Wieści z Janowca

Wieści z Janowca

Postprzez Henryk Horoch » 17 lut 2013, 20:51

Dzisiaj na zamku w Janowcu zmarł hetman wielki Henryk książę Horoch. Po południu hetman nagle zasłabł i mimo pomocy i opieki lekarskiej tuż przed godziną dziewiętnastą zmarł w swej komnacie nie odzyskawszy przytomności.

Wasza Królewska Mość
Mości Panie, Waszmość Panowie
Moi Przyjaciele

Jak jest, wszyscy zapewne widzą. Moja aktywność jest znikoma. Praca i obowiązki realne ograniczają czas który mogę poświecić Rzeczpospolitej niemal do zera. Sytuacja ta trwa już czas jakiś i w najbliższych miesiącach nie ma żadnych możliwości by uległa zmianie. Stąd też podjąłem decyzję o odejściu ze świata wirtualnego. Czynię to ze smutkiem, bo może zabrzmi to głupio, ale związałem się z tym krajem emocjonalnie. Wielu przyjaciół tu zostawiam i kawałek swego serca. Dbajcie zatem o Rzeczpospolitą i nie pozwólcie jej zginąć. Mam też nadzieję, iż mój syn będzie podtrzymywał tradycję rodu Horochów, służąc Rzeczpospolitej.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2325
Dołączył(a): 02 gru 2010, 17:03
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Wojska (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)

Re: Wieści z Janowca

Postprzez Michał apo Zep » 17 lut 2013, 22:50

Odszedł wielki człowiek i wielki patriota. Do prawdy nie ma słów, które w pełni zobrazowały by gorycz i smutek jakie odczuwam. W ostatnich dniach miałem zaszczyt gościć w Janowcu, lecz nie sądziłem, że będzie to moje ostatnie spotkanie z człowiekiem, którego tak dalece ceniłem i szanowałem.
Pan Hetman wielokrotnie swoją postawą udowadniał bezgraniczne oddanie Rzeczypospolitej, które było ponad wszelkimi wartościami. Z lwią odwagą bronił granic naszej prześwietnej Ojczyzny. Jako szlachetny rycerz wielokrotnie dowodził swych cnót męstwa, odwagi, siły.

Spoczywaj w pokoju, mężny Sarmato!
(-) Michał apo Zep
Książę Surmenii



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 902
Dołączył(a): 25 gru 2011, 05:22
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 3
Order Virtuti Militari II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Wykształcenie: wyższe

Re: Wieści z Janowca

Postprzez Marek Wiktorowicz » 17 lut 2013, 23:05

Również i ja jestem niezmiernie zasmucony tymi wieściami. Odszedł Lew Rzeczypospolitej, wielki wódz przede wszystkim, polityk i patriota. Niechaj syn zmarłego przyjmie moje najszczersze kondolencje.
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Wieści z Janowca

Postprzez Karol Radziwiłł » 18 lut 2013, 00:41

Nieopisany smutek ogarnął moje serce, gdy doszła do mnie ta wiadomość. W takiej chwili aż brak słów, łzy mimowolnie cisną się do oczu. Rzeczpospolita utraciła swego oddanego Syna, niezastąpionego wodza, cieszącego się ogromnym poważaniem obywatela, wielkiego człowieka. Bez wątpienia jest to niepowetowana strata.

Henryku, jesteś i będziesz dla nas wszystkich niedoścignionym wzorem. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

Requiescant in pace!


Niecodziennie odchodzi od nas tak wielki człowiek. W związku z tym zostanie ogłoszona żałoba narodowa w całej Rzeczypospolitej.
(-) Karol Radziwiłł
Książę na Oporowie i Niedzicy

Obrazek




Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1136
Dołączył(a): 18 sie 2011, 19:47
Medale: 6
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1)
Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gadu-Gadu: 37427777

Re: Wieści z Janowca

Postprzez Michał apo Zep » 18 lut 2013, 01:47

Wasza Miłość,
Wnoszę o pośmiertne nadanie księciu Henrykowi Orderu Virtuti Militari I klasy.
(-) Michał apo Zep
Książę Surmenii



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 902
Dołączył(a): 25 gru 2011, 05:22
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 3
Order Virtuti Militari II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Wykształcenie: wyższe

Re: Wieści z Janowca

Postprzez ks. Otto Kent » 18 lut 2013, 11:36

Odszedł od nas człowiek, który był jednym z filarów naszej ojczyzny. Serce moje przepełnione jest żałobą i smutkiem. Będzie nam go wszystkim bardzo brakować....
Cześć jego pamięci!
Chciałbym złożyć synowi zmarłemu najszczersze kondolencje.

Obrazek



 

Re: Wieści z Janowca

Postprzez Pius IV » 18 lut 2013, 13:08

Obrazek



Jego Królewska Wysokość
kardynał Franciszek Ferdynand arcyksiążę von Habsburg-Lothringen Radziwiłł
król senior Rzeczpospolitej Obojga Narodów

do

Jego Książęcej Mości
Maksymiliana księcia Horocha



Wasza Książęca Mość,

Mając na uwadze ostatnie wydarzenia, postanowiliśmy spisać niniejszy list, który jako rękojmię rzetelności i prawości Ojca Waszego nadsyłamy - wraz z wyrazami szczerych kondolencji. Z przykrością przyjęliśmy wieść o śmierci znamienitego księcia Horocha, który z dawien dawna wiernie stał przy królewskim tronie i trudem swym w znojach działał na chwałę Sztandarów Najjaśniejszej Matki - Rzeczypospolitej. Pamiętamy dzień, w którym znamienity książę przybył do Rzeczypospolitej, rozpoczynał swą działalność i edukację w żołnierskim fechtunku. Długie miesiące działalności u boku znamienitego poprzednika Naszego - Iwo diuka Gorewicza, a późniejszego Jerzego II, doprowadziły Jego Książęcą Mość do niebywałej wprawy i doskonałości w tym, co czynił. Książę Horoch był zarówno kontynuatorem, jak i wybitnym współtwórcą polityki militarnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Działalność jego doprowadziła stan naszej armii do niebywałej wprawy, uporządkowania i jednolitej całości. Jednakże nie tylko na płaszczyźnie militarnej Ojciec Wasz dokonał niebywałych zasług. Pamiętamy jego znamienitą działalność w Akademii Rycerskiej, później na Katedrze Wojskowości Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także i na rozmaitych płaszczyznach kulturowych. W obecnej sytuacji, jako najstarszy Rzeczypospolitej obywatel, mamy możliwość wystawienia obiektywnej oceny działań Waszego Ojca, która równa jest celującej i z pewnością bardzo długo pozostanie w pamięci Obywateli Naszej Ojczyzny.

Z chwilą ogłoszenia Naszej królewskiej emerytury, dziękowaliśmy Jego Książęcej Mości Henrykowi Horochowi za jego działalność i wytrwałość przy Naszym boku. Uznaliśmy jednakże konieczność powtórzenia wszelkich zapewnień o uznaniu i docenieniu wartości, które przekazał Książę Horoch kolejnym pokoleniom. Przeto dziękujemy już najpewniej ostatni raz za lata wiernej służby i rażące oddanie, ale także - i przede wszystkim - za lata niezachwianej przyjaźni, która łączyła Nas z Waszym Ojcem. Jesteśmy wielce radzi, że nosicie Mości Książę Maksymilianie nazwisko Waszego Ojca, które najpewniej z honorem wybrzmiewać będzie jeszcze długie lata na kartach historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dziękujemy ostatni raz księciu Horochowi, łącząc zarazem głęboką nadzieję na kontynuację jego misji przez Waszą Wysokość. Zapewniamy, że każdą Waszą inicjatywę, Mości Książę, w imię przyjaźni łączącej polskich Habsburgów z Horochami - starać się będziemy popierać każdego dnia i o każdej godzinie tak długo, jak długo pozwolą Nam na to Nasze siły, w imię Boże.

Kończąc już, przesyłamy wyrazy apostolskiego pozdrowienia dla Waszej Książęcej Mości, zaś korzystając z okazji, łączymy Boże błogosławieństwo dla Waszej Wysokości, rodu Horochów i wszystkich Obywateli Rzeczypospolitej Obojga Narodów, in nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti.


Apostolskim błogosławieństwem,

(-) kardynał Franciszek Ferdynand arcyksiążę von Habsburg

Obrazek


Dano w Stolicy Apostolskiej, u Świętego Pawła, dnia osiemnastego, miesiąca lutego, Roku Pańskiego Dwutysięcznego Trzynastego, za pontyfikatu Ojca Świętego Aleksandra III.
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Wieści z Janowca

Postprzez Maksymilian Horoch » 18 lut 2013, 13:42

Dziękuję, z serca dziękuję za te wszystkie dobre słowa. Są one pociechą dla mego serca i ukojeniem bólu po stracie ojca. Odejście Księcia Hetmana jest dla Rzeczpospolitej wielką stratą, ale dla mnie i rodu naszego to jeszcze boleśniejsze wydarzenie. Ojciec mój był wielkim człowiekiem, niebywałej dobroci i szlachetności serca. Do końca wiernym synem Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Nawet w połowie nie podołam go zastąpić, ale pamięć o nim zgasnąć nigdy nie pozwolę.
(-) Maksymilian książę Horoch
Kanclerz Królestwa Agurii
Generał major Wojsk Rzeczpospolitej


Obrazek
Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 135
Dołączył(a): 16 paź 2012, 13:06
Wykształcenie: średnie

Re: Wieści z Janowca

Postprzez Cesare de Medici » 18 lut 2013, 19:02

Pomimo, że znałem Księcia Horocha tylko ze swojej posługi biskupiej w RON, zauważyłem, że był to wspaniały człowiek, który prawdziwie poświęcał się swemu krajowi. Do końca służył Rzeczypospolitej.

Requiescat in pace...
(-) Sanctitas Vestra Pius III
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae, etc.



Gość zagraniczny
 
Posty: 102
Dołączył(a): 05 lip 2012, 15:11
Wykształcenie: wyższe

Re: Wieści z Janowca

Postprzez Maksymilian Horoch » 02 mar 2013, 13:57

Michał apo Zep napisał(a):Wasza Miłość,
Wnoszę o pośmiertne nadanie księciu Henrykowi Orderu Virtuti Militari I klasy.


Z serca dziękuję Waszej królewskiej Mości za przychylne rozpatrzenie przełożonego wniosku o pośmiertne nadanie memu ojcu Orderu Virtuti Militarii. Dziękuję też Jego Książęcej Mości Michałowi apo Zeppowi, za złożenie tego wniosku. Przyznane odznaczenie jest uhonorowaniem całego życia księcia hetmana Horocha.
(-) Maksymilian książę Horoch
Kanclerz Królestwa Agurii
Generał major Wojsk Rzeczpospolitej


Obrazek
Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 135
Dołączył(a): 16 paź 2012, 13:06
Wykształcenie: średnie


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Państwowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron