Czarna śmierć, czyli jak umarła 1/3 mieszkańców Europy.

Czarna śmierć, czyli jak umarła 1/3 mieszkańców Europy.

Postprzez Miguel de Catalan » 15 mar 2020, 18:08

Czarna śmierć


Przed 665 laty, w październiku 1347 r., do portu w Messynie na Sycylii dobiły genueńskie galery, na których znajdowały się osoby zarażone nieznaną wówczas chorobą, nazwaną później Czarną Śmiercią. Wydarzenie to zapoczątkowało największą w dziejach epidemię dżumy, która do 1352 r. zabiła prawie co trzeciego Europejczyka.

Śmiertelna zaraza trafiła do Europy w październiku 1347 r. na pokładach genueńskich galer, które przybyły do sycylijskiej Messyny z Kaffy na Krymie. Ta genueńska faktoria handlowa od 1345 r. była oblegana przez Dżanibeka, chana Złotej Ordy. Podczas oblężenia jego armia zastosowała broń biologiczną (bakteriologiczną) - przerzucała przez mury miejskie zwłoki ludzi, którzy zmarli na dżumę.

W wielu miejscowościach wymarła co najmniej połowa populacji – tak było m.in. w przypadku francuskiego Albi i niemieckiej Bremy. Zaraza szczególnie doświadczyła mieszkańców Paryża - od 1348 do 1500 r. powracała nad Sekwanę co najmniej raz na cztery lata.

Rozprzestrzenieniu się zarazy próbowano zapobiegać m.in. poprzez kropienie octem znajdujących się w ciągłym obiegu listów i monet, rozpalanie ognisk na rogach ulic, dezynfekcję osób i ich mienia za pomocą siarki. Na ulice wychodzono w profilaktycznych maskach w kształcie głowy ptaka – w ich przedniej części umieszczano wonne specyfiki, które miały chronić przed zarażeniem.

Szacunki papieża Klemensa VI mówią, że w wyniku kilkuletniej zarazy zmarło 31 proc. Europejczyków - prawie 24 mln ludzi, podczas gdy Europę zamieszkiwało wówczas ok. 75 mln. Epidemia dżumy ponownie zaczęła nękać Stary Kontynent, Azję i Afrykę Północną w 1361 r. Bilans kolejnych epidemii był zatrważający - około roku 1430 Stary Kontynent zamieszkiwało jedynie 20-40 mln ludzi.
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Czarna śmierć, czyli jak umarła 1/3 mieszkańców Europy.

Postprzez Friedrich von Baden » 20 kwi 2024, 13:32

Szanowni Państwo,
Drodzy czytelnicy,

Zanim zanurzymy się w głębiny naukowego badania jednej z najbardziej niszczycielskich epidemii w historii ludzkości, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad skalą tego, co nazywamy Czarną Śmiercią. To nie była zwykła choroba. To było zjawisko, które przekształciło społeczeństwa, kultury i gospodarki na skalę, jakiej świat nigdy wcześniej nie widział.

Czarna Śmierć, jak ją później nazwano, była czymś więcej niż tylko epidemią. Była to siła, która przekształciła oblicze Europy, pozostawiając trwałe blizny na krajobrazie historycznym kontynentu. W ciągu zaledwie kilku lat, ta śmiertelna zaraza zabiła prawie co trzeciego Europejczyka, rujnując społeczności, niszcząc rodziny i przekształcając struktury społeczne i gospodarcze.

Zanim jednak zagłębimy się w szczegóły tej katastrofy, warto zrozumieć kontekst, w jakim się rozwinęła. Średniowieczna Europa była miejscem intensywnych zmian i konfliktów, a Czarna Śmierć była tylko jednym z wielu wyzwań, z którymi musieli zmierzyć się ludzie tamtych czasów.

Zapraszam do dalszej lektury, aby razem odkryć, jak Czarna Śmierć zmieniła oblicze Europy i jakie lekcje możemy z tego wyciągnąć na przyszłość. jest to moje drugie podejście do tego tematu. Kiedyś już opublikowałem pracę, esej na ten temat. Ale teraz postanowiłem go nieco rozwinąć, rozbudować i uaktualnić. Miłego czytania. :)
Tytuł: “Czarna Śmierć: Epidemia, która Zmieniła Oblicze Europy”
Autor: Friedrich von Baden

W październiku 1347 roku, prawie 677 lat temu, do portu w Messynie na Sycylii przybyły genueńskie galery. Na ich pokładzie znajdowały się osoby zarażone nieznaną wówczas chorobą, która później została nazwana Czarną Śmiercią. To wydarzenie zapoczątkowało największą w dziejach epidemię dżumy, która do 1352 roku zabiła prawie co trzeciego Europejczyka.

Śmiertelna zaraza dotarła do Europy na pokładach genueńskich galer, które przybyły do sycylijskiej Messyny z Kaffy na Krymie. Ta genueńska faktoria handlowa była od 1345 roku oblegana przez Dżanibeka, chana Złotej Ordy. W trakcie oblężenia, jego armia zastosowała broń biologiczną - przerzucała przez mury miejskie zwłoki ludzi, którzy zmarli na dżumę.

Epidemia szybko rozprzestrzeniła się po całej Europie, powodując ogromne straty w populacji. W wielu miejscowościach wymarła co najmniej połowa populacji – tak było m.in. w przypadku francuskiego Albi i niemieckiej Bremy. Zaraza szczególnie doświadczyła mieszkańców Paryża - od 1348 do 1500 roku powracała nad Sekwanę co najmniej raz na cztery lata.

W obliczu tak ogromnej tragedii, społeczeństwo podjęło różne próby zapobiegania rozprzestrzenianiu się zarazy. Kropiono octem listy i monety, które znajdowały się w ciągłym obiegu. Rozpalano ogniska na rogach ulic, a osoby i ich mienie poddawano dezynfekcji za pomocą siarki. Na ulice wychodzono w profilaktycznych maskach w kształcie głowy ptaka – w ich przedniej części umieszczano wonne specyfiki, które miały chronić przed zarażeniem.

Mimo tych starań, epidemia dżumy zebrała ogromne żniwo. Szacunki papieża Klemensa VI mówią, że w wyniku kilkuletniej zarazy zmarło 31 proc. Europejczyków - prawie 24 mln ludzi, podczas gdy Europę zamieszkiwało wówczas ok. 75 mln. Epidemia dżumy ponownie zaczęła nękać Stary Kontynent, Azję i Afrykę Północną w 1361 roku. Bilans kolejnych epidemii był zatrważający - około roku 1430 Stary Kontynent zamieszkiwało jedynie 20-40 mln ludzi.

Czarna Śmierć nie tylko zdziesiątkowała populację Europy, ale również wywarła trwały wpływ na społeczeństwo, kulturę i gospodarkę. Zmieniła strukturę społeczną, przyczyniła się do upadku feudalizmu i przyspieszyła rozwój miast. Wpłynęła na sztukę, literaturę i filozofię, prowadząc do powstania nowych nurtów myślowych i artystycznych. Mimo jej tragicznych skutków, Czarna Śmierć była również katalizatorem zmian, które ostatecznie przyczyniły się do kształtowania nowoczesnej Europy.

W tym kontekście, Czarna Śmierć nie była tylko epidemią, ale również wydarzeniem, które zdefiniowało kształt przyszłości Europy. Jej wpływ na społeczeństwo, kulturę i gospodarkę był tak głęboki, że jej skutki są odczuwalne do dziś. Czarna Śmierć była kataklizmem, który przeobraził oblicze Europy.
/-/ Friedrich III. Großherzog von Baden
Poseł Nadzwyczajny i Pełnomocny JCM
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny CN w RON

Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 146
Dołączył(a): 18 sie 2022, 13:22
Lokalizacja: Karlsruhe


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Wydział Historyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość