Najjaśniejszej Imperatorki Aleksandry Izabeli

Postprzez Wilhelm Orański » 22 mar 2021, 10:25

Wasza Carska Mość,
dziękuję za przekazanie listu. Czy członkowie Waszego korowodu w drodze powrotnej byliby radzi dostarczyć Jego Arcykatolickiej i Wielkoksiążęcej Mości moją odpowiedź na tenże list, który postaram się jeszcze dzisiaj sporządził i opieczętować?
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Wizyta Jej Najjaśniejszej Imperatorki Aleksandry Izabeli

Postprzez Aleksandra Dostojewska » 22 mar 2021, 10:31

Wasza Miłość! Z wielką radością to uczynimy.
Imperatorowa Caryca i Pani Macierzysta Najjaśniejszego Carstwa Brodryjskiego, Caryca Rosyji, Królowa Noklezji, Wielka Księżna Bałamucji, Wielka Księżna Czuwacji, Księżna Rusi Batawskiej, Pani na Sankt Aleksandrovie, Tytularna Królowa Bialenii, etc., etc.,

Minister Spraw Zagranicznych Związku Republik Brodryjskich



Avatar użytkownika
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 21
Dołączył(a): 25 lis 2020, 23:24
Stopień: Chorąży
Wykształcenie: Profesor

Re: Wizyta Jej Najjaśniejszej Imperatorki Aleksandry Izabeli

Postprzez Wilhelm Orański » 23 mar 2021, 20:53

Wasza Carska Mość,
dziękuję za tę wielką przysługę. Otrzymałem informację, iż moja odpowiedź została wręczona odpowiedniej osobie z Waszego dworu do przekazania. Spieszę również prosić, aby poinformowano mnie, gdy list zostanie doręczony do adresata.

Z rewerencją,
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Dwór Królewski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron