Słowianie

Re: Słowianie

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 16 maja 2016, 19:44

Chorwaci
Naród południowosłowiański, zamieszkujący głównie Chorwację oraz Bośnię i Hercegowinę. Chorwaci żyli w strefie, o którą rywalizowało Bizancjum i Frankowie. W czasach Karola Wielkiego zwierzchnictwo frankijskie nad częścią obszarów chorwackich zaowocowało przyjęciem przez ten lud chrztu w obrządku łacińskim. Zjednoczenie Chorwatów nastąpiło na początku X wieku, ale ich państwo już w drugiej połowie XI wieku zostało podporządkowane Węgrom.


Słoweńcy
Naród południowosłowiański, zamieszkujący głównie Słowenię. Osiadł tu w drugiej połowie VI wieku. W IX w. Słoweńcy stworzyli zależne od państwa frankońskiego księstwo, po jego likwidacji zostali wcieleni do państwa frankońskiego, następnie do państwa niemieckiego.
W procesie kształtowania kultury słoweńskiej ścierały się dwie tendencje: z jednej strony wpływy kultury niemieckiej i włoskiej, z drugiej — opór wobec presji obcej kultury, polegający na podkreślaniu i kultywowaniu słowiańskiej tożsamości.
Proces wyodrębniania się nowoczesnego narodu słoweńskiego, datowany na I połowę XIX w., przebiegał w opozycji do unifikującego Serbów i Chorwatów ruchu iliryjskiego oraz stanowił reakcję na zagrożenia germanizacyjne i italianizacyjne.
Rozwój cywilizacyjny spowodował zanik kultury tradycyjnej, zarówno materialnej, jak i duchowej, wyodrębniając kulturę słoweńską z kręgu południowosłowiańskiego i lokując ją w strefie środkowoeuropejskiej.


Serbowie
Naród południowosłowiański mieszkający głównie w Serbii, Chorwacji, Bośni, Macedonii, Czarnogórze. Mówią w swoim języku narodowym serbskim. W większości są prawosławnymi.
Serbowie dzielą się na grupy regionalne: Šumadinci, Ere, Vojvođani, Bačvani, Banaćani, Bokelji, Sremci, Semberci, Krajišnici, Hercegovci, Torlaci, Šopi i inni, ale są to określenia regionalne, które obejmują wszystkie mniejszości narodowe w tych regionach. Czarnogórcy aż do 1945 byli uważani za Serbów.
Serbołużyczanie przypuszczalnie mają wspólne pochodzenie z Serbami (Biała Serbia), ale obecnie nic poza wspólną narodowością słowiańską i poza nazwą ich nie łączy.


Boszniacy
Plenię południowosłowiański, zamieszkujący Bośnię i Hercegowinę. Boszniacy mają etniczny słowiański rodowód wspólny z Serbami i Chorwatami oraz Macedończykami, natomiast różnią się religią – przechodzili na islam w różnych okresach niewoli tureckiej. Przyczyny przechodzenia na islam były różnorodne, społeczno-ekonomiczne (zwolnienie z płacenia podatku od "niewiernych" – dżizja – i możliwość nabywania ziemi), ale również religijne (m.in. związane z bogomilizmem), później także kulturowo-polityczne.
Posługują się dialektem bośniackim języka serbsko-chorwackiego z wpływami języka tureckiego. Zachowali ludową kulturę słowiańską, nasycając ją kolorytem orientalnym, co dało w rezultacie oryginalny konglomerat kulturowy, z doskonale zachowanymi archaicznymi formami kultury materialnej i duchowej, zwłaszcza literatury ustnej (ludowe pieśni epickie i liryczne, bogata proza).


Bułgarzy
Plemię południowosłowiańskie zamieszkujące głównie Bułgarię. Osiedlili się na Półwyspie Bałkańskim w VI wieku. Stopniowo ulegli asymilacji z Protobułgarami, którzy przybyli na Bałkany w VII wieku, a także Trakami, lokalną ludnością, zamieszkującej tereny wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego od głębokiej starożytności.
Obrazek

(-) Henryk Mikołaj von Groc Hrychowicz
Książę na HaliczuAvatar użytkownika
Hetman Polny
Hetman Polny
 
Posty: 3237
Dołączył(a): 15 sty 2015, 08:12
Lokalizacja: Halicz
Medale: 9
Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Tytuł: 1. Wojewoda

Re: Słowianie

Postprzez Ametyst Faradobus » 18 mar 2020, 13:10

W przerwie obrad król Ametyst odwiedził krakowską Alma Mater i incongnito przysłuchiwał się wykładom

A gdzie są Dregowicze? Ziemia Dregowiczów to wszak kolebka Słowian!
prof. net. dr h. c. lic. generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów
Bardzo Wspaniały Król Hirschbergii i Weerlandu
Sekretarz Generalny Wielkiego Sternika Etc.
ObrazekAvatar użytkownika
 
Posty: 46
Dołączył(a): 02 mar 2015, 18:21
Tytuł: - Mieszkaniec
Gadu-Gadu: 28373368
Skype: ametyst.faradobus

Poprzednia strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Wydział Historii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron