Merkuriusz Polski

Tutaj gromadzone są zabytki piśmiennicze Rzeczypospolitej.

Re: Merkuriusz Polski

Postprzez Samuel Radziwiłł » 25 sty 2018, 20:58

XXX numer Merkuriusza Polskiego wydany dnia 30 Grudnia AD 2017

Wywiad z nowym królem Polski

Tuż po elekcji a przed koronacją nowego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy, Jerzego III, Redakcja pomyslała o wywiadzie. W ostatniej elekcji wziął udział tylko jeden kandydat, Maurycy Orański. Zdobył 7 głosów a 5 Panów Braci wstrzymało się od wyniesienia na tron. Redakcja Merkuriusza zaprosiła JKM do odpowiedzenia na kilka pytań.

Redakcja Merkuriusza: Już WKM zrezygnował z piastowanych urzędów w innych mikronacjach. Czy to oznacza, że WKM spedzać będzie czas tylko w RON?

JKM Jerzy III: Rzeczpospolita będzie na pierwszym miejscu (zresztą jak zawsze). Niepodobna aby suwerenny król służył innemu monarsze. Brać szlachecka powierzyła nam ten wielki obowiązek a jednocześnie zaszczyt, to jest zasiadanie na tronie polskim i litewskim. Obowiązków monarszych jest bardzo dużo, dlatego nie zamierzam służyć w innych państwach, czy pełnić jakichkolwiek funkcji. Będę się udzielał, ale raczej w roli obserwatora.
RM: Co WKM ma zamiar zrobić w samej Rzeczpospolitej? Jeśli można poznać, jakieś plany?

Jerzy III: Plany z mojej poprzedniej elekcji są aktualne, będziemy dążyć do ich realizacji. Jednak główne cele, jakie wyniesiemy na sztandary w najbliższych tygodniach, miesiącach, to zmiana wyglądu forum na nowocześniejsze, ale z podtrzymaniem odniesień historycznych. Drugi to wizyty zagraniczne. Bardzo ważne jest posiadania zagranicznych partnerów. Zorganizujemy kilka wizyt, by umocnić nasze przymierza, a i osobiście zaprosimy do naszej gościnnej krainy zagraniczne głowy państw. Na konkrety przyjdzie niedługo pora.
RM: Jakie plany ma WKM w związku z innymi v-państwami? Jakieś wizyty u innych lub ich u nas?

Jerzy III: Odpowiedź adekwatna do poprzedniej. Tu zdamy się przede wszystkim na rady przyszłego kanclerza wielkiego. Polityka zagraniczna jest ważnym punktem naszej kadencji, chcemy go dobrze zrealizować i być aktywnym na tym polu.
RM: Podczas elekcji, kilku szlachciców wstrzymało się od wyniesienia Waszej Miłości. Jak sie WKM czuje w takiej sytuacji? Czy jest komfortowa sytuacja, czy może mniej komfortowa?

Jerzy III: To sytuacja komfortowa, bo jest to istotne żeby nie było monopolu na żadne poglądy i przekonania. Ale też daje to bodziec do jak najcięższej pracy aby do siebie owych Panów Braci przekonać i pokazać się z jak najlepszej strony, i to nie dla siebie, ale dla Rzplitej i jej pozycji w mikroświecie. Udowodnimy, że szlachta dokonała słusznego wyboru, że się nie omyliła i postawiła kreskę za słusznymi postulatami.
RM: Czy bedzie WKM opierał się w czasie swojego panowania na tych, co głosowali za?

Jerzy III: Prywata nie powinna przesłaniać zdrowego osądu. Najważniejsze dla nas są kompetencje tych ludzi, których uznamy za najlepszych pod względem predyspozycji powierzymy odpowiednie stanowiska. To normalne, że byli zwolennicy i przeciwnicy naszej kandydatury. Normalne, a przede wszystkim zdrowe, bo Złota Wolność Szlachecka jest pięknym prawem, które podczas tej i każdej elekcji objawiło się w całym swym majestacie. Każdy ma własne zdanie z czego się cieszymy, bo różnorodność zdań jest dla nas ważna.
RM: Jaki wpływ na panowanie mieć będzie przynależność do rodu Orańskich, szczególnie iż rodzice WKM są obywatelami RON?

Jerzy III: Przynależność do rodu jest dla nas bardzo ważna, doświadczyliśmy i doświadczamy w nim wiele dobra. Rodzina na pewno będzie nas wspierać, ale nie za nas rządzić. Szlachta obrała nas na tron, nie będziemy tego odwracać. Beatrycze i Wilhelm są dla nas rodzicami na zjazdach rodzinnych, prywatnych uroczystościach, w codziennej pracy są dla nas jak każdy obywatel.
RM: Jak WKM widzi działalność K Rotryjskiego w Rzeczpospolite? Czy będzie on bardziej uprzywilejowany?

Jerzy III: W Rzeczpospolitej panuje wolność i równość wyznania żadna wspólnota wyznaniowa nie powinna być wynoszona ponad inne. Choć jak na razie Kościół Rotryjski jest jedynym aktywnym wyznaniem. Wiele wszyscy mu zawdzięczamy i nie będziemy o tym zapominać. Nie myślimy by poszerzać jego i tak już bardzo uprzywilejowaną pozycję. Obecna aktywność Prymasa bardzo nas cieszy i będziemy dążyć do podtrzymania jej.

Redakcja bardzo dziękuje JKM za udzielenie odpowiedzi tak szybko i jednocześnie serdecznie gratuluje wyniesienia na tron Polski. Życzymy udanego panowania.


Autor: Samuel Radziwiłł
(-)Samuel Radziwiłł

Podkanclerzy Wielki,
Ciwun Wielkiego Księstwa Litewskiego,
Wojewoda miński

Pan na Oporowie, Nieświeżu, Borysowie, Homlu i WieliżuObrazekAvatar użytkownika
Pułkownik
Pułkownik
 
Posty: 956
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 5
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Gadu-Gadu: 9438133
Tytuły: wojewoda miński

Re: Merkuriusz Polski

Postprzez Guedes (de)Lima » 25 sty 2018, 21:38

Szczerze kibicuję i życzę pomyślności Rzeczpospolitej. Oby się rozwijała i kwitła.
GUEDES hr. DE LIMA h. SZACHOWNICA
były Ambasador Księstwa Sarmacji w Rzeczpospolitej Obojga Narodów

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.Avatar użytkownika
 
Posty: 62
Dołączył(a): 20 lis 2016, 17:17

Poprzednia strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Słowa Pisanego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość