Statut Wielkiego Ksiestwa Litewskiego

Statut Wielkiego Ksiestwa Litewskiego

Postprzez Jerzy Iwo Radziwiłł » 04 gru 2010, 21:22

STATUT WIELKIEGO KSIĘSTWA LITWY.

Rozdział 1 „Wstęp”
1. Przez organy władzy Wielkiego Księstwa Litwy rozumie się: Wielkiego Księcia- Namiestnika z ramienia Monarchy oraz Radę Bojarów.
2. Przez organy władzy Rzeczypospolitej Korony i Litwy rozumie się: Króla Rzeczypospolitej, Kanclerza Rzeczypospolitej, Ministrów, Sejm Rzeczypospolitej, Sąd Królewski.

Rozdział 2 „Wielkie Księstwo Litewskie”.
1. Wielkie Księstwo Litewskie jest integralną częścią Rzeczypospolitej Korony i Litwy, wszelkie prawa i postanowienia organów władzy Wielkiego Księstwa Litwy muszą być zgodne z prawem Rzeczypospolitej Korony i Litwy ,wszelkie sprzeczne prawa Wielkiego Księstwa Litwy z prawem Rzeczypospolitej Korony i Litwy nie posiadają mocy prawnej.
2. Stolicą Wielkiego Księstwa Litwy jest Książęce Miasto Wilno.
3. Walutą obowiązującą na terenie Wielkiego Księstwa Litwy jest denar polski, który dzieli się na sto grzywien (1 DPL= 100 gr)
4. Flagę i herb Wielkiego Księstwa Litwy przedstawiono w Załączniku nr 1.

Rozdział 3 „Kompetencje Wielkiego Księcia Litwy”.
1. Wielkim Księciem Litwy jest tylko Król Rzeczypospolitej Korony i Litwy, ma on jednak prawo mianować lub odwoływać swego zarządcę na terenie Wielkiego Księstwa Litwy spośród szlachty Rzeczypospolitej zgpdnie z prawem przewidzianym w Konstytucji.
2. Wielki Książę mianowany przez Monarchę ma następujące prawa i kompetencje:
- może nadawać obywatelstwo litewskie,
- nadzoruje pracę Rady Bojarów,
- zdaje na polecenie Monarchy, Kanclerza Rzeczypospolitej lub Marszałka Wielkiego raporty o stanie ziem litewskich,
- może wysnuć wniosek o nadanie orderu lub tytułu szlacheckiego obywatelowi litewskiemu Królowi,
- podpisuje uchwały samorządu terytorialnego,
- może wydawać dekrety dotyczące ziem litewskich, które nie godząc w prawo Rzeczypospolitej Korony i Litwy, wszelkie prawa wydane przez Wielkiego Księcia- Namiestnika z ramienia Monarchy niezgodne z prawem Rzeczypospolitej Korony i Litwy nie mają mocy prawnej.

Rozdział 4 „Samorząd terytorialny”.
1. Przez samorząd terytorialny rozumie się Radę Bojarów działającą na terenie Wielkiego Księstwa Litwy.
2. Radę Bojarów wybierają obywatele litewscy spośród obywateli litewskich, którzy w demokratycznych wyborach zgłosili swe kandydatury.
3. Wybory do Rady Bojarów rozpisuje w swym dekrecie Wielki Książę- Namiestnik z ramienia Monarchy, wyniki wyborów zatwierdza także Wielki Książe- Namiestnik z ramienia Monarchy w swym dekrecie. Zatwierdzenie wyników wyborów do Rady Bojarów przez Wielkiego Księcia- Namiestnika z ramienia Monarchy są równoważne z powołaniem Rady Bojarów.
4. Rada Bojarów wybierana jest co trzy miesiące w składzie 4 bojarów, obradom Rady przewodniczy Wielki Książę- Namiestnik z ramienia Monarchy.
5. Rada Bojarów ma prawo obradować i przyjmować uchwały nie godzące w prawo Rzeczypospolitej Korony i Litwy, wszelkie uchwały Rady Bojarów niezgodne z prawem Rzeczypospolitej Korony i Litwy nie posiadają mocy prawnej.
6. Wszelkie prawomocne uchwały i prawa Rady Bojarów mają moc prawną tylko i wyłącznie na terenie Wielkiego Księstwa Litwy.
7. Rada Bojarów przyjmuje uchwały większością 2/3 głosów, gdzie Wielki Książę- Namiestnik z ramienia Monarchy ma prawo głosu.

Rozdział 5 „Prawo”.
1. Wszelkie uchwały i prawa organów władzy Rzeczypospolitej Korony i Litwy posiadają moc prawną na terenie Wielkiego Księstwa Litwy i nie mogą podlegać zmianom przez Wielkiego Księcia- Namiestnika z ramienia Monarchy, ani przez Radę Bojarów.

Rozdział 6 „Zakończenie”
1. Statut Wielkiego Księstwa Litwy wchodzi w życie po podpisaniu przez Monarchę i Wielkiego Księcia Litwy- Namiestnika z ramienia Króla.
2. Zmiany w statucie może wprowadzić Sejm Rzeczypospolitej Korony i Litwy oraz Rada Bojarów po uprzedniej zgodzie Monarchy oraz Sejmu Rzeczypospolitej Korony i Litwy.

Załącznik nr 1

Obrazek



 

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Państwowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości