Bal koronacyjny JKM Michała V i Beaty Adrianny Zep

Dwór Jego Królewskiej Mości

Re: Bal koronacyjny JKM Michała V i Beaty Adrianny Zep

Postprzez Helwetyk » 06 sty 2022, 13:21

(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 94
Dołączył(a): 04 lut 2020, 12:57
Lokalizacja: Nowy Brzeg
Medale: 2
Ord Przyjaźni i Współpracy II (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1)
Wykształcenie: prof. inż. net.

Re: Bal koronacyjny JKM Michała V i Beaty Adrianny Zep

Postprzez Heinz-Werner Grüner » 06 sty 2022, 15:18

Do Warszawy po cieżkich perturbacjach w podróży dotarł i Heinz-Werner Grüner. Ledwie z konia zeskoczył i zdążył na uroczystości na zamku...
Heinz-Werner Grüner

Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 800
Dołączył(a): 18 lip 2020, 12:16
Medale: 2
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Chorąży

Re: Bal koronacyjny JKM Michała V i Beaty Adrianny Zep

Postprzez Ametyst Faradobus » 06 sty 2022, 15:55

Zawsze się zastanawiałem, dlaczego u Was koronacje i tak dalej są w tym ładnym mieście, a sejmy, dwór i faktyczną stolicę macie na wsi.
PROCESOR DOKTÓR NAUK NET. MAGISTER
Ametyst z rodu Faradobusów

Król Hirschbergii i Weerlandu, Prezydent Republiki Bialeńskiej

Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 177
Dołączył(a): 02 mar 2015, 18:21
Medale: 1
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1)
Gadu-Gadu: 28373368
Skype: ametyst.faradobus
Wykształcenie: UH

Re: Bal koronacyjny JKM Michała V i Beaty Adrianny Zep

Postprzez Maurycy Orański » 06 sty 2022, 16:08

Wasza Królewska Mość,
W imieniu ludu Cesarstwa Rzymian oraz własnym, pragnę przekazać wyrazy przyjaźni gratulację z okazji Waszej koronacji. Niech Król Królów którego wysłannikiem staliście się w tym obrzędzie błogosław Wam i prowadzi Wasz abyście poprowadzili państwa swoje i lud ku szczęściu i potędze. Przesyłam również dar-miecz poświęcony przy grobie świętego Jerzego. Niech wstawiennictwo patrona rycerstwa Wspomaga Waszą Prawowierną Mość we wszystkich zmaganiach związanych z noszeniem Korony Chrobrego


Obrazek
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3764
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Bal koronacyjny JKM Michała V i Beaty Adrianny Zep

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 06 sty 2022, 22:39

Obrazek

Wasza Królewska Mość
Oto prezent od Zakonu Templariuszy
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Ordynat Prusko-Pomorski

Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 3471
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 20
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Hetman Polny Litewski

Re: Bal koronacyjny JKM Michała V i Beaty Adrianny Zep

Postprzez Taddeo von Hippogriff-Piccolomini » 07 sty 2022, 12:28

Heinz-Werner Grüner napisał(a):Do Warszawy po cieżkich perturbacjach w podróży dotarł i Heinz-Werner Grüner. Ledwie z konia zeskoczył i zdążył na uroczystości na zamku...


Całkiem przypadkiem gdy Tadeusz przybył, złożył życzenia JKMości znalazł się koło przyjaciela zaczepiając go uśmiechem i gadką, przepraszając za nieodbieranie listów...
(~) Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Pan na Żywcu



Miecznik
Miecznik
 
Posty: 415
Dołączył(a): 05 lip 2019, 21:28
Medale: 2
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 68034442
Wykształcenie: magister net

Re: Bal koronacyjny JKM Michała V i Beaty Adrianny Zep

Postprzez Heinz-Werner Grüner » 07 sty 2022, 19:03

Taddeo von Hippogriff-Piccolomini napisał(a):
Heinz-Werner Grüner napisał(a):Do Warszawy po cieżkich perturbacjach w podróży dotarł i Heinz-Werner Grüner. Ledwie z konia zeskoczył i zdążył na uroczystości na zamku...


Całkiem przypadkiem gdy Tadeusz przybył, złożył życzenia JKMości znalazł się koło przyjaciela zaczepiając go uśmiechem i gadką, przepraszając za nieodbieranie listów...

A! Witaj! - Początkowo nie uwierzywszy w to kogo widzi... - Co u Ciebie stary brachu?! Ileż to czasu minęło od naszego ostatniego spotkania? - Heinz próbował w głowie doszukać się konkretnej daty, ale z mimiki twarzy jasno dało sie odczytać, że nie pamięta.
Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja do pogadania, tymczasem wybacz, chciałem Herr Michało, tfuu... Imć Królowi Michałowi, złożyć gratulacje i prezent przekazać... - to powiedziawszy poklepał Herr Taddeo po ramieniu, rzucił raz jeszcze uśmiech w jego stronę i oddalił się w stronę, gdzie zasiadał król Michał, według kolejności piątym zwany.

-Wasza Królewska Mość, - zaczął doniośle, ale w swoim zwyczaju, dość nieśmiało -
Mości Przyjacielu Mój Drogi, ale i stron moich rodzinnych, takoż witam ponownie Waszą Królewską Mość, tym razem już przybywszy z podarkiem niewielkim.
Widzę, że goście tu z niesamowitymi świecidełkami, z koniami jucznymi, i innymi takie przybyli, by hołd nowemu Królowi Rzplitej złożyć i z nim radować się chwilą gdy koronę po raz pierwszy na swe lico założył. Tako i ja jestem...
By nie przedłużać, pokłon przed Twym obliczem składam życząc Waszej Królewskiej Mości by w zdrowiu, a i w sprawiedliwości i szczerym oddaniu narodom Rzeczpospolitej Obojga Narodów mógł swoją posługę czynić. Przeto na ręce Wasze, Miłościwy Przyjacielu przekazuję ten oto prezent.


Grüner wyciągnął z dokument i przekazał do rąk własnych Jego Królewskiej Mości.

Warszawa, dnia 7 stycznia 2022r.(1922r.)


Akt

Nadania Ziemskich Dóbr


Ja, Heinz-Werner Grüner, obywatel austro-węgierski, przekazuje własność do dóbr ziemskich Szany, zlokalizowanych w Monarchii Austro-Węgierskiej, Jego Królewskiej Mości z nadania Michałowi V (z urodzenia Michałowi Franciszkowi Lubomirskiemu-Lisewiczowi).

Podpisano,
Obrazek


Dokument przekazuję z najwiekszą radością, a gdyby Wasza Królewska Mość zapomniał gdzie owe ziemie się znajdują to na mapie wskazuje.
Heinz-Werner Grüner

Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 800
Dołączył(a): 18 lip 2020, 12:16
Medale: 2
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Chorąży

Re: Bal koronacyjny JKM Michała V i Beaty Adrianny Zep

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 07 sty 2022, 20:26

Gdy spożyto pierwszy posiłek, nadszedł czas na dworskie tańce. Muzykanci zaczęli przygrywać, zaś król wraz z królową jako pierwsi zaczęli tańczyć. Chwilę później przyłączyli się do nich inni. I tak mijały kolejne chwile. Muzykanci grali muzykę różnych kompozytorów, także polskich. Oto kilka utworów spośród tych, które grali:












Czcigodny Namiestniku,
Serdecznie dziękujemy za ten list gratulacyjny! W najbliższym czasie postaramy się na niego odpowiedzieć, tymczasem zapraszam do wspólnego świętowania!




Maurycy Orański napisał(a):
Wasza Królewska Mość,
W imieniu ludu Cesarstwa Rzymian oraz własnym, pragnę przekazać wyrazy przyjaźni gratulację z okazji Waszej koronacji. Niech Król Królów którego wysłannikiem staliście się w tym obrzędzie błogosław Wam i prowadzi Wasz abyście poprowadzili państwa swoje i lud ku szczęściu i potędze. Przesyłam również dar-miecz poświęcony przy grobie świętego Jerzego. Niech wstawiennictwo patrona rycerstwa Wspomaga Waszą Prawowierną Mość we wszystkich zmaganiach związanych z noszeniem Korony Chrobrego


Obrazek


Wasza Królewska Mość,
Mości Panie,

Bardzo dziękujemy za gratulacje i życzenia, jak i ten cenny dar. Miecz umieszczę w godnym miejscu w kaplicy zamkowej na Zamku Królewskim na Wawelu i będzie mógł być używany jako miecz ceremonialny i paradny. A w razie konieczności niech służy obronie Rzeczypospolitej. Bardzo dziękujemy, jak i życzymy Cesarstwu Rzymian, Królestwu Jerozolimskiemu i innym państwom z nimi związanym, i ich mieszkańcom wszelakiej pomyślności, i wszystkiego dobrego. Waszej Królewskiej Mości życzę błogosławieństwa Bożego i wszelkiego dobra. Proszę także przekazać Basileusowi nasze serdeczne pozdrowienia i życzenia. Niech zaś wzajemne relacje między naszymi Państwami i Narodami się zacieśniają i niech współpraca między nimi będzie owocna.


Aleksander Trzaska-Chojnacki napisał(a):Obrazek

Wasza Królewska Mość
Oto prezent od Zakonu Templariuszy


Wasza Wysokość, Wielki Mistrzu,

Bardzo dziękujemy za ten dar. Życzymy Wam wszelkiego dobra, a nade wszystko wszelkich łask Bożych w realnym życiu. Wszystkiego dobrego!


Wilhelm Orański napisał(a):
Wasza Królewska Mość,
proszę przyjąć moje najszczersze gratulacji z okazji koronacji. Życzę, aby Wasze panowanie obfitowało w szereg sukcesów i historycznych dokonań. Oby nigdy nie zabrakło Wam siły i pomysłów, które uczynią Rzplitą jeszcze silniejszą.
W darze przynoszę, wykonany w San Alberto, w Nowej Kurlandii, podnóżek królewski. Niechaj przypomina, że naszą ojczyznę zamieszkuje wiele narodów, a o każdy należy troszczyć się w równym stopniu.
Vivat Król! Vivat Rzeczpospolita!


Obrazek


Mości Panie,

Bardzo dziękujemy za gratulacje i życzenia, jak i ten egzotyczny dar. Będziemy pamiętać także o tych narodach, które zamieszkują Nową Kurlandię. Jeśli czas i możliwości nam pozwolą, chcielibyśmy za naszego panowania odwiedzić tę zamorską prowincję. Bardzo dziękujemy, życzymy wszystkiego dobrego.




Krzysztof Windsor napisał(a):Wasza Królewska Mość,
Proszę przyjąć moje gratulacje raz jeszcze.
W darze przynoszę przedmioty do kaplicy które z pewnością posłużą w modlitwie.

XVI wieczny złoty krzyż.



Oraz srebrny ołtarzyk z obrazem Matko Bożej.


Wasza Ekscelencjo,

Bardzo dziękujemy za gratulacje, jak i przyniesione przez Was piękne i drogocenne dary. Umieszczę je w godnym miejscu w kaplicy Zamku Królewskiego w Warszawie. Niech służą pobożności ludzkiej i wzmocnieniu więzi z Bogiem. Z kolei my raz jeszcze dziękujemy Waszej Ekscelencji za przeprowadzenie celebracji i koronacji naszej, i naszej v-żony, jak i za wszelką pomoc, jaką przy tym okazaliście. Wszystkiego dobrego. Z Panem Bogiem.



Heinz-Werner Grüner napisał(a):Do Warszawy po cieżkich perturbacjach w podróży dotarł i Heinz-Werner Grüner. Ledwie z konia zeskoczył i zdążył na uroczystości na zamku...


Cieszy mnie, że dotarliście pomimo problemów z dojazdem. :)



Ametyst Faradobus napisał(a):Zawsze się zastanawiałem, dlaczego u Was koronacje i tak dalej są w tym ładnym mieście, a sejmy, dwór i faktyczną stolicę macie na wsi.

Wasza Królewska Mość,

Nie taka to wieś, jednak istotnie zdaje się, że Kraków i Wawel w pewnym sensie są zaniedbane przez kolejnych królów. Może można by w jakiś sposób i w pewnym stopniu to kiedyś zmienić.




Taddeo von Hippogriff-Piccolomini napisał(a):
Heinz-Werner Grüner napisał(a):Do Warszawy po cieżkich perturbacjach w podróży dotarł i Heinz-Werner Grüner. Ledwie z konia zeskoczył i zdążył na uroczystości na zamku...


Całkiem przypadkiem gdy Tadeusz przybył, złożył życzenia JKMości znalazł się koło przyjaciela zaczepiając go uśmiechem i gadką, przepraszając za nieodbieranie listów...


Król, ujrzawszy biskupa Tadeusza, uradował się i zawołał:
— Witaj, Przyjacielu!
Gdy ten złożył mu życzenia, król serdecznie mu podziękował i zaprosił do świętowania. Widział potem, że biskup Tadeusz zaczął rozmowę z Imć Zielonym, z niemiecka Grünerem zwanym i stwierdził, że chętnie by z nimi wkrótce porozmawiał.






Heinz-Werner Grüner napisał(a):
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini napisał(a):
Heinz-Werner Grüner napisał(a):Do Warszawy po cieżkich perturbacjach w podróży dotarł i Heinz-Werner Grüner. Ledwie z konia zeskoczył i zdążył na uroczystości na zamku...


Całkiem przypadkiem gdy Tadeusz przybył, złożył życzenia JKMości znalazł się koło przyjaciela zaczepiając go uśmiechem i gadką, przepraszając za nieodbieranie listów...

A! Witaj! - Początkowo nie uwierzywszy w to kogo widzi... - Co u Ciebie stary brachu?! Ileż to czasu minęło od naszego ostatniego spotkania? - Heinz próbował w głowie doszukać się konkretnej daty, ale z mimiki twarzy jasno dało sie odczytać, że nie pamięta.
Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja do pogadania, tymczasem wybacz, chciałem Herr Michało, tfuu... Imć Królowi Michałowi, złożyć gratulacje i prezent przekazać... - to powiedziawszy poklepał Herr Taddeo po ramieniu, rzucił raz jeszcze uśmiech w jego stronę i oddalił się w stronę, gdzie zasiadał król Michał, według kolejności piątym zwany.

-Wasza Królewska Mość, - zaczął doniośle, ale w swoim zwyczaju, dość nieśmiało -
Mości Przyjacielu Mój Drogi, ale i stron moich rodzinnych, takoż witam ponownie Waszą Królewską Mość, tym razem już przybywszy z podarkiem niewielkim.
Widzę, że goście tu z niesamowitymi świecidełkami, z koniami jucznymi, i innymi takie przybyli, by hołd nowemu Królowi Rzplitej złożyć i z nim radować się chwilą gdy koronę po raz pierwszy na swe lico założył. Tako i ja jestem...
By nie przedłużać, pokłon przed Twym obliczem składam życząc Waszej Królewskiej Mości by w zdrowiu, a i w sprawiedliwości i szczerym oddaniu narodom Rzeczpospolitej Obojga Narodów mógł swoją posługę czynić. Przeto na ręce Wasze, Miłościwy Przyjacielu przekazuję ten oto prezent.


Grüner wyciągnął z dokument i przekazał do rąk własnych Jego Królewskiej Mości.

Warszawa, dnia 7 stycznia 2022r.(1922r.)


Akt

Nadania Ziemskich Dóbr


Ja, Heinz-Werner Grüner, obywatel austro-węgierski, przekazuje własność do dóbr ziemskich Szany, zlokalizowanych w Monarchii Austro-Węgierskiej, Jego Królewskiej Mości z nadania Michałowi V (z urodzenia Michałowi Franciszkowi Lubomirskiemu-Lisewiczowi).

Podpisano,
Obrazek


Dokument przekazuję z najwiekszą radością, a gdyby Wasza Królewska Mość zapomniał gdzie owe ziemie się znajdują to na mapie wskazuje.


Król Jegomość z radością powitał Pana Grünera, który tym razem wyglądał lepiej i radośniej niż w momencie, gdy wreszcie dotarł do Warszawy.
— Witamy Mości Pana serdecznie! Drogi Przyjacielu, cieszy mnie Wasza obecność na tej uroczystości.
Bardzo dziękuję za gratulacje i życzenia, Mości Panie Henryku!

Następnie, gdy ten wręczył mu dokument, Król się wielce zadziwił rodzajem prezentu i tym, do kogo wcześniej należał, i przemówił:
— Mości Panie,
Bardzo dziękujemy za ten dar. Nie jest to podarek niewielki, jakeście wcześniej rzekli. Nie spodziewałem się, że otrzymam majątek, który był wcześniej Pańską własnością, jak i nie spodziewałem się, że zmieni właściciela w ogóle. W każdym razie bardzo dziękuję za ten dar i nie omieszkam nawiedzić swej nowej własności, gdy będę miał taką możliwość. Przy tym zaznaczam, że nie proszę Was o opuszczenie posiadłości. Jeśli zaś tylko zechcecie, możecie go nawiedzać, na przykład letniskowo. Jeszcze raz dziękuję. Życzę Wam wszystkiego dobrego i zapraszam do świętowania.

To rzekłszy, król zawołał biskupa Tadeusza i zachęcił go do wspólnej wraz z panem Heinzem rozmowy.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Bal koronacyjny JKM Michała V i Beaty Adrianny Zep

Postprzez Filip I Gryf » 07 sty 2022, 22:20

Filipek po długiej podróży w dzikie rejony mikroświata, wracając do swojej ukochanej Ojczyzny zatrzymał się w jednej z oberży na granicy Rzeczpospolitej. Gdy dotarła do niego wieść o zbliżającym się balu JKM Michała V i Beaty Adrianny Zep nie mógł wyjść z zachwytu. Rzadko można wziąć udział w koronacji monarchy oraz jego współmałżonka. Filipek wspomniał na swoj dzień, kiedy to bez kobiety przy boku obejmował jeden z największych zaszczytów... (ale to opowieść na inne czasy).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak każdy szanujący się gość z zagranicy Filip stanął przed Zamkiem Królewskim wśród zgromadzonego tłumu, który przyszedł świętować i wznosić modły za JKM Michała V i jego Królową. Filip obserował stojących obok siebie mieszczan, pomniejszą szlachtę, która nie mogła się dopchać do drzwi warszawskiego Zamku. Nagle drzwi się otwarły, a z nich wyszedł posłaniec. Przecisnął się przez tłum i rzekł:


- JKM pragnie zaprosić JKW do sali balowej. Uprasza się o zachowanie należnej RON-owi etykiety dworskiej. Zapraszam za mną!

Filipek stwierdził, że takiej szansy przegapić nie może. Na szczęście JKM nie był dla niego osobą nieznaną. Ucieszył się na myśl o dobrze spędzonej nocy po tak długim czasie.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kiedy Filip wszedł do sali balowej domyślił się, że impreza jest już dawno po etapie rozwoju. Zmieszane spojrzenia pod wpływem najlepszych trunków dopadły niejednego gościa. Jednakże wzrok JKM był pewny, widać było, kto jest gospodarzem wydarzenia. Filip nie podszedł jednak od razu do monarchy. Szybkim krokiem skierował się w stronę swojego brata, Tadka...


- Co Ty tutaj robisz? Wybacz, retoryczne pytanie. Słuchaj sprawa jest. Wróciłem z dalekich realiozowych krain i nie jestem prsygotowany kompletnie na takie spektakularne wydarzenie, jakim niewątpliwie jest bal koronacyjny. Potrzebuję na cito podarku, który będzie wyrazem uznania dla JKM. Taddeo skombinuj dla mnie *cicho mówi mu do ucha, tak żeby nikt nie słyszał*.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kiedy wszystko było już gotowe Filipek zakręcił się wokół miejsca, gdzie powinien znajdować sie Król Jegomość. Gdy go ujrzał rozradował się wielce i wnet przemówił.

Wasza Królewska Mość,

Cieszę się, że mogę być tu razem ze wszystkimi gośćmi świętować koronację pary szlacheckiej. W tym dniu cały mikroświat składa dary i najlepsze życzenia. Kimże byłbym, gdybym nie uczynił podobnie?

WKM życzę wytrwałości w realizacji celów, które przyczynią się dobru Rzeczpospolitej, odwagi do podejmowania trudnych decyzji, cierpliwości do państwowych urzędników, nieustannej miłości do poddanych oraz świętego żywota. Aby za wzorem poprzednich koronowanych głów zapisać się na kartach mikroświata...

Z tej okazji pragnę podarować drobne upominki. Najlepszy deser pod v-słońcem - figa z makiem! Cudowne właściwości tegoż deseru znane są od najdawniejszych lat. Jednakże tylko równi herosom zacne persony mogą poznać smak owocowej ambrozji...

Na dokładkę pragnę ofiarować ten kielich Nie jest to jednak kielich przeznaczony do mszy, lecz do spożywania wszelkiego rodzaju trunków. Oby kielich ten sie WKM przysłużył i przypominał o gościnności, którą szczyci się Zamek Królewski...


Obrazek


Obrazek
(-) Filip I Gryf

Profil w Sarmacji



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 53
Dołączył(a): 19 mar 2019, 19:36
Gadu-Gadu: 67831896

Re: Bal koronacyjny JKM Michała V i Beaty Adrianny Zep

Postprzez Heinz-Werner Grüner » 08 sty 2022, 15:23

Michał V napisał(a):Król Jegomość z radością powitał Pana Grünera, który tym razem wyglądał lepiej i radośniej niż w momencie, gdy wreszcie dotarł do Warszawy.
— Witamy Mości Pana serdecznie! Drogi Przyjacielu, cieszy mnie Wasza obecność na tej uroczystości.
Bardzo dziękuję za gratulacje i życzenia, Mości Panie Henryku!

Następnie, gdy ten wręczył mu dokument, Król się wielce zadziwił rodzajem prezentu i tym, do kogo wcześniej należał, i przemówił:
— Mości Panie,
Bardzo dziękujemy za ten dar. Nie jest to podarek niewielki, jakeście wcześniej rzekli. Nie spodziewałem się, że otrzymam majątek, który był wcześniej Pańską własnością, jak i nie spodziewałem się, że zmieni właściciela w ogóle. W każdym razie bardzo dziękuję za ten dar i nie omieszkam nawiedzić swej nowej własności, gdy będę miał taką możliwość. Przy tym zaznaczam, że nie proszę Was o opuszczenie posiadłości. Jeśli zaś tylko zechcecie, możecie go nawiedzać, na przykład letniskowo. Jeszcze raz dziękuję. Życzę Wam wszystkiego dobrego i zapraszam do świętowania.

To rzekłszy, król zawołał biskupa Tadeusza i zachęcił go do wspólnej wraz z panem Heinzem rozmowy.


-W Szanach szczęścia jam nie zastał, a i czasu by tam sprawnie gospodarzyć jakoś niewiele było. Ciągle mnie gdzieś gnało, jakem tylko się tam zjawiał. Może Waszej Miłości, Przyjacielu Drogi, służyć będzie lepiej. Nie omieszkam skorzystać z zaproszenia, jak tylko chęć mnie takowa najdzie. Tymczasem na mnie czas, panny do obtańcowania czekają! Mości Tadeuszu, również nie próżnuj, a na pogadanki jeszcze się czas znajdzie! - to powiedziawszy słonił się przed królem i w kierunku Tadeusza po czym sprężyście ruszył w tan z pierwszą napotkaną panną.
Heinz-Werner Grüner

Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 800
Dołączył(a): 18 lip 2020, 12:16
Medale: 2
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Chorąży

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Dwór Królewski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron