Niedziela 17.11.2013 Wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej

Niedziela 17.11.2013 Wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej

Postprzez Wawrzyniec Medycejski » 17 lis 2013, 15:08

Memoria Elisabeth Hungariae


Obrazek


Gotycki obraz św. Elżbiety Węgierskiej, dar Katedry Santa Maria del Fiore w Florencji dla Katedry Wawelskiej w Krakowie.


Obrazek


Wielmożni Panowie, Drodzy Bracia i Siostry.
Na wstępie chciałbym wspomnieć wydarzenia dnia wczorajszego, które swym oddźwiękiem obiegły całą Rzeczpospolitą. Otóż dnia 15 listopada AD 2013, abdykował Król Karol Józef, monarcha słynący z rozwagi, spokoju i wyrozumiałości, monarcha dobry i pełen szacunku dla chrześcijańskich tradycji Rzeczypospolitej Obojga Nardów. Króla Karola, kościół wspominać będzie jako dobroczyńcę oraz odnowiciele tradycji, który swą postawą wykazał męstwo w ratowaniu podupadającej ojczyzny. Jeszcze raz jako Prymas Rzeczypospolitej pragnę z całego serca podziękować Królowi Seniorowi za całokształt Jego panowania. Wielmożni Panowie stoi przed nami ciężkie zadanie a mianowicie, po zakończeniu sejmu elekcyjnego musimy zrobić wszystko by razem uzdrowić Matkę Naszą Rzeczpospolitą. Dlatego wierzymy, że z całych sił, jak jeden mąż będziemy wspierać nowo obranego Króla w odbudowie państwa. Tak dopomóż Bóg w Trójcy Jedyny.

Obrazek

Obrazek

Wspomnienie św. Świętej Elżbiety Węgierskiej

Drodzy Bracia i Siostry!


W dzisiejszą niedzielę wspominamy świętą kościoła katolickiego Elżbietę Węgierską znaną też jako Elżbietą z Turyngii. Święta Elżbieta Węgierska urodziła się jako trzecie dziecko Króla Węgier Andrzeja II z dynastii Arpadów oraz Gertrudy z Meran (siostry św. Jadwigi Śląskiej i Agnieszki królowej Francji, żony Króla Filipa II Augusta).

W wieku czterech lat została zaręczona z Ludwikiem IV, synem Hermana , hrabiego-palatyna saskiego i landgrafa Turyngii. Od razu po zaręczynach udała się do Turyngii by zamieszkać ze swym przyszłym małżonkiem, zamieszkała na zamku w Wartburgu. Ślub młodej pary odbył się dopiero po dziesięciu latach, gdy Elżbieta miała zaledwie czternaście lat. W kolejnych latach Elżbieta urodziła swojemu mężowi troje dzieci: Hermana, Zofię, Gertrudę. Po sześciu latach jej mąż Ludwik IV zmarł podczas wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej.

Po śmierci męża Elżbieta popadła w niełaskę i została odsunięta od życia dworskiego przez regenta Henryka Raspe, który sprawował rządy w imieniu jej małoletniego syna. Przeniosła się do Marburga, gdzie od 1228 roku jako tercjarka franciszkańska (członkini III Zakonu św. Franciszka, dla osób świeckich) opiekowała się chorymi i ubogimi. Ufundowała dwa szpitale: w mieście Gotha i w Wartburgu, w którym pracowała do końca życia, wykonując w nim wszystkie prace.

Zmarła z przepracowania i wyczerpania w wieku zaledwie 24 lat, 17 listopada 1231 roku. Pochowana została w Marburgu. Kanonizowana wkrótce po śmierci w 1235 roku przez papieża Grzegorza IX.

Kult św. Elżbiety najszybciej rozwinął się w zakonach franciszkańskich, gdyż była jedną z pierwszych tercjarek w Europie. Jej kult propagowały również zakony rycerskie oraz cystersi i dominikanie. Dzięki ogromnej popularności samej Świętej kult ten rozszerzył się niemal po całej Europie. Najwięcej kościołów, kaplic i obrazów poświęcono jej w Niemczech, Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii oraz w Polsce.


/-/ Wawrzyniec Piotr I Medycejski
Prymas Rzeczpospolitej Obojga Narodów,
arcybiskup metropolita gnieźnieński, biskup wileński
Wawrzyniec Piotr Medycejski



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 154
Dołączył(a): 11 gru 2010, 21:05
Medale: 2
Order Zasługi RON IV (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Państwowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość